Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled
|

Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v posledním průzkumu snížili své odhady budoucích cen ropy. Šlo o největší změnu v odhadech za poslední dva roky. Důvodem je očekávaný dostatek ropy na trhu díky solidně rostoucí produkci a relativně slabý růst spotřeby ropy. Chmurný výhled pro ropu zveřejnila v pondělí americká banka Goldman Sachs, americká ropa se v reakci na to propadla pod 80 USD za barel.

Komodity Ropa Geopolitická rizika Ropa WTI Ropa Brent Světová ekonomika Ľuboš Mokráš Analytici ČS

Aktuální situace a krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy Brent se v posledních měsících rychle propadla až lehce nad 80 USD za barel (USD/brl). Nejenže byla úplně eliminována riziková prémie, ale cena se dostala pod náš odhad rovnovážné ceny odvozený primárně z marginálních nákladů na těžbu (alternativní zdroje, hlubokomořská ložiska, arktická ložiska) a ziskové marže. To však automaticky neznamená, že se pokles musí zastavit. Momentové faktory a pravděpodobné další posílení amerického dolaru mohou cenu posunout pod 80 USD/brl.

Zastavit propad by mohla akce OPEC (což zpochybnilo nedávné snížení cen Saúdskou Arábií) nebo zprávy o omezování těžby z ložisek s vysokými náklady kvůli nerentabilitě. Přetrvává i riziko geopolitických komplikací, ty by ovšem aktuálně musely být zásadní, aby se jim podařilo zlomit momentální naladění trhu na ideu nadbytku ropy, a to nejen aktuálně, ale i v dohledné budoucnosti.

Střednědobý a dlouhodobý výhled

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy je trvale aktuální a očekávané tempo růstu světového hospodářství, a v jeho rámci obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik (především Číny). S tempem růstu světové ekonomiky totiž přímo souvisí tempo růstu poptávky po ropě a ropných produktech. V dohledné budoucnosti očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě; rizika jsou momentálně jednoznačně na straně spíše pomalejšího než rychlejšího růstu (zejména kvůli Evropě, částečně Číně), a tedy pomalejšího růstu poptávky po ropě. Produkce ropy pokračuje v solidním růstu díky rychlému rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Americe (Kanada, USA, Brazílie).

Pokud by však vydržela delší dobu nízká cena ropy kolem 80 USD/brl nebo nižší, lze čekat alespoň částečně omezení těžby z nejnákladnějších zdrojů. Riziková prémie k ceně ropy způsobená geopolitickými ohnisky napětí momentálně zkolabovala, riziko jejího opětovného nárůstu je ovšem stále velmi reálné, v případě zásadnější krize může být efekt velmi výrazný. Podstatnější zpomalení růstu globální ekonomiky by mohlo cenu ropy Brent dostat přechodně pod 80 USD/brl. Dlouhodobě by se cena měla udržet nad 90 USD/brl a kvůli zvyšování marginálních nákladů na těžbu postupně růst.

Vývoj ceny ropy a jejích derivátů

Co aktuálně ovlivňuje trh s ropou?

  • V rámci kartelu OPEC se rozhořívá cenová válka, kterou začala Saúdská Arábie výrazným snížením svých vývozních cen ve snaze udržet si tržní podíl. S týdenním zpožděním následoval s podobným krokem Írán. Ceny ropy obou velkých exportérů se tak dostaly na nejnižší úroveň od globální recese na konci minulého desetiletí. Íránský ministr ropného průmyslu však spekulace o cenové válce popřel s poukazem na reakci na běžné fluktuace ceny ropy.
  • Vývoj ceny ropy i nedávné kroky Saúdské Arábie a Íránu, ukazující na ochotu přistoupit na nižší ceny, zvyšují zájem o blížící se zasedání OPEC (koná se 27. listopadu ve Vídni). Donedávna panovalo poměrně jasné přesvědčení, že Saúdská Arábie jako největší producent v rámci OPEC bude ochotna omezit těžbu, aby zabránila poklesu cen. Její poslední kroky (snížení cen) však takové spekulace zpochybňují. Země navíc v září podle agentury Bloomberg těžbu ropy mírně zvýšila o 0,5 % na 9,65 milionu barelů za den, OPEC pak celkově těžil 30,9 milionu barelů denně, což je letošní maximum.
  • Rozdělené jsou proto také názory analytiků. Průzkum agentury Bloomberg mezi dvaceti specialisty ukázal, že téměř rovnoměrně - 11 si jich myslí, že OPEC přistoupí ke snížení těžebních kvót nebo stanoví formální cíl pro objem těžby. Očekávaný rozsah snížení je mezi 500 tisíci a 1 milionem barelů denně. **Podle našeho názoru je snížení těžebních kvót za současné úrovně cen nepravděpodobné, další pokles by však jeho pravděpodobnost zvýšil. Pokud by ke snížení kvót došlo, bylo by první od propadu cen ropy v době globální recese.
  • Přestože v Libyi de facto neexistuje centrální vláda a země je rozdělena mezi soupeřící ozbrojené frakce, daří se držet solidní objem produkce ropy, který sice nedosahuje plné těžební kapacity, ale je výrazně nad nedávnými minimy. Návrat Libye na trh s ropou je jedním z faktorů, který přispívá k tlaku na pokles cen komodity. Situace v Libyi však zůstává vysoce nestabilní a nejistá a je možné, že dojde k dalším podstatným výpadkům produkce.
  • Mezinárodní agentura pro energii (IEA) pokračuje ve snižování odhadu růstu spotřeby ropy pro příští rok. Aktuální odhad poptávky pro příští rok je 93,5 milionu barelů denně (růst o 1,1 milionu oproti letošnímu roku). Důvodem jsou zhoršující se vyhlídky světové ekonomiky. Podle agentury hrozí prodloužení období ostrého propadu cen, pokud OPEC nesníží těžební kvóty. Agentura zároveň zapochybovala o tom, že tak OPEC učiní. Na druhou stranu také počítá s tím, že pokles ceny ropy povzbudí poptávku po ropných produktech. Podle analýzy IEA zůstává většina světové produkce na ceně 80 USD/brl rentabilní, nerentabilních by na této úrovni mělo být 2,6 milionu barelů za den, což je 2,8 % současné těžby. Je ovšem nutné počítat s tím, že vysokonákladové zdroje ropy budou poměrně rychle zvyšovat podíl na produkci a že bez ceny ropy nad 80 USD/brl se do těchto zdrojů nebude investovat. Produkci USA na příští rok odhaduje IEA na 12 milionů barelů denně.

Výhled

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v posledním průzkumu snížili své odhady budoucích cen ropy. Šlo o největší změnu v odhadech za poslední dva roky. Důvodem je očekávaný dostatek ropy na trhu díky solidně rostoucí produkci a relativně slabý růst spotřeby ropy.

Podle šéfa komoditních analytiků ve Standard Chartered Paula Horsnella není na trhu nijak výrazný nadbytek ropy. Produkce by se v blízké budoucnosti měla udržet na zhruba stabilní úrovni, možnost snížení těžebních kvót OPEC o 1 milion barelů denně je podle něj reálná.

grafy ropa
Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů
před 19 minutami

Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví v americkém státě Wisconsin...
Asijské akcie
Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled
před 27 minutami

Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled

Největší evropská pojišťovna Allianz ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 23 procent na 2,9 miliardy...
Allianz Evropské akcie Výsledková sezóna
ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky
před 31 minutami

ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil hrubý zisk EBITDA o 19 procent na...
Světové akcie Výsledková sezóna ArcelorMittal
Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk
před 42 minutami

Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 11,8 procenta na 5,35 miliardy dolarů...
Pivo Anheuser-Busch InBev Světové akcie
Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu
před hodinou

Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu

Spotřebitelská nálada v Německu dále vzrostla a udržuje se na nejvyšší úrovni za 16 let. Optimismus Němců nad...
Německo Spotřebitelská důvěra
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR