Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak si v úterý vedly akcie ve Spojených státech i v Evropě, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo americké ekonomice a kdo je největší dojnicí mezi mladými umělci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po smíšených datech uzavřely nejednotně, S&P 500 ale přepisoval historii

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem a index S&P 500 vzrostl na nové historické maximum. Trhy v úvodu podpořila zpráva, podle které americké ministerstvo obchodu zpřesnilo odhad růstu ekonomiky USA za třetí čtvrtletí na 3,9 % z původně ohlášených 3,5 %. Později však akcie o zisky kvůli zprávě o poklesu spotřebitelské důvěry přišly. Dow oslabil o 0,02 % na 17 814,94 bodu a širší S&P 500, který se v prvních minutách obchodování vyšplhal na nové historické maximum 2 074,21 bodu, nakonec klesl o 0,12 % na 2 067,03 bodu. Vzrostl tak pouze technologický Nasdaq, který uzavřel se ziskem 0,07 % na 4 758,25 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, jejich zisky ale byly jen velmi mírné, což na druhé straně převážil výrazný pokles energetického sektoru, který dolů stáhlo další prudké zlevnění ropy. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 12,37 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,26 %.

Akciový výhled Goldman Sachs: S&P 500 v roce 2015 jen na 2 100 bodech

Klienti nevěří, že nejsme optimističtější ohledně akcií, říká stratég ze Citigroup

2. Evropské akcie v úterý rozšiřovaly zisky, DAX zažívá nejdelší růstovou řadu od loňského května

Evropské akcie v úterý rozšiřovaly zisky a německý DAX zaznamenal nejdelší růstovou řadu od května 2013. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % a německý DAX připsal 0,77 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na zelené nule. Nejlépe si vedly akcie automobilek, sektor finančních služeb a cenné papíry bank, ztrácely naopak ropné firmy a klesl také sektor základních materiálů. Německý DAX od říjnového dna posílil už o 15 % a dosáhl na nejvyšší hladinu od letošního července.

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky. Podpořily ji akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX v úterý připsal 0,69 % na 988,09 bodu. Téměř polovinu objemu obchodů zajistily akcie společnosti ČEZ, které připsaly 0,74 %. Jejich objemu nedosáhly ani oba bankovní tituly dohromady - Komerční banka posílila o necelé procento a Erste Group Bank o více než půl procenta. Credit Suisse v úterý zvýšila cílovou cenu akcií ČEZ na 532 Kč z 510 Kč, doporučení však ponechala na "underperform". Největší procentuální zisk zaznamenala O2 C.R., která zpevnila o 5,33 % po zveřejnění zprávy o tom, že ředitel divize investic finančního konglomerátu PPF Martin Štefunko nakoupil minulý týden na trhu 100 tisíc akcií společnosti. Výrazně dobře si vedla i mediální CME, která připsala přes čtyři procenta. Přes procento naopak ztrácely akcie tabákové firmy Philip Morris ČR (-1,17 %) a pojišťovny VIG (-1,02 %).

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

4. Očekávané události

Ze Spojených států na trhy ve středu přiteče záplava dat. Ve čtvrtek a v pátek totiž kvůli Dnu díkůvzdání žádné údaje z ekonomiky USA nevycházejí. Dozvíme se tak data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby (odhad říjen: meziměsíčně -0,4 %, září: -1,1 %), zveřejněny budou týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 287 tisíc nových, předchozí týden: 291 tisíc nových), osobní příjmy (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 %, září: +0,2 %) a výdaje (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 %, září: -0,2 %), index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 90 bodů, září: 89,4 bodu), index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad listopad: 63,1 bodu, říjen: 66,2 bodu), prodeje nových domů (odhad říjen: 470 tisíc, září: 467 tisíc) a rozjednané prodeje domů (odhad říjen meziměsíčně: +0,9 %, září +0,3 %). Spojené království vydá zpřesněný údaj o HDP za 3Q2014 (odhad: mezikvartálně +0,7 % a meziročně +3 %, 2Q2014: +0,9 % a +3 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD: Světová ekonomika bude postupně zrychlovat růst

Růst světové ekonomiky by měl v příštích letech postupně zrychlovat a jeho tempo by se mělo z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Ve svém globálním výhledu to předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

6. Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí expandovala více, než se čekalo

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi níže na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Osobní spotřeba ve třetím kvartálu vzrostla meziročně o 2,2 %, čekala se revize na 1,9% růst z prvního rychlého odhadu 1,8 %. Ve druhém čtvrtletí osobní spotřeba rostla tempem 2,3 % meziročně. Růst jádrové osobní spotřeby zpomalil na 1,4 % z 2 % ve druhém kvartálu, jak se očekávalo.

7. Ministr: Letošní růst HDP Ruska zřejmě předčí vládní prognózu

Ruská ekonomika v letošním roce pravděpodobně vykáže růst o 0,7 až 0,8 %. V rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung to předpověděl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Oficiální vládní prognóza přitom počítá pouze s půlprocentním růstem.

8. Tržní kapitalizace společnosti Apple dosáhla 700 miliard dolarů

Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se v úterý vyšplhala na rekordních 700 miliard dolarů. Akcie firmy za poslední rok posílily o zhruba 60 % a od srpna 2011, kdy se řízení firmy ujal Tim Cook, o více než 130 %. Z hlavního burzovního indexu S&P 500 je Apple první firmou, která takové hodnoty dosáhla.

9. Carney (Bank of England): Důkazy naznačují, že volná kapacita v britské ekonomice činí zhruba 1 % HDP

Šéf britské centrální banky Mark Carney v úterý prohlásil, že nevyužitá kapacita v britské ekonomice se v posledních měsících lehce snížila na zhruba 1 % HDP. Dodal však, že ačkoli dochází k postupnému zvyšování mezd, celkový počet odpracovaných hodin za poslední tři měsíce vzrostl méně, než se čekalo.

10. Cena ropy po setkání OPEC pod 60 dolarů za barel nespadne, tvrdí Jeff Grossman

Podle Jeffa Grossmana, prezidenta BRG Brokerage, je nemožné, aby cena ropy po čtvrtečním setkání zástupců členských zemí OPEC klesla pod 60 dolarů za barel. OPEC bude muset podle Grossmana ve čtvrtek ukázat, že je jednotný a žádný z jeho členských států nepanikaří.

Bonus

Justin Bieber je podle magazínu Forbes nejvýdělečnějším umělcem pod 30 let

V čele žebříčku nejvíce vydělávajících umělců pod 30 let sestaveného magazínem Forbes trůní suverénně Justin Bieber, který si od června 2013 do června letošního roku vydělal 80 milionů dolarů. Na druhé příčce skončila hudební chlapecká skupina One Direction, která si ve stejném období přišla na 75 milionů dolarů (tento zisk se však dělí mezi pět členů boybandu). Bronzovou medaili ve výdělečnosti získala country-popová zpěvačka Taylor Swiftová.

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
před 33 minutami

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
před 44 minutami

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
před hodinou

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
před hodinou

Primární nabídky akcií v Británii jsou letos nejnižší za pět let

Primární nabídky akcií (IPO) společností sídlících v Británii vynesly doposud v letošním roce 1,53 miliardy USD (3,8...
Spojené království Primární úpis akcií (IPO) IPO
Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky
před hodinou

Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled letošního růstu místní ekonomiky, a to na 3,2 procenta z...
Slovensko Centrální banky Výhled na rok 2017
před hodinou

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v únoru podle předběžných dat stouply o 0,4 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
14:15

Ze světa investičních doporučení (28. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:49

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
13:25

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
13:02

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie