Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak zahájily poslední listopadový týden akcie ve Spojených státech i Evropě, jak trhy překvapil index Ifo a jak vypadá průměrná devatenáctiletá Američanka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu posledního listopadového týdne opět lámaly rekordy

Americké akcie v úvodu posledního listopadového týdne dále posilovaly poté, co minulý týden dosáhly na rekordní hladiny. Trhy podporuje větší optimismus ohledně vývoje globální ekonomiky stimulované centrálními bankami. Index Dow během pondělní seance kolísal, v závěru se však vyšplhal nad nulu a připsal 0,04 %, čímž překonal páteční maximum 17 810,06 bodu a uzavřel na 17 817,90 bodu. I index S&P 500 překonal páteční rekord 2 063,41 bodu, když zpevnil o 0,29 % a uzavřel na 2 069,44 bodu. Technologický Nasdaq mezitím posílil o 0,89 % na 4 754,89 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností Walt Disney, Intel a Boeing, ztrácely naopak cenné papíry AT&T, United Technologies a Verizon Communications.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí závod nekončí

Klienti nevěří, že nejsme optimističtější ohledně akcií, říká stratég ze Citigroup

2. Evropské akcie zahájily poslední listopadový týden mírně nad nulou, brzdili je těžaři

Evropské akcie v úvodu posledního listopadového týdne mírně posilovaly, zisky však brzdily akcie těžařských firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal necelého půl procenta a německý DAX zpevnil o 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidával kolem 0,15 %. Nejlépe si vedly automobilky, banky a finanční sektor, ztrácel naopak sektor základních materiálů. "Status quo na trzích je investovat s nadějí, že stimulativní politika centrálních bank bude nadále podporovat ceny akcií," tvrdí Daniel Weston, portfoliomanažer z Aimed Capital. "Ve všech koutech světa se stimuluje a investoři jsou nuceni zvážit oddělení slabých fundamentů od býčího stimulu."

Akcie pohledem technické analýzy: Býci mají cestu otevřenou

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila

Index PX v pondělí posílil o 0,11 % na 981,31 bodu. Největší procentuální zisk si připsaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které zpevnily o 1,67 %, více než procento připsaly i cenné papíry O2 C.R. (+1,27 %), pojišťovny VIG (+1,03 %) a Pivovarů Lobkowicz (+1,02 %). Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které ztratily 0,17 %, v závěsu za nimi se co do objemu držely cenné papíry Komerční banky, které oslabily o 1,36 %. Naproti tomu druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, zpevnil o 0,27 %. Mírným posílením reagovaly akcie mediální CME (+0,17 %) na zvýšení doporučení ze strany České spořitelny na "držet" z "redukovat".

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zpřesní zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: mezičtvrtletně +3,2 %, předchozí odhad: +3,5 %, 2Q2014: +4,6 %) a navíc odhalí index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad září meziročně: +4,7 %, červenec: +5,6 %), index spotřebitelské důvěry (odhad listopad: 95,9 bodu, říjen: 94,5 bodu) a index aktivity richmondského Fedu (odhad listopad: 17 bodů, říjen: 20 bodů). Německo vydá finální data o HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: mezikvartálně +0,1 % a meziročně +1,2 %, 2Q2014: -0,1 % a +1 %) a Itálie zveřejní maloobchodní tržby za září (odhad září: +0,2 %, srpen: -0,1 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ukrajina očekává obnovení dodávek plynu z Maďarska

Ukrajina očekává v prosinci nebo na začátku příštího roku obnovení dovozu zemního plynu z Maďarska, který Budapešť pozastavila v září. Novinářům to v pondělí v Bratislavě na okraj energetické konference řekl šéf ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev, podle něhož Ukrajina v případě potřeby také obnoví dovoz plynu z Ruska. Maďarský ministr národního rozvoje Miklós Seszták upozornil, že zpětné dodávky plynu na Ukrajinu budou možné, až jeho země naplní vlastní zásobníky.

6. Rusko prý zvažuje pomoc pro Gazprombank zasaženou sankcemi

Ruská vláda jedná o poskytnutí finanční pomoci až 100 miliard rublů pro státem ovládaný finanční ústav Gazprombank. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl tamní ministr hospodářství. Gazprombank je třetí největší bankou v Rusku. Podobně jako některé další ruské finanční ústavy má omezený přístup na mezinárodní kapitálové trhy, neboť se stala terčem západních sankcí proti Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi.

7. BT prý jedná o koupi dvou britských operátorů, jedním je O2

Britská telekomunikační skupina BT Group zkoumá možnost koupit od španělské společnosti Telefónica britského telekomunikačního operátora O2. Společnost BT tak potvrdila dřívější spekulace španělských médií. Podle zdroje agentury Reuters nicméně BT jedná také o možném převzetí dalšího britského operátora EE, což je větší konkurent O2.

8. Singer: Konečně vidíme v Česku inflační tlaky

Guvernér České národní banky Miroslav Singer během projevu ve Vídni prohlásil, že ČNB po dlouhé době vidí v české ekonomice inflační tlaky. Přesto podle něj ospravedlňuje deflační hrozba v eurozóně kurz koruny nad 27 EUR/CZK, kde ho ČNB hodlá držet minimálně do roku 2016.

9. EBRD letos zvýšila investice na Ukrajině na miliardu eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v letošním roce zvýšila objem investic na Ukrajině na zhruba miliardu eur. Oznámil to v pondělí prezident banky Suma Chakrabarti. Loni EBRD v této zemi investovala kolem 800 milionů eur. Chakrabarti ale podle agentury Reuters upozornil, že poskytování prostředků ze zdrojů EBRD Ukrajině brzdí administrativní překážky a korupce.

10. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v listopadu vzrostl na 104,7 bodu ze 103,2 bodu v říjnu (odhad: 103 bodů)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v listopadu zvýšil. Vzrostl na 104,7 bodu z říjnových 103,2 bodu, očekával se mírný pokles na 103 bodů. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 110 bodů ze 108,4 bodu, čekalo se 108 bodů. Index očekávání vyskočil na 99,7 z 98,3 bodu, konsenzus počítal s 95,5 bodu.

Bonus

Panenka, která má reálné proporce a znaky průměrné mladé Američanky

Ilustrátor Nickolay Lamm z Pittsburghu se rozhodl vytvořit panenku na základě skutečných proporcí průměrné devatenáctileté Američanky. Panenka s názvem Lammily nese slogan "průměr je krásný" a je na prodej za 25 dolarů. Kromě řady oblečení má k dispozici i nálepky, díky kterým jí lze přidat tetování, bodnutí komárem, či travnaté skvrny na kolena, stejně jako i reálné nedostatky v podobě strií, akné a jizev. V poměru k reálné lidské postavě má panenka míry 79 centimetrů v pase, 83 centimetrů v bocích a 81 centimetrů přes prsa.

Panenka Lammily od ilustrátora Nickolaye Lamma
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod