Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo na trzích v Evropě a Spojených státech, s jakou nabídkou před minoritní akcionáře předstoupila telekomunikační společnost O2 Czech Republic a jak vypadá opravdu tuhá zima? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy po zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC uzavřely v červených číslech

Americké akcie po zveřejnění zápisu z říjnového zasedání Fedu krátce oživily, ale vzápětí obrátily zpět do červených čísel, když investoři zpracovali informaci, že se Fed obává poklesu inflačních očekávání. Dow odepsal 0,01 %, S&P 500 0,15 % a technologický Nasdaq 0,57 %.

Spojené státy applové aneb Které akcie jsou v Americe nejoblíbenější

David Stockman varuje: Vrchol akciového trhu nikdo neodzvoní, investoři by neměli čekat na znamení

2. Evropské akcie ve středu v očekávání zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu uzavřely nejednotně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři převážně vyčkávali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Britský FTSE 100 klesl o 0,19 %, německý DAX ale přidal 0,17 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,09 %, stejně jako jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50, který uzavřel na 3 123,12 bodu. Dařilo se akciím stavebních firem, cenným papírům ze sektoru služeb a akciím pojišťoven. Oslabily naopak akcie ze sektoru základních materiálů, finanční tituly či cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu.

Alex Homan (Fidelity) o investicích na mladých trzích: Konec globalizace kvůli sporům s Ruskem? Nesmysl!

Ekonomický vývoj Evropy znepokojuje investory. Máme se bát?

3. Pražská burza ve středu vzrostla o necelé procento, pomohly jí akcie O2 C.R. a ČEZ

Index PX vzrostl o 0,85 % na 981,47 bodu. Nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které posílily o více než pět procent na 222,10 Kč. Podpořila je zpráva, že majoritní akcionář firmy, společnost PPF, dá druhou šanci drobným investorům, kteří mu neprodali své akcie. PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu akcií letos v červnu, ale s odečtením vyplacené dividendy 18 Kč na akcii. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, budou moci PPF nabídnout maximálně 200 akcií. Necelá dvě procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ (+1,97 %) a mediální společnosti CME (+1,96 %). Ostatní akcie, které ve středu zdražily, si připsaly výrazně nižší zisky. Kolem půl procenta naopak ztratily akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a cenné papíry tabákového podniku Philip Morris ČR. V červených číslech ale skončily také cenné papíry Komerční banky, skupiny Pivovary Lobkowicz a petrochemického podniku Unipetrol.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Do čeho investovat v roce 2015? Investiční fórum

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní obchodní bilanci za říjen (odhad: schodek 1,05 bilionu jenů, září: -958,3 miliardy jenů) a ze země vycházejícího slunce na trhy přijde také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (říjen: 52,4 bodu), stejně jako z Číny (odhad listopad: 50,3 bodu, říjen: 50,4 bodu). Také v Evropě budou investoři pozorně sledovat předběžné listopadové indexy nákupních manažerů. PMI zveřejní například Francie (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 48,8 bodu, služby 48,5 bodu, říjen: 48,5 bodu a 48,3 bodu) Německo (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 51,5 bodu, služby 54,5 bodu, říjen: 51,4 bodu a 54,4 bodu) i celá eurozóna (FLASH, odhad listopad: zpracovatelský sektor 50,8 bodu, služby 52,4 bodu, kompozitní 52,3 bodu, říjen: 50,6 bodu, 52,3 bodu, 52,1 bodu), která později doplní ještě index spotřebitelské důvěry (FLASH, odhad listopad: -10,7 bodu, říjen: -11,1 bodu). Spojené království dále zveřejní čerstvé údaje o maloobchodních tržbách (odhad říjen: +0,3 % meziměsíčně + +3,8 % meziročně, září: -0,3 % meziměsíčně a +2,7 % meziročně) a Řecko a Portugalsko výsledek běžného účtu. Ve Spojených státech budou investoři vyhlížet zprávu o vývoji inflace (odhad říjen: +1,6 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, září: +1,7 % a +0,1 %; bez potravin a energií odhad říjen: +1,7 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, září: +1,7 % a +0,1 %). Jako každý čtvrtek vyjde také zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 15. listopadu: 285 tisíc nových, předchozí týden: 290 tisíc nových) a stejně jako v Evropě bude zveřejněn také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad listopad: 56,4 bodu, říjen: 55,9 bodu). Dále bude v zámoří zveřejněn počet pokračujících prodejů domů (odhad říjen: 5,16 milionu jednotek anualizovaně, září: 5,17 milionu jednotek), index filadelfského Fedu (odhad listopad: 18,3 bodu, říjen: 20,7 bodu) a se svými projevy vystoupí guvernéři dvou poboček Fedu Loretta Mesterová a Daniel Tarullo. V USA dále Stálý podvýbor pro vyšetřování, fungující v rámci Senátu, zahájí dvoudenní slyšení s americkými investičními bankami ohledně jejich aktivit spojených s vlastnictvím některých aktiv v sektoru energetiky a příbuzných odvětvích. K tématu se budou kromě bank vyjadřovat i vybraní regulátoři a akademici. Pokračovat bude i výsledková sezóna, v Evropě čísla oznámí například ThyssenKrupp a Raiffeisen Bank International, ve Spojených státech pak Best Buy, Dollar Tree, Gap či Autodesk. Odhady výsledků naleznete ZDE. Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF má zájem o další akcie O2 C.R., minoritním akcionářům nabízí jejich odkup za 277,15 Kč za kus

Investiční skupina PPF, majoritní akcionář telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, zveřejnila nabídku minoritním akcionářům O2, podle které je ochotna od nich odkoupit jejich akcie za cenu 277,15 Kč za kus. PPF nicméně upozornila, že se nebude jednat o veřejnou nabídku odkupu pro všechny akcionáře, ale jen pro fyzické osoby. Podle zákona tak PPF bude moci vykoupit nejvýše jedno procento akcií O2 C.R. Investiční skupina PPF nabídne drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu akcií letos v červnu, ale s odečtením vyplacené dividendy 18 Kč na akcii. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, budou moci PPF nabídnout maximálně 200 akcií.

6. ČEZ podal nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách

Energetická společnost ČEZ podala nabídku na odkup dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská firma Enel. ČTK to potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ, v němž český stát drží majoritní podíl, ve středu odeslal Enelu dopis, ve kterém vyjadřuje zájem o Slovenské elektrárne. ČEZ si zároveň vyžádal detailní analýzu a řešení otázek spojených zejména s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo této elektrárny ČEZ zájem o SE dlouho zvažoval.

7. Mezinárodní mise prověřuje připravenost Dukovan na delší provoz

Odborníci z deseti zemí začali ve středu prověřovat připravenost Jaderné elektrárny Dukovany na plánované prodlužování její životnosti. O licenci na dalších deset let provozu bude firma ČEZ u prvního ze čtyř dukovanských jaderných bloků žádat v příštím roce. Experti mezinárodní mise SALTO budou v elektrárně do příštího týdne. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. "Zpráva z této mise bude jedním z podkladů k žádosti o povolení dalšího provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, které budou předloženy Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost v roce 2015," uvedl Bezděk.

8. Fed se obává, že klesnou inflační očekávání

Mnoho guvernérů Fedu na minulém zasedání centrální banky vyjádřilo obavy z toho, že by inflační očekávání veřejnosti mohla klesnout. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání Fedu. Příliš nízká inflace se v poslední době stala jedním z hlavních zdrojů obav Fedu i dalších centrálních bank vyspělých zemí. "Mnozí účastníci uváděli, že by měl výbor dále věnovat pozornost dopadům možného posunu dlouhodobějších očekávání inflace směrem dolů," píše se v zápisu. "Někteří z nich poznamenávali, že pokud k tomu dojde, bude to tím znepokojivější, pokud zároveň zeslábne i ekonomický růst."

9. E.ON prý jedná o prodeji svých španělských aktiv

Německá energetická společnost E.ON jedná o prodeji svých španělských aktiv do rukou australské firmy Macquarie Group. S odvoláním na čtyři nejmenované zdroje obeznámené se situací to ve středu uvedla agentura Reuters. Společnost se tímto krokem údajně snaží získat další peníze na snížení svého zadlužení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Spojené státy se oblékly do bílé, sníh z lidí udělal vězně vlastních příbytků

Spojené státy po roce opět čelí neobvykle studenému počasí. Silné mrazy udeřily prakticky na celém severoamerickém kontinentu a připravily americkým domácnostem nejeden problém. V některých oblastech bylo sněžení tak intenzivní, že lidé zůstali doslova uvězněni ve svých domech. Například v Buffalu se z nebe za 24 hodin sesypalo 120 cm sněhu, což město zcela paralyzovalo. Na sociální síti Twitter se ale objevilo hned několik fotografií, které dokazují, že lidé ani tak neztrácejí smysl pro humor.

Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal
Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal
před hodinou

Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal

Německý soud zrušil omezení, které bránilo vyššímu napojení ruského plynárenského gigantu Gazprom na německý plynovod...
Německo Rusko Zemní plyn
Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do roku 2022
Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do roku 2022
před hodinou

Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do roku 2022

Podle britského ministra financí Philipa Hammonda by ve chvíli britského odchodu z EU na konci března 2019 neměly...
Spojené království Evropská unie
Internetovému vyhledávači Baidu stoupl zisk o 83,5 procenta
11:21

Internetovému vyhledávači Baidu stoupl zisk o 83,5 procenta

Čínskému internetovému vyhledávači Baidu vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk o 83,5 procenta na 4,41 miliardy jüanů....
Čína Internet Výsledková sezóna
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červenci klesla na -1,7 bodu
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červenci klesla na -1,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně dosáhl v červenci podle finálních údajů -1,7 bodu. Poté, co v červnu dosáhl...
Eurozóna Evropská ekonomika Byznys a podnikání
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
10:44

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy

Francouzská automobilka Renault vykázala v prvním pololetí rekordní zisk i příjmy. Hospodaření podpořila konsolidace...
Francie Auta Evropské akcie
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
10:30

Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva hospodářských čísel, pomyslným čtvrtečním vítězem byl Verizon

Ve čtvrtek bylo na trzích pořádně živo, investory zasypala salva hospodářských čísel. Pomyslné vítězství si připsal...
Výsledková sezóna Daimler Volkswagen
Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM
10:19

Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM

Letecká společnost China Eastern Airlines koupí 10% podíl v aerolinkách Air France-KLM. Je to vůbec první investice...
Čína Francie Doprava
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
10:00

Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek převážně klesly když se pozornost investorů soustředila na zpevňující dolar a na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
09:40

Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo

Největší švýcarské bance UBS nečekaně vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk díky divizi správy majetku bohatých...
Švýcarsko Evropské banky Banky
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
09:00

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta, tedy...
Francie HDP Hospodářský růst
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
08:00

Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu

Americký výrobce hraček Mattel prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na 56,1 milionu USD z 19,1 milionu USD. Prodej...
Americké akcie Výsledková sezóna
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
07:10

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na 2,6 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA