Co musíte ráno vědět (28. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské akciové trhy včetně pražské burzy, co hrozí Řecku a komu udělil milost americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie ve čtvrtek v očekávání dalšího uvolnění měnové politiky převážně zdražily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně, většina titulů však mírně zdražila. Náladu investorů ve čtvrtek podpořila zpráva o poklesu tempa německé inflace, která na trzích zvyšuje očekávání, že Evropská centrální banka ještě více uvolní svoji měnovou politiku. Britský FTSE 100 sice klesl o 0,09 %, německý DAX ale přidal 0,6 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,2 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,58 % na 3 244,92 bodu. DAX ve čtvrtek rostl již jedenáctým dnem v řadě. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenným papírům z realitního odvětví. Klesl naopak sektor základních materiálů a přes čtyři procenta odepsalo odvětví ropy a zemního plynu, které dolů stáhlo rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy.

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

2. Pražská burza ve čtvrtek posílila, index PX překonal hranici tisíce bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,68 % na 1 002,20 bodu. Burzu podpořily především akcie O2 C.R., které dosáhly největšího zobchodovaného objemu a posílily o více než 2 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenaly cenné papíry společnosti ČEZ, které naopak oslabily o 0,16 %. Největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens, které posílily o téměř 3 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Výrobce netkaných textilií oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí tržby narostly téměř o 26 % na 60,4 milionu eur. Zisk EBITDA se zvýšil o 36 % na 11,9 milionu eur a čistý zisk dosáhl 8,9 milionu eur. O více než 1,5 % ve čtvrtek posílily i akcie Komerční banky a mediální CME. Druhý bankovní titul na pražské burze, Erste Group Bank, zakončil den prakticky na nule se ziskem 0,02 %.

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

3. Očekávané události

Ve Spojených státech bude v pátek zkrácené obchodování. Zároveň je tento pátek, známý jako Black Friday, jedním z nejvýznamnějších dní v roce pro obchodníky, Američani se totiž zběsile vrhají na první vlnu předvánočních slev. V Evropě se obchoduje standardně a bude zveřejněno několik makrodat - Německo vydá zprávu o maloobchodních tržbách (odhad říjen: meziměsíčně +1,7 %, září: meziměsíčně +2,5 % a meziročně +0,1 %), eurozóna zveřejní údaje o inflaci (odhad listopad: meziročně +0,3 %, říjen: +0,4 %) a celkovou míru nezaměstnanosti (odhad říjen: 11,5 %, září: 11,5 %) a Český statistický úřad vydá zpřesněný údaj o HDP za 3Q2014 (předchozí odhad: mezičtvrtletně +0,3 % a meziročně +2,3 %). Smršť makrodat v noci na pátek dorazí z Japonska - jádrový index spotřebitelských cen (odhad říjen meziročně: +2,9 %, září: +3 %), míra nezaměstnanosti (odhad říjen: 3,6 %, září: 3,6 %), maloobchodní tržby (odhad říjen meziročně: +1,2 %, září: +2,3 %) a průmyslová výroba (odhad říjen meziměsíčně: -0,4 %, září: +2,9 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat ve zbytku posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Řecku prý hrozí, že záchranný program opustí až později

Řecko by mohlo z "technických důvodů" opustit mezinárodní záchranný program o několik dnů či týdnů později, než plánuje. Prohlásil to ve čtvrtek místopředseda řecké vlády Evangelos Venizelos, po jehož slovech značně znervózněl řecký akciový trh. Cílem Řecka je opustit záchranný program na konci letošního roku. Aténám se však ještě nepodařilo projít poslední revizí programu, pro kterou je jako konečný termín stanoven 8. prosinec.

5. Draghi: Nedostatečné reformy jsou hrozbou pro eurozónu

Neschopnost uskutečnit ekonomické reformy a ochránit slabší členské země by mohla poškodit "nezbytnou soudržnost" eurozóny. Prohlásil to ve čtvrtek prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Současně vyzval eurozónu, aby hledala nové způsoby podpory slabších členů.

6. EU se prý kvůli rozpočtům zaměří na Belgii, Itálii a Francii

Evropská komise v pátek upozorní Belgii, Francii a Itálii, že jejich rozpočty na příští rok by nemusely splňovat požadovaná unijní pravidla. Vyplývá to z návrhů, které má k dispozici agentura Reuters. O případném dalším kroku ale komise prý rozhodne až na začátku března příštího roku.

7. Řecko paralyzovala stávka, úřady neotevřely a byly zrušeny stovky letů

Odborová unie soukromého sektoru GSEE a její protějšek ve veřejném sektoru ADEDY spojily síly a svolaly protestní akci proti plánované vlně propouštění a penzijní reformě, kterou po řecké vládě vyžadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Všechny domácí i mezinárodní lety byly zrušeny poté, co se pracovníci letové kontroly přidali ke stávce. Pozastavena je i vlaková a námořní doprava. Nemocnice fungují pouze v pohotovostním režimu, místní veřejné úřady zůstaly zavřené.

8. Ekonomická nálada se v eurozóně v listopadu nečekaně zlepšila

Index nálady v ekonomice se v eurozóně v listopadu nečekaně zvýšil na 100,8 bodu ze 100,7 bodu poté, co se Evropská centrální banka odhodlala k větší podpoře ekonomiky. Spotřebitelská důvěra naproti tomu klesla na -11,6 bodu z -11,1 bodu v říjnu, jak naznačila už předběžná data. Ve službách index stagnoval na říjnových 4,4 bodu a v průmyslu se zvýšil na -4,3 bodu z -5,1 bodu v říjnu.

9. Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu klesla na rekordní minimum 6,6 %

Počet nezaměstnaných v Německu po sezónním očištění klesl o 14 tisíc na 2,87 milionu. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti tedy klesla na rekordní minimum 6,6 %. Očekával se pokles jen o 4 tisíce nezaměstnaných a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 6,7 %. Bez sezónního očištění dosáhla míra nezaměstnanosti 6,3 %.

10. Skotsko by mělo mít možnost nechávat si daně z příjmů

Ve čtvrtek vystoupil s projevem lord Smith, kterého britský premiér Cameron po skotském referendu pověřil vedením komise, která měla prozkoumat možnosti toho, jak zvýšit pravomoci Skotska ve Spojeném království. Podle Smithe by si Skotové měli nechávat zisky z daně z příjmů, mělo by jim být umožněno nechat volit obyvatele od šestnácti let a měly by se zvýšit jejich pravomoci ohledně půjčování peněz pro své financování.

11. OPEC těžbu ropy neomezí, ceny černého zlata letí dolů

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes pokračující prudký pokles cen omezovat nebude. Po čtvrtečním zasedání ropného kartelu ve Vídni to oznámil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí a potvrdili další delegáti. Ceny ropy ztratily od června kvůli přetlaku nabídky na světovém trhu asi třetinu hodnoty a snížení produkce v rámci OPEC by jejich propad mohlo podle analytiků zastavit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama věnoval milost krocanovi

Ve čtvrtek 27. listopadu Spojené státy slavily Den díkůvzdání, a tak v předvečer tohoto svátku udělil prezident Barack Obama během tradičního rituálu milost krocanovi. Veřejnost si prostřednictvím internetového hlasování na stránce Bílého domu vybrala, aby se tradičního ceremoniálu zúčastnil krocan jménem Cheese (Sýr), zatímco náhradník Mac se schůzky s hlavou USA nedočkal. Obama na slavnostní ceremoniál vzal i svoje dvě dcery.

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
před 16 minutami

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
před hodinou

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie
Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby
12:52

Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby

Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby o více než deset procent na 5,78 miliardy eur,...
Evropské akcie SAP Výsledková sezóna
E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i…
E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i…
12:35

E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i vstup firmy na pražskou burzu

Prodejce módy a designových doplňků Zoot, který kombinuje obchodní model e-shopu a kamenných prodejen, nabídne široké...
Firemní dluhopisy Primární úpis akcií (IPO) Pražská burza
Rozpočtový deficit zemí eurozóny klesl nejníže za téměř deset let
12:04

Rozpočtový deficit zemí eurozóny klesl nejníže za téměř deset let

Rozpočtový deficit členských zemí eurozóny v prvním čtvrtletí klesl na 0,9 procenta hrubého domácího produktu z 1,1...
Eurozóna Deficit rozpočtu
Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
11:45

Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK

Česká měna ve čtvrtek poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Koruna...
Česká koruna EUR/CZK Forex
ADB zlepšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie
11:31

ADB zlepšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie

Rozvíjející se ekonomiky Asie včetně Číny před sebou mají příznivější vyhlídky, zlepšily se hlavně díky vývoji...
Asijská ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled