Fúze a akvizice: Co čekat v dalších měsících?
|

Fúze a akvizice: Co čekat v dalších měsících?

Po pětiletém propadu zájem o fúze a akvizice díky ekonomické a cenové stabilitě ožívá a je třikrát vyšší než před dvěma roky. České firmy plánují investovat především do nemovitostí, spotřebního zboží, technologií a finančních služeb a mezi jejich nejvýznamnější investiční destinace patří Velká Británie, Polsko, Německo, Slovensko a Indie. Vyplývá to z nejnovějšího, v pořadí již 11. mezinárodního průzkumu Barometru investiční důvěry poradenské společnosti EY.

Česká ekonomika Fúze a akvizice Byznys a podnikání
Barometr investiční důvěry (1)

Počet českých společností, které během následujících dvanácti měsíců plánují nějakou akvizici, je téměř třikrát vyšší než před dvěma roky. Během příštích dvanácti měsíců chystá v tuzemsku nějakou akvizici 33 % firem a celosvětově 40 %, což je nejvíce za poslední tři roky.

Díky příznivější situaci na trhu a zvyšujícím se počtům plánovaných transakcí je velká naděje, že se transakční aktivita celosvětově vrátí po pětiletém propadu konečně na předkrizovou úroveň z roku 2006.

Drtivá většina (97 %) českých společností má zájem o transakce do 250 milionů USD s cílem investovat do rozšíření své hlavní podnikatelské činnosti, celosvětově má podobná očekávání 81 % manažerů. Motorem trhu fúzí a akvizic tak v nejbližších měsících pravděpodobně budou středně velké transakce.

Období středně velkých obchodů

Zatímco rok 2014 byl rokem několika obřích transakcí, v nejbližší budoucnosti by hlavním motorem transakční aktivity mohly být středně velké transakce. Už letošní rok byl pro fúze a akvizice poměrně příznivý, přesto téměř dvě třetiny (60 %) respondentů celosvětově předpokládají, že se objem transakcí v následujících dvanácti měsících dále zvýší.

Barometr investiční důvěry (2)

"Po letech poklesu nebo stagnace transakční aktivita v České republice opět ožívá. Rok 2014 přinesl vlnu velkých transakcí," říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě. "Tyto miliardové transakce mají řetězový efekt. Posílily investiční důvěru a podnítily aktivitu i v segmentech s menšími transakcemi."

"Zájem o koupi podniků je aktuálně největší za poslední tři roky. V souladu s očekávaným upevněním stability tuzemské ekonomiky čeští vrcholoví manažeři počítají s novou vlnu fúzí a akvizic, ve které budou s největší pravděpodobností převažovat středně velké transakce. Právě tyto transakce, motivované snahou o posílení a další rozšíření klíčových podnikatelských aktivit, by se v nejbližší době měly rozhodující měrou podílet na nárůstu transakční aktivity. Na trh by to mohlo přinést největší oživení za posledních pět let," dodává Severa.

Výhled do roku 2015

Barometr investiční důvěry (3)

Nejpřesvědčivějším dokladem o budoucí intenzivnější transakční aktivitě je narůstající počet plánovaných transakcí, který se od dubnového průzkumu zvýšil celosvětově o celých 30 %. Počet českých společností, které jich aktuálně plánují pět a více, za uplynulých šest měsíců vzrostl. V celosvětovém měřítku lze pozorovat, že procento respondentů s nejvíce aktuálně plánovanými transakcemi, to jest s pěti a více, narostlo od dubna letošního roku nejvýrazněji.

Rozdíl mezi očekáváním kupujících a prodávajících, pokud jde o cenu transakce, tedy takzvaný "valuation gap", se nijak výrazně nemění. Většina domácích respondentů i respondentů celosvětově (v obou případech 74 %) předpokládá, že rozdíl v cenových očekáváních kupujících a prodávajících se během následujícího roku nezmění, což by opět mohlo být pro transakční aktivitu v blízké budoucnosti povzbuzením. Ve srovnání s říjnem 2013 se tak význam expanze českých podniků do nových teritorií snížil, což souvisí se záměrem manažerů rozšiřovat své hlavní podnikatelské činnosti na jim dobře známých trzích.

63 % oslovených českých respondentů uvádí, že poměr dluhu jejich firem k vlastnímu kapitálu činí méně než 25 %, to znamená, že by ustály i případné zvýšení úrokových sazeb v blízké budoucnosti. Na globální úrovni je situace podobná jako v České republice, 68 % respondentů uvádí, že u jejich firem je poměr dluhu k vlastnímu kapitálu méně než 25 %.

Barometr investiční důvěry (4)

"Díky stabilním cenám aktiv a rostoucí důvěře v globální ekonomiku jsou teď perspektivy fúzí a akvizic mnohem optimističtější," říká Jaroslav Zelenka, senior konzultant oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. "Po letech ekonomické nejistoty poskytuje nynější stabilita konečně spolehlivý základ pro strategické plánování. Nicméně není pochyb o tom, že manažeři budou vývoj politických událostí dále pozorně sledovat."

Motorem transakční aktivity budou středně velké transakce

Barometr investiční důvěry (5)

Rok 2014 je rokem návratu velkých akvizic. Podmínky pro ně zůstávají příznivé, nicméně v příštím roce by se mělo těžiště transakční aktivity přesunout do segmentu středně velkých transakcí. "Většina oslovených společností si chce koupit podnik v sektoru, ve kterém podniká. Nejčastěji jim jde o to, aby si zajistily větší podíl na trhu, efektivněji řídily náklady nebo měly vyšší ziskovou marži," říká Zelenka. "Klíčová je především nákladová efektivita, takže u plánovaných fúzí a akvizic půjde ve velké většině případů o takzvané navazující investice, tedy investice doplňující stávající podnikatelský model kupujícího."

Díky stále aktivnějšímu přístupu akcionářů zůstala důležitou součástí strategií organického i neorganického růstu kontrola nákladů. Téměř polovina (48 %) respondentů celosvětově uvedla, že vedení se z podnětu akcionářů muselo zabývat otázkou snížení nákladů. Větší důraz na jejich kontrolu je rovněž jedním z významných faktorů motivujících fúze a akvizice posilující hlavní podnikatelskou aktivitu.

Nejoblíbenější investiční destinace

Barometr investiční důvěry (6)

Mezi nejvýznamnější investiční destinace českých investorů patří Velká Británie, Polsko, Německo, Slovensko a Indie. Do popředí investorského zájmu šéfů českých firem se dostávají rozvinuté evropské země. V říjnu 2013 patřily mezi TOP destinace českého kapitálu Německo, Brazílie, Indie, Čína a Rusko; v současnosti proběhl určitý odklon zájmu českých manažerů od investování do zemí patřících do skupiny BRIC (s výjimkou Indie). 60 % oslovených českých společností plánuje investovat většinu akvizičního kapitálu do nemovitostí, do odvětví spotřebního zboží plánuje investovat 44 % manažerů, následují technologie (33 %) a finanční služby (33 %).

Investoři v celosvětovém měřítku rozdělují svou přízeň mezi rozvinuté země i nové ekonomiky. Rekrutují se především ze Spojených států, Velké Británie, Číny, Japonska, Indie a Austrálie. Pětku nejvýznamnějších investičních destinací tvoří Brazílie, Čína, Indie, Velká Británie a Spojené státy. Největší zájem o transakce vykazuje podle informací respondentů automobilový průmysl (45 %), dále odvětví technologií a telekomunikací (44 %), biologické vědy (42 %) a odvětví spotřebního zboží (41 %).

"Po letech poklesu nebo stagnace by se globální transakční aktivita mohla znovu dostat na předkrizovou úroveň," dodává Vladislav Severa. "Velké, transformativní akvizice, které se v letošním roce dostaly až na titulní stránky novin, možná budou pokračovat. Nicméně rozhodující roli sehrají středně velké fúze a akvizice, které budou motorem oživení globálního transakčního trhu."

Barometr investiční důvěry (Capital confidence barometer) je průzkum, který pro poradenskou společnost EY pravidelně provádí informační agentura Economist Intelligence Unit (EIU). Průzkum probíhá od listopadu 2009 pravidelně dvakrát ročně. V aktuálním průzkumu odpovídalo více než 1 600 vrcholových manažerů velkých společností z celého světa a 90 českých generálních a finančních ředitelů reprezentujících různá ekonomická odvětví. Cílem barometru je posoudit důvěru korporací v další vývoj globální ekonomiky, zmapovat priority jejich vedení pro následujících 12 měsíců a vytipovat modely v oblasti řízení kapitálu, které společnostem do budoucna v souvislosti s dalším vývojem globální ekonomiky přinesou konkurenční výhodu.

Zdroj: EY
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
před 43 minutami

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
před hodinou

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
před hodinou

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
13:30

Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku

Americký výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku a zlepšil i výhled na celý rok. Čistý zisk ve...
Americké akcie Boeing Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
13:20

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
12:55

Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent

Americkému výrobci nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 60,2 procenta na 1,37 miliardy USD. Příčinou...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna