Proč je dolar nejmocnější měnou na světě
|

Proč je dolar nejmocnější měnou na světě

Již nějakou dobu se hovoří o tom, že jsou dny amerického dolaru coby světově nejrozšířenější rezervní měny sečteny. Do role nového favorita centrálních bank je pasován zejména čínský jüan. Jak to však zatím vypadá, dolar se k vyklízení pozic i přes svůj "pokročilý věk" nechystá.

Americký dolar Britská libra Měny Historie Zlatý standard

Před sto lety z tiskáren amerického Úřadu pro rytí a tisk vyjely na objednávku americké centrální banky (Fed) první celonárodní dolarové bankovky. Ne že by před rokem 1914 Spojené státy neznaly papírovou měnu, jen to byly trochu jiné dolary, než jaké v peněženkách nosí dnešní Američané.

Na cestě k celoamerickému dolaru

Bankovka kontinentálního dolaru (1776)

Prvními papírovými bankovkami byly ve Spojených státech takzvané kontinentální dolary, které byly vydávány krátce po začátku americké války za nezávislost. Jejich účel byl prostý – zajistit financování bojů proti britské nadvládě. Život kontinentálních dolarů byl ovšem jepičí. Měna přestala existovat na začátku 80. let 18. století, kdy implodovala kvůli extrémní hyperinflaci.

Více než sto let se poté Spojené státy nacházely ve změti měnových nejasností. V průběhu 19. a 20. století v USA neexistovala jedna celonárodní papírová měna, ale každý finanční ústav využíval vlastní bankovky, jejichž distribuci měl plně pod kontrolou. To s sebou samozřejmě neslo velké množství problémů, jelikož americká ekonomika kvůli tomuto systému závisela výhradně na kondici jednotlivých soukromých bank, které bankovky vydávaly.

Bankovka z privátní emise Winters National Bank of Dayton, Ohio (1901)

V letech 1863 a 1864 byla část těchto problémů odstraněna Zákonem o národním bankovnictví, na jehož základě byla založena síť národních bank, jež měly pravomoc vydávat standardizované bankovky navázané na vládní dluhopisy Spojených států. Začátek 20. století však přinesl novou krizi, jejíž důsledky v roce 1913 vyústily až ve schválení Zákona o Federálním rezervním systému, na základě kterého v USA vzniklo dvanáct federálních rezervních bank. Teprve od té doby mají Spojené státy jediné univerzálně platné bankovky.

Nic z toho ovšem nevysvětluje, proč se z amerického dolaru stala nejpopulárnější měna na světě a proč je investory i spotřebiteli považován za zřejmě nejbezpečnější přístav (nejen) na měnovém trhu.

Červená karta pro britskou libru

První místo v žebříčku nejpopulárnějších měn patřilo dlouhou dobu libře šterlinků neboli britské libře. V její prospěch hrál kromě politického a vojenského významu Spojeného království také fakt, že byla založena na principu zlatého standardu, tedy že byla v plné míře kryta zlatem. Spojené státy se ke zlatému standardu připojily až v roce 1873.

První americká celonárodní pětidolarová bankovka (1914)

Ani druhá polovina 19. století, kdy svojí velikostí americká ekonomika předstihla britské hospodářství, nicméně nepřinesla velkou změnu. Rezervní měnou číslo jedna zůstávala libra a nejinak tomu bylo i v letech následujících. Ledy se začaly hýbat až s příchodem první světové války. V té době se naprostá většina zemí zapojených do válečných bojů vzdala zlatého standardu, protože to byl jediný způsob, jak získat peníze na nové zbraně, techniku a vojáky. Británie byla světlou výjimkou, zlatý standard si udržela i v této době.

Přesto to byla právě první světová válka, která nakonec misky vah převážila ve prospěch Spojených států. Amerika do bojů vstoupila až v roce 1917, což znamenalo, že měla mnohem více volných finančních prostředků než státy starého kontinentu. Británie se v průběhu války dokonce z převažujícího věřitele stala většinovým dlužníkem. Země jako Kanada, Chile, Argentina nebo Švýcarsko si totiž přestaly půjčovat v Británii a začaly prodávat dluhopisy denominované v amerických dolarech, kterými se snažily získat peníze od amerických investorů. Definitivně dolar libru přeskočil v roce 1915, kdy došlo k emisi obří anglo-francouzské půjčky určené na další financování válečných aktivit. "Zkázu" libry poté na přelomu 10. a 20. let 20. století dokonalo šestileté období bez zlatého standardu zapříčiněné masivními ztrátami Spojeného království na poli mezinárodních obchodů.

Konec brettonwoodského měnového systému

Jistě není potřeba zdůrazňovat, že druhá světová válka byla opakováním toho, co již svět jednou zažil. Spojené státy do ní opět vstoupily se značným zpožděním, a tak zatímco v Evropě byly státní kasy na dně, v USA byly naopak takřka plné. A to nejen plné peněz, ale i zlata, které do USA Spojenci přes moře za dodávky zboží posílali místo plateb v hotovosti.

Po konci druhé světové války bylo jasné, že zlatému standardu definitivně odzvonilo, protože naprostou většinu světových zásob vytěženého žlutého kovu držely Spojené státy. Nejrozvinutější ekonomiky se tak alespoň domluvily, že budou hodnotu svých peněz odvozovat od dolaru, který byl jako jediný plně kryt zlatem, a to v poměru 35 dolarů za trojskou unci zlata. Tím vznikl takzvaný brettonwoodský systém mezinárodních měnových vztahů založených na pevných směnných kurzech s americkým dolarem.

Brettonwoodský systém nicméně nebyl dokonalý. V poválečné éře se většina zemí s měnami pevně navázanými na americký dolar dostávala do situace, kdy měly vysoké přebytky obchodní bilance, a tedy stále více amerických dolarů na svých účtech. Americké měny bylo najednou všude tolik, že jednotlivé státy přestávaly vědět, co s ní. Jediným trhem dostatečně velkým na to, aby všechny volné dolary spolkl, byl přitom ten s americkými vládními dluhopisy. Jinými slovy, všichni začali masivně půjčovat Spojeným státům.

Jak to tak chodí, záhy se na scéně objevil nový problém. Věřitelé se najednou začali ptát, zda je množství amerického zlata stále dostatečné na to, aby za něj mohly být jejich dolary v plné míře směněny. Když o splnění závazku podle Brettonwoodské dohody v srpnu 1971 zažádaly Velká Británie a Francie, byly tehdejším americkým prezidentem Richardem Nixonem odmítnuty, načež Nixon brettonwoodský systém o pár dní později úplně zrušil s odůvodněním, že je to jediný způsob, jak americkou měnu ochránit před ničivými praktikami světových spekulantů.

Tím éra pevných kurzů měn definitivně skončila a začalo období kurzů pohyblivých, v důsledku čehož se během krátké chvíle cena zlata takřka zdesetinásobila.

Svět bez zlatého standardu

První týdny po konci brettonwoodského systému pro Spojené státy nebyly jednoduché. Kurz dolaru v obavách z příchodu vysoké inflace kolísal oběma směry. I proto byla ještě v prosinci 1971 podepsána takzvaná Smithsoniánská dohoda, která kurzy mnoha evropských měn opět zafixovala k dolaru a zároveň devalvovala kurz samotného dolaru na jednu osmatřicetinu unce zlata.

Pokračující růst cen nicméně způsobil, že se dohoda, kterou Nixon při jejím podpisu označil za "největší měnovou dohodu v dějinách lidstva", ani ne za dva roky zhroutila jako domeček z karet. Na roli amerického dolaru ve světové ekonomice to ale nic nezměnilo. Stále více mezinárodních obchodů je uzavíráno v amerických dolarech a stejně tak je dolar nadále nejpopulárnější rezervní měnou na světě.

Kurz GBP/USD (1900-2014)

Existuje hned několik teorií, které přetrvávající popularitu amerického dolaru vysvětlují. Podle jedné z nich za vším stojí velikost americké ekonomiky, podle jiné pouhá setrvačnost, ze které se svět po dvou světových válkách stále nevymanil. Jisté je, že investoři dolaru bezmezně věří a nepřipouštějí si, že by na světě existovala bezpečnější měna. S důvěrou v americké bankovky totiž po Velké hospodářské krizi nezamávala ani finanční krize z roku 2008, která bývá označována za druhou nejhorší ekonomickou krizi v moderní historii, ani následné masivní kvantitativní uvolňování, z něhož na trhy "jen tak" přitekly téměř 4 biliony dolarů.

Zdroj: Quartz
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod