Co musíte ráno vědět (10. října)
|

Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo světovým akciovým trhům, proč si fanoušci Applu počkají na nový iPad a kde všude si můžete udělat selfie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zažily výplach, index Dow se zřítil o 335 bodů

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance oslabovaly o necelé dvě desetiny procenta. To byl ale jen začátek. Investoři trh prakticky okamžitě zaplavili prodejními příkazy, což všechny tři nejsledovanější indexy poslalo hluboko do červených čísel. Mezi obchodníky se šířila panika kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky, propad trhů ještě umocnil další pokles cen ropy. Dow oslabil o 1,97 % na 16 659,25 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,07 % na 1 928,21 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,02 % na 4 378,34 bodu. Všech deset hlavních sektorů kleslo o více než procento. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a průmyslové tituly. Nejméně naopak oslabily akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX vystřelil téměř o 25 % na 18,86 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stouply o jeden bazický bod na 2,33 %.

Kvantitativní uvolňování v USA se chýlí ke konci. Nebo se snad chystá další kolo?

Bill Gross chce obhájit korunu dluhopisového krále o (poněkud menší) dům dál

2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii důležitých zpráv uzavřely smíšeně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně. Investory dopoledne potěšila zpráva o poklesu nezaměstnanosti v Řecku na nejnižší úroveň od konce roku 2012, na druhou stranu je ale znervóznilo rozhodnutí portugalské finanční skupiny Espírito Santo Financial Group požádat o ochranu před věřiteli a vyhlásit bankrot. Krátce po 17.00 SELČ do obchodování promluvil také šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, který prohlásil, že očekává pomalé zvyšování zájmu o bankovní půjčky. Britský FTSE 100 klesl o 0,78 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,64 %. Německý DAX naopak o 0,11 % posílil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 3 042,45 bodu. Nejvíce zlevnily akcie z telekomunikačního sektoru, odvětví dopravy a cestovního ruchu a také bankovní tituly. Dařilo se naopak akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům chemiček a technologickým titulům.

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

3. Pražská burza ve čtvrtek zastavila pokles a mírně posílila

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,19 % na 961,89 bodu. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které připsaly 0,45 % navzdory snížení investičního doporučení ze strany JPMorgan na "neutral" z "overweight". Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry však oslabily o 0,20 %. Zlevnil i druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank (-1,06 %). Většího objemu dosáhly i akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,64 %) a O2 C.R. (+3,04 %). Největší procentuální ztrátu si připsala likérka Stock (-2,62 %).

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy před víkendem zveřejní vývozní a dovozní ceny (vývoz odhad srpen: -0,1 %, červenec: -0,5 %, dovoz odhad srpen: -0,7 %, červenec -0,9 %) a federální rozpočet a s projevy vystoupí guvernéři Fedu Charles Plosser, Esther Georgeová, Richard Fisher a Jeffrey Lacker. Zároveň v pátek začíná zasedání Mezinárodního měnového fondu. Japonská centrální banka vydá zápis z minulého zasedání, Japonsko odhalí i spotřebitelskou důvěru. V Evropě nás před víkendem čeká francouzská průmyslová výroba (odhad srpen meziměsíčně: -0,2 %, červenec: +0,2 %), italská průmyslová výroba (odhad srpen: +0,5 % meziměsíčně, červenec: -1 %) a britská obchodní bilance (odhad srpen: -9,6 miliardy GBP, červenec: -10,19 miliardy GBP). Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple odkládá uvedení nového iPadu kvůli výrobě iPhonů 6

Zdá se, že iPhone 6 představuje pro společnost Apple tak velký úspěch, že firma odkládá uvedení nového iPadu na příští rok, aby se nyní mohla plně soustředit na výrobu dalších iPhonů 6. Tvrdí to deník The Wall Street Journal. Apple podle zprávy původně plánoval zahájení výroby nového 12,9palcového iPadu letos v prosinci. Zatím poslední modely iPad Mini a iPad Air mají úhlopříčky 7,9 a 9,7 palce, takže nový iPad by byl výrazně větší. Podle deníku však Apple nový model neodhalí dříve než v roce 2015.

6. Icahn věří, že je Apple stále "dramaticky podhodnocený", měl by zrychlit tempo zpětných odkupů

Investor Carl Icahn zveřejnil otevřený dopis pro šéfa Apple Tima Cooka. Uvádí v něm, že akcie společnosti jsou stále "dramaticky podhodnocené" a Apple by měl zvážit urychlení zpětných odkupů. Icahn v dopise navrhuje správní radě, aby nakupovala "více akcií mnohem rychleji". Podle Icahna by cena akcií měla být na 203 dolarech, v současnosti stojí jedna akcie 100 dolarů. Carl Icahn v současnosti vlastní zhruba 53 milionů akcií Apple.

7. Přední ekonomické instituty snížily odhad růstu HDP Německa

Přední ekonomické instituty snížily odhad růstu německé ekonomiky pro letošní i příští rok a vyzvaly vládu k zavedení opatření na podporu růstu a investic. V letošním roce má hrubý domácí produkt podle nového odhadu stoupnout o 1,3 % místo doposud očekávaných 1,9 %. V příštím roce pak podle institutů růst zpomalí na 1,2 %. Předchozí odhad naopak počítal se zrychlením růstu na dvě procenta, uvedla agentura Reuters.

8. Espírito Santo Financial Group požádá o ochranu před věřiteli, vyhlásí bankrot

Portugalská finanční skupina Espírito Santo Financial Group ve čtvrtek potvrdila zprávu agentury Reuters, že požádá o ochranu před věřiteli a vyhlásí bankrot. Řadu měsíců se táhnoucí sága portugalské banky Banco Espríto Santo pokračuje bankrotem finanční skupiny Espríto Santo Financial Group SA, která je klíčovým vlastníkem zmíněné banky. Už v červenci skupina požádala o ochranu před věřiteli, kterou 3. října zamítl lucemburský soud.

9. Rusko by podle ministra obchodu mohlo dočasně zmrazit některé ceny, pokud by hrozila vysoká inflace

Rusko by se mohlo uchýlit ke zmražení cen některý nezbytných produktů, pokud by hrozila příliš vysoká inflace. Uvedl to ministr obchodu Denis Manturov. Oslabující rubl, protiruské sankce a zákaz importu některých potravin ze Západu vytlačily meziroční inflaci na 8 %. Na otázku, co ruská vláda udělá, pokud by inflace vzrostla ještě více, Manturov odpověděl, že vláda má k dispozici množství administrativních opatření. "Například obchodní zákon stanovuje, že vláda může zmrazit ceny specifického nezbytného produktu na 90 dní," prohlásil Manturov.

10. Inflace v České republice v září zrychlila méně, než se čekalo. Je však nejvýše za celý letošní rok

Inflace v České republice v září meziročně zrychlila na 0,7 % ze srpnových 0,6 % a je nejvyšší od začátku roku. Analytici však očekávali zrychlení na 0,8 % meziročně. Meziměsíčně ceny klesly o 0,2 % v souladu s odhady. "Mírným zklamáním je stagnace růstu cen služeb na úrovni 1,2 % meziročně, přičemž lze konstatovat, že probíhající, stále solidní oživení české ekonomiky se v září na české inflaci na rozdíl od předchozích měsíců nijak výrazně neprojevilo," upozorňuje analytik Jan Šedina z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kosmonaut si ve vesmíru pořídil selfie

Kosmonaut Evropské kosmické agentury Alexander Gerst nelenil ani ve vesmíru a během své práce na Mezinárodní vesmírné stanici si pořídil památeční selfie.

Kosmonaut, astronaut, vesmír, selfie (Alexander Gerst)
Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně vzrostly a technologický trh Nasdaq vystoupil na nové rekordní maximum....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:19

Prezident Zeman věří, že intervence ČNB brzy skončí a vývozci přestanou lenošit

Prezident Miloš Zeman je rád, že "snad v nejbližší době" skončí intervence České národní banky proti silné koruně. Za...
ČNB Česká ekonomika Česká koruna
včera v 20:03

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
včera v 18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
včera v 18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
včera v 18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
včera v 18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
včera v 16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
včera v 15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
včera v 15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
včera v 14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
včera v 14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
včera v 14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
včera v 14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
včera v 14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
včera v 14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace