Co musíte ráno vědět (27. října)
|

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zakončily týden světové burzy, co odhalily zátěžové testy evropských bank, jak dopadly předčasné parlamentní volby na Ukrajině a jak vypadá jachta budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posilovaly. S&P 500 za týden připsal 4,12 %, nejvíce v letošním roce

Americké akcie v pátek posilovaly a index S&P 500 za celý uplynulý týden zpevnil o více než 4 % poté, co akcie řady společností pozitivně reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky. Dow si v pátek připsal 0,76 %, S&P 500 0,70 % a technologický Nasdaq 0,69 %. Nejlépe si z indexu Dow vedly akcie firem Procter & Gamble, 3M, Microsoft a Pfizer, ztrácely naopak Visa, Chevron a IBM. Za celý týden Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal přes 4 % a Nasdaq 5,3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zavětřili naději, akcie posílily nejvíce za dva roky

Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna neohromují. Které tituly "po výsledcích" nejvíce propadly?

2. Evropské akcie v pátek kvůli obavám z eboly a očekávání výsledků zátěžových testů bank zlevnily, za celý týden ale skončily v plusu

Investoři v pátek na burzách starého kontinentu převážně prodávali před víkendovými výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru a v obavách o možné rozšíření eboly na území USA poté, co byl pacient s krvácivou horečkou hospitalizován v nemocnici v New Yorku. V týdenním horizontu se nicméně evropské akcie udržely v plusu. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,47 %, německý DAX odepsal 0,66 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,69 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 3 030,37 bodu. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,21 % na 6 388,73 bodu, německý DAX vzrostl o 1,55 % na 8 987,80 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,47 % na 4 128,90 bodu. DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní zpevnil o 2,3 %.

Soros: Evropo, probuď se!

3. Pražská burza v pátek mírně vzrostla, vystřelily akcie ČEZ a Erste. Za celý týden se indexu PX dařilo

Index PX v pátek vzrostl o 0,39 % na 950,17 bodu. Nejvíce rostoucím titulem byla rakouská Erste Group Bank, jejíž akcie posílily o více než tři procenta na 515,80 Kč. Výrazně v plusu skončily také akcie ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,69 % na 602,80 Kč. Cenné papíry ČEZ pozitivně zareagovaly na schválení nových cílů pro redukci emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o minimálně 40 % proti roku 1990. Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 2,5 %. Největší cenový růst zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste Group, největší pokles naopak vykázaly akcie těžební firmy NWR.

Beneš (ČEZ): Nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách zatím zřejmě nepodáme. Další velké akvizice neplánujeme

Kam investuje a kde hledá informace muž, který pamatuje první parket pražské burzy?

4. Očekávané události

Obchodování bude na začátku týdne ovlivněno výsledky zátěžových testů evropských bank. Pozornost vzbudí i výsledky nedělních voleb na Ukrajině a reakce proruských separatistů a Ruska. V USA budou v pondělí zveřejněny index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 58 bodů, září: 58,9 bodu), pokračující prodeje domů (odhad září: meziměsíčně +0,5 %, srpen: -1 %) a index aktivity dallaského Fedu (odhad říjen: 11 bodů, září: 10,8 bodu). Německo oznámí index podnikatelského klimatu Ifo (odhad říjen: 105,8 bodu, září: 106,3 bodu). Pokračuje také výsledková sezóna, údaje o hospodaření za 3Q2014 zveřejní farmaceutická společnost Merck nebo sociální síť Twitter. Odhady výsledků pro příští týden najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zátěžovými testy evropského bankovního systému neprošlo 25 bank, další kapitál jich potřebuje 13. České banky jsou v dobrém stavu

Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou letos nevyhovělo 25 finančních institucí. Podle vyjádření ECB chybělo ke konci loňského roku 25 evropským bankám 25 miliard eur. Od té doby si jich však 12 zajistilo dostatek financí, a kapitál si jich tak bude muset doplnit jen 13. Bez problémů testy prošlo 105 ze 130 největších evropských bankovních domů. Mezi bankami, které podle stavu svých rozvah z konce roku 2013 zátěžovými testy neprošly, jsou například řecké finanční ústavy National Bank of Greece, Eurobank Ergasias, italské banky Monte dei Paschi di Siena a Banco Popolare, kyperská Bank of Cyprus, rakouská Österreichische Volksbanken-Verbund či francouzsko-belgická banka Dexia.

Erste Group pohodlně prošla testem kvality aktiv (AQR) a zátěžovými testy EBA

6. Putin zkritizoval USA, zpochybnil americký dolar, varoval před konflikty a nazval Američany diktátory

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil v Soči s agresivním projevem proti USA. Prohlásil, že geopolitická bezpečnost je ohrožena, jelikož neexistuje garance a vojenské smlouvy jsou porušovány. Mohou za to prý Spojené státy, které zvyšují mezinárodní nestabilitu. Putin také doufá v ukončení sporu o plyn, jinak prý nastane krize.

7. Počet nezaměstnaných ve Francii v září stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v září vrátil k růstu a vyšplhal se na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % na 3,43 milionu osob. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo francouzské ministerstvo práce.

8. Draghi (ECB): Oživení evropského hospodářství ztratilo momentum, strukturální reformy jsou nezbytné

Oživení evropského hospodářství přišlo o své momentum a k nastartování dalšího silného růstu jsou zcela nezbytné strukturální reformy. Na evropském summitu v Bruselu to řekl šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Inflace podle něj v krátkodobém horizontu zůstane nízká.

9. Země EU prodloužily bezcelní přístup pro zboží z Ukrajiny

Členské země EU v pátek potvrdily prodloužení bezcelního přístupu ukrajinského zboží na trhy Evropské unie do konce roku 2015. Opatření, které má upadající ukrajinské ekonomice ročně ušetřit 487 milionů eur, mělo původně platit jen do letošního podzimu, kdy se měly vztahy unie a Ukrajiny začít řídit dojednanou smlouvou o volném obchodu. Její spuštění ale bylo nakonec odloženo.

10. V předčasných parlamentních volbách na Ukrajině podle prvních odhadů vyhrál Blok Petra Porošenka před Lidovou frontou

Vítězem předčasných parlamentních voleb se na Ukrajině v neděli stal proevropsky orientovaný Blok Petra Porošenka. Odhady vycházející z exit polls naznačují, že strana současného ukrajinského prezidenta získala kolem 23 % hlasů. Druhé místo podle všeho bude brát se ziskem 21 % hlasů proevropská Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka a vítěznou trojku uzavře s asi 13 % hlasů Svépomoc. Podle prvních odhadů by se měl do parlamentu ze čtvrtého místa dostat se ziskem 7,6 % hlasů i Opoziční blok sdružující příznivce bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Bonus

Jachta, jakou jste ještě neviděli

Na první pohled jako jachta vůbec nevypadá. Nová supermoderní luxusní loď s názvem "Hvězda" - na mořské hladině skutečně vytváří tvar hvězdy - bude stát asi půl miliardy USD. Navrhl ji designér Ignor Lobanov ve spolupráci se společností MTB Group a Alexem Malybajevem. Cíl byl jasný. Podle tvůrců všechny jachty vypadají stejně, a tak bylo potřeba přijít s něčím novým. Jachta může sloužit i jako luxusní hotel. Přes den pojme 200 lidí a k přespání je na ní 36 míst.

Jachta Star - údaje
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
před 39 minutami

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie
Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby
12:52

Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby

Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby o více než deset procent na 5,78 miliardy eur,...
Evropské akcie SAP Výsledková sezóna
E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i…
E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i…
12:35

E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i vstup firmy na pražskou burzu

Prodejce módy a designových doplňků Zoot, který kombinuje obchodní model e-shopu a kamenných prodejen, nabídne široké...
Firemní dluhopisy Primární úpis akcií (IPO) Pražská burza
Rozpočtový deficit zemí eurozóny klesl nejníže za téměř deset let
12:04

Rozpočtový deficit zemí eurozóny klesl nejníže za téměř deset let

Rozpočtový deficit členských zemí eurozóny v prvním čtvrtletí klesl na 0,9 procenta hrubého domácího produktu z 1,1...
Eurozóna Deficit rozpočtu
Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
11:45

Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK

Česká měna ve čtvrtek poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Koruna...
Česká koruna EUR/CZK Forex
ADB zlepšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie
11:31

ADB zlepšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie

Rozvíjející se ekonomiky Asie včetně Číny před sebou mají příznivější vyhlídky, zlepšily se hlavně díky vývoji...
Asijská ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled