Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak si v úterý vedly akcie ve Spojených státech i v Evropě, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo americké ekonomice a kdo je největší dojnicí mezi mladými umělci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po smíšených datech uzavřely nejednotně, S&P 500 ale přepisoval historii

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem a index S&P 500 vzrostl na nové historické maximum. Trhy v úvodu podpořila zpráva, podle které americké ministerstvo obchodu zpřesnilo odhad růstu ekonomiky USA za třetí čtvrtletí na 3,9 % z původně ohlášených 3,5 %. Později však akcie o zisky kvůli zprávě o poklesu spotřebitelské důvěry přišly. Dow oslabil o 0,02 % na 17 814,94 bodu a širší S&P 500, který se v prvních minutách obchodování vyšplhal na nové historické maximum 2 074,21 bodu, nakonec klesl o 0,12 % na 2 067,03 bodu. Vzrostl tak pouze technologický Nasdaq, který uzavřel se ziskem 0,07 % na 4 758,25 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, jejich zisky ale byly jen velmi mírné, což na druhé straně převážil výrazný pokles energetického sektoru, který dolů stáhlo další prudké zlevnění ropy. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 12,37 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,26 %.

Akciový výhled Goldman Sachs: S&P 500 v roce 2015 jen na 2 100 bodech

Klienti nevěří, že nejsme optimističtější ohledně akcií, říká stratég ze Citigroup

2. Evropské akcie v úterý rozšiřovaly zisky, DAX zažívá nejdelší růstovou řadu od loňského května

Evropské akcie v úterý rozšiřovaly zisky a německý DAX zaznamenal nejdelší růstovou řadu od května 2013. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % a německý DAX připsal 0,77 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na zelené nule. Nejlépe si vedly akcie automobilek, sektor finančních služeb a cenné papíry bank, ztrácely naopak ropné firmy a klesl také sektor základních materiálů. Německý DAX od říjnového dna posílil už o 15 % a dosáhl na nejvyšší hladinu od letošního července.

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky. Podpořily ji akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX v úterý připsal 0,69 % na 988,09 bodu. Téměř polovinu objemu obchodů zajistily akcie společnosti ČEZ, které připsaly 0,74 %. Jejich objemu nedosáhly ani oba bankovní tituly dohromady - Komerční banka posílila o necelé procento a Erste Group Bank o více než půl procenta. Credit Suisse v úterý zvýšila cílovou cenu akcií ČEZ na 532 Kč z 510 Kč, doporučení však ponechala na "underperform". Největší procentuální zisk zaznamenala O2 C.R., která zpevnila o 5,33 % po zveřejnění zprávy o tom, že ředitel divize investic finančního konglomerátu PPF Martin Štefunko nakoupil minulý týden na trhu 100 tisíc akcií společnosti. Výrazně dobře si vedla i mediální CME, která připsala přes čtyři procenta. Přes procento naopak ztrácely akcie tabákové firmy Philip Morris ČR (-1,17 %) a pojišťovny VIG (-1,02 %).

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

4. Očekávané události

Ze Spojených států na trhy ve středu přiteče záplava dat. Ve čtvrtek a v pátek totiž kvůli Dnu díkůvzdání žádné údaje z ekonomiky USA nevycházejí. Dozvíme se tak data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby (odhad říjen: meziměsíčně -0,4 %, září: -1,1 %), zveřejněny budou týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 287 tisíc nových, předchozí týden: 291 tisíc nových), osobní příjmy (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 %, září: +0,2 %) a výdaje (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 %, září: -0,2 %), index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 90 bodů, září: 89,4 bodu), index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad listopad: 63,1 bodu, říjen: 66,2 bodu), prodeje nových domů (odhad říjen: 470 tisíc, září: 467 tisíc) a rozjednané prodeje domů (odhad říjen meziměsíčně: +0,9 %, září +0,3 %). Spojené království vydá zpřesněný údaj o HDP za 3Q2014 (odhad: mezikvartálně +0,7 % a meziročně +3 %, 2Q2014: +0,9 % a +3 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD: Světová ekonomika bude postupně zrychlovat růst

Růst světové ekonomiky by měl v příštích letech postupně zrychlovat a jeho tempo by se mělo z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Ve svém globálním výhledu to předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

6. Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí expandovala více, než se čekalo

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi níže na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Osobní spotřeba ve třetím kvartálu vzrostla meziročně o 2,2 %, čekala se revize na 1,9% růst z prvního rychlého odhadu 1,8 %. Ve druhém čtvrtletí osobní spotřeba rostla tempem 2,3 % meziročně. Růst jádrové osobní spotřeby zpomalil na 1,4 % z 2 % ve druhém kvartálu, jak se očekávalo.

7. Ministr: Letošní růst HDP Ruska zřejmě předčí vládní prognózu

Ruská ekonomika v letošním roce pravděpodobně vykáže růst o 0,7 až 0,8 %. V rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung to předpověděl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Oficiální vládní prognóza přitom počítá pouze s půlprocentním růstem.

8. Tržní kapitalizace společnosti Apple dosáhla 700 miliard dolarů

Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se v úterý vyšplhala na rekordních 700 miliard dolarů. Akcie firmy za poslední rok posílily o zhruba 60 % a od srpna 2011, kdy se řízení firmy ujal Tim Cook, o více než 130 %. Z hlavního burzovního indexu S&P 500 je Apple první firmou, která takové hodnoty dosáhla.

9. Carney (Bank of England): Důkazy naznačují, že volná kapacita v britské ekonomice činí zhruba 1 % HDP

Šéf britské centrální banky Mark Carney v úterý prohlásil, že nevyužitá kapacita v britské ekonomice se v posledních měsících lehce snížila na zhruba 1 % HDP. Dodal však, že ačkoli dochází k postupnému zvyšování mezd, celkový počet odpracovaných hodin za poslední tři měsíce vzrostl méně, než se čekalo.

10. Cena ropy po setkání OPEC pod 60 dolarů za barel nespadne, tvrdí Jeff Grossman

Podle Jeffa Grossmana, prezidenta BRG Brokerage, je nemožné, aby cena ropy po čtvrtečním setkání zástupců členských zemí OPEC klesla pod 60 dolarů za barel. OPEC bude muset podle Grossmana ve čtvrtek ukázat, že je jednotný a žádný z jeho členských států nepanikaří.

Bonus

Justin Bieber je podle magazínu Forbes nejvýdělečnějším umělcem pod 30 let

V čele žebříčku nejvíce vydělávajících umělců pod 30 let sestaveného magazínem Forbes trůní suverénně Justin Bieber, který si od června 2013 do června letošního roku vydělal 80 milionů dolarů. Na druhé příčce skončila hudební chlapecká skupina One Direction, která si ve stejném období přišla na 75 milionů dolarů (tento zisk se však dělí mezi pět členů boybandu). Bronzovou medaili ve výdělečnosti získala country-popová zpěvačka Taylor Swiftová.

Britská ekonomika ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o…
před 9 minutami

Britská ekonomika ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o 0,3 %

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 0,3 % mezikvartálně. Analytici hodnotu...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek…
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek…
před 24 minutami

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek zasedání Fedu

Asijské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely smíšeně. Investoři sledovali růst cen ropy, výsledkovou...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Spotřebitelská důvěra v červenci stoupla na 106,7 bodu ze 106…
před 39 minutami

Itálie: Spotřebitelská důvěra v červenci stoupla na 106,7 bodu ze 106,4 bodu v červnu

Italská spotřebitelská důvěra v červenci vzrostla na 106,7 bodu z červnových 106,4 bodu (odhad: 106,2 bodu). Stoupl i...
Itálie Spotřebitelská důvěra
Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro
Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro
před hodinou

Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro

Základní místo v energetickém mixu Česka by do budoucna měla mít jaderná energetika. Instalované kapacity...
Česká republika Energetika Jaderná energetika
Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %
Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %
před hodinou

Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,2 procenta z...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Španělské maloobchodní tržby v červnu stouply více, než se čekalo
09:05

Španělské maloobchodní tržby v červnu stouply více, než se čekalo

Tržby španělských maloobchodníků v červnu zaznamenaly meziroční růst o 2,5 %. Po květnovém růstu o 2,8 % (revidováno...
Španělsko Maloobchod Tržby
Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti
Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti
09:00

Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti

Čína hodlá převést všechny velké státní podniky na společnosti s ručením omezeným anebo na akciové firmy ještě do...
Čína
Spotřebitelská důvěra ve Francii v červenci klesla na 104 bodů ze 108…
08:45

Spotřebitelská důvěra ve Francii v červenci klesla na 104 bodů ze 108 bodů v předchozím měsíci (odhad: 108 bodů)

Hodnota z předchozího měsíce byla desetiletým maximem a stálo za ní vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských...
Francie Spotřebitelská důvěra
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra