Burzovní kalendář (27. 10. - 31. 10. 2014)
|

Burzovní kalendář (27. 10. - 31. 10. 2014)

Událostí číslo jedna bude příští týden zasedání FOMC. Fed v čele s Janet Yellenovou by měl ukončit odkupy dluhopisů. Čeká se také na to, co naznačí o úrokových sazbách. V USA vyjdou čísla o HDP za 3. čtvrtletí a o spotřebitelské důvěře. V Evropě budou trhy reagovat na výsledky zátěžových testů bank. Dopad na obchodování budou mít i výsledky voleb na Ukrajině a reakce Ruska na ně. Pokračuje výsledková sezóna, a to nejen v USA, ale i v ČR, kde zveřejní údaje o hospodaření Erste Group Bank a CME.

Investiční a ekonomický výhled

USA

27/10 až 31/10 Výsledková sezóna (Facebook, LinkedIn, ExxonMobil, Merck, Kraft Foods, Visa)

27/10 Index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH; odhad říjen: 58 bodů, září: 58,9 bodu)

27/10 Pokračující prodeje domů (odhad září: meziměsíčně +0,5 %, srpen: -1 %)

27/10 Index aktivity dallaského Fedu (odhad říjen: 11 bodů, září: 10,8 bodu)

28/10 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad září: +0,3 %, srpen: -18,2 %)

28/10 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad srpen: meziročně +5,6 %, červenec: +6,75 %)

28/10 Index spotřebitelské důvěry (odhad říjen: 87,5 bodu, září: 86 bodů)

28/10 Index aktivity richmondského Fedu (odhad říjen: 10 bodů, září: 14 bodů)

28/10 až 29/10 zasedání FOMC (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 % a ukončení programu kvantitativního uvolňování)

30/10 Veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové

30/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 280 tisíc nových, předchozí týden: 283 tisíc nových)

30/10 Předběžný odhad HDP za 3Q2014 (odhad: +3 % mezikvartálně anualizovaně, 2Q2014: +4,6 %)

31/10 Osobní příjmy (odhad září: meziměsíčně +0,3 %, srpen: +0,3 %)

31/10 Osobní výdaje (odhad září: meziměsíčně +0,1 %, srpen: +0,5 %)

31/10 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad říjen: 60 bodů, září: 60,5 bodu)

31/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 86,4 bodu, září: 84,6 bodu)

Americké akcie v uplynulém týdnu otočily předchozí vývoj a zažily nejlepší týden za téměř dva roky. Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal 4,12 % a Nasdaq 5,3 %.

"Index S&P 500 jde z extrému do extrému. Volný pád vystřídal raketový růst, který nezastavily ani páteční zpráva o ebole v New Yorku a očekávané výsledky zátěžových testů evropských bankovních domů. Index překonal klesající trendovou čáru a v pátek se při průměrném objemu obchodů zastavil na 50denním klouzavém průměru. Další růst potvrdí býčí nastavení grafu. Nicméně krátkodobé zpomalení a mírná korekce nejsou od věci. Nebo nás čeká kopie srpnového vývoje?" píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Velký podíl na růstu cen akcií mají zveřejňované hospodářské výsledky firem, které překonávají očekávání trhu. V novém týdnu se však oči investorů budou soustředit především na Fed.

Jednání FOMC, které probíhá od úterý do středy, bude jistě ovlivněno nedávnou volatilitou na trzích a zpomalováním evropské ekonomiky. Po jednání nenásleduje tisková konference, Fed ani nevydává novou prognózu. Přesto se investoři nejvíce zaměří právě na jakákoli prohlášení, které z Fedu směrem k trhům zazní. Otázkou je především to, do jaké míry může evropské zpomalení zasáhnout USA a politiku americké centrální banky.

Fed podle očekávání ve středu ukončí odkupy dluhopisů (QE). Jenže co bude potom? Trhy se touží dozvědět, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Už den po zasedání FOMC přitom vystoupí s projevem šéfka Fedu Janet Yellenová, která může leccos naznačit.

Tony Crescenzi, portfoliomanažer z PIMCO, si myslí, že se Fed tento týden bude snažit co nejméně rozbouřit trhy. Pravděpodobně se tak opět dočkáme obratu "sazby zůstanou ještě jistou dobu nízké". Ostatně jeden z členů Fedu - James Bullard - už naznačil, že volatilita na trhu může vést k oddálení růstu sazeb. "Kvůli nedávné volatilitě na trhu a poklesu inflačních očekávání se Fed bude snažit napáchat co nejmenší škody," řekl Crescenzi. I po ukončení programu QE navíc bude Fed ve své bilanci o hodnotě 4,4 bilionu USD obměňovat aktiva, jimž doběhne splatnost.

Druhým hybatelem dění na burzách bude pokračující výsledková sezóna. "Pokud nebudou eskalovat geopolitická rizika, měl by další růst firemních zisků, který uvidíme, vést k růstu trhů," myslí si Tobias Levkovich ze Citigroup.

Údaje o hospodaření zveřejní několik desítek důležitých firem. Nebudou mezi nimi chybět ropní giganti Chevron a ExxonMobil, sociální sítě Facebook a Twitter či farmaceutické firmy Pfizer a Merck. Firemní výsledky jsou zatím velmi pozitivní. Podle Thomson Reuters odhady zisků zatím překonalo 70 % společností a odhady tržeb 59 % firem. Nejlépe se daří průmyslovým, finančním a zdravotnickým podnikům. Přehled očekávaných výsledků pro příští týden najdete ZDE.

Zveřejněna budou také významná makrodata. V úterý to budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (očekávání +0,3 % po -18,4 %) a spotřebitelská důvěra (očekávání 87,5 bodu po 86 bodech). Ve středu potom vyjde první údaj o HDP za 3Q2014 (očekávání +3 % po +4,6 % ve 2Q2014). "Když vezeme v úvahu obavy o světový růst, jsou USA zářící hvězdou. Z psychologického pohledu to bude velmi důležité číslo," říká Ward McCarthy z Jeffries. Podle něj bude úspěch cokoli nad 3 %.

Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna…
Výsledková sezóna v USA je v plném proudu. Zatím oznámilo čísla zhruba 20 %…
S&P 500 zatím utekl z pasti korekce. Na jak dlouho?
Rychlý nárůst volatility a série nejhlubších propadů cen srazila index akcií…
Pohádka o trzích krmených centrálními bankami nemůže mít happy end
Čaroděj ze země Oz, Alenka v říši divů nebo Harry Potter. Tyto pohádkové…
10 kroků k zastavení světové paniky: Od eboly přes IS po ruské sankce
Co se mohlo pokazit od tržního vrcholu, který se zformoval v době vstupu…

Evropa

27/10 až 31/10 Výsledková sezóna (UBS, BP, Sanofi, Novartis, Total, Deutsche Bank, Royal Dutch Shell)

27/10 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo (odhad říjen 105,8 bodu, září: 106,3 bodu)

28/10 Itálie - index podnikatelské důvěry (odhad říjen: 95 bodů, září: 95,1 bodu)

29/10 Francie - index spotřebitelské důvěry (odhad říjen: 86 bodů)

30/10 Spojené království - index cen domů (odhad říjen: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +8,5 %, září: meziměsíčně +8,5 % a meziročně +9,4 %)

30/10 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad říjen: 6,7 %, září: 6,7 %)

30/10 Eurozóna - index spotřebitelské důvěry: (finální údaj za říjen, poslední odhad: -11,1 bodu)

30/10 Německo - index spotřebitelských cen (odhad říjen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +0,9 %, září: meziměsíčně 0 % a meziročně +0,8 %)

31/10 Spojené království - index spotřebitelské důvěry GfK (odhad říjen: -1 bod)

31/10 Německo - maloobchodní tržby (odhad září: meziměsíčně -0,9 % a meziročně +1,2 %, srpen: meziměsíčně +2,5 % a meziročně +0,1 %)

31/10 Eurozóna - míra nezaměstnanosti (odhad září: 11,5 %, srpen: 11,5 %)

31/10 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad říjen: meziročně +0,4 %, září: +0,3 %)

31/10 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad říjen: meziměsíčně -0,2 % a meziročně -0,2 %, září: meziměsíčně -0,4 % a meziročně -0,2 %)

I evropským akciím se v posledním týdnu dařilo. Britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,21 % na 6 388,73 bodu, německý DAX vzrostl o 1,55 % na 8 987,80 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,47 % na 4 128,90 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní zpevnil o 2,3 %.

Trhy starého kontinentu hned na úvod nového týdne zahýbou výsledky zátěžových testů evropských bank. Ty se promítnou do pondělního obchodování, protože ECB je zveřejnila v neděli v poledne. "Investoři se ze začátku týdne zaměří na výsledky zátěžových testů evropského bankovního systému. Očekáváme, že efekt na samotné obchodování v celém sektoru by měl být omezený. Konkrétní tituly, které v některých testech neprojdou, budou zřejmě ovlivněny v návaznosti na to, jakou akci po nich regulátor bude vyžadovat," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

"Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru jsou plně v souladu s našimi očekáváními," řekl podle agentury Bloomberg Alberto Gallo z londýnské pobočky Royal Bank of Scotland. "Výsledek těchto bezprecedentně podrobných testů posílí důvěru veřejnosti v evropské bankovní domy a podpoří poskytování půjček evropským podnikům a domácnostem," dodal viceprezident ECB Vítor Constâncio.

Zátěžovými testy evropského bankovního systému neprošlo 25 bank,…
Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným…

Vycházejí i zajímavá makrodata, která budou investoři zvlášť sledovat kvůli nejistému stavu evropského ekonomického oživení. "Oživení evropského hospodářství přišlo o své momentum a k nastartování dalšího silného růstu jsou zcela nezbytné strukturální reformy," řekl na evropském summitu v Bruselu šéf ECB Mario Draghi. Inflace podle Draghiho v krátkodobém horizontu zůstane nízká. Právě údaje o vývoji spotřebitelských cen jsou přitom ostře sledované. Existují totiž obavy, že by Evropa mohla spadnout do deflace, čemuž se snaží centrální banka za každou cenu zabránit.

Index spotřebitelských cen za celou eurozónu bude zveřejněn v pátek. Očekává se, že meziroční tempo inflace vzroste oproti září o desetinu procentního bodu na 0,4 %.

Evropská centrální banka v pondělí zahájila nákup takzvaných zajištěných dluhopisů, což je součástí jejích opatření k podpoře ekonomiky a odvrácení deflace v eurozóně. Banka letos také spustí nákupy cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů. ECB již v rámci snahy o podporu hospodářského růstu snížila úrokové sazby na rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky.

Zvláště sledovaná je německá ekonomika, která v poslední době hlásí horší data. V týdnu bude zveřejněn index podnikatelského klimatu Ifo, u něhož se očekává mírné zhoršení (odhad říjen: 105,8 bodu, září: 106,3 bodu). Na druhou stranu, nálada německých spotřebitelů se mírně zlepšuje a překonala odhady analytiků, kteří čekali, že naváže na pokles z uplynulých dvou měsíců. Ukázal to v pátek index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK. Spotřebitelé podle GfK věří v příznivý vývoj svých příjmů a jsou ochotni utrácet, přestože růst německé ekonomiky zpomaluje.

Zveřejněna budou i čísla o nezaměstnanosti, ta už ale delší dobu stagnuje. V eurozóně se čeká, že zůstane beze změny na 11,5 %.

Co čeká od příštího týdne Josef Novotný z brokerjetu ČS?

Asie

28/10 Japonsko - maloobchodní tržby (odhad září: meziměsíčně +0,9 %, srpen: +1,9 %)

29/10 Japonsko - průmyslová výroba (odhad září: meziměsíčně +2,2 % a meziročně -0,1 %, srpen: meziměsíčně -1,9 % a meziročně -3,3 %)

31/10 Japonsko - míra nezaměstnanosti (odhad září: 3,6 %, srpen: 3,5 %)

31/10 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad září: meziročně +3,3 %, srpen: +3,3 %)

1/11 Čína - index nákupních manažerů ve výrobě (odhad říjen: 51,1 bodu)

Soros: Evropo, probuď se!
Miliardář a známý investor George Soros se pustil do evropských politiků.…
ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou…
Inflace v eurozóně již dávno klesla pod hranici označovanou Evropskou centrální…
Richard Lewis (Fidelity): Evropské banky nebrat, výrobce luxusního…
Americké technologie, japonské banky a evropští exportéři – v těchto vodách…
Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?
"V Německu není recese," uvedl nedávno německý ministr financí Wolfgang…

Česká republika

30/10 Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q2014

30/10 CME - hospodářské výsledky za 3Q2014

Domácí index PX v uplynulém týdnu následoval své západní sousedy a skončil na 950 bodech, což znamenalo růst o 2,5 %.

Nejvíce klesající akcií byla v týdnu O2 C.R., která se od pátku obchoduje bez nároku na dividendu v hrubé výši 18 Kč na akcii. Investoři navíc spekulují nad budoucností výše dividendy pod novým majoritním akcionářem. Titul zakončil týden na 250 Kč (-9 %).

Kromě O2 C.R., která byla ovlivněna obchodováním bez dividendy, klesl nejvíce opětovně kurz NWR (-8,3 % na 0,55 Kč). V uplynulém týdnu se nicméně u NWR kromě zprávy o zvýšení poplatků za těžbu hnědého uhlí, které by však na titul neměly dopadnout, neobjevily žádné významnější informace.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+6,5 % na 516 Kč). "Titul technicky korigoval předešlou korekci, která mohla navazovat na probíhající zátěžové testy evropského bankovního sektoru," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Právě Erste bude další firmou z pražské burzy, která oznámí výsledky hospodaření za třetí kvartál. Na řadu přijde ve čtvrtek. "Erste Group by měla za 3Q2014 vykázat provozní zisk 784 milionů EUR (-4 % meziročně), především kvůli poklesu čistých úrokových výnosů a výnosů z obchodování. Kvůli oznámeným jednorázovým položkám se banka ocitne v čisté ztrátě 596 milionů EUR. I přes známé jednorázové položky čistá ztráta nevypadá lákavě a může limitovat investorský zájem," říká Vaníček.

Výsledky by měla ve čtvrtek oznámit i mediální CME. "Za 3Q2014 očekáváme, že provozní zisk EBITDA dosáhne 5,7 milionu USD. Meziročně se již tempo růstu kvůli vyššímu srovnávacímu základu a nepříznivému vývoji kurzu zpomalí. Neočekáváme úpravu celoročního výhledu ani výraznější reakci trhu," komentuje výhled Vaníček.

Pražská burza pod lupou: Unipetrol - opomíjená akcie v kleštích mezi…
Akcie Unipetrolu jsou nudné, řekne vám skoro každý. Opravdu? Tyto "nudné" akcie…
Kam investuje a kde hledá informace muž, který pamatuje první parket…
Jan Sýkora z Wood & Company dává jako investor přednost akciovým trhům, a to…
Akcie ČEZ letí vzhůru. Evropská rada schválila nové cíle redukce…
Evropská rada schválila nové cíle redukce emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o…
před 23 minutami

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
před hodinou

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka 2. bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka 2. bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod
Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
10:50

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
10:14

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
10:05

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet