Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i Spojených státech, jak je na tom nezaměstnanost v Řecku a kolik žen měl zakladatel mormonské církve? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii

Americké akciové trhy ve čtvrtek po jednodenní pauze obnovily mírný růst a jejich hlavní indexy vystoupily na nová maxima. Wall Street posílily firemní zprávy v čele s výsledky maloobchodního gigantu Wal-Mart, které překonaly odhady analytiků. Výraznějšímu růstu trhů však bránil další propad cen ropy a zlevňování na tuto surovinu navázaných cenných papírů. Dow během dne vystoupil na historické maximum 17 705,48 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 652,79 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 046,18 bodu a seanci uzavřel se ziskem 0,05 % na 2 039,33 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,11 % na 4 680,14 bodu. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, telekomunikačního odvětví a technologického sektoru. Klesly naopak energetický sektor, odvětví základních materiálů či sektor služeb. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 13,64 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,34 %.

Marc Faber: Experimenty s QE nedopadnou dobře, nevěřte ekonomice a kupujte zlato

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, růst trhů však limitoval další pokles cen ropy

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Silnějšímu růstu akciových indexů nicméně bránil další pokles cen ropy, který se negativně projevil na cenách akcií energetických a těžařských firem. Britský FTSE 100 posílil o 0,37 %, německý DAX vzrostl o 0,41 % a francouzský CAC 40 přidal 0,19 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,31 % na 3 056,80 bodu. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru spotřebního zboží, cenné papíry ze sektoru zdravotní péče a tituly z potravinářského odvětví. Nedařilo se naopak akcím ze sektoru ropy a zemního plynu, cenným papírům stavebních firem a titulům ze sektoru služeb. Z jednotlivých titulů se pokles cen ropy podepsal například na akciích britského gigantu BP, britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell či francouzského Totalu. V plusu naopak skončily akcie belgické bankovní skupiny KBC, která ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 591 milionů eur z 272 milionů eur před rokem.

3 ekonomické scénáře pro Evropu aneb Co (ne)pěkného čeká starý kontinent

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela, akcie Philip Morris ČR díky hospodářským výsledkům připsaly 2,5 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,64 % na 958,86 bodu. Burzu dolů stáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 0,84 %, Komerční banky (-1,03 %) a O2 Czech Republic (-4,53 %). Zbývající tituly, kromě pojišťovny VIG, která odepsala zhruba půl procenta, se držely na nule nebo v plusu.

Akcie společnosti NWR prakticky nereagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a devět měsíců od začátku roku. Ve třetím čtvrtletí NWR hospodařila s čistou ztrátou 71,2 milionu EUR a tržbami 157,7 milionu EUR. Letos celkově očekává těžbu a prodej uhlí mezi 8,75 a 9 miliony tun uhlí. V roce 2015 pak neočekává velké změny v cenách uhlí, produkce by měla dosáhnout 7,5-8 milionů tun.

Naproti tomu cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR připsaly 2,5 % v reakci na vydané výsledky. Firma ve 3Q2014 zvýšila objem dodávek o 17,7 %. Motorem růstu byl export, který narostl o 23,1 %. Tržby firmy se meziročně zvýšily o 17,6 % na 3,8 miliardy Kč.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní údaje o maloobchodních tržbách (odhad říjen: +0,2 % meziměsíčně, září: -0,3 %), index dovozních cen (odhad říjen: -1,8 % meziměsíčně, září: -0,5 %), index vývozních cen (odhad říjen: -0,2 % meziměsíčně, září: -0,2 %), podnikové zásoby (odhad září: +0,3 %, srpen: +0,2 %) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad listopad: 87,5 bodu, říjen: 86,9 bodu). Eurozóna vydá finální zprávu o inflaci za říjen (odhad: +0,4 % meziročně, září: +0,4 %) a předběžný údaj o HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: +0,6 % meziročně a +0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: +0,7 % meziročně a 0,0 % mezičtvrtletně), stejně tak Německo (odhad: +1,0 % meziročně a +0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: +0,8 % meziročně a -0,2 % mezičtvrtletně), Itálie (odhad: -0,4 % meziročně a -0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: -0,2 % meziročně i mezičtvrtletně) a Česká republika (odhad: +0,4 % mezičtvrtletně a +2,5 % meziročně, 2Q: +0,3 % a +2,5 %). Spojené království přidá stavební výrobu (odhad září: +4,5 % meziročně a +3,8 % meziměsíčně, srpen: -0,3 % a -3,9 %).

Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Vivendi, Manchester United nebo Airbus.

Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu druhého listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Řecku klesla na dvouleté minimum 25,9 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na dvouleté minimum 25,9 % z červencových 26,1 %. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Situace na řeckém trhu práce se zlepšuje díky polevující hospodářské recesi.

6. Berkshire Hathaway koupí od Procter & Gamble divizi Duracell

Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme od společnosti Procter & Gamble (P&G) divizi výroby baterií Duracell. P&G v rámci dohody získá své akcie v hodnotě kolem 4,7 miliardy dolarů, které nyní vlastní Berkshire. Ta uvedla, že před uskutečněním transakce přispěje částkou zhruba 1,8 miliardy dolarů na rekapitalizaci divize.

7. Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala tempem 0,7 %, čekalo se jen 0,3 %

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál mírně zpomalilo na 0,7 % z 0,8 % ve druhém čtvrtletí a z úrovně 0,9 % na počátku roku. Ve čtvrtečních předběžných údajích to uvedl statistický úřad Ruské federace. Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi.

8. Dudley (Fed): Na zvyšování úrokových sazeb je ještě příliš brzy

Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley tvrdí, že na zvyšování sazeb je ještě příliš brzy, protože inflace je stále pod cílem Fedu. Naopak se domnívá, že by ekonomika mohla dokonce těžit z toho, když se bude chvíli "lehce přehřívat". Rizika plynoucí z toho, že by Fed sazby zvýšil příliš brzy, jsou podle něj mnohem větší než důsledky toho, co by mohlo nastat, kdyby je zvýšil příliš pozdě.

9. Singer: Ekonomika ČR vzrostla v letech 1993-2013 reálně o 67 %

Česká ekonomika vzrostla v letech 1993 až 2013 reálně o 67 %, zatímco polská o 133 %, slovenská o 129 % a maďarská o 48 %. Na konferenci na téma 25 let svobodného podnikání to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. K dohánění vyspělých zemí ale podle něj dochází v ČR a okolních státech rychleji, než uvádějí běžně používaná tempa růstu založená na reálném HDP. Singer totiž zpochybnil výpočty statistických úřadů, které podle něj růsty ekonomik podhodnocují. Neberou dostatečně v potaz zvyšování kvality výrobků. V ČR a na Slovensku jde o podhodnocení o 3,5 % ročně, v Maďarsku a na Slovensku o dvě procenta ročně.

10. Klimkin: Situace na východě Ukrajiny je napjatá, připravujeme se na útok

Ukrajinský ministr zahraničí Klimkin ve čtvrtek v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že situace na východě země zůstává napjatá. Vláda má údajně zprávy o tom, že se proruští separatisté znovu snaží zorganizovat a zaútočit, a proto je Ukrajina připravená i na opětovné rozpoutání bojů. Klimkin zdůraznil, že je zapotřebí vytvořit udržitelné příměří, které zajistí klid zbraní a zmírnění konfliktu, zároveň však dodal, že není možné s teroristy vyjednávat.

11. Twitter má zaděláno na pořádný problém, jeho rating spadl do spekulativního pásma

Americká ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek přidělila dluhopisům mikroblogovací sociální sítě Twitter hodnocení BB-, které je zařadilo do spekulativního pásma (junk). Agentura uvedla, že hodnocení odpovídá rizikovému profilu společnosti, výhled ovšem ponechala na stupni "stabilní", což znamená, že by se rating v nejbližší době neměl dále měnit. Pro Twitter je zpráva jednoznačně negativní. Znamená totiž, že si společnost v případě potřeby dalších financí bude muset na trhu půjčovat za výrazně vyšší úrok.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zakladatel mormonské církve měl 40 manželek

Lídři mormonské církve oficiálně potvrdili, že zakladatel Joseph Smith, který byl doposud vykreslován jako věrný druh své manželky Emmy, měl ve skutečnosti během života až 40 manželek. Některé z těchto žen byly už vdané za jiného muže a jedné bylo jen 14 let. Lídři církve nedávno začali publikovat on-line eseje, v nichž otevřeně přiznávají podrobnosti o její historii ve snaze být více transparentní a čestní. "Joseph Smith mi byl prezentován jako prakticky dokonalý prorok a pro mnoho lidí je to stále pravda," říká Emily Jensenová, bloggerka, která se zabývá tématem mormonské církve. Reakce členů církve na nová odhalení podle ní připomínají pět stádií smutku, z nichž první je popírání a druhé vztek. Internetem se nese nespokojenost mormonů a objevují se příspěvky jako: "Tohle není církev, v níž jsem vyrůstal. Tohle není Joseph Smith, kterého jsem miloval."

před 18 minutami

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
před 32 minutami

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
před hodinou

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika