Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i Spojených státech, jak je na tom nezaměstnanost v Řecku a kolik žen měl zakladatel mormonské církve? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii

Americké akciové trhy ve čtvrtek po jednodenní pauze obnovily mírný růst a jejich hlavní indexy vystoupily na nová maxima. Wall Street posílily firemní zprávy v čele s výsledky maloobchodního gigantu Wal-Mart, které překonaly odhady analytiků. Výraznějšímu růstu trhů však bránil další propad cen ropy a zlevňování na tuto surovinu navázaných cenných papírů. Dow během dne vystoupil na historické maximum 17 705,48 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 652,79 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 046,18 bodu a seanci uzavřel se ziskem 0,05 % na 2 039,33 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,11 % na 4 680,14 bodu. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, telekomunikačního odvětví a technologického sektoru. Klesly naopak energetický sektor, odvětví základních materiálů či sektor služeb. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 13,64 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,34 %.

Marc Faber: Experimenty s QE nedopadnou dobře, nevěřte ekonomice a kupujte zlato

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, růst trhů však limitoval další pokles cen ropy

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Silnějšímu růstu akciových indexů nicméně bránil další pokles cen ropy, který se negativně projevil na cenách akcií energetických a těžařských firem. Britský FTSE 100 posílil o 0,37 %, německý DAX vzrostl o 0,41 % a francouzský CAC 40 přidal 0,19 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,31 % na 3 056,80 bodu. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru spotřebního zboží, cenné papíry ze sektoru zdravotní péče a tituly z potravinářského odvětví. Nedařilo se naopak akcím ze sektoru ropy a zemního plynu, cenným papírům stavebních firem a titulům ze sektoru služeb. Z jednotlivých titulů se pokles cen ropy podepsal například na akciích britského gigantu BP, britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell či francouzského Totalu. V plusu naopak skončily akcie belgické bankovní skupiny KBC, která ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 591 milionů eur z 272 milionů eur před rokem.

3 ekonomické scénáře pro Evropu aneb Co (ne)pěkného čeká starý kontinent

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela, akcie Philip Morris ČR díky hospodářským výsledkům připsaly 2,5 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,64 % na 958,86 bodu. Burzu dolů stáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 0,84 %, Komerční banky (-1,03 %) a O2 Czech Republic (-4,53 %). Zbývající tituly, kromě pojišťovny VIG, která odepsala zhruba půl procenta, se držely na nule nebo v plusu.

Akcie společnosti NWR prakticky nereagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a devět měsíců od začátku roku. Ve třetím čtvrtletí NWR hospodařila s čistou ztrátou 71,2 milionu EUR a tržbami 157,7 milionu EUR. Letos celkově očekává těžbu a prodej uhlí mezi 8,75 a 9 miliony tun uhlí. V roce 2015 pak neočekává velké změny v cenách uhlí, produkce by měla dosáhnout 7,5-8 milionů tun.

Naproti tomu cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR připsaly 2,5 % v reakci na vydané výsledky. Firma ve 3Q2014 zvýšila objem dodávek o 17,7 %. Motorem růstu byl export, který narostl o 23,1 %. Tržby firmy se meziročně zvýšily o 17,6 % na 3,8 miliardy Kč.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní údaje o maloobchodních tržbách (odhad říjen: +0,2 % meziměsíčně, září: -0,3 %), index dovozních cen (odhad říjen: -1,8 % meziměsíčně, září: -0,5 %), index vývozních cen (odhad říjen: -0,2 % meziměsíčně, září: -0,2 %), podnikové zásoby (odhad září: +0,3 %, srpen: +0,2 %) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad listopad: 87,5 bodu, říjen: 86,9 bodu). Eurozóna vydá finální zprávu o inflaci za říjen (odhad: +0,4 % meziročně, září: +0,4 %) a předběžný údaj o HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: +0,6 % meziročně a +0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: +0,7 % meziročně a 0,0 % mezičtvrtletně), stejně tak Německo (odhad: +1,0 % meziročně a +0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: +0,8 % meziročně a -0,2 % mezičtvrtletně), Itálie (odhad: -0,4 % meziročně a -0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: -0,2 % meziročně i mezičtvrtletně) a Česká republika (odhad: +0,4 % mezičtvrtletně a +2,5 % meziročně, 2Q: +0,3 % a +2,5 %). Spojené království přidá stavební výrobu (odhad září: +4,5 % meziročně a +3,8 % meziměsíčně, srpen: -0,3 % a -3,9 %).

Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Vivendi, Manchester United nebo Airbus.

Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu druhého listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Řecku klesla na dvouleté minimum 25,9 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na dvouleté minimum 25,9 % z červencových 26,1 %. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Situace na řeckém trhu práce se zlepšuje díky polevující hospodářské recesi.

6. Berkshire Hathaway koupí od Procter & Gamble divizi Duracell

Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme od společnosti Procter & Gamble (P&G) divizi výroby baterií Duracell. P&G v rámci dohody získá své akcie v hodnotě kolem 4,7 miliardy dolarů, které nyní vlastní Berkshire. Ta uvedla, že před uskutečněním transakce přispěje částkou zhruba 1,8 miliardy dolarů na rekapitalizaci divize.

7. Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala tempem 0,7 %, čekalo se jen 0,3 %

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál mírně zpomalilo na 0,7 % z 0,8 % ve druhém čtvrtletí a z úrovně 0,9 % na počátku roku. Ve čtvrtečních předběžných údajích to uvedl statistický úřad Ruské federace. Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi.

8. Dudley (Fed): Na zvyšování úrokových sazeb je ještě příliš brzy

Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley tvrdí, že na zvyšování sazeb je ještě příliš brzy, protože inflace je stále pod cílem Fedu. Naopak se domnívá, že by ekonomika mohla dokonce těžit z toho, když se bude chvíli "lehce přehřívat". Rizika plynoucí z toho, že by Fed sazby zvýšil příliš brzy, jsou podle něj mnohem větší než důsledky toho, co by mohlo nastat, kdyby je zvýšil příliš pozdě.

9. Singer: Ekonomika ČR vzrostla v letech 1993-2013 reálně o 67 %

Česká ekonomika vzrostla v letech 1993 až 2013 reálně o 67 %, zatímco polská o 133 %, slovenská o 129 % a maďarská o 48 %. Na konferenci na téma 25 let svobodného podnikání to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. K dohánění vyspělých zemí ale podle něj dochází v ČR a okolních státech rychleji, než uvádějí běžně používaná tempa růstu založená na reálném HDP. Singer totiž zpochybnil výpočty statistických úřadů, které podle něj růsty ekonomik podhodnocují. Neberou dostatečně v potaz zvyšování kvality výrobků. V ČR a na Slovensku jde o podhodnocení o 3,5 % ročně, v Maďarsku a na Slovensku o dvě procenta ročně.

10. Klimkin: Situace na východě Ukrajiny je napjatá, připravujeme se na útok

Ukrajinský ministr zahraničí Klimkin ve čtvrtek v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že situace na východě země zůstává napjatá. Vláda má údajně zprávy o tom, že se proruští separatisté znovu snaží zorganizovat a zaútočit, a proto je Ukrajina připravená i na opětovné rozpoutání bojů. Klimkin zdůraznil, že je zapotřebí vytvořit udržitelné příměří, které zajistí klid zbraní a zmírnění konfliktu, zároveň však dodal, že není možné s teroristy vyjednávat.

11. Twitter má zaděláno na pořádný problém, jeho rating spadl do spekulativního pásma

Americká ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek přidělila dluhopisům mikroblogovací sociální sítě Twitter hodnocení BB-, které je zařadilo do spekulativního pásma (junk). Agentura uvedla, že hodnocení odpovídá rizikovému profilu společnosti, výhled ovšem ponechala na stupni "stabilní", což znamená, že by se rating v nejbližší době neměl dále měnit. Pro Twitter je zpráva jednoznačně negativní. Znamená totiž, že si společnost v případě potřeby dalších financí bude muset na trhu půjčovat za výrazně vyšší úrok.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zakladatel mormonské církve měl 40 manželek

Lídři mormonské církve oficiálně potvrdili, že zakladatel Joseph Smith, který byl doposud vykreslován jako věrný druh své manželky Emmy, měl ve skutečnosti během života až 40 manželek. Některé z těchto žen byly už vdané za jiného muže a jedné bylo jen 14 let. Lídři církve nedávno začali publikovat on-line eseje, v nichž otevřeně přiznávají podrobnosti o její historii ve snaze být více transparentní a čestní. "Joseph Smith mi byl prezentován jako prakticky dokonalý prorok a pro mnoho lidí je to stále pravda," říká Emily Jensenová, bloggerka, která se zabývá tématem mormonské církve. Reakce členů církve na nová odhalení podle ní připomínají pět stádií smutku, z nichž první je popírání a druhé vztek. Internetem se nese nespokojenost mormonů a objevují se příspěvky jako: "Tohle není církev, v níž jsem vyrůstal. Tohle není Joseph Smith, kterého jsem miloval."

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
před 44 minutami

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
před hodinou

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
před hodinou

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
10:04

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
10:00

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
09:40

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek
Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek
09:00

Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila zisk o 55 procent na...
Irsko Evropské akcie Doprava
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda