Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)

Indexy nákupních manažerů z celého světa, data z amerického trhu práce a Béžová kniha Fedu. Vyhodnocení Černého pátku (svátku všech milovníků slev), reakce ECB na obnovené zpomalení inflace v eurozóně, které nepřidává rychlý propad cen ropy, a její aktualizovaný ekonomický výhled. Reakce na výsledek nedělního švýcarského referenda o povinnosti tamní národní banky držet větší podíl rezerv ve zlatě. Rozhodování o úrokových sazbách nejen v eurozóně a Británii, ale také v Kanadě, Mexiku, Brazílii a Austrálii. Začátek prosince naznačí, zda má smysl očekávat do konce roku takzvanou Santa Claus rally.

Investiční a ekonomický výhled

Ropa

Pozornost investorů se na konci měsíce soustředila na zasedání OPEC ve Vídni 27. listopadu. Omezení produkce ropy oznámeno nebylo, na což ceny černého zlata reagovaly ve čtvrtek a v pátek dalším poklesem. Mluví se o cenové válce mezi tradičními producenty a například těžaři z amerických břidlicových ložisek. Výrazný propad ceny ropy zprostředkovaně dopadá i na inflační očekávání, tak důležitá pro politiku centrálních bank v čele s ECB.

Akciový trh reaguje zatím i proto relativně klidně - trpí sice akcie producentů ropy, daří se ale cenným papírům firem zaměřených na spotřebitele (on-line tržby v USA během Černého pátku vzrostly meziročně o 22 %, především díky meziročně lepší situaci na trhu práce a rostoucí důvěře v americkou ekonomiku). Spekulace na další možné uvolnění politiky ECB akciím obecně pomáhají, těží z nich i americký dolar.

USA

Americké akciové trhy mají za sebou úspěšný měsíc zakončený zkráceným obchodním týdnem s dalším, byť mírným, posunem historických rekordů. V novém týdnu se od akcií čeká možná opatrné vyčkávání na čtvrteční rozhodnutí ECB a páteční data z trhu práce, pro výraznější pokles aktuálně ale chybějí důvody. Růst vstříc dalším maximům by ale měl být spíše pozvolný.

Americké akcie v pátek převážně stagnovaly, energetické tituly ale…
Americké akcie zahájily zkrácenou páteční obchodní seanci mírně v plusu. Poté…
Týden na trzích podle burzovních grafů: Další série maxim prodloužila…
Za zkrácený obchodní týden si index S&P 500 připsal zisk 0,25 %, za celý…

Na začátku prosince budou náladu na trhu vedle zmíněné ropy ovlivňovat mimo jiné důležitá makrodata. Úvod týdne bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se čeká mírné zpomalení růstu. V úterý budou oznámeny prodeje aut, kde se čeká za listopad stagnace na anualizovaných 16,5 milionu prodaných vozů. Mírně meziměsíčně vyšší by měly být stavební výdaje za říjen.

Středa bude patřit počtům žádostí o hypotéku, statistice tvorby pracovních míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP (odhad listopad: 225 tisíc, říjen: 230 tisíc), indexům nákupních manažerů ve službách (čeká se mírné zlepšení indexu ISM na 57,3 bodu ze říjnových 57,1 bodu). Ve středu budou oznámeny také náklady a produktivita práce za třetí kvartál, odpoledne pak vyjde takzvaná Béžová kniha Fedu, která pravidelně monitoruje situaci v jednotlivých regionech USA. Od té po překvapivě silnějším růstu HDP ve třetím kvartálu lze očekávat spíše pozitivní hodnocení stavu ekonomiky.

Ve čtvrtek budou oznámeny listopadové tržby maloobchodních řetězců a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 313 tisíc nových). V pátek se pak investoři budou chystat na data z trhu práce za listopad (odhady: 230 tisíc nových míst mimo zemědělství, 225 tisíc nových míst v soukromém sektoru, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, míra nezaměstnanosti 5,8 %, říjen: 214 tisíc, 209 tisíc, 5,8 %, +0,1 %). Vedle toho budou oznámeny podnikové objednávky (za říjen očekáván meziměsíční pokles o 0,3 % po předchozích -0,6 %), růst spotřebitelských úvěrů za říjen (odhad: +16,8 miliardy USD, září: +15,9 miliardy USD) a obchodní bilance USA za říjen (odhad: -41 miliard USD, září: -43 miliard USD).

Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala…

S blížícím se koncem roku narůstá počet analytických a strategických výhledů na rok 2015. Pro akcie by podle většiny trhu měl být spíše pozitivní. Podobný názor mají experti i na závěr roku 2014. Americké akcie by měly být podporovány zatím stále rekordně nízkými úrokovými sazbami při současném solidním růstu ekonomiky (v týdnu má naplánováno veřejná vystoupení řada členů Fedu, jejich slova trh jako vždy budou velice zajímat), který by se měl pozitivně projevovat v ziskovosti společností.

Evropa

Evropské akcie mají za sebou velice úspěšný měsíc. Zakončily ho smíšeně, když britský akciový index FTSE 100 klesl za týden o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %. Za listopad FTSE 100 přidal 2,78 %, DAX posílil o 7,01 %, CAC 40 vzrostl o 3,65 % a DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Německý DAX se dostal na dohled hladině 10 000 bodů. Útok na historické rekordy je tedy opět živým tématem.

Neděle 30. listopadu je ve Švýcarsku ve znamení tří referend - vedle toho o povinnosti centrální banky držet ve zlatě minimálně 20 % rezerv jde o daně pro bohaté cizince a o imigraci. V pondělí budou investory nejvíce zajímat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v jednotlivých zemích i za celou měnovou unii, o pozornost si řekne také italský HDP za třetí kvartál. V úterý eurozóna přidá statistiky výrobních cen. Středa pak bude na makrodata bohatá, když vedle indexů nákupních manažerů ve službách vycházejí také údaje o vývoji HDP a maloobchodních tržeb v eurozóně.

Čtvrtek se ponese ve znamení zasedání ECB a Bank of England. Od britské měnové autority se změna politiky zatím stále nečeká, guvernér Mark Carney se nedávno nechal slyšet, že britská ekonomika navzdory oživení zatím stále potřebuje podporu národní banky.

Od ECB toho investoři čekají výrazně více. Vedle aktualizace (velice pravděpodobně zhoršení) ekonomické prognózy část trhu spekuluje také o možnosti oznámení dalších opatření na podporu evropské ekonomiky a inflace. Nákupy státních dluhopisů ale zatím nejspíše oznámeny nebudou - banka teprve nedávno spustila odkupy balíků úvěrů a krytých dluhopisů, sazby drží rekordně nízko a bankám nabízí výhodné několikaleté půjčky. Trh se státními dluhopisy zemí eurozóny ale jednoznačně spekuluje na budoucí spuštění kvantitativního uvolňování zahrnujícího i vládní bondy. I částečná zdrženlivost ECB, pokud jde o výhled dalších opatření směrem k uvolnění měnové politiky, by mohla v závěru týdne podpořit euro v páru s americkým dolarem.

Vedle Evropské centrální banky budou na globální úrovni podstatná rozhodnutí měnových autorit v Austrálii (úterý), Kanadě, Brazílii, Polsku (všechny ve středu) a Mexiku (pátek).

V pondělí by měl o politice NATO vůči Rusku promluvit generální tajemník aliance Jens Stoltenberg (ministři zahraničí členských států se sejdou v úterý, vedle Ukrajiny budou řešit také dění v Afghánistánu a postup vůči Islámskému státu). Na úvod týdne ruský prezident Vladimir Putin navštíví Turecko, státní návštěvu Francie má naplánovanou španělský premiér Mariano Rajoy.

Ve středu britský ministr financí George Osborne promluví v parlamentu a oznámí rozpočtové plány. Do voleb zbývá pět měsíců. Ve čtvrtek pouze ve stínu zasedání centrálních bank vyjde údaj o nezaměstnanosti ve Francii ve třetím kvartálu.

V pátek nevycházejí významná makrodata v západní Evropě, bez zajímavosti ale jistě nebude například inflace na Ukrajině a statistika devizových rezerv tamní centrální banky. Ve Frankfurtu vystoupí veřejně největší "opozičník" v radě ECB, šéf Bundesbank Jens Weidmann. Budou aktualizovány kreditní ratingy zemí jako Kypr, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Švédsko nebo Turecko.

Dění na pražské burze a přehledné tabulky dat očekávaných v prvním prosincovém týdnu najdete na další straně.

Česká republika

Za poslední listopadový týden akcie na pražské burze posílily o 2,75 %. Největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, největší ztrátu naopak cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna.

O2 C.R. na trhu přidala 10,8 % na 253 Kč. Akcie telekomunikační firmy již devět seancí v řadě nezažily pokles. "Reakce na oznámený omezený odkup cenných papírů pro minority a nákup akcií ze strany šéfa dozorčí rady O2 přinesly až poměrně překvapivě intenzivní nákupní vlnu," uvedla společnost BH Securities.

O2 Czech Republic rozeslala pozvánku na valnou hromadu konanou 17. prosince. Na ní se má mimo jiné schvalovat poskytnutí finanční pomoci majoritnímu vlastníkovi, firmě PPF. "Očekáváme schválení. Zajímaly nás především podrobnosti ohledně formy úvěrů, a to jak toho, který poskytne O2, tak především toho, který si bude muset sama O2 vzít. Ten, který si bude muset vzít O2, bude mít splatnost šest let s možností předčasného i částečného splacení. Sama společnost uvedla, že její prioritou bude splacení tohoto úvěru. Celkově z uvedeného nadále vnímáme možnost rizikového scénáře, kdy se O2 zaměří především na splácení dluhu na úkor vyplácení dividend," upozorňuje Milan Vaníček z J&T Banky.

Silný týden mají za sebou také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Ten v týdnu zakončil výsledkovou sezónu na pražské burze. Čísla za 3Q2014 byla nad očekávání dobrá, provozní zisk EBITDA dosáhl 11,9 milionu EUR (+35,9 %) vs. očekávaných 10,4 milionu EUR, mimo jiné díky začlenění nové egyptské linky. Čistý zisk byl dle očekávání výrazně pozitivně ovlivněn vývojem směnných kurzů. Titul zakončil v pátek na 648 Kč (za týden +4,2 %).

Naopak nejhorší výkonnost měly akcie Fortuny, které ztratily půl procenta na 123 korun. Firma jako jediná zakončila týden se ztrátou. Za absencí kupců může podle Vaníčka stát především to, že se v nejbližší době neočekává příchod žádných kurzotvorných zpráv ani jiných růstových impulzů. Výraznější kurzotvorné zprávy lze podle analytika očekávat až s výsledky za celý rok v březnu příštího roku.

Z akcií lze očekávat poměrně živý vývoj u zmíněné O2 C.R., kde vedle blížící se valné hromady hraje roli především odkup od minoritních akcionářů za více než 275 Kč za akcii. Erste Group Bank pak byla v aktuálním výhledu Goldman Sachs zařazena mezi 32 perspektivních akciových sázek v Evropě pro rok 2015.

I v České republice vychází v pondělí index průmyslové aktivity. V pátek budou oznámeny maloobchodní tržby.

Zajímavá statistika vychází ve čtvrtek. Průměrná mzda v letošním třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků meziročně stoupla v průměru o 2,5 %. Po odečtení inflace, která je letos nízká, by růst měl činit 1,9 %. Průměrná mzda v Česku před rokem činila 24 836 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

25 let svobody: Jak se změnila ekonomika za poslední čtvrtstoletí a…
Na konci listopadu 1989 se komunistická strana vzdala vlády a tehdejší…

Výhled

Co od prvního prosincového obchodního týdne očekává makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Burzovní kalendář na týden od 1. prosince 2014 Burzovní kalendář na týden od 1. prosince 2014
Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
před 15 minutami

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
před 30 minutami

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
před hodinou

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
před hodinou

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
před hodinou

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR
06:43

Čínská firma HNA prý jedná o získání kontroly nad listem Forbes

Čínský konglomerát HNA Group jedná o koupi kontrolního podílu v majiteli vydavatele amerického ekonomického časopisu...
Fúze a akvizice Média Čína
04:57

American Airlines koupí podíl v aerolinkách China Southern

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern...
Asijské akcie Čína Doprava
03:13

Premiéři V4 budou ve Varšavě jednat o inovacích a digitalizaci

Spolupráci v inovacích a digitalizaci má být věnováno úterní varšavské jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4),...
Technologie Inovace Politika
02:04

Ruská banka Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky...
Banky Evropské banky Rusko
00:53

Uber obnovil provoz svých samořízených automobilů

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v pondělí obnovil provoz svých samořízených...
Uber Doprava Technologie
včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika