Proč je dolar nejmocnější měnou na světě
|

Proč je dolar nejmocnější měnou na světě

Již nějakou dobu se hovoří o tom, že jsou dny amerického dolaru coby světově nejrozšířenější rezervní měny sečteny. Do role nového favorita centrálních bank je pasován zejména čínský jüan. Jak to však zatím vypadá, dolar se k vyklízení pozic i přes svůj "pokročilý věk" nechystá.

Americký dolar Britská libra Měny Historie Zlatý standard

Před sto lety z tiskáren amerického Úřadu pro rytí a tisk vyjely na objednávku americké centrální banky (Fed) první celonárodní dolarové bankovky. Ne že by před rokem 1914 Spojené státy neznaly papírovou měnu, jen to byly trochu jiné dolary, než jaké v peněženkách nosí dnešní Američané.

Na cestě k celoamerickému dolaru

Bankovka kontinentálního dolaru (1776)

Prvními papírovými bankovkami byly ve Spojených státech takzvané kontinentální dolary, které byly vydávány krátce po začátku americké války za nezávislost. Jejich účel byl prostý – zajistit financování bojů proti britské nadvládě. Život kontinentálních dolarů byl ovšem jepičí. Měna přestala existovat na začátku 80. let 18. století, kdy implodovala kvůli extrémní hyperinflaci.

Více než sto let se poté Spojené státy nacházely ve změti měnových nejasností. V průběhu 19. a 20. století v USA neexistovala jedna celonárodní papírová měna, ale každý finanční ústav využíval vlastní bankovky, jejichž distribuci měl plně pod kontrolou. To s sebou samozřejmě neslo velké množství problémů, jelikož americká ekonomika kvůli tomuto systému závisela výhradně na kondici jednotlivých soukromých bank, které bankovky vydávaly.

Bankovka z privátní emise Winters National Bank of Dayton, Ohio (1901)

V letech 1863 a 1864 byla část těchto problémů odstraněna Zákonem o národním bankovnictví, na jehož základě byla založena síť národních bank, jež měly pravomoc vydávat standardizované bankovky navázané na vládní dluhopisy Spojených států. Začátek 20. století však přinesl novou krizi, jejíž důsledky v roce 1913 vyústily až ve schválení Zákona o Federálním rezervním systému, na základě kterého v USA vzniklo dvanáct federálních rezervních bank. Teprve od té doby mají Spojené státy jediné univerzálně platné bankovky.

Nic z toho ovšem nevysvětluje, proč se z amerického dolaru stala nejpopulárnější měna na světě a proč je investory i spotřebiteli považován za zřejmě nejbezpečnější přístav (nejen) na měnovém trhu.

Červená karta pro britskou libru

První místo v žebříčku nejpopulárnějších měn patřilo dlouhou dobu libře šterlinků neboli britské libře. V její prospěch hrál kromě politického a vojenského významu Spojeného království také fakt, že byla založena na principu zlatého standardu, tedy že byla v plné míře kryta zlatem. Spojené státy se ke zlatému standardu připojily až v roce 1873.

První americká celonárodní pětidolarová bankovka (1914)

Ani druhá polovina 19. století, kdy svojí velikostí americká ekonomika předstihla britské hospodářství, nicméně nepřinesla velkou změnu. Rezervní měnou číslo jedna zůstávala libra a nejinak tomu bylo i v letech následujících. Ledy se začaly hýbat až s příchodem první světové války. V té době se naprostá většina zemí zapojených do válečných bojů vzdala zlatého standardu, protože to byl jediný způsob, jak získat peníze na nové zbraně, techniku a vojáky. Británie byla světlou výjimkou, zlatý standard si udržela i v této době.

Přesto to byla právě první světová válka, která nakonec misky vah převážila ve prospěch Spojených států. Amerika do bojů vstoupila až v roce 1917, což znamenalo, že měla mnohem více volných finančních prostředků než státy starého kontinentu. Británie se v průběhu války dokonce z převažujícího věřitele stala většinovým dlužníkem. Země jako Kanada, Chile, Argentina nebo Švýcarsko si totiž přestaly půjčovat v Británii a začaly prodávat dluhopisy denominované v amerických dolarech, kterými se snažily získat peníze od amerických investorů. Definitivně dolar libru přeskočil v roce 1915, kdy došlo k emisi obří anglo-francouzské půjčky určené na další financování válečných aktivit. "Zkázu" libry poté na přelomu 10. a 20. let 20. století dokonalo šestileté období bez zlatého standardu zapříčiněné masivními ztrátami Spojeného království na poli mezinárodních obchodů.

Konec brettonwoodského měnového systému

Jistě není potřeba zdůrazňovat, že druhá světová válka byla opakováním toho, co již svět jednou zažil. Spojené státy do ní opět vstoupily se značným zpožděním, a tak zatímco v Evropě byly státní kasy na dně, v USA byly naopak takřka plné. A to nejen plné peněz, ale i zlata, které do USA Spojenci přes moře za dodávky zboží posílali místo plateb v hotovosti.

Po konci druhé světové války bylo jasné, že zlatému standardu definitivně odzvonilo, protože naprostou většinu světových zásob vytěženého žlutého kovu držely Spojené státy. Nejrozvinutější ekonomiky se tak alespoň domluvily, že budou hodnotu svých peněz odvozovat od dolaru, který byl jako jediný plně kryt zlatem, a to v poměru 35 dolarů za trojskou unci zlata. Tím vznikl takzvaný brettonwoodský systém mezinárodních měnových vztahů založených na pevných směnných kurzech s americkým dolarem.

Brettonwoodský systém nicméně nebyl dokonalý. V poválečné éře se většina zemí s měnami pevně navázanými na americký dolar dostávala do situace, kdy měly vysoké přebytky obchodní bilance, a tedy stále více amerických dolarů na svých účtech. Americké měny bylo najednou všude tolik, že jednotlivé státy přestávaly vědět, co s ní. Jediným trhem dostatečně velkým na to, aby všechny volné dolary spolkl, byl přitom ten s americkými vládními dluhopisy. Jinými slovy, všichni začali masivně půjčovat Spojeným státům.

Jak to tak chodí, záhy se na scéně objevil nový problém. Věřitelé se najednou začali ptát, zda je množství amerického zlata stále dostatečné na to, aby za něj mohly být jejich dolary v plné míře směněny. Když o splnění závazku podle Brettonwoodské dohody v srpnu 1971 zažádaly Velká Británie a Francie, byly tehdejším americkým prezidentem Richardem Nixonem odmítnuty, načež Nixon brettonwoodský systém o pár dní později úplně zrušil s odůvodněním, že je to jediný způsob, jak americkou měnu ochránit před ničivými praktikami světových spekulantů.

Tím éra pevných kurzů měn definitivně skončila a začalo období kurzů pohyblivých, v důsledku čehož se během krátké chvíle cena zlata takřka zdesetinásobila.

Svět bez zlatého standardu

První týdny po konci brettonwoodského systému pro Spojené státy nebyly jednoduché. Kurz dolaru v obavách z příchodu vysoké inflace kolísal oběma směry. I proto byla ještě v prosinci 1971 podepsána takzvaná Smithsoniánská dohoda, která kurzy mnoha evropských měn opět zafixovala k dolaru a zároveň devalvovala kurz samotného dolaru na jednu osmatřicetinu unce zlata.

Pokračující růst cen nicméně způsobil, že se dohoda, kterou Nixon při jejím podpisu označil za "největší měnovou dohodu v dějinách lidstva", ani ne za dva roky zhroutila jako domeček z karet. Na roli amerického dolaru ve světové ekonomice to ale nic nezměnilo. Stále více mezinárodních obchodů je uzavíráno v amerických dolarech a stejně tak je dolar nadále nejpopulárnější rezervní měnou na světě.

Kurz GBP/USD (1900-2014)

Existuje hned několik teorií, které přetrvávající popularitu amerického dolaru vysvětlují. Podle jedné z nich za vším stojí velikost americké ekonomiky, podle jiné pouhá setrvačnost, ze které se svět po dvou světových válkách stále nevymanil. Jisté je, že investoři dolaru bezmezně věří a nepřipouštějí si, že by na světě existovala bezpečnější měna. S důvěrou v americké bankovky totiž po Velké hospodářské krizi nezamávala ani finanční krize z roku 2008, která bývá označována za druhou nejhorší ekonomickou krizi v moderní historii, ani následné masivní kvantitativní uvolňování, z něhož na trhy "jen tak" přitekly téměř 4 biliony dolarů.

Zdroj: Quartz
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
včera v 16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
včera v 15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
včera v 15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
včera v 15:45

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu...
Wall Street Amazon Microsoft