Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak si ve středu vedly akcie na evropských i amerických trzích, jak se postavil šéf Evropské komise k lucemburskému daňovému skandálu a kolik stojí hodinky z minulého století? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zakončily kolem nuly

Americké akcie začaly obchodování v červených číslech kvůli problémům v Evropě. Postupně však ztráty smazaly a nakonec uzavíraly v blízkosti nuly. Index Dow nakonec klesl o 0,02 % na 17 612,20 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,07 % na 2 038,25 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,31 % na 4 675,13 bodu.

Marc Faber: Experimenty s QE nedopadnou dobře, nevěřte ekonomice a kupujte zlato

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let

2. Evropské akcie ve středu spadly z pětitýdenního maxima, především kvůli bankám

Evropské akcie ve středu sklouzly z pětitýdenního maxima. Dolů je tlačily především banky a síťová odvětví, investoři také zvažovali současné valuace a mírně sesbírali zisky. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 1,51 % a německý DAX 1,69 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel přes procento a všechny sektory se pohybovaly v červených číslech. Nejlépe na tom byl sektor základních materiálů s 0,1% ztrátou, naopak síťová odvětví a banky oslabily o více než 2 %. Negativní náladu ve finančním sektoru odstartovala zpráva o pokutě bankám HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS ze strany britských a amerických regulátorů. Síťová odvětví vedla do červených čísel společnost Enel, jejíž zisk ve třetím čtvrtletí klesl více, než se čekalo.

3 ekonomické scénáře pro Evropu aneb Co (ne)pěkného čeká starý kontinent

3. Pražská burza ve středu ztratila procento, dolů ji po zveřejnění hospodářských výsledků stáhly akcie O2 C.R. i ČEZ

Index PX odepsal ve středu 0,98 % na 965,05 bodu. Objem obchodování byl ve středu spíše utlumený, nedosáhl ani čtyř set milionů korun. Po zveřejnění hospodářských výsledků za uplynulý kvartál odepsala O2 C.R. 6,67 %. Ve 3. kvartálu 2014 se zisk OIBDA společnosti meziročně snížil o 8 % na 4,224 miliardy Kč (očekávání: 4,299 miliardy Kč), tržby klesly o 3,2 % na 11,328 miliardy Kč (očekávání: 11,118 miliardy Kč) a čistý zisk klesl na 1,254 miliardy Kč (očekávání: 1,275 miliardy Kč).

Čísla za uplynulý kvartál odhalila i společnost ČEZ, jejíž akcie reagovaly oslabením o více než procento. Energetické společnosti ČEZ klesly ve 3Q2014 tržby na 45,3 miliardy Kč (odhad: 45,8 miliardy Kč), zisk EBITDA se snížil meziročně o procento na 14,8 miliardy Kč (odhad: 14,24 miliardy Kč), očištěný čistý zisk vrostl na 4,9 miliardy Kč (odhad: 4,98 miliardy Kč).

Třetí firmou, která ve středu zveřejnila hospodářské výsledky, byly Pivovary Lobkowicz, které zakončily den na zelené nule. Tržby z prodeje piva činily v prvních devíti měsících roku 859,6 milionu Kč, což je nárůst o 3 % meziročně. Tržby z prodeje ostatních nápojů klesly o 10,6 % na 63,8 milionu Kč. Tržby z exportu vrostly meziročně o 9,6 % na 189,6 milionu Kč.

Nedařilo se ani bankovním titulům. Komerční banka ztratila 0,37 % a Erste Group Bank 0,98 %. Mírně naopak posílily cenné papíry mediální CME (+0,29 %), Unipetrolu (+0,73 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (+0,20 %).

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní oblíbený ukazatel trhu práce šéfky Fedu Janet Yellenové JOLTS (odhad září: 4,85 milionu, srpen: 4,835 milionu) a mimo to také měsíční zprávu o rozpočtu (odhad říjen: -111,7 miliardy USD) a týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 282 tisíc nových, předchozí: 278 tisíc nových a 2,348 milionu pokračujících). V noci na čtvrtek se dozvíme, jak jsou na tom čínská průmyslová výroba (odhad říjen: +8,0 % meziročně; září: +8,0 %) a maloobchodní tržby (odhad říjen: +11,6 % meziročně, září: +11,6 %) a jak se vyvíjí index cen výrobců v Japonsku (odhad říjen: +3,3 % meziročně a -0,4 % meziměsíčně, září: +3,5 % a -0,1 %). Na evropské trhy dorazí měsíční zpráva a průzkum profesionálních prognostiků ECB, Německo odhalí finální data o říjnové inflaci (odhad říjen: -0,3 % meziměsíčně a +0,8 % meziročně, září: -0,3 % a +0,8 %), stejně jako Itálie (finální údaj harmonizovaný s EU, odhad říjen: +0,1 % meziročně, září: +0,1 %). ČR přidá zprávu o běžném účtu (odhad září: -9 miliard Kč, srpen: -15,54 miliardy Kč).

Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Kohl's, Wal-Mart, Nordstrom, Viacom, RWE, SABMiller nebo Merck (odhady výsledků ZDE).

Výsledková sezóna pokračuje i na pražské burze, čísla odhalí kromě NWR také tabáková společnost Philip Morris ČR. NWR dokončila restrukturalizaci, pokračovaly také problémy s těžbou. "Výsledky za 3. kvartál budou opět slabé. Pro trhy může být zklamáním úroveň hotovosti po restrukturalizaci. Očekáváme zisk EBITDA kolem nuly a negativní roční volné cash flow ve výši 80 až 100 milionů eur při současných tržních cenách a stabilní produkci. Firma potřebuje růst cen uhlí o 15 %, aby dosáhla neutrálního volného cash flow," říká Petr Bártek z České spořitelny.

Philip Morris ČR zveřejní jen dílčí provozní čísla. "Očekáváme růst tržeb o 4,4 % díky vyšší výrobě a slabší koruně. Negativně naopak působí produktový mix. Firma nezveřejní žádná provozní čísla, nečekáme tedy žádnou reakci na výsledky," říká Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu druhého listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace podle britské centrální banky spadne pod 1 %

Bank of England ve středu varovala, že růst spotřebitelských cen ve Spojeném království pravděpodobně v následujících šesti měsících klesne pod jedno procento. Ve svém posledním hodnocení britské ekonomiky banka uvádí: "Očekáváme, že inflace zůstane v krátkém období pod cílem a dočasně pravděpodobně klesne pod jedno procento v následujících šesti měsících." Následně by se mělo tempo růstu cen opět zrychlovat a k 2% cíli by se mělo přiblížit do tří let.

6. IEA čeká růst globální spotřeby ropy do roku 2040 na 104 milionů barelů denně

Celosvětová spotřeba ropy má do roku 2040 stoupnout na 104 milionů barelů denně z loňských 90 milionů barelů, hlavně kvůli poptávce po pohonných hmotách a petrochemických produktech v rozvíjejících se zemích. Uvedla to ve výhledu energetického trhu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

7. USA a Čína se zavázaly k zásadní akci proti skleníkovým plynům

Spojené státy a Čína ve středu slíbily nová významná opatření v zájmu omezení emisí skleníkových plynů. Americký prezident Barack Obama v Pekingu oznámil, že USA budou rychleji snižovat svůj podíl na znečišťování ovzduší, a čínský prezident Si Ťin-pching souhlasil, že v budoucnu nastaví strop pro čínské emise škodlivin. To je bezprecedentní krok země, která dosud nejevila příliš velkou ochotu zapojit se do boje proti globálnímu oteplování, napsala agentura AP.

8. Šéf Evropské komise brání lucemburské daňové praktiky a volá po jednotném evropském právu

Nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker brání daňové praktiky své země a domnívá se, že problém daňových rájů by vyřešila jednotná evropská daňová základna. Juncker, který byl mezi lety 1995 a 2013 lucemburským premiérem, tak poprvé reagoval na odhalení daňových praktik Lucemburska, které umožnilo vyhnout se placení daní více než 340 zahraničním firmám. "Ke všem společnostem a všem investorům se musí přistupovat stejně. Lucemburské právo to zajišťuje," poznamenal někdejší premiér a ministr financí. "Vše, co se stalo, bylo v souladu s národní legislativou a odpovídajícími mezinárodními pravidly," zdůraznil. Připomněl také, že v Lucembursku je daňová administrativa autonomní. "Tato situace je způsobená tím, že musíme pracovat s různými standardy. Pokud pravidla napříč Evropou nesjednotíme, toto může být výsledek," dodal.

9. Španělský premiér je otevřený jednání s Katalánci, referendum nepřipouští

Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu prohlásil, že je otevřený širokému politickému dialogu se zástupci Katalánska, které 9. listopadu uspořádalo referendum o nezávislosti zakázané Nejvyšším soudem. Rajoy však dodal, že sice připouští diskuzi, o legálním referendu, které by mohlo Katalánsko odtrhnout od Španělska, ale diskutovat nehodlá. "To se nemůže stát. Co bylo protiprávní před rokem, zůstává protiprávní i dnes," řekl Rajoy. "Pevně věřím, že politické problémy může vyřešit dialog. Jakákoli diskuze se však musí odehrávat v mezích španělské ústavy," dodal.

10. Evropská komise navrhla, jak zajistit delší čas na doplatky do rozpočtu unie

Členské země EU budou mít za určitých podmínek více času na doplatky do unijního rozpočtu. Změnu pravidel navrhla ve středu Evropská komise poté, co se především Británie v minulých dnech hlasitě ozvala proti tomu, že by do rozpočtu měla k 1. prosinci doplatit rekordních 2,1 miliardy eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kapesní hodinky od Patek Philippe se vydražily za více než 530 milionů korun

Zlaté kapesní hodinky proslulé švýcarské značky Patek Philippe, vyrobené počátkem 30. let pro amerického bankéře Henryho Gravese, opět potvrdily svou pozici nejdražších hodinek na světě. Zřejmě nejsložitější hodinkový stroj světa se v úterý vydražil v aukční síni Sotheby's za rekordních 23,2 milionu švýcarských franků (532 milionů Kč), a překonal tím svůj vlastní rekord starý 15 let.

Ze světa investičních doporučení (25. července)
před 21 minutami

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Vozy VW dotčené skandálem by mohly přijít o registraci
Vozy VW dotčené skandálem by mohly přijít o registraci
před 37 minutami

Vozy VW dotčené skandálem by mohly přijít o registraci

Naftové vozy Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci, pokud...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Automobilka Mitsubishi zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent
Automobilka Mitsubishi zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent
13:16

Automobilka Mitsubishi zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent

Japonská automobilka Mitsubishi Motors v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent na 20,6...
Japonsko Japonské akcie Asijské akcie
Moscovici: Řecko je s reformami na správné cestě, nesmí polevit
Moscovici: Řecko je s reformami na správné cestě, nesmí polevit
12:50

Moscovici: Řecko je s reformami na správné cestě, nesmí polevit

Řecko je s ekonomickými reformami na správné cestě a má šanci zdárně uzavřít záchranný program, který skončí v srpnu...
Řecko Zadlužení Evropská unie
Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
12:28

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
11:51

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
11:41

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
11:20

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus