Za růst cen akcií může Fed, protože tiskne peníze. Opravdu?
|

Za růst cen akcií může Fed, protože tiskne peníze. Opravdu?

Je nedávno skončené kvantitativní uvolňování v podání americké centrální banky důvodem růstu akciového trhu? Řada lidí je o tom přesvědčena. Ale tato otázka vždy měla dvě možné odpovědi - ano a ne.

Fed Kvantitativní uvolňování Americké akcie

Zastánci kladné odpovědi říkají, že levné peníze, které Fed napumpoval do systému, se nedostanou do reálné ekonomiky. Místo toho ženou výše ceny aktiv. Zastánci "ne" říkají, že akciový trh v USA roste díky zotavení ekonomiky a zisků firem.

"Vždy, když se přiblíží konec kvantitativního uvolňování, objeví se varování před velkým šokem pro trh i ekonomiku. V ekonomickém tisku přesně popisují, proč to tak je. Jenže si realitu přizpůsobují tak, aby zapadala do jejich obrazu světa," říká Ethan Harris, ekonom z Bank of America Merrill Lynch.

Hlavním cílem Harrisovy kritiky je následující graf, který je základem teorie o přímém vlivu politiky Fedu na ceny akcií.

Bilance Fedu a index amerických akcií S&P 500

Hlavním problémem, který Harris s grafem má, je základní statistika. "Tento graf předpokládá, že se trhy nedívají dopředu. Že to je jen implementace QE, co žene akciový trh vzhůru. Když Fed nakupuje, trh roste, když přestane, trh propadne," říká Harris. "Myslíme si, že tento vztah je klasickým příkladem falešné korelace. Všechno na světě, co v posledních 5 letech zdražilo, logicky koreluje s bilancí Fedu."

Faktem je pouze to, že bilance Fedu v posledních 5 letech rostla, stejně tak rostly akciové trhy. Souvislost se ale podle Harrise dokazuje jen těžko.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice