Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zahájily akcie v Evropě i zámoří nový týden, jak by si mohla Evropská komise došlápnout na francouzský rozpočet a jak dlouho trvá, než se spáří dva samci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden rozpačitě a pohybovaly se v červených číslech

Americké akcie zahájily týden rozpačitě a kolísaly po předchozím ztrátovém týdnu, který nezachránila ani páteční rally. Náladu na trzích mírně zmrazila zpráva o tom, že už i Španělsko má prvního potvrzeného pacienta nakaženého ebolou mimo africké území. Je jím zdravotní sestra, která v nemocnici v Madridu pečovala o kněze, který viru podlehl před měsícem. Dow ztratil 0,10 %, S&P 500 0,16 % a technologický Nasdaq 0,47 %. Nejvíce se v rámci indexu Dow dařilo akciím společností Coca-Cola a Verizon Communications, ztrácely naopak cenné papíry Nike, Cisco Systems a McDonald's.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally dala býkům naději, pokles z maxim je ale výrazný

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

2. Evropské akcie zahájily týden růstem, v poslední hodině však část zisků smazaly

Britský FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 0,11 % a německý DAX o 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,15 %. Přes procento posiloval sektor základních materiálů, ztrácely naopak automobilky a sektor zdravotní péče. Akcie ICA Gruppen posilovaly nejvíce od února 2013 poté, co největší švédský maloobchodní prodejce potravin prodal svou norskou divizi společnosti Coop Norway. Erste Group Bank připsala přes 1,5 % na burze ve Vídni v reakci na zvýšení doporučení ze strany Goldman Sachs na "kupovat" z "neutral". Akciím se dařilo i na pražské burze.

Akcie pohledem technické analýzy: Boj o klouzavé průměry pokračuje, po krátkém oživení lze spíše čekat další poklesy

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

3. Pražská burza zahájila týden mírným růstem, objem obchodování byl utlumený

Index PX v pondělí posílil o 0,16 % na 977,82 bodu. Objem obchodů byl v pondělí utlumený, nedosáhl ani 400 milionů korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,16 % na 643 Kč. Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie naopak oslabily o 0,79 %, zatímco druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, se dařilo - zpevnil o 1,37 % poté, co na něj banka Goldman Sachs zvýšila doporučení. Zbývající emise kolísaly kolem nuly.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní oblíbenou statistiku Janet Yellenové o počtu nových pracovních míst JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey; odhad srpen: 4,71 milionu, červenec: 4,67 milionu), spotřebitelské úvěry (odhad srpen: +20,3 miliardy USD, červenec: +26 miliard USD) a s projevy vystoupí členové Fedu Narayana Kocherlakota a William Dudley. Německo vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad srpen meziměsíčně: -1,5 %, červenec: +1,9 %), stejně jako Spojené království (odhad srpen meziročně: +2,6 %, červenec: +1,7 %). Končí dvoudenní zasedání japonské centrální banky, neočekává se však, že by na něm změnila svou politiku. Český statistický úřad odhalí průmyslovou výrobu za srpen (odhad srpen meziročně: +1 %, červenec: 8,6 %) a dozvíme se také, jak na tom v srpnu byla česká obchodní bilance (odhad srpen: 28,3 miliardy Kč, červenec: 36,3 miliardy Kč). MMF aktualizuje svou globální ekonomickou prognózu, od níž se především v Evropě čeká zhoršení výhledu. Pokračují protesty v Hongkongu i vojenské konflikty v Iráku a Sýrii, klid není ani na Ukrajině, Spojené státy vedle válečných událostí řeší také první případy eboly na svém území. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise nejspíše zamítne rozpočet Francie na rok 2015, bude požadovat přísnější

Evropská komise nejspíše na konci října zamítne francouzský návrh rozpočtu na rok 2015 a bude požadovat nový, který by lépe reflektoval snahu Paříže o snížení deficitu a splnění evropských pravidel. Agentuře Reuters to řeklo několik evropských politiků. Pokud by Evropská komise francouzský rozpočet zamítla, bylo by to poprvé, co by využila své pravomoci vyžadovat změny v národním rozpočtu, kterou jí členské státy udělily v roce 2013.

6. Návrh řeckého rozpočtu slibuje daňové úlevy a oživení ekonomiky

Řecká vláda v pondělí představila parlamentu návrh rozpočtu na příští rok, který počítá s daňovými úlevami a pokračujícím oživováním ekonomiky. Návrh potvrzuje dřívější vládní prognózy, podle nichž by měl napřesrok hospodářský růst v Řecku zrychlit na 2,9 % z letošních 0,6 %.

7. EU by podle testů zvládla měsíc i déle výpadek toku plynu z Ruska

Evropa by se snadno vyrovnala s měsíčním výpadkem dodávek ruského plynu a zvládla by i delší narušení. Podle náměstka italského ministra energetiky Claudia De Vincentiho to ukázaly výsledky zátěžových testů evropského energetického systému. Obavy z delšího výpadku vyvolává dlouhý rusko-ukrajinský spor o ceny plynu a nedávné omezování dodávek ruského plynu do některých zemí střední a východní Evropy.

8. Program nákupu dluhopisů vyvolává rozpory i v samotné ECB

Ohlášený plán nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS), který Evropská centrální banka hodlá spustit v následujících týdnech, vyvolává rozbroje i uvnitř samotné banky. Odpor šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna vůči programu není tajemstvím, kritizoval ho už od chvíle, kdy o něm ECB začínala teprve spekulovat. Podle něj by centrální banka neměla snímat riziko z beder evropských bank a uvalovat ho na daňové poplatníky. Námitky proti programu mají i němečtí politici. Weidmann ale podle všeho není sám. Ani šéf francouzské centrální banky Christian Noyer není s programem zcela spokojen. Obecně s ním sice souhlasí, nelíbí se mu však způsob, kterým chce ECB dluhopisy nakupovat.

9. Hewlett-Packard se rozdělí do dvou samostatných společností

Před třemi lety generální ředitelka Hewlett-Packard Meg Whitmanová odložila plány na rozdělení firmy a ještě loni je důrazně zamítala. Nyní mění názor. Jedna z divizí se zaměří na osobní počítače a tiskárny a druhá na technologické služby, jako je ukládání dat, servery a software. Od roku 2011, kdy se stala ředitelkou, se Whitmanová snažila postavit Hewlett-Packard na nohy. Loni plán na rozdělení zamítla s tím, že je zapotřebí více času na obnovení postavení společnosti. Cílem tohoto kroku je zlepšení ziskovosti, oznámila firma.

10. Maloobchodní tržby v České republice v srpnu vzrostly o 2,7 % meziročně, čekalo se +3,4 %

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy vzrostly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,6 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní o 4,4 %. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 2,7 % nejvíce přispěl prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V japonské zoo se roky snažili spářit dvě hyeny, posléze zjistili, že jsou to samci

Pracovníci zoologického parku Maruyama po dvou letech marných snah zjistili, že jedna a jedna nebudou nikdy tři a více, když v rovnici chybí samice. Hyeny Kami a Kamutori dorazily do zoo jako pár z Jižní Korey v roce 2010. V roce 2012 je pracovníci zoo přestěhovali do společné klece, aby se spářily. Po dvou letech marného snažení však zjistili, že nutí k rozmnožování dva samce. Podle prohlášení zoo oba jednici nikdy nevykazovali známky touhy po množení, naopak se často prali, a proto zoo nikdy zcela nevyloučila možnost, že se jedná o dva samce. Testy se však pracovníci rozhodli provést až po dvou letech, když Kami ani po dosažení reprodukčního věku nejevil(a) o svého druha zájem. Pohlaví hyeny je obtížné určit podle vnějších pohlavních znaků, proto zoo získala jistotu až díky zprávě hokkaidské univerzity, která provedla ultrazvuk a hormonální testy. Samci jsou nyní v oddělených klecích a zoo zvažuje, že sežene samici, aby konečně mohla hyeny rozmnožit.

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie