Zapomeňte na akciové rekordy. Pod povrchem doutná krize, která je smete ze stolu
|

Zapomeňte na akciové rekordy. Pod povrchem doutná krize, která je smete ze stolu

Rok 2008 byl zahřívací kolo. Investoři v posledních letech propadli pocitu, že se něco takového nemůže opakovat dalších sto let. Pletou se. Před šesti lety šlo o hypotéky, problémy v investičním bankovnictví a kolaps cen akcií. Nebyla to ale TA KRIZE.

Státní dluhopisy Rizika Krize Investiční bubliny Investiční a ekonomický výhled Finanční krize Americké státní dluhopisy

TA KRIZE se bude týkat největší bubliny v historii financí, a sice bubliny dluhopisové. Jen v USA má již nyní hodnotu přes 100 bilionů USD, po zahrnutí na dluhopisy navázaných derivátů se pohybujeme odhadem okolo 500 bilionů USD.

Americká centrální banka ráda hovoří o cenách akcií, které svým růstem zvyšují bohatství lidí, kteří pak mohou více utrácet, zvyšovat spotřebu, a tím pomáhat americkému HDP v růstu. Známá story, která má ještě známější kritiky. Nebudeme zacházet do detailů, desítky milionů Američanů využívajících potravinové lístky, podle aktuálního průzkumu McKinsey dva z pěti pracujících obyvatel USA žijící od výplaty k výplatě a úvahy největší holubice ve Fedu Janet Yellenové o znepokojujícím růstu příjmové nerovnosti jsou dostatečnou ilustrací toho, že růst cen akcií zkrátka neznamená blahobyt.

Dluho(piso)vá story

Zůstaňme ještě chvíli u Fedu. Řeší se hlavně pokračující akciová rally, to zásadní se ale děje na trhu s dluhopisy. Optikou dluhopisového trhu mají akce centrální banky celkem jasný smysl.

Dluhopis znamená dluh. Vzniká, když si dlužník půjčí od věřitele. Na vrcholku pyramidy dluhopisových nástrojů jsou vládní bondy, jako jsou například americké treasuries. Ty vznikají, když někdo půjčí peníze americké vládě. Ta to potřebuje, protože pravidelně - tak jako většina ostatních vlád - utrácí více, než vybere na daních. Výdaje navíc jsou financovány dluhem.

Od roku 1940 byl v USA rozpočet pouze 12krát v přebytku, naposledy na přelomu tisíciletí. Poslední roky byly pro USA doslova dluhovou párty, protože bylo potřeba řešit dopady krize, ale americký dluh byl na poničených trzích vnímán - navzdory ztrátě nejvyššího ratingu v roce 2011 - jako jeden z bezpečných přístavů. Masivní odkupy dluhopisů centrální bankou přitom držely požadované výnosy z dluhopisů na nízké úrovni, což vládě snižovalo náklady na obsluhu dluhu.

Státní dluhy se ve vyspělém světě neplatí

Ale kdepak, dluhopisy jsou spláceny (až na výjimky, vzpomeňme na Řecko). Jsou ale spláceny díky novým půjčkám, dluh se tedy takzvaně roluje, refinancuje. Investoři tak modelově de facto dostávají slíbené výnosy, ale nikdy nevidí své původně půjčené peníze. Vlády tyto peníze totiž nemají, protože fungují se zmíněnými deficity (utrácejí více, než vydělávají). Je to případ USA i drtivé většiny Evropy.

Proto centrální banky dělají vše pro to, aby udržely úrokové sazby co nejníže. Proto ale také možná v USA regulátoři povolili účetní standardy pro obchodníky s deriváty, protože kdyby finanční společnosti realisticky ocenily instrumenty za stovky bilionů USD odvozené od dluhopisů, mohlo by to na trhu vyvolat paniku.

Strašák deflace

Uvedené faktory jsou také za strachem centrálních bank z deflace. Takzvaná deflační spirála a její dopady na hospodářský růst jsou důležité (lidé v naději na nižší ceny odkládají spotřebu, což negativně působí na ekonomiku), centrální bankéře ale zajímá i něco jiného. Deflace totiž zdražuje budoucí splátky dluhu. Je lepší platit dluhy v budoucnu měnou, která má menší "reálnou" hodnotu. To vědí politici a bankéři v Evropě i v USA.

Zásadním problémem toho všeho je to, že akce centrálních bank přispěly mimo jiné k nafouknutí trhu s dluhopisy. Pro ilustraci, v USA byla velikost trhu s vládními bondy v roce 2008 zhruba 80 bilionů USD, nyní je to více než 100 bilionů. Navázaných derivátů, z nichž valná většina je založena na sazbách, je zhruba za 700 bilionů USD.

TA KRIZE může začít, pokud dluhopisová bublina praskne. Zprostředkovaně pak vláda USA (a opět, týká se to v určité podobě i Evropy, ponechme stranou specifika japonského trhu a ekonomiky) bude muset platit více svým věřitelům a zbude jí méně na dotování rozpočtu, na sociální programy. V USA téměř polovina obyvatel čerpá nějakou formu státní podpory, v Evropské unii je pak sociální stát konceptem, na který "se nesahá".

Když budou v těchto regionech, ve dvou největších ekonomických blocích světa, omezeny výdaje na sociální programy, pravděpodobně se opět vzdálí sociální smír. Nepokoje v ulicích Athén, Madridu nebo Říma, ale také Occupy Wall Street v USA máme přitom v živé paměti. Politické tendence na jihu Evropy jsou znepokojující - diktát sociálního státu z Bruselu a Štrasburku, který si ale země pod dozorem věřitelů nemohou dovolit, je trnem v oku stále většímu počtu tamních voličů. Ve věřitelských zemích části lidí zase vadilo, že se pomáhalo "někomu cizímu".

Pokud se koncept sociálního státu rozpadne ne díky politické alternativě a dlouhodobému směřování k rozpočtové zodpovědnosti (která se musí stát vlastní každému člověku, pokud ji nemá vnímat jako "zlo nařizované vládou"), ale v důsledku zhroucení dluhopisového trhu, může rok 2008 ve vzpomínkách působit jako takový trochu živější piknik. Nová realita by totiž byla daleko tíživější a temnější.

Zdroj: Phoenix Capital Research, McKinsey, Bloomberg

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu invstorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
17:16

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba