Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak zahájily poslední listopadový týden akcie ve Spojených státech i Evropě, jak trhy překvapil index Ifo a jak vypadá průměrná devatenáctiletá Američanka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu posledního listopadového týdne opět lámaly rekordy

Americké akcie v úvodu posledního listopadového týdne dále posilovaly poté, co minulý týden dosáhly na rekordní hladiny. Trhy podporuje větší optimismus ohledně vývoje globální ekonomiky stimulované centrálními bankami. Index Dow během pondělní seance kolísal, v závěru se však vyšplhal nad nulu a připsal 0,04 %, čímž překonal páteční maximum 17 810,06 bodu a uzavřel na 17 817,90 bodu. I index S&P 500 překonal páteční rekord 2 063,41 bodu, když zpevnil o 0,29 % a uzavřel na 2 069,44 bodu. Technologický Nasdaq mezitím posílil o 0,89 % na 4 754,89 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností Walt Disney, Intel a Boeing, ztrácely naopak cenné papíry AT&T, United Technologies a Verizon Communications.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí závod nekončí

Klienti nevěří, že nejsme optimističtější ohledně akcií, říká stratég ze Citigroup

2. Evropské akcie zahájily poslední listopadový týden mírně nad nulou, brzdili je těžaři

Evropské akcie v úvodu posledního listopadového týdne mírně posilovaly, zisky však brzdily akcie těžařských firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal necelého půl procenta a německý DAX zpevnil o 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidával kolem 0,15 %. Nejlépe si vedly automobilky, banky a finanční sektor, ztrácel naopak sektor základních materiálů. "Status quo na trzích je investovat s nadějí, že stimulativní politika centrálních bank bude nadále podporovat ceny akcií," tvrdí Daniel Weston, portfoliomanažer z Aimed Capital. "Ve všech koutech světa se stimuluje a investoři jsou nuceni zvážit oddělení slabých fundamentů od býčího stimulu."

Akcie pohledem technické analýzy: Býci mají cestu otevřenou

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila

Index PX v pondělí posílil o 0,11 % na 981,31 bodu. Největší procentuální zisk si připsaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které zpevnily o 1,67 %, více než procento připsaly i cenné papíry O2 C.R. (+1,27 %), pojišťovny VIG (+1,03 %) a Pivovarů Lobkowicz (+1,02 %). Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které ztratily 0,17 %, v závěsu za nimi se co do objemu držely cenné papíry Komerční banky, které oslabily o 1,36 %. Naproti tomu druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, zpevnil o 0,27 %. Mírným posílením reagovaly akcie mediální CME (+0,17 %) na zvýšení doporučení ze strany České spořitelny na "držet" z "redukovat".

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zpřesní zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: mezičtvrtletně +3,2 %, předchozí odhad: +3,5 %, 2Q2014: +4,6 %) a navíc odhalí index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad září meziročně: +4,7 %, červenec: +5,6 %), index spotřebitelské důvěry (odhad listopad: 95,9 bodu, říjen: 94,5 bodu) a index aktivity richmondského Fedu (odhad listopad: 17 bodů, říjen: 20 bodů). Německo vydá finální data o HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: mezikvartálně +0,1 % a meziročně +1,2 %, 2Q2014: -0,1 % a +1 %) a Itálie zveřejní maloobchodní tržby za září (odhad září: +0,2 %, srpen: -0,1 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ukrajina očekává obnovení dodávek plynu z Maďarska

Ukrajina očekává v prosinci nebo na začátku příštího roku obnovení dovozu zemního plynu z Maďarska, který Budapešť pozastavila v září. Novinářům to v pondělí v Bratislavě na okraj energetické konference řekl šéf ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev, podle něhož Ukrajina v případě potřeby také obnoví dovoz plynu z Ruska. Maďarský ministr národního rozvoje Miklós Seszták upozornil, že zpětné dodávky plynu na Ukrajinu budou možné, až jeho země naplní vlastní zásobníky.

6. Rusko prý zvažuje pomoc pro Gazprombank zasaženou sankcemi

Ruská vláda jedná o poskytnutí finanční pomoci až 100 miliard rublů pro státem ovládaný finanční ústav Gazprombank. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl tamní ministr hospodářství. Gazprombank je třetí největší bankou v Rusku. Podobně jako některé další ruské finanční ústavy má omezený přístup na mezinárodní kapitálové trhy, neboť se stala terčem západních sankcí proti Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi.

7. BT prý jedná o koupi dvou britských operátorů, jedním je O2

Britská telekomunikační skupina BT Group zkoumá možnost koupit od španělské společnosti Telefónica britského telekomunikačního operátora O2. Společnost BT tak potvrdila dřívější spekulace španělských médií. Podle zdroje agentury Reuters nicméně BT jedná také o možném převzetí dalšího britského operátora EE, což je větší konkurent O2.

8. Singer: Konečně vidíme v Česku inflační tlaky

Guvernér České národní banky Miroslav Singer během projevu ve Vídni prohlásil, že ČNB po dlouhé době vidí v české ekonomice inflační tlaky. Přesto podle něj ospravedlňuje deflační hrozba v eurozóně kurz koruny nad 27 EUR/CZK, kde ho ČNB hodlá držet minimálně do roku 2016.

9. EBRD letos zvýšila investice na Ukrajině na miliardu eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v letošním roce zvýšila objem investic na Ukrajině na zhruba miliardu eur. Oznámil to v pondělí prezident banky Suma Chakrabarti. Loni EBRD v této zemi investovala kolem 800 milionů eur. Chakrabarti ale podle agentury Reuters upozornil, že poskytování prostředků ze zdrojů EBRD Ukrajině brzdí administrativní překážky a korupce.

10. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v listopadu vzrostl na 104,7 bodu ze 103,2 bodu v říjnu (odhad: 103 bodů)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v listopadu zvýšil. Vzrostl na 104,7 bodu z říjnových 103,2 bodu, očekával se mírný pokles na 103 bodů. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 110 bodů ze 108,4 bodu, čekalo se 108 bodů. Index očekávání vyskočil na 99,7 z 98,3 bodu, konsenzus počítal s 95,5 bodu.

Bonus

Panenka, která má reálné proporce a znaky průměrné mladé Američanky

Ilustrátor Nickolay Lamm z Pittsburghu se rozhodl vytvořit panenku na základě skutečných proporcí průměrné devatenáctileté Američanky. Panenka s názvem Lammily nese slogan "průměr je krásný" a je na prodej za 25 dolarů. Kromě řady oblečení má k dispozici i nálepky, díky kterým jí lze přidat tetování, bodnutí komárem, či travnaté skvrny na kolena, stejně jako i reálné nedostatky v podobě strií, akné a jizev. V poměru k reálné lidské postavě má panenka míry 79 centimetrů v pase, 83 centimetrů v bocích a 81 centimetrů přes prsa.

Panenka Lammily od ilustrátora Nickolaye Lamma
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
před 22 minutami

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy

Francouzská automobilka Renault vykázala v prvním pololetí rekordní zisk i příjmy. Hospodaření podpořila konsolidace...
Francie Auta Evropské akcie
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
před 36 minutami

Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva hospodářských čísel, pomyslným čtvrtečním vítězem byl Verizon

Ve čtvrtek bylo na trzích pořádně živo, investory zasypala salva hospodářských čísel. Pomyslné vítězství si připsal...
Výsledková sezóna Daimler Volkswagen
Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM
před hodinou

Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM

Letecká společnost China Eastern Airlines koupí 10% podíl v aerolinkách Air France-KLM. Je to vůbec první investice...
Čína Francie Doprava
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
před hodinou

Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek převážně klesly když se pozornost investorů soustředila na zpevňující dolar a na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
před hodinou

Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo

Největší švýcarské bance UBS nečekaně vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk díky divizi správy majetku bohatých...
Švýcarsko Evropské banky Banky
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
09:00

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta, tedy...
Francie HDP Hospodářský růst
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
08:00

Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu

Americký výrobce hraček Mattel prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na 56,1 milionu USD z 19,1 milionu USD. Prodej...
Americké akcie Výsledková sezóna
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
07:10

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na 2,6 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování