Co musíte ráno vědět (6. října)
|

Co musíte ráno vědět (6. října)

V jaké náladě uzavřely uplynulý týden světové burzy, která tradiční technologická firma se chce rozdělit na dvě části a proč může Řecko opět zbankrotovat, i když se vrátilo na dluhopisové trhy? To všechno musíte hned na úvod týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek šláply na plyn, celý týden však pro ně byl ztrátový

Americké akcie v pátek díky zprávě o nízké míře nezaměstnanosti (5,9 %) a solidní tvorbě pracovních míst zažily rally a smazaly část týdenní ztráty. Americká ekonomika v září mimo zemědělství vytvořila 248 tisíc pracovních míst. Dow v pátek připsal 1,24 %, S&P 500 1,12 % a technologický Nasdaq 1,03 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly banky Goldman Sachs a JPMorgan, které posílily o více než dvě procenta. Jedinou firmou, která mírně ztrácela, byl Caterpillar. Všech deset sektorů indexu S&P 500 v pátek posilovalo. Nejvíce se dařilo odvětví zdravotní péče a finančnímu sektoru. Za celý týden Dow oslabil 0,61 %, S&P 500 odepsal 0,77 % a Nasdaq 0,82 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally dala býkům naději, pokles z maxim je ale výrazný

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

Automobilka GM svolává do servisů přes půl milionu vozů

2. Evropské akcie v pátek zabraly a uzavřely v zelených číslech, za celý týden ale přesto výrazně oslabily

Evropské akcie se v pátek oklepaly ze čtvrtečního výrazného poklesu a posílily. Podpořila je mimo jiné klíčová statistika z amerického trhu práce. Frankfurtská burza v pátek zůstala kvůli státnímu svátku zavřená. V týdenním horizontu nicméně všechny hlavní evropské burzy skončily v červených číslech. Výrazný podíl na tom mělo zejména středeční a čtvrteční obchodování, kdy se evropský index DJ EuroStoxx 50 propadl téměř o čtyři procenta. Britský FTSE 100 v pátek posílil o 1,26 % a francouzský CAC 40 přidal 0,92 %. DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,87 % na 3 133,37 bodu. Nejvíce zdražily akcie z odvětví dopravy a cestovního ruchu, bankovní tituly a cenné papíry z finančního sektoru. Za celý týden FTSE 100 klesl o 1,85 % na 6 527,91 bodu, DAX oslabil o 3,11 % na 9 195,68 bodu a CAC 40 odepsal 2,59 % na 4 281,74 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 se od pondělí do pátku snížil o 2,68 %.

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden ale téměř o půl procenta klesla

Index PX v pátek vzrostl o 0,26 % na 976,23 bodu. Nejvíce v závěru týdne zdražily, i když za minimálního objemu obchodování, akcie slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts, jejichž cena vzrostla o 2,56 % na 600 korun. O více než dvě procenta zdražily ještě cenné papíry mediální společnosti CME (+2,07 %). Více než procento připsaly akcie rakouské Erste Group Bank (+1,23 %), skupiny Pivovary Lobkowicz (+1,23 %) a energetické společnosti ČEZ (+1,10 %). Výrazně naopak zlevnily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena se sesunula o více než 13 % na 0,65 Kč. Kolem půl procenta odepsaly akcie pojišťovny VIG a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Cenné papíry Komerční banky, které se postaraly o největší objem obchodů, v pátek zlevnily o 0,20 % na 5 040 korun. Za celý týden akcie na pražské burze odepsaly 0,41 %. Největší pokles zaznamenaly cenné papíry těžební společnosti NWR (-18,8 %), největší růst naopak vykázaly akcie petrochemického podniku Unipetrol (+6,8 %).

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

Václav Řehoř (Český Aeroholding): Se snížením počtu propouštěných zaměstnanců ČSA nepočítáme

4. Očekávané události

Ve Spojených státech se nečekají žádná významná data, veřejná vystoupení ale mají naplánována ministr financí Jack Lewa a členka Fedu Esther Georgeová. V Evropě budou sledované průmyslové zakázky v Německu (odhad srpen meziměsíčně: -2,4 % meziměsíčně, červenec +4,6 %) a index investorské důvěry Sentix (odhad říjen: -11,8 bodu, září: -9,8 bodu). Z českých makrodat budou oznámeny maloobchodní tržby (odhad srpen meziročně: +3,5 %, červenec: +6,2 %). Pokračují protesty v Hongkongu i vojenské konflikty v Iráku a Sýrii, klid není ani na Ukrajině, Spojené státy vedle válečných událostí řeší také první případy eboly na svém území. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hewlett-Packard se podle médií chce rozdělit na dvě části

Americká společnost Hewlett-Packard má v plánu se rozdělit na dvě části. Jedna se bude věnovat počítačům a tiskárnám a druhá firemnímu hardwaru a službám. Informoval o tom v neděli The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Firma by podle listu měla oznámit své plány již v pondělí. Mluvčí společnosti se ke zprávě odmítl vyjádřit.

6. MMF prý sníží odhad růstu německé ekonomiky pro roky 2014 a 2015

Mezinárodní měnový fond sníží ve své nejnovější předpovědi odhad růstu německé ekonomiky na letošní i příští rok. Důvodem je krize na Ukrajině a na Blízkém východě. Hrubý domácí produkt by nově měl růst v obou letech zhruba o 1,5 %. Informuje o tom německý časopis Der Spiegel. MMF má svoji nejnovější prognózu vývoje globálního hospodářského růstu zveřejnit v úterý. V červenci fond odhadl, že v letošním roce největší evropská ekonomika stoupne o 1,9 % a příští rok růst mírně zpomalí na 1,7 %. Podle časopisu MMF rovněž vyzve německou vládu, aby udělala více pro posílení veřejných a soukromých investic.

7. Řecko může znovu zbankrotovat, ačkoli se mu daří zlepšovat státní finance

Podle ratingové agentury S&P hrozí Řecku během příštích 15 měsíců další default. Nemusí se mu totiž podařit ufinancovat vše, co financovat potřebuje. S&P odhaduje, že v uvedeném období země bude potřebovat asi 43 miliard EUR k zaplacení splátek dluhů. Nemusí se jí přitom ani zdaleka podařit prodat dostatečný objem dluhopisů. Investoři totiž po zkušenostech s dluhovou krizí mohou být opatrní a neumožnit Athénám vydat tolik bondů, aby "zalepily" všechny díry po dluhopisech stávajících. Na konci podobného začarovaného kruhu už v případě Řecka v posledních letech stál černý Petr v rukou investorů držících dluhopisy. Jeho jméno bylo "restrukturalizace", případně haircut. Nebýt financování dluhů, Řecko by na tom nebylo tak zle. Příští rok například čeká téměř 3% primární rozpočtový přebytek. S&P odhaduje, že Řecko v inkriminované době prodá dluhopisy za 5 miliard EUR na zahraničních trzích a za 20 miliard EUR domácím investorům, dalších 12 miliard EUR by mělo dorazit od zahraničních věřitelů v čele s MMF.

Irská centrální banka zlepšila výhled domácí ekonomiky

8. Úspěch s Alibabou navnadil: Yahoo! plánuje investovat do mobilní aplikace Snapchat

Americká internetová společnost Yahoo! plánuje investovat část zisku z prodeje podílu v čínské firmě Alibaba Group Holding do mobilní aplikace Snapchat. Ta umožňuje uživatelům zaslat zprávu nebo fotografie, které po několika sekundách zmizí. Yahoo! a Snapchat vedou jednání, jejichž výsledkem by měla být investice do firmy, uvedl list s odvoláním na tři informované zdroje. Zatím není jisté, kolik chce Yahoo! do oblíbené aplikace investovat. Podle jednoho ze zdrojů by to mohlo být 20 milionů USD.

9. Maďarsko chystá největší program hospodářského rozvoje

Maďarsko zahájí od začátku příštího roku největší program hospodářského rozvoje ve své historii. Prohlásil to v sobotu podle maďarské tiskové agentury MTI premiér Viktor Orbán. Žádné bližší detaily programu však agentura nezveřejnila. Orbán očekává, že maďarské podniky díky programu porostou silněji, budou expandovat, podstoupí obnovu a přispějí k tomu, aby se vládní cíl vytvoření pěti milionů pracovních míst stal realitou.

10. Býčí nálada v USA ustupuje

Nálada mezi americkými individuálními investory ohledně amerického akciového trhu se zhoršuje. Minulý týden klesl podíl optimistů (býků) na asi 35 % (průzkum byl vyhodnocen ještě před pátečním výrazným růstem cen akcií). Nervozita z geopolitických rizik, možného šíření eboly a slabé evropské ekonomiky je cítit stále více. O týden dříve bylo býků 41,84 %. Optimistů ubylo popáté ze šesti posledních týdnů. Akciové trhy jsou stále poměrně vysoko, ale sebeuspokojení investorů alespoň na čas ustoupilo. Index menších firem Russell 2000 navíc již vstoupil do korekce poklesem o více než 10 % ze svých maxim.

Podíl býků mezi americkými individuálními investory

11. Izrael schválil privatizační plány na příští tři roky

Ekonomičtí ministři izraelské vlády premiéra Benjamina Netanjahua schválili plány na prodej minoritních podílů ve výši až 49 % ve státních společnostech na akciové burze v Tel Avivu. Privatizace se má uskutečnit v příštích třech letech a vláda očekává, že z ní získá 15 až 20 miliard šekelů (89,2 až 118,9 miliardy Kč), které chce použít na snížení dluhu. Oznámilo to v neděli ministerstvo financí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu vyhoví požadavkům vlády a uvolní blokádu úřadů

Protesty pokračují a demonstranti žádají odchod vůdce Hongkongu Leung Čchun-jinga, uvedla agentura Reuters. Leung dal nicméně opakovaně na vědomí, že demisi podat nehodlá. "Naším cílem je Leung, ne další vládní úředníci. Otevřením cesty (k úřadům) nebude mít Leung žádný důvod či omluvu pro to, aby nechal vyklidit náš okupační protest a šířil pomluvy," prohlásil jeden z vůdců protestů.

Cílem demonstrací je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor, až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti
18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla
17:07

Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
14:49

Primární nabídky akcií v Británii jsou letos nejnižší za pět let

Primární nabídky akcií (IPO) společností sídlících v Británii vynesly doposud v letošním roce 1,53 miliardy USD. To...
Spojené království Primární úpis akcií (IPO) IPO
Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky
14:40

Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled letošního růstu místní ekonomiky, a to na 3,2 procenta z...
Slovensko Centrální banky Výhled na rok 2017
14:32

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v únoru podle předběžných dat stouply o 0,4 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
14:15

Ze světa investičních doporučení (28. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení