Miroslav Frayer (KB): Santa Claus i rok 2015 by akciové investory měli potěšit. Fortuna má dobře nakročeno, od O2 nic moc nečekejte
|

Miroslav Frayer (KB): Santa Claus i rok 2015 by akciové investory měli potěšit. Fortuna má dobře nakročeno, od O2 nic moc nečekejte

Uvolněná měnová politika by měla nastartovat vánoční a později lednový efekt. Akciové trhy tak do roku 2015 nejspíše vykročí tou správnou nohou. Na vítězné vlně by se krátkodobě měl svézt například sektor ropných společností, v delším výhledu by se pak mělo dařit i českým dividendovým titulům, jako je Fortuna, předpovídá analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Naopak O2 C.R. prý v příštím roce investory asi nepotěší.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Philip Morris ČR Světové akcie Akciové tipy Akcie ČR

Mají se investoři chystat na Santa Claus rally, případně na takzvaný lednový efekt.

Zda se letos Santa dostaví na trh, je těžké říci. Dlouhodobě spíše funguje lednový efekt. V posledních letech se začíná mluvit také o Santově, případně vánoční rally. Podle mě je těžké rozlišovat, jestli jde o Santu, nebo už lednový efekt. Určitě bude hodně záležet na politice centrálních bank. Japonská centrální banka nečekaně navýšila objem programu odkupu aktiv, což by mohlo v daném období mít efekt. Na trhu by zkrátka měly být peníze. A díky tomu, že globálně panuje nízkoúrokové prostředí, budou investoři hledat zajímavější výnos, který akcie nabízejí. Proto by přelom roku mohl být pro akcie pozitivní.

Na co tedy nyní vsadit?

Globálně by se zájmu měly těšit především země, kde probíhají strukturální reformy a kde je zároveň výrazně uvolněná měnová politika. Z tohoto pohledu, ač je eurozóna kvůli zvyšující se pravděpodobnosti recese velmi riziková, by právě ekonomiky, kde se platí eurem, mohly být zajímavé. Konkrétně jde o Itálii a Francii. Globálně něco podobného platí o Číně, jejíž růst zpomaluje, ale díky opatřením vlády a centrální banky by mohl opět zrychlit. A zajímavě vypadá i Japonsko, kde by uvolněná měnová politika měla nahrávat zájmu o akcie.

Mohou se i čeští investoři těšit na Vánoce, případně úspěšný leden?

V Česku jsou hodně nízké sazby a nelze čekat, že by se během následujícího roku začaly zvyšovat. Intervenční režim České národní banky, který drží korunu nad 27 EUR/CZK, totiž bude trvat minimálně do začátku roku 2016. Do té doby by tak měl být podle mě zájem zejména o dividendové tituly. Z nich se nám líbí Fortuna a Philip Morris ČR.

Start roku by tedy nemusel být pro akcie špatný. Jaký bude celý rok 2015?

Myslím si, že pro eurozónu bude zásadní přelom roku. Pravděpodobnost recese je poměrně vysoká, Mezinárodní měnový fond to vyčíslil na 40 %, a výhledy analytiků i například ECB se v poslední době zhoršují. Pokud to nakonec nebude tak špatné, mohl by přijít na jaře větší zájem o akcie. Nejistota už nebude tak velká a trhy, zejména ve zmíněných zemích eurozóny, by z toho měly začít těžit.

Co to znamená globálně? Je výhled na rok 2015, pokud jde o akcie, příznivý?

Ano, obecně by akciové trhy mohly růst, a to především ty, které jsou nyní levnější, to znamená evropský a některé asijské. Pokud se zaměříme na Spojené státy, vidíme už určité narážení do bariér – marže firem již tolik nerostou, sílící trh práce bude navíc tlačit na vyšší mzdy, takže marže budou pod tlakem. Potenciál v Americe tedy již není tak velký.

Které konkrétní sektory se vám na zmíněných evropských a asijských trzích líbí?

V nejbližším období může být zajímavý ropný sektor. Tento týden jsou v tomto směru důležité dvě události – jednání s Íránem (která se protáhla do července 2015, nepočítá se tedy s rychlým návratem íránské ropy na trhy - pozn. red.) a schůzka OPEC. Podle nás se dohoda s Íránem oddálí (rozhovor veden před pondělním uzavřením jednání velmocí a Íránu - pozn. red.) a země ropného kartelu se dohodnou na jistém snížení produkce. To by mělo přispět k růstu ceny ropy. Již minulý pátek došlo v ropném sektoru k zajímavému růstu díky komentářům šéfa ECB Maria Draghiho, podle kterého je zapotřebí nastartovat růst inflace. Čínská centrální banka navíc snížila úrokové sazby, což také sehrálo roli. Nedohoda s Íránem a snížení produkce OPEC by vzniklé momentum měly přiživit. V této souvislosti se nám z evropských firem líbí například Shell a British Gas.

V Česku jste za krátkodobě zajímavé označil Fortunu a Philip Morris ČR. Co zajímavého vidíte na pražské burze dlouhodobě?

I ve výhledu na celý rok 2015 bych se držel dividendových titulů. Vedle obou zmíněných by mohl být zajímavý také Pegas Nonwovens. Na pražské burze bude významný příběh společnosti O2 Czech Republic, konkrétně to, zda firma z trhu odejde, případně co to s domácí burzou udělá. Náš výhled na tento titul je nyní negativní. Špatně se nám hledají pozitiva, a to nejen proto, že netušíme, jakou čekat dividendovou politiku, ale i proto, že firmě dlouhodobě klesají tržby a ziskovost také není nijak vysoká. Co se setrvání na trhu týče, a to jsme na území velkých spekulací, aktuálně se nám zdá, že PPF bude chtít vykoupit podíly o minoritních akcionářů, respektive je vytěsnit poté, co získá potřebných 90 % akcií O2 Czech Republic.

před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice