Co musíte ráno vědět (5. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, jak vidí budoucnost starého kontinentu Evropská komise a která whisky je nejlepší na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování klesaly. Dolů je táhly zejména cenné papíry firem z odvětví energetiky, které se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy. Ve druhé polovině obchodní seance nicméně většina akcií část ztrát smazala, a index Dow dokonce uzavřel mírně v plusu. Dow posílil o 0,10 % na 17 383,84 bodu. Širší S&P 500 naopak oslabil o 0,28 % na 2 012,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,33 % na 4 623,64 bodu. Osm z deseti hlavních sektorů v úterý oslabilo. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. V zelených číslech skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví. Index volatility VIX vzrostl o necelá dvě procenta na 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,34 %.

Současnost vejde do historie jako QE bublina

2. Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli predikci Evropské komise

Evropské akcie v úterý po zveřejnění nové predikce Evropské komise zamířily do červených čísel. Náladě na trzích nepomohly ani klesající ceny ropy. Britský FTSE 100 odepsal 0,52 %, francouzský CAC 40 1,52 % a německý DAX 0,92 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal necelé procento. Nad nulou zakončil jen realitní sektor, zbývající odvětví v čele s ropným sektorem a bankami ztrácela. Akcie společnosti Hugo Boss odepsaly téměř 5 %, když firma snížila predikci růstu tržeb v letošním roce na 6-8 %, dříve predikovala vysoký jednociferný růst. Snížení společnost zdůvodnila slabší poptávkou v Evropě. Nedařilo se ani cenným papírům francouzské firmy L'Oréal. Ty ztratily přes procento, když společnost ohlásila 2,3% meziroční růst tržeb ve třetím kvartálu, ačkoli trh počítal s 3,8% růstem. Předseda správní rady Jean-Paul Agon navíc prohlásil, že letošní rok bude nejspíše nejslabší od roku 2009.

Rusko: Příležitost, která utekla mezi prsty

3. Pražská burza v úterý neudržela počáteční zisky a spadla do červených čísel

Index PX odepsal 0,18 % na 973,03 bodu. Burzu v úterý stáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 0,66 %, a bankovní tituly - Komerční banka oslabila o 0,81 % a Erste Group Bank o 1,39 %. Nedařilo se ani O2 C.R., která ztratila 0,56 % poté, co Erste snížila doporučení na akcie firmy z "kupovat" na "redukovat" při cílové ceně 225 Kč. V úterý titul uzavřel obchodování na 246,60 Kč. Naopak cenné papíry Fortuny připsaly 4,17 % v reakci na potvrzení doporučení "kupovat" ze strany UniCredit, která zvýšila cílovou cenu o 5,7 % na 149 Kč. V úterý akcie Fortuny uzavřely na 126,20 Kč.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitních indexů. Dozvíme se data například za Španělsko, Itálii, Francii, Německo, eurozónu, Spojené království i Spojené státy (odhady naleznete ZDE). Eurostat navíc vydá zprávu o maloobchodních tržbách za září (odhad: -0,8 % meziměsíčně, +1,5 % meziročně) a ve Spojených státech budou investoři sledovat čísla o zaměstnanosti podle agentury ADP (odhad říjen: 220 tisíc nových pracovních míst), která by mohla předznamenat páteční souhrnná data za celou ekonomiku. Budou se také hodnotit výsledky amerických voleb. Hospodářské výsledky ve středu oznámí mimo jiné Time Warner, Chesapeake Energy, Duke Energy, QUALCOMM, CenturyLink, CBS, News Corp, Tesla Motors, v Evropě Lafarge a ING (očekávané výsledky naleznete ZDE). Co všechno nabídne na události nabitý týden, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomiku EU letos podle Evropské komise čeká jen slabý růst

V celé Evropské unii i eurozóně předpokládá Evropská komise pro letošní rok jen slabý hospodářský růst o 1,3 a 0,8 procenta hrubého domácího produktu. Plyne to z pravidelné podzimní makroekonomické prognózy, kterou zveřejnila Evropská komise. Příští rok by mělo nastat pomalé zvýšení na 1,5 % pro EU jako celek a 1,1 % pro země platící společnou měnou.

Česká ekonomika letos podle prognózy Evropské komise poroste o 2,5 %

6. Merkelová stále nevidí důvod k rušení sankcí proti Rusku

Německá kancléřka Angela Merkelová stále nevidí žádný důvod pro zrušení evropských sankcí proti Rusku. Sankce sice zatěžují i německé podniky, tlak na Rusko ale podle premiérky může přispět k vytvoření předvídatelného mezinárodního prostředí, které je z dlouhodobé perspektivy nutné pro udržování obchodních vztahů. Merkelová to v úterý řekla na Dni německých zaměstnavatelů.

7. Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil o 7,6 % na čtyřměsíční maximum

Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil na čtyřměsíční maximum 43 miliard dolarů. Očekávalo se přitom, že se deficit zvýší jen na 40,2 miliardy z 40,1 miliardy dolarů. Export klesl nejprudčeji od února letošního roku kvůli slabší poptávce z Evropy, Latinské Ameriky a Japonska, zatímco import byl stejný jako v srpnu.

8. Němečtí strojvůdci vyhlásili stávku od čtvrtka do pondělí

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili stávku v osobní dopravě od čtvrtečních 02.00 do pondělních 04.00 SEČ. Několikadenní protestní akce zasáhne regionální i dálkové vlaky. Patrně se projeví i na spojení Německa s Českem, stejně jako předchozích pět kratších stávek na německé železnici, které strojvůdci uspořádali od konce srpna.

9. Nejbohatším Slovákem zůstal Andrej Babiš

Český ministr financí Andrej Babiš, který se narodil v Bratislavě, si podle časopisu Forbes udržel pozici nejbohatšího Slováka. Babiš coby majitel skupiny Agrofert a šéf politického hnutí ANO disponuje podle nejnovějšího vydání slovenské edice časopisu majetkem za 2,04 miliardy eur. Loni to bylo 1,54 miliardy eur.

10. Počet nezaměstnaných ve Španělsku klesl nejvíce za 16 let

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku podle sezónně upravených údajů klesl v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem o 19 393, což byl nejvyšší pokles pro tento měsíc od roku 1998. Počet nezaměstnaných se snížil již třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo španělské ministerstvo práce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Skotská whisky už není nejlepší na světě, nedostala se ani mezi top 5

Nejlepší whisky na světě je podle nového hodnocení znalce Jima Murrayho, který v příštím týdnu vydá Whisky Bible pro rok 2015, japonská Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013. Murray japonské whisky udělil 97,5 bodu ze sta díky excelentní vůni a lehce kořeněnému závěru. Yamazaki je první a nejstarší japonská palírna založená v roce 1923. Poprvé v historii se mezi pět nejlepších whisky nedostala žádná skotská palírna, uvádí Daily Mail, který získal Murrayho "Bibli" s předstihem. Skotská whisky přitom žebříčkům kralovala ve dvou z předchozích tří let. V roce 2012 to byla 21letá single malt z palírny Old Pulteney a v roce 2014 Glenmorangie Ealanta. Whisky Bible vychází každoročně od roku 2003 a nyní nabízí důkladné hodnocení 4 500 druhů whisky.

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice