(Ne)příjemný výhled: Barel ropy za 65 USD?
|

(Ne)příjemný výhled: Barel ropy za 65 USD?

Jak nahlížet na náhlý propad cen ropy? Je pro ekonomiku dobrou, nebo špatnou zprávou?

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent Světová ekonomika

Ceny ropy klesly ze dvou důvodů. Světová ekonomika roste pomaleji oproti očekávání, a naopak produkce ropy po celém světě vzrostla rychleji, než se předpokládalo.

Ceny ropy Brent a WTI (v USD za barel)

Stále stejná písnička: Nízká poptávka vs. rostoucí nabídka

"Ekonomiky Indie a Číny zpomalují," píše Charles K. Ebinger, šéf Energy Security Initiative při Brookings. "Mezinárodní měnový fond snížil předpověď pro evropský růst na méně než 1 %. Zvýšila se také energetická efektivita. Dalším problémem je Brazílie. Nikde na světě nenajdete růstový příběh. Všeobecně se očekává zachování status quo, či dokonce zhoršení situace."

Nabídka ropy je rovněž těžko předvídatelná. Ještě před několika roky politické nepokoje připravovaly trh o 2 miliony barelů denně. Nyní se produkce obnovuje v Libyi, Jižním Súdánu, Jemenu, Nigérii i v Iráku. Za posledních několik měsíců klesla cena ropy o 25 %.

Andrew John Hall, zvaný též "bůh tradingu s ropou", předpovídá ropu za 150 USD během následujících pěti let. Nicméně čím podrobněji se fundamenty na trhu s ropou zabýváte, tím níže se dostáváte v odhadech cen ropy v dohledné době. "Japonsko oznámilo spuštění dvou jaderných reaktorů, což znamená nižší potřebu dovozů ropy," tvrdí Ebinger. Druhým důvodem je změna trendu v průmyslu, který redukuje podíl ropy na energetických trzích. Například mnohé americké firmy využívají spíše produkty ze zemního plynu než z ropy pro pohon svých rafinérii. Zatřetí, na růst ceny ropy vsadily hedgeové fondy, když pozorovaly nepokoje na Blízkém východě. Jak se ale cena pohybuje proti nim, na již slabém trhu jsou nuceny ropu prodávat, což dále tlačí cenu níže.

Těžko říci, jak levnější ropa ovlivní světovou ekonomiku jako celek. Spotřebitelé ocení levnější benzín, na druhou stranu byly ale těžební odvětví a energetika nejrychleji rostoucími sektory na pracovním trhu. Slabší zisky pro producenty mohou ohrozit regiony a země spoléhající se na energetický vývoz při tvorbě nových pracovních míst a zvyšování mezd.

Cena benzínu v USA (v USD za galon) Tvorba pracovních míst v USA podle sektoru (v %)

"International Energy Industry říká, že při ceně 80 USD za barel začíná docházet k redukci produkce," tvrdí Ebinger. Například producenti ze Severní Dakoty ale tvrdí, že dokáží překonat dočasné poklesy ceny ropy díky ochraně amerických daňových zákonů. Jinými slovy, dakotské firmy nebudou při nižších cenách provádět nové vrty, nicméně přežijí i při hodně nízké ceně ropy. "Myslím si, že cena ropy může spadnout k 70 USD," domnívá se Ebinger, "65 USD už je podle mě ale neúnosných."

V dalších zemích potřebují k dosažení vyrovnaných rozpočtů mnohem vyšší ceny ropy.

Jakou cenu ropy potřebují země k tomu, aby měly vyrovnaný rozpočet

Zdroj: TheAtlantic
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice