Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zahájily akcie v Evropě i zámoří nový týden, jak by si mohla Evropská komise došlápnout na francouzský rozpočet a jak dlouho trvá, než se spáří dva samci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden rozpačitě a pohybovaly se v červených číslech

Americké akcie zahájily týden rozpačitě a kolísaly po předchozím ztrátovém týdnu, který nezachránila ani páteční rally. Náladu na trzích mírně zmrazila zpráva o tom, že už i Španělsko má prvního potvrzeného pacienta nakaženého ebolou mimo africké území. Je jím zdravotní sestra, která v nemocnici v Madridu pečovala o kněze, který viru podlehl před měsícem. Dow ztratil 0,10 %, S&P 500 0,16 % a technologický Nasdaq 0,47 %. Nejvíce se v rámci indexu Dow dařilo akciím společností Coca-Cola a Verizon Communications, ztrácely naopak cenné papíry Nike, Cisco Systems a McDonald's.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally dala býkům naději, pokles z maxim je ale výrazný

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

2. Evropské akcie zahájily týden růstem, v poslední hodině však část zisků smazaly

Britský FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 0,11 % a německý DAX o 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,15 %. Přes procento posiloval sektor základních materiálů, ztrácely naopak automobilky a sektor zdravotní péče. Akcie ICA Gruppen posilovaly nejvíce od února 2013 poté, co největší švédský maloobchodní prodejce potravin prodal svou norskou divizi společnosti Coop Norway. Erste Group Bank připsala přes 1,5 % na burze ve Vídni v reakci na zvýšení doporučení ze strany Goldman Sachs na "kupovat" z "neutral". Akciím se dařilo i na pražské burze.

Akcie pohledem technické analýzy: Boj o klouzavé průměry pokračuje, po krátkém oživení lze spíše čekat další poklesy

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

3. Pražská burza zahájila týden mírným růstem, objem obchodování byl utlumený

Index PX v pondělí posílil o 0,16 % na 977,82 bodu. Objem obchodů byl v pondělí utlumený, nedosáhl ani 400 milionů korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,16 % na 643 Kč. Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie naopak oslabily o 0,79 %, zatímco druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, se dařilo - zpevnil o 1,37 % poté, co na něj banka Goldman Sachs zvýšila doporučení. Zbývající emise kolísaly kolem nuly.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní oblíbenou statistiku Janet Yellenové o počtu nových pracovních míst JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey; odhad srpen: 4,71 milionu, červenec: 4,67 milionu), spotřebitelské úvěry (odhad srpen: +20,3 miliardy USD, červenec: +26 miliard USD) a s projevy vystoupí členové Fedu Narayana Kocherlakota a William Dudley. Německo vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad srpen meziměsíčně: -1,5 %, červenec: +1,9 %), stejně jako Spojené království (odhad srpen meziročně: +2,6 %, červenec: +1,7 %). Končí dvoudenní zasedání japonské centrální banky, neočekává se však, že by na něm změnila svou politiku. Český statistický úřad odhalí průmyslovou výrobu za srpen (odhad srpen meziročně: +1 %, červenec: 8,6 %) a dozvíme se také, jak na tom v srpnu byla česká obchodní bilance (odhad srpen: 28,3 miliardy Kč, červenec: 36,3 miliardy Kč). MMF aktualizuje svou globální ekonomickou prognózu, od níž se především v Evropě čeká zhoršení výhledu. Pokračují protesty v Hongkongu i vojenské konflikty v Iráku a Sýrii, klid není ani na Ukrajině, Spojené státy vedle válečných událostí řeší také první případy eboly na svém území. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise nejspíše zamítne rozpočet Francie na rok 2015, bude požadovat přísnější

Evropská komise nejspíše na konci října zamítne francouzský návrh rozpočtu na rok 2015 a bude požadovat nový, který by lépe reflektoval snahu Paříže o snížení deficitu a splnění evropských pravidel. Agentuře Reuters to řeklo několik evropských politiků. Pokud by Evropská komise francouzský rozpočet zamítla, bylo by to poprvé, co by využila své pravomoci vyžadovat změny v národním rozpočtu, kterou jí členské státy udělily v roce 2013.

6. Návrh řeckého rozpočtu slibuje daňové úlevy a oživení ekonomiky

Řecká vláda v pondělí představila parlamentu návrh rozpočtu na příští rok, který počítá s daňovými úlevami a pokračujícím oživováním ekonomiky. Návrh potvrzuje dřívější vládní prognózy, podle nichž by měl napřesrok hospodářský růst v Řecku zrychlit na 2,9 % z letošních 0,6 %.

7. EU by podle testů zvládla měsíc i déle výpadek toku plynu z Ruska

Evropa by se snadno vyrovnala s měsíčním výpadkem dodávek ruského plynu a zvládla by i delší narušení. Podle náměstka italského ministra energetiky Claudia De Vincentiho to ukázaly výsledky zátěžových testů evropského energetického systému. Obavy z delšího výpadku vyvolává dlouhý rusko-ukrajinský spor o ceny plynu a nedávné omezování dodávek ruského plynu do některých zemí střední a východní Evropy.

8. Program nákupu dluhopisů vyvolává rozpory i v samotné ECB

Ohlášený plán nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS), který Evropská centrální banka hodlá spustit v následujících týdnech, vyvolává rozbroje i uvnitř samotné banky. Odpor šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna vůči programu není tajemstvím, kritizoval ho už od chvíle, kdy o něm ECB začínala teprve spekulovat. Podle něj by centrální banka neměla snímat riziko z beder evropských bank a uvalovat ho na daňové poplatníky. Námitky proti programu mají i němečtí politici. Weidmann ale podle všeho není sám. Ani šéf francouzské centrální banky Christian Noyer není s programem zcela spokojen. Obecně s ním sice souhlasí, nelíbí se mu však způsob, kterým chce ECB dluhopisy nakupovat.

9. Hewlett-Packard se rozdělí do dvou samostatných společností

Před třemi lety generální ředitelka Hewlett-Packard Meg Whitmanová odložila plány na rozdělení firmy a ještě loni je důrazně zamítala. Nyní mění názor. Jedna z divizí se zaměří na osobní počítače a tiskárny a druhá na technologické služby, jako je ukládání dat, servery a software. Od roku 2011, kdy se stala ředitelkou, se Whitmanová snažila postavit Hewlett-Packard na nohy. Loni plán na rozdělení zamítla s tím, že je zapotřebí více času na obnovení postavení společnosti. Cílem tohoto kroku je zlepšení ziskovosti, oznámila firma.

10. Maloobchodní tržby v České republice v srpnu vzrostly o 2,7 % meziročně, čekalo se +3,4 %

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy vzrostly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,6 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní o 4,4 %. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 2,7 % nejvíce přispěl prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V japonské zoo se roky snažili spářit dvě hyeny, posléze zjistili, že jsou to samci

Pracovníci zoologického parku Maruyama po dvou letech marných snah zjistili, že jedna a jedna nebudou nikdy tři a více, když v rovnici chybí samice. Hyeny Kami a Kamutori dorazily do zoo jako pár z Jižní Korey v roce 2010. V roce 2012 je pracovníci zoo přestěhovali do společné klece, aby se spářily. Po dvou letech marného snažení však zjistili, že nutí k rozmnožování dva samce. Podle prohlášení zoo oba jednici nikdy nevykazovali známky touhy po množení, naopak se často prali, a proto zoo nikdy zcela nevyloučila možnost, že se jedná o dva samce. Testy se však pracovníci rozhodli provést až po dvou letech, když Kami ani po dosažení reprodukčního věku nejevil(a) o svého druha zájem. Pohlaví hyeny je obtížné určit podle vnějších pohlavních znaků, proto zoo získala jistotu až díky zprávě hokkaidské univerzity, která provedla ultrazvuk a hormonální testy. Samci jsou nyní v oddělených klecích a zoo zvažuje, že sežene samici, aby konečně mohla hyeny rozmnožit.

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
včera v 17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
včera v 17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
včera v 16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
včera v 16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
včera v 15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
včera v 15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
včera v 15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
včera v 14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
včera v 14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně