Co musíte ráno vědět (27. října)
|

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zakončily týden světové burzy, co odhalily zátěžové testy evropských bank, jak dopadly předčasné parlamentní volby na Ukrajině a jak vypadá jachta budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posilovaly. S&P 500 za týden připsal 4,12 %, nejvíce v letošním roce

Americké akcie v pátek posilovaly a index S&P 500 za celý uplynulý týden zpevnil o více než 4 % poté, co akcie řady společností pozitivně reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky. Dow si v pátek připsal 0,76 %, S&P 500 0,70 % a technologický Nasdaq 0,69 %. Nejlépe si z indexu Dow vedly akcie firem Procter & Gamble, 3M, Microsoft a Pfizer, ztrácely naopak Visa, Chevron a IBM. Za celý týden Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal přes 4 % a Nasdaq 5,3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zavětřili naději, akcie posílily nejvíce za dva roky

Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna neohromují. Které tituly "po výsledcích" nejvíce propadly?

2. Evropské akcie v pátek kvůli obavám z eboly a očekávání výsledků zátěžových testů bank zlevnily, za celý týden ale skončily v plusu

Investoři v pátek na burzách starého kontinentu převážně prodávali před víkendovými výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru a v obavách o možné rozšíření eboly na území USA poté, co byl pacient s krvácivou horečkou hospitalizován v nemocnici v New Yorku. V týdenním horizontu se nicméně evropské akcie udržely v plusu. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,47 %, německý DAX odepsal 0,66 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,69 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 3 030,37 bodu. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,21 % na 6 388,73 bodu, německý DAX vzrostl o 1,55 % na 8 987,80 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,47 % na 4 128,90 bodu. DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní zpevnil o 2,3 %.

Soros: Evropo, probuď se!

3. Pražská burza v pátek mírně vzrostla, vystřelily akcie ČEZ a Erste. Za celý týden se indexu PX dařilo

Index PX v pátek vzrostl o 0,39 % na 950,17 bodu. Nejvíce rostoucím titulem byla rakouská Erste Group Bank, jejíž akcie posílily o více než tři procenta na 515,80 Kč. Výrazně v plusu skončily také akcie ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,69 % na 602,80 Kč. Cenné papíry ČEZ pozitivně zareagovaly na schválení nových cílů pro redukci emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o minimálně 40 % proti roku 1990. Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 2,5 %. Největší cenový růst zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste Group, největší pokles naopak vykázaly akcie těžební firmy NWR.

Beneš (ČEZ): Nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách zatím zřejmě nepodáme. Další velké akvizice neplánujeme

Kam investuje a kde hledá informace muž, který pamatuje první parket pražské burzy?

4. Očekávané události

Obchodování bude na začátku týdne ovlivněno výsledky zátěžových testů evropských bank. Pozornost vzbudí i výsledky nedělních voleb na Ukrajině a reakce proruských separatistů a Ruska. V USA budou v pondělí zveřejněny index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 58 bodů, září: 58,9 bodu), pokračující prodeje domů (odhad září: meziměsíčně +0,5 %, srpen: -1 %) a index aktivity dallaského Fedu (odhad říjen: 11 bodů, září: 10,8 bodu). Německo oznámí index podnikatelského klimatu Ifo (odhad říjen: 105,8 bodu, září: 106,3 bodu). Pokračuje také výsledková sezóna, údaje o hospodaření za 3Q2014 zveřejní farmaceutická společnost Merck nebo sociální síť Twitter. Odhady výsledků pro příští týden najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zátěžovými testy evropského bankovního systému neprošlo 25 bank, další kapitál jich potřebuje 13. České banky jsou v dobrém stavu

Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou letos nevyhovělo 25 finančních institucí. Podle vyjádření ECB chybělo ke konci loňského roku 25 evropským bankám 25 miliard eur. Od té doby si jich však 12 zajistilo dostatek financí, a kapitál si jich tak bude muset doplnit jen 13. Bez problémů testy prošlo 105 ze 130 největších evropských bankovních domů. Mezi bankami, které podle stavu svých rozvah z konce roku 2013 zátěžovými testy neprošly, jsou například řecké finanční ústavy National Bank of Greece, Eurobank Ergasias, italské banky Monte dei Paschi di Siena a Banco Popolare, kyperská Bank of Cyprus, rakouská Österreichische Volksbanken-Verbund či francouzsko-belgická banka Dexia.

Erste Group pohodlně prošla testem kvality aktiv (AQR) a zátěžovými testy EBA

6. Putin zkritizoval USA, zpochybnil americký dolar, varoval před konflikty a nazval Američany diktátory

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil v Soči s agresivním projevem proti USA. Prohlásil, že geopolitická bezpečnost je ohrožena, jelikož neexistuje garance a vojenské smlouvy jsou porušovány. Mohou za to prý Spojené státy, které zvyšují mezinárodní nestabilitu. Putin také doufá v ukončení sporu o plyn, jinak prý nastane krize.

7. Počet nezaměstnaných ve Francii v září stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v září vrátil k růstu a vyšplhal se na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % na 3,43 milionu osob. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo francouzské ministerstvo práce.

8. Draghi (ECB): Oživení evropského hospodářství ztratilo momentum, strukturální reformy jsou nezbytné

Oživení evropského hospodářství přišlo o své momentum a k nastartování dalšího silného růstu jsou zcela nezbytné strukturální reformy. Na evropském summitu v Bruselu to řekl šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Inflace podle něj v krátkodobém horizontu zůstane nízká.

9. Země EU prodloužily bezcelní přístup pro zboží z Ukrajiny

Členské země EU v pátek potvrdily prodloužení bezcelního přístupu ukrajinského zboží na trhy Evropské unie do konce roku 2015. Opatření, které má upadající ukrajinské ekonomice ročně ušetřit 487 milionů eur, mělo původně platit jen do letošního podzimu, kdy se měly vztahy unie a Ukrajiny začít řídit dojednanou smlouvou o volném obchodu. Její spuštění ale bylo nakonec odloženo.

10. V předčasných parlamentních volbách na Ukrajině podle prvních odhadů vyhrál Blok Petra Porošenka před Lidovou frontou

Vítězem předčasných parlamentních voleb se na Ukrajině v neděli stal proevropsky orientovaný Blok Petra Porošenka. Odhady vycházející z exit polls naznačují, že strana současného ukrajinského prezidenta získala kolem 23 % hlasů. Druhé místo podle všeho bude brát se ziskem 21 % hlasů proevropská Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka a vítěznou trojku uzavře s asi 13 % hlasů Svépomoc. Podle prvních odhadů by se měl do parlamentu ze čtvrtého místa dostat se ziskem 7,6 % hlasů i Opoziční blok sdružující příznivce bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Bonus

Jachta, jakou jste ještě neviděli

Na první pohled jako jachta vůbec nevypadá. Nová supermoderní luxusní loď s názvem "Hvězda" - na mořské hladině skutečně vytváří tvar hvězdy - bude stát asi půl miliardy USD. Navrhl ji designér Ignor Lobanov ve spolupráci se společností MTB Group a Alexem Malybajevem. Cíl byl jasný. Podle tvůrců všechny jachty vypadají stejně, a tak bylo potřeba přijít s něčím novým. Jachta může sloužit i jako luxusní hotel. Přes den pojme 200 lidí a k přespání je na ní 36 míst.

Jachta Star - údaje
před hodinou

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
před hodinou

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
před hodinou

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
před hodinou

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
před hodinou

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu na očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika
12:26

Zisk řeckých aerolinek Aegean se loni propadl o 53 procent

Čistý zisk největší řecké letecké společnosti Aegean Airlines loni klesl o 53 procent na 32,2 milionu eur. Tržby sice...
Řecko Doprava Výsledková sezóna
11:53

Spotřebitelské úvěry ve čtvrtletí v Evropě vzrostly o 8,1 procenta

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v posledním čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 80,2 miliardy...
Evropská ekonomika Úvěry
11:50

Volkswagen vstupuje po roce a půl na evropský trh dluhopisů

Německá automobilka Volkswagen zahájila ve čtvrtek prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po...
Volkswagen Dluhopisový trh