Co musíte ráno vědět (17. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (17. listopadu)

V jaké náladě zakončily světové trhy uplynulý týden, co důležitého bylo oznámeno po summitu G20 v Brisbane, jak vidí rozšiřování jaderných elektráren u nás premiér Bohuslav Sobotka a kolik také mohou stát dva obrazy? To všechno musíte na úvod týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek hledaly směr a zakončily kolem nuly. Týden byl pro ně mírně ziskový

Lepší než očekávaná data o maloobchodních tržbách vyvážila v pátek ztráty v sektoru zdravotní péče. Dow odepsal 0,10 %, naproti tomu S&P 500 připsal 0,02 % a technologický Nasdaq zpevnil o 0,18 %. Za celý týden Dow připsal 0,36 %, S&P 500 0,38 % a Nasdaq přes procento. Investoři začínají pochybovat o tom, zda současná historická maxima na amerických akciových trzích nejsou přemrštěná.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci dominují, konsolidaci ale může vystřídat rychlý pokles

Jestřáb Bullard je zpátky: Před měsícem pomohl k býčí otočce na trzích, teď už opět volá po vyšších sazbách

Sněmovna reprezentantů USA schválila ropovod Keystone XL z Kanady

2. Evropské akcie v pátek mírně zdražily, v týdenním horizontu ale uzavřely nejednotně

Hlavní akciové trhy starého kontinentu v závěru týdne uzavřely v zelených číslech. Investory potěšila zejména evropská makrodata, která sice potvrdila, že je evropská ekonomika nadále velmi slabá, ale indikovala mírné zlepšení. Britský FTSE 100 přidal 0,19 %, německý DAX posílil o 0,05 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,29 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,1 %. Nákupní náladu investorů v pátek podpořila zpráva, podle které v říjnu inflace ve společenství zemí platících eurem zrychlila na 0,4 %. Hrubý domácí produkt evropského jádra pak ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů Eurostatu vzrostl mezikvartálně o 0,2 %, čekal se slabší růst o 0,1 %. Za celý týden FTSE 100 posílil o 1,22 % na 6 654,37 bodu, DAX klesl o 0,42 % na 9 252,94 bodu a CAC 40 přidal 0,3 % na 4 202,46 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní odepsal 0,16 % na 3 059,99 bodu.

Dohodu okolo rozpočtů v pátek EU nenalezla, jednání budou pokračovat

Agentura Moody's zlepšila rating Kypru o tři stupně

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden ale o necelé procento klesla

Index PX v pátek vzrostl o 0,19 % na 960,72 bodu. Burze nahoru pomohly zejména akcie rakouské Erste Group Bank, které zdražily o 0,51 % na 548,40 Kč, a cenné papíry Komerční banky, jejichž cena vzrostla o 0,73 % na 4 835 korun. Nejúspěšnějším titulem na domácím trhu ale byla mediální společnost CME, která oznámila refinancování dluhopisů splatných v letech 2015 a 2017, k čemuž jí pomůže její většinový akcionář Time Warner. Akcie CME v pátek posílily o 6,24 % na 56,15 koruny. Přes procento naopak odepsaly akcie energetické společnosti ČEZ a téměř dvě procenta ztratily cenné papíry telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Akcie O2 C.R. se dopoledne na chvíli propadly dokonce o více než pět procent na historické minimum 200,90 Kč. Kolem půl procenta odepsaly ještě akcie petrochemického podniku Unipetrol, likérky Stock Spirits a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Týden na BCPP: PX -0,9 %, O2 C.R. -12,6 %, TMR +5 %, PM ČR +4,3 %.

Agentura Fitch potvrdila rating ČR na stupni A+

4. Očekávané události

V pondělí oznámí předběžné údaje o vývoji svého HDP ve třetím kvartálu Japonsko (odhad: +2,1 anualizovaně mezikvartálně). Bundesbank vydá svou měsíční situační zprávu a Mario Draghi odpoledne vystoupí, jako každého čtvrt roku, v Evropském parlamentu. Vyjdou také statistiky obchodní bilance Itálie a celé eurozóny. Ve Spojených státech vychází průmyslová výroba (odhad říjen meziměsíčně: +0,3 %, září: 1,0 %) a index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State; odhad listopad: 10 bodů, říjen: 6,17 bodu). Výsledková sezóna pokračuje například údaji od Tyson Foods nebo Urban Outfitters (odhady ZDE). Pražská burze je kvůli státnímu svátku zavřená, místo ČEZ a Stock Spirits nás možná během veřejných vyjádření pobaví Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš nebo Miloš Zeman. Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Japonsko rozhodne o zvýšení prodejní daně po údajích o HDP

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. G20 chce dosáhnout růstu svých ekonomik o 2,1 %. Ruský prezident byl v Brisbane pod tlakem kvůli Ukrajině

Členové skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa, se v australském Brisbane dohodli na sérii opatření, která by měla vést k obnovení růstu jejich ekonomik o 2,1 % v příštích pěti letech. Dosáhnout toho chtějí pomocí investic do infrastruktury a podporou obchodu. Politici se na dvoudenním summitu shodli také na užší spolupráci v potírání daňové kriminality a korupce. Shoda panovala na plánu posílení pravomocí některých mezinárodních finančních institucí, čímž se má předejít opakování krize z roku 2008. Skupina G20 vyzvala Spojené státy, aby přestaly blokovat reformu Mezinárodního měnového fondu. Na okraj jednání skupiny G20 pokračovaly také rozhovory evropských politiků s USA o dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Shodli se na intenzivnějším vyjednávání v následujících dvanácti měsících. Další závěry setkání hlav vlád a států G20 se týkaly mimo jiné podpory akcí namířených proti globálním klimatickým změnám.

Během setkání se také psalo o tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina, který v noci na neděli jednal 6 hodin s Angelou Merkelovou. Podle ruského prezidenta existuje slušná šance na vyřešení ukrajinského konfliktu. Řekl to, než předčasně opustil jednání G20. Ukrajinská krize zastínila všechna ekonomická témata dvoudenní vrcholné schůzky. Spojené státy a Evropská unie podle Baracka Obamy neplánují další zostření sankcí proti Rusku. Ministři zahraničí Evropské unie o tom mají v pondělí v Bruselu opět jednat.

Rusko plánuje investovat peníze z fondu bohatství do bank

6. Varování: Krátkodobá korekce je stále pravděpodobnější, zní z Bank of America Merrill Lynch

"Přestávka v růstu cen akcií nebo krátkodobá korekce je stále pravděpodobnější. Ukazuje na to opční trh," píše MacNeil Curry z Bank of America Merrill Lynch. Rychlý návrat indexu VIX na historicky podprůměrnou úroveň okolo 13 bodů naznačuje, že mezi investory zavládlo uspokojení a pocit, že se nemůže nic špatného stát. "Náš výhled pro americké akcie je stále optimistický, index S&P 500 by ke konci roku měl podle nás testovat hladinu okolo 2 080 až 2 100 bodů," připomíná Curry. "Krátkodobý vývoj volatility ale zavání velkým sebeuspokojením traderů a investorů. Poměr VXV (3měsíční volatility S&P 500) a indexu VIX (aktuální volatility) je na úrovni, která v minulosti předznamenávala korekce, nebo alespoň zastavení růstu cen akcií."

7. Jádro v ČR podle Sobotky: Premiér očekává investice od dodavatelů jaderných technologií

Nejpravděpodobnější variantou pro rozšíření českých jaderných elektráren je to, že se na investici bude podílet i dodavatel technologie. V České televizi to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda by podle něj měla mít strategické dokumenty o dalším rozvoji jaderné energetiky na přelomu roku. Rozvoj jádra je podle Sobotky nutný kvůli energetické bezpečnosti země.

8. Čína chce podpořit ekonomický růst snížením daní a poplatků

Čína sníží daně a poplatky pro podnikatele o 40 miliard jüanů (144,2 miliardy Kč) ročně. Nová opatření mají podpořit ekonomický růst země, který v poslední době zpomaluje. Od ledna 2015 vláda zruší 42 administrativních poplatků a 12 poplatků pro registraci podnikání. Firmy s měsíčními tržbami menšími než 30 000 jüanů (více než 108 000 Kč) budou na tři roky osvobozeny od dalších pěti dodatečných poplatků. Vláda dodala, že se chce zaměřit také na cenové reformy, aby podpořila konkurenci v energetickém a dopravním sektoru a v oblasti životního prostředí. Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 7,3 %, což byl nejslabší růst za více než pět let.

Spadne Čína z ekonomického útesu?

9. Volkswagen již letos čeká poprvé prodej více než 10 milionů vozů

Německá automobilka Volkswagen Group v letošním roce poprvé prodá více než deset milionů vozů. V rozhovoru pro německý list Bild am Sonntag to uvedl ředitel automobilky Martin Winterkorn. Volkswagen původně plánoval zvýšit prodej na deset milionů vozů do roku 2018.

10. Izraelská ekonomika kvůli bojům v Gaze poprvé od roku 2009 klesla

Izraelská ekonomika ve třetím čtvrtletí poprvé po více než pěti letech klesla. Na ekonomiku měly negativní dopad boje s palestinskými radikály v Pásmu Gazy. Hrubý domácí produkt se za červenec až září snížil v celoročním přepočtu o 0,4 %, což byl první pokles od prvního čtvrtletí 2009, tedy z doby počátku globální finanční krize.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mohli bychom bonus věnovat propíranému podání ruky kanadského premiéra Stephena Harpera ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na summitu G20 ("Já vám tu ruku podám, ale řeknu vám jediné - zmizte z Ukrajiny."), ale proč zrovna 17. listopadu provokovat rusofily. Pardon, čtenáře objektivních zpráv (většinou zpravodajských) z Ukrajiny. Takže raději nějaké to "umění", americké a pěkně konzumní.

V New Yorku se vydražily obrazy Andyho Warhola za více než 150 milionů USD

V newyorském aukčním domě Christie's vydražili za 151,5 milionu USD dva obrazy amerického výtvarníka Andyho Warhola. Dílo s názvem Triple Elvis (Ferus Type) se prodalo za 81,9 milionu USD a obraz Four Marlons za 69,6 milionu dolarů.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice
Na vánočním trhu v Berlíně vjelo do davu nákladní auto, pravděpodobně šlo o teroristický útok
19. 12. 2016 21:00

Na vánočním trhu v Berlíně vjelo do davu nákladní auto, pravděpodobně šlo o teroristický útok

(AKTUALIZOVÁNO) Do davu lidí na vánočním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz vjel nákladní automobil. Policie...
Německo Terorismus
Tři katarské banky jednají o fúzi
19. 12. 2016 20:57

Tři katarské banky jednají o fúzi

Katarské banky Masraf Al Rayan, Barwa Bank a International Bank of Qatar (IBQ) zahájily jednání o možné fúzi. Dohodou...
Banky Fúze a akvizice Blízký a Střední východ
Inflace v eurozóně i nadále zůstává hluboko pod 2% cílem ECB, ceny v listopadu meziročně vzrostly o 0,6 %
16. 12. 2016 11:05

Inflace v eurozóně i nadále zůstává hluboko pod 2% cílem ECB, ceny v listopadu meziročně vzrostly o 0,6 %

Index spotřebitelských cen se v eurozóně v listopadu meziročně zvýšil o 0,6 %. Vyplývá to z finální zprávy o inflaci,...
Eurozóna Inflace ECB
Ranní info z trhů ErsteCB 16.12.2016
16. 12. 2016 09:26

Ranní info z trhů ErsteCB 16.12.2016

Euro-dolar se obchoduje na úrovních naposledy viděných na přelomu 2002/03, tedy pod minimy téměř dva roky trvající...
Aerolinky easyJet se snaží zaměstnávat více žen na pozici pilotů
15. 12. 2016 20:24

Aerolinky easyJet se snaží zaměstnávat více žen na pozici pilotů

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet se snaží zaměstnávat více žen na pozici pilotů. Jejím cílem je, aby...
Gender Evropské akcie Doprava
Francouzská prokuratura je proti odsouzení šéfky MMF Lagardeové
15. 12. 2016 19:37

Francouzská prokuratura je proti odsouzení šéfky MMF Lagardeové

Neexistují důkazy, které by umožnily odsoudit k nějakému trestu šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine...
Mezinárodní měnový fond Francie
Heineken se dohodl na převzetí britského řetězce hospod Punch
15. 12. 2016 17:35

Heineken se dohodl na převzetí britského řetězce hospod Punch

Nizozemská pivovarnická společnost Heineken se spolu se svým investičním partnerem Patron Capital dohodla na převzetí...
Fúze a akvizice Evropské akcie Pivo
Británie: Maloobchodní tržby rostly v listopadu podle předpokladů, při odečtení paliv dokonce rychleji
15. 12. 2016 11:14

Británie: Maloobchodní tržby rostly v listopadu podle předpokladů, při odečtení paliv dokonce rychleji

Tržby britských maloobchodníků se v listopadu meziročně zvýšily o 5,9 %, jak se očekávalo. Údaj za říjen byl...
Maloobchod Spojené království
O2 začala testovat síť o rychlosti až 1,2 Gbit/s
14. 12. 2016 13:10

O2 začala testovat síť o rychlosti až 1,2 Gbit/s

Operátor O2 v Praze v rámci testování nasadil technologii, která umožňuje mobilní připojení o teoretické rychlosti až...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Reuters: Čínské firmy ztratily zájem o německý Osram
14. 12. 2016 09:46

Reuters: Čínské firmy ztratily zájem o německý Osram

Čínské firmy, které se zajímaly o německého výrobce osvětlovací techniky Osram Licht, ztratily o převzetí této firmy...
Čína Německo Fúze a akvizice
Chmelař (Úřad vlády ČR): Exportéři dopad ukončení intervencí pocítí, rozsah bude záležet na plynulosti přechodu
13. 12. 2016 12:00

Chmelař (Úřad vlády ČR): Exportéři dopad ukončení intervencí pocítí, rozsah bude záležet na plynulosti přechodu

Čeští exportéři konec intervenčního režimu České národní banky v každém případě pocítí, klíčové bude, jak ČNB konec...
Česká ekonomika ČNB Česká republika
Spojené království: Meziroční inflace v listopadu zrychlila na více než dvouleté maximum 1,2 %
13. 12. 2016 10:45

Spojené království: Meziroční inflace v listopadu zrychlila na více než dvouleté maximum 1,2 %

Spojené království na trh v úterý dopoledne poslalo inflační statistiku, index cen výrobců a index cen v maloobchodě....
Inflace Spojené království
ČNB: Zátěžové testy tuzemských bank potvrdily odolnost sektoru
12. 12. 2016 11:15

ČNB: Zátěžové testy tuzemských bank potvrdily odolnost sektoru

Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které se uskutečnily na základě hospodářských výsledků finančních...
Evropské banky Česká republika Banky
Řecký parlament schválil návrh rozpočtu na příští rok
10. 12. 2016 22:05

Řecký parlament schválil návrh rozpočtu na příští rok

Řecký parlament v sobotu večer schválil vládní návrh rozpočtu na příští rok. Rozpočtový plán počítá s obnovením...
Eurozóna Řecko Rozpočet
Pražská burza v čtvrtek přidala téměř půl procenta, dařilo se zejména akciím Erste
1. 12. 2016 16:30

Pražská burza v čtvrtek přidala téměř půl procenta, dařilo se zejména akciím Erste

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,43 % na 885,05 bodu. Nejúspěšnějšími tituly byly...
Akcie ČR