Cesta za finanční nezávislostí
|

Cesta za finanční nezávislostí

V osobních financích se vyplácí vytvářet si rituály. Ušetřit několik korun za den je mnohem snadnější než více vydělávat ve druhém zaměstnání po večerech. Jaké finanční návyky vám pomohou k úspěchu?

Spoření Finanční gramotnost

Začněte šetřit brzy a spořte často

Snadno se to říká, těžko provádí, ale věřte, že složené úročení dokáže divy.

Automatické převody

Nastavte si "na hned" po výplatě trvalý příkaz z běžného účtu na spořicí konto. Začněte se spořením 10 % z platu, později se úložku snažte navýšit na 20 % a více.

Zrevidujte výdaje

Pokud žijete od výplaty k výplatě a předešlá rada vám zní jako pokus o špatný vtip, nezoufejte. Podívejte se, kam vaše peníze každý měsíc utíkají, a své výdaje upravte.

Lidé mnohdy vydělávají dost peněz, ale platí tolik různých účtů, že jim z toho jde hlava kolem. Víte, kolik platíte za jídlo, bydlení, dopravu a podobně? K sestavení měsíčního rozpočtu nepotřebujete ani počítač a Excel. Pomoci vám mohou i různé mobilní aplikace.

Kontrolujte výpisy z účtu

Pokud nechcete se sestavováním a hlídáním rozpočtu trápit svůj chytrý telefon, zkuste co nejvíce výdajů platit kartou a sledujte jejich souhrn na měsíčním výpisu.

Šetřit je snazší než vydělávat více

Lidé stále přemýšlejí nad tím, jak si zvýšit měsíční příjmy. Přitom je snadnější stejnou částku ušetřit. Prověřte si, kolik platíte za zbytečné předplatné za časopisy, které nečtete, fitness centrum, kam nechodíte, a podobně. Nelze si vyjednat lepší podmínky pro internet nebo paušál na mobilní telefon? Je nutné chodit ke kadeřníkovi a na kosmetiku dvakrát měsíčně? Nelze pronajmout nevyužívaný byt nebo si vzít do velkého bytu, který obýváte sami, spolubydlícího? Žít život chudého studenta co nejdéle se vyplácí.

Soustřeďte se na malé výdajové položky

Sčítají se a dokáží ukrojit pořádný díl z rozpočtu.

Zákaz impulzivních nákupů

Projděte si své měsíční výdaje. Uvidíte, které z nich byly vynaloženy zbytečně.

Nesnažte se žít si nad poměry

Žijte svůj vlastní život a rozhodujte se, co je důležité pro vás, ne pro image. Má známý skvělé auto, velký dům a jezdí na drahé dovolené několikrát ročně? Nikdy nemůžete vědět, jaká je ve skutečnosti jeho finanční situace; možná má vyčerpaný kontokorent a je těsně před bankrotem.

Zdroj: Forbes
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice