Co musíte ráno vědět (28. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské akciové trhy včetně pražské burzy, co hrozí Řecku a komu udělil milost americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie ve čtvrtek v očekávání dalšího uvolnění měnové politiky převážně zdražily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně, většina titulů však mírně zdražila. Náladu investorů ve čtvrtek podpořila zpráva o poklesu tempa německé inflace, která na trzích zvyšuje očekávání, že Evropská centrální banka ještě více uvolní svoji měnovou politiku. Britský FTSE 100 sice klesl o 0,09 %, německý DAX ale přidal 0,6 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,2 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,58 % na 3 244,92 bodu. DAX ve čtvrtek rostl již jedenáctým dnem v řadě. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenným papírům z realitního odvětví. Klesl naopak sektor základních materiálů a přes čtyři procenta odepsalo odvětví ropy a zemního plynu, které dolů stáhlo rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy.

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

2. Pražská burza ve čtvrtek posílila, index PX překonal hranici tisíce bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,68 % na 1 002,20 bodu. Burzu podpořily především akcie O2 C.R., které dosáhly největšího zobchodovaného objemu a posílily o více než 2 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenaly cenné papíry společnosti ČEZ, které naopak oslabily o 0,16 %. Největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens, které posílily o téměř 3 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Výrobce netkaných textilií oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí tržby narostly téměř o 26 % na 60,4 milionu eur. Zisk EBITDA se zvýšil o 36 % na 11,9 milionu eur a čistý zisk dosáhl 8,9 milionu eur. O více než 1,5 % ve čtvrtek posílily i akcie Komerční banky a mediální CME. Druhý bankovní titul na pražské burze, Erste Group Bank, zakončil den prakticky na nule se ziskem 0,02 %.

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

3. Očekávané události

Ve Spojených státech bude v pátek zkrácené obchodování. Zároveň je tento pátek, známý jako Black Friday, jedním z nejvýznamnějších dní v roce pro obchodníky, Američani se totiž zběsile vrhají na první vlnu předvánočních slev. V Evropě se obchoduje standardně a bude zveřejněno několik makrodat - Německo vydá zprávu o maloobchodních tržbách (odhad říjen: meziměsíčně +1,7 %, září: meziměsíčně +2,5 % a meziročně +0,1 %), eurozóna zveřejní údaje o inflaci (odhad listopad: meziročně +0,3 %, říjen: +0,4 %) a celkovou míru nezaměstnanosti (odhad říjen: 11,5 %, září: 11,5 %) a Český statistický úřad vydá zpřesněný údaj o HDP za 3Q2014 (předchozí odhad: mezičtvrtletně +0,3 % a meziročně +2,3 %). Smršť makrodat v noci na pátek dorazí z Japonska - jádrový index spotřebitelských cen (odhad říjen meziročně: +2,9 %, září: +3 %), míra nezaměstnanosti (odhad říjen: 3,6 %, září: 3,6 %), maloobchodní tržby (odhad říjen meziročně: +1,2 %, září: +2,3 %) a průmyslová výroba (odhad říjen meziměsíčně: -0,4 %, září: +2,9 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat ve zbytku posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Řecku prý hrozí, že záchranný program opustí až později

Řecko by mohlo z "technických důvodů" opustit mezinárodní záchranný program o několik dnů či týdnů později, než plánuje. Prohlásil to ve čtvrtek místopředseda řecké vlády Evangelos Venizelos, po jehož slovech značně znervózněl řecký akciový trh. Cílem Řecka je opustit záchranný program na konci letošního roku. Aténám se však ještě nepodařilo projít poslední revizí programu, pro kterou je jako konečný termín stanoven 8. prosinec.

5. Draghi: Nedostatečné reformy jsou hrozbou pro eurozónu

Neschopnost uskutečnit ekonomické reformy a ochránit slabší členské země by mohla poškodit "nezbytnou soudržnost" eurozóny. Prohlásil to ve čtvrtek prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Současně vyzval eurozónu, aby hledala nové způsoby podpory slabších členů.

6. EU se prý kvůli rozpočtům zaměří na Belgii, Itálii a Francii

Evropská komise v pátek upozorní Belgii, Francii a Itálii, že jejich rozpočty na příští rok by nemusely splňovat požadovaná unijní pravidla. Vyplývá to z návrhů, které má k dispozici agentura Reuters. O případném dalším kroku ale komise prý rozhodne až na začátku března příštího roku.

7. Řecko paralyzovala stávka, úřady neotevřely a byly zrušeny stovky letů

Odborová unie soukromého sektoru GSEE a její protějšek ve veřejném sektoru ADEDY spojily síly a svolaly protestní akci proti plánované vlně propouštění a penzijní reformě, kterou po řecké vládě vyžadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Všechny domácí i mezinárodní lety byly zrušeny poté, co se pracovníci letové kontroly přidali ke stávce. Pozastavena je i vlaková a námořní doprava. Nemocnice fungují pouze v pohotovostním režimu, místní veřejné úřady zůstaly zavřené.

8. Ekonomická nálada se v eurozóně v listopadu nečekaně zlepšila

Index nálady v ekonomice se v eurozóně v listopadu nečekaně zvýšil na 100,8 bodu ze 100,7 bodu poté, co se Evropská centrální banka odhodlala k větší podpoře ekonomiky. Spotřebitelská důvěra naproti tomu klesla na -11,6 bodu z -11,1 bodu v říjnu, jak naznačila už předběžná data. Ve službách index stagnoval na říjnových 4,4 bodu a v průmyslu se zvýšil na -4,3 bodu z -5,1 bodu v říjnu.

9. Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu klesla na rekordní minimum 6,6 %

Počet nezaměstnaných v Německu po sezónním očištění klesl o 14 tisíc na 2,87 milionu. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti tedy klesla na rekordní minimum 6,6 %. Očekával se pokles jen o 4 tisíce nezaměstnaných a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 6,7 %. Bez sezónního očištění dosáhla míra nezaměstnanosti 6,3 %.

10. Skotsko by mělo mít možnost nechávat si daně z příjmů

Ve čtvrtek vystoupil s projevem lord Smith, kterého britský premiér Cameron po skotském referendu pověřil vedením komise, která měla prozkoumat možnosti toho, jak zvýšit pravomoci Skotska ve Spojeném království. Podle Smithe by si Skotové měli nechávat zisky z daně z příjmů, mělo by jim být umožněno nechat volit obyvatele od šestnácti let a měly by se zvýšit jejich pravomoci ohledně půjčování peněz pro své financování.

11. OPEC těžbu ropy neomezí, ceny černého zlata letí dolů

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes pokračující prudký pokles cen omezovat nebude. Po čtvrtečním zasedání ropného kartelu ve Vídni to oznámil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí a potvrdili další delegáti. Ceny ropy ztratily od června kvůli přetlaku nabídky na světovém trhu asi třetinu hodnoty a snížení produkce v rámci OPEC by jejich propad mohlo podle analytiků zastavit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama věnoval milost krocanovi

Ve čtvrtek 27. listopadu Spojené státy slavily Den díkůvzdání, a tak v předvečer tohoto svátku udělil prezident Barack Obama během tradičního rituálu milost krocanovi. Veřejnost si prostřednictvím internetového hlasování na stránce Bílého domu vybrala, aby se tradičního ceremoniálu zúčastnil krocan jménem Cheese (Sýr), zatímco náhradník Mac se schůzky s hlavou USA nedočkal. Obama na slavnostní ceremoniál vzal i svoje dvě dcery.

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika
12:26

Zisk řeckých aerolinek Aegean se loni propadl o 53 procent

Čistý zisk největší řecké letecké společnosti Aegean Airlines loni klesl o 53 procent na 32,2 milionu eur. Tržby sice...
Řecko Doprava Výsledková sezóna