Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled
|

Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v posledním průzkumu snížili své odhady budoucích cen ropy. Šlo o největší změnu v odhadech za poslední dva roky. Důvodem je očekávaný dostatek ropy na trhu díky solidně rostoucí produkci a relativně slabý růst spotřeby ropy. Chmurný výhled pro ropu zveřejnila v pondělí americká banka Goldman Sachs, americká ropa se v reakci na to propadla pod 80 USD za barel.

Komodity Ropa Geopolitická rizika Ropa WTI Ropa Brent

Aktuální situace a krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy Brent se v posledních měsících rychle propadla až lehce nad 80 USD za barel (USD/brl). Nejenže byla úplně eliminována riziková prémie, ale cena se dostala pod náš odhad rovnovážné ceny odvozený primárně z marginálních nákladů na těžbu (alternativní zdroje, hlubokomořská ložiska, arktická ložiska) a ziskové marže. To však automaticky neznamená, že se pokles musí zastavit. Momentové faktory a pravděpodobné další posílení amerického dolaru mohou cenu posunout pod 80 USD/brl.

Zastavit propad by mohla akce OPEC (což zpochybnilo nedávné snížení cen Saúdskou Arábií) nebo zprávy o omezování těžby z ložisek s vysokými náklady kvůli nerentabilitě. Přetrvává i riziko geopolitických komplikací, ty by ovšem aktuálně musely být zásadní, aby se jim podařilo zlomit momentální naladění trhu na ideu nadbytku ropy, a to nejen aktuálně, ale i v dohledné budoucnosti.

Střednědobý a dlouhodobý výhled

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy je trvale aktuální a očekávané tempo růstu světového hospodářství, a v jeho rámci obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik (především Číny). S tempem růstu světové ekonomiky totiž přímo souvisí tempo růstu poptávky po ropě a ropných produktech. V dohledné budoucnosti očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě; rizika jsou momentálně jednoznačně na straně spíše pomalejšího než rychlejšího růstu (zejména kvůli Evropě, částečně Číně), a tedy pomalejšího růstu poptávky po ropě. Produkce ropy pokračuje v solidním růstu díky rychlému rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Americe (Kanada, USA, Brazílie).

Pokud by však vydržela delší dobu nízká cena ropy kolem 80 USD/brl nebo nižší, lze čekat alespoň částečně omezení těžby z nejnákladnějších zdrojů. Riziková prémie k ceně ropy způsobená geopolitickými ohnisky napětí momentálně zkolabovala, riziko jejího opětovného nárůstu je ovšem stále velmi reálné, v případě zásadnější krize může být efekt velmi výrazný. Podstatnější zpomalení růstu globální ekonomiky by mohlo cenu ropy Brent dostat přechodně pod 80 USD/brl. Dlouhodobě by se cena měla udržet nad 90 USD/brl a kvůli zvyšování marginálních nákladů na těžbu postupně růst.

Vývoj ceny ropy a jejích derivátů

Co aktuálně ovlivňuje trh s ropou?

  • V rámci kartelu OPEC se rozhořívá cenová válka, kterou začala Saúdská Arábie výrazným snížením svých vývozních cen ve snaze udržet si tržní podíl. S týdenním zpožděním následoval s podobným krokem Írán. Ceny ropy obou velkých exportérů se tak dostaly na nejnižší úroveň od globální recese na konci minulého desetiletí. Íránský ministr ropného průmyslu však spekulace o cenové válce popřel s poukazem na reakci na běžné fluktuace ceny ropy.
  • Vývoj ceny ropy i nedávné kroky Saúdské Arábie a Íránu, ukazující na ochotu přistoupit na nižší ceny, zvyšují zájem o blížící se zasedání OPEC (koná se 27. listopadu ve Vídni). Donedávna panovalo poměrně jasné přesvědčení, že Saúdská Arábie jako největší producent v rámci OPEC bude ochotna omezit těžbu, aby zabránila poklesu cen. Její poslední kroky (snížení cen) však takové spekulace zpochybňují. Země navíc v září podle agentury Bloomberg těžbu ropy mírně zvýšila o 0,5 % na 9,65 milionu barelů za den, OPEC pak celkově těžil 30,9 milionu barelů denně, což je letošní maximum.
  • Rozdělené jsou proto také názory analytiků. Průzkum agentury Bloomberg mezi dvaceti specialisty ukázal, že téměř rovnoměrně - 11 si jich myslí, že OPEC přistoupí ke snížení těžebních kvót nebo stanoví formální cíl pro objem těžby. Očekávaný rozsah snížení je mezi 500 tisíci a 1 milionem barelů denně. **Podle našeho názoru je snížení těžebních kvót za současné úrovně cen nepravděpodobné, další pokles by však jeho pravděpodobnost zvýšil. Pokud by ke snížení kvót došlo, bylo by první od propadu cen ropy v době globální recese.
  • Přestože v Libyi de facto neexistuje centrální vláda a země je rozdělena mezi soupeřící ozbrojené frakce, daří se držet solidní objem produkce ropy, který sice nedosahuje plné těžební kapacity, ale je výrazně nad nedávnými minimy. Návrat Libye na trh s ropou je jedním z faktorů, který přispívá k tlaku na pokles cen komodity. Situace v Libyi však zůstává vysoce nestabilní a nejistá a je možné, že dojde k dalším podstatným výpadkům produkce.
  • Mezinárodní agentura pro energii (IEA) pokračuje ve snižování odhadu růstu spotřeby ropy pro příští rok. Aktuální odhad poptávky pro příští rok je 93,5 milionu barelů denně (růst o 1,1 milionu oproti letošnímu roku). Důvodem jsou zhoršující se vyhlídky světové ekonomiky. Podle agentury hrozí prodloužení období ostrého propadu cen, pokud OPEC nesníží těžební kvóty. Agentura zároveň zapochybovala o tom, že tak OPEC učiní. Na druhou stranu také počítá s tím, že pokles ceny ropy povzbudí poptávku po ropných produktech. Podle analýzy IEA zůstává většina světové produkce na ceně 80 USD/brl rentabilní, nerentabilních by na této úrovni mělo být 2,6 milionu barelů za den, což je 2,8 % současné těžby. Je ovšem nutné počítat s tím, že vysokonákladové zdroje ropy budou poměrně rychle zvyšovat podíl na produkci a že bez ceny ropy nad 80 USD/brl se do těchto zdrojů nebude investovat. Produkci USA na příští rok odhaduje IEA na 12 milionů barelů denně.

Výhled

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v posledním průzkumu snížili své odhady budoucích cen ropy. Šlo o největší změnu v odhadech za poslední dva roky. Důvodem je očekávaný dostatek ropy na trhu díky solidně rostoucí produkci a relativně slabý růst spotřeby ropy.

Podle šéfa komoditních analytiků ve Standard Chartered Paula Horsnella není na trhu nijak výrazný nadbytek ropy. Produkce by se v blízké budoucnosti měla udržet na zhruba stabilní úrovni, možnost snížení těžebních kvót OPEC o 1 milion barelů denně je podle něj reálná.

grafy ropa
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie