Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)

Poslední letošní zasedání FOMC, indexy nákupních manažerů a řada dalších podstatných makrodat včetně inflace a údajů z amerického realitního trhu. Kromě toho indexy ekonomické nálady v Německu ZEW a podnikatelský indikátor Ifo, v Česku pak budou sledované především středeční zasedání ČNB a vývoj klíčových titulů zahrnutých v indexu PX pražské burzy v čele s bankami a ČEZ.

Investiční a ekonomický výhled

Uplynulý týden

Investory v týdnu znepokojovala klesající cena ropy. Barel WTI i Brentu aktuálně stojí okolo 60 USD. Nepotěšily ani údaje z čínského průmyslu (v listopadu meziročně jen +7,2 %).

Americké akcie v pátek krvácely, mají za sebou nejhorší týden za více…
Americké akcie v závěru týdne výrazně ztrácely. Index S&P 500 zažil největší…
Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly…
Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl…
Asijské akcie v pátek po uspokojivých ekonomických datech uzavřely…
Obchodování na hlavních asijských akciových trzích v závěru týdne skončilo…

Výhled

"Všichni jsou stále nervózní kvůli klesajícím cenám ropy, situace v eurozóně je také znepokojivá," říká John Carey z Pioneer Investment Management. "Data o spotřebitelské důvěře a čtvrteční čísla o maloobchodních tržbách byla solidní, obrázek domácí ekonomiky je tedy povzbudivý, ale někteří se domnívají, že zbytek světa stáhne USA dolů," dodává.

"Ekonomická data byla vesměs příznivá, index S&P 500 však předvedl nejhlubší týdenní ztrátu od května 2012. Prosinec, historicky pro akcie nejpříznivější měsíc, zatím vyznívá negativně. Index testuje 50denní klouzavý průměr. Pokles by mohl pokračovat, investoři by ale hladinu podpory mohli pochopit jako vhodnou nákupní úroveň. Páteční propad indexu o 1,62 % byl sice s nadprůměrným objemem obchodů, ale VIX už narostl jen o 5 %. Korekce by mohla být opět pouze rychlá a krátká, ale i prosinec se může začervenat – výjimky potvrzují pravidla," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Slabá inflace v USA dává guvernérům Fedu, kteří se sejdou v úterý a ve středu, prostor pro zachování úrokových sazeb nízko delší dobu poté, co ukončili program odkupů dluhopisů. "Vysoká inflace skutečně nehrozí, Fed má spoustu prostoru," tvrdí Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James & Associates.

Inflace obecně bude brzděna nízkými cenami ropy, které by se měly promítnout i do nižších cen paliv. Podle některých analytiků mohou ceny suroviny dále klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že cena ropy by se mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Výhled na poslední předvánoční obchodní týden je smíšený. Klesající ceny ropy by měly spíše dále investory zneklidňovat, podpora spotřeby a případné dobré zprávy o předvánočních nákupech by ale mohly trh přece jen naladit na takzvanou Santa Claus rally.

Co od týdne očekává makléř Josef Novotný z brokerjetu České spořitelny?

"V USA bude zasedat FOMC. Čekat se bude hlavně na to, zda bude z prohlášení vypuštěno ujištění o tom, že bude Fed držet sazby na nule dlouho. Pokud bude toto ujištění vypuštěno, výrazně to přiblíží první zvýšení sazeb, jeho časování však bude stále závislé na čerstvých datech," píší analytici z České spořitelny.

Z údajů bude tento týden v Evropě pozornost soustředěna na konjunkturální indikátory. Budou zveřejněny německé indexy ZEW a Ifo i předběžné indexy nákupních manažerů pro eurozónu. "V Německu se bude čekat, zda nová data potvrdí náznak zlepšení situace z minulého měsíce. Vzhledem k tomu, že určité zlepšení vykázala i další data, je šance na pozitivní překvapení reálná. V Evropě jako celku se bude sledovat, zda pokračuje ztráta dynamiky. Obecně se dá říci, že čím budou data slabší, tím silnější bude očekávání razantní akce ECB na začátku roku 2015. Ovšem ani relativně dobrá data by neměla stačit na to, aby trh přestal na akci ECB spoléhat," pokračuje výhled České spořitelny.

V USA bude hodně sledovaný vývoj spotřebitelských cen. Z něj se bude usuzovat na tempo, jakým bude Fed utahovat měnovou politiku. "Pokud se nic nezmění a inflace zůstane mírná a zřetelně pod cílem Fedu, bude to znamenat, že banka nebude mít důvod s utahováním měnové politiky spěchat. Průmyslová produkce by měla potvrdit dobrý stav ekonomiky, stejně jako data z trhu s rezidenčními nemovitostmi (zahájené stavby domů a stavební povolení)," míní Česká spořitelna.

Na dluhopisovém trhu žádná podstatná změna - tématem číslo jedna je pravděpodobné zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB, což drží výnosy nízko. Dolar k euru je sice pod tlakem na posilování, ale pohybuje se stylem jeden krok vpřed, jeden krok vzad, přestože data i vyjádření centrální bankéřů dolar silně podporují. "Roli může hrát velký objem sázek na posílení dolaru a tendence při každém jeho posílení vybírat krátkodobé zisky," míní analytici z České spořitelny. Ropa stále zlevňuje, tempo propadu a úroveň její ceny však silně nasvědčují tomu, že propad už nebude trvat dlouho. "To však nic neříká o úrovni minima. Pod 40 USD za barel (minimum při propadu v roce 2008) by se však její cena dostat neměla," tvrdí analytici.

Pondělí 15. prosince 2014

V USA budou v pondělí oznámeny průmyslová výroba, index aktivity newyorského Fedu (Empire State) a index cen domů NAHB. V Japonsku bude zveřejněn index podnikatelské nálady Tankan za čtvrtý kvartál. Ministři zahraničí EU se sejdou v Bruselu nad tématy jako Sýrie, Irák a Libye. Šéfka diplomacie EU Federica Mogherini se setká s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Veřejně vystoupí například Ewald Nowotny, zástupce Rakouska v ECB, nebo šéf Alibaby Jack Ma. Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá zprávu o stavu trhu s uhlím. Portugalská centrální banka oznámí údaje o stavu bankovního sektoru v zemi. V České republice bude zveřejněna statistika běžného účtu za říjen.

Úterý 16. prosince 2014

V USA bude zveřejněna zahájená výstavba a vydaná stavební povolení. Začíná zasedání FOMC. Bank of England oznámí výsledky zátěžových testů bank, Spojené království přidá čísla o inflaci a v Číně, eurozóně, Německu, Francii a USA budou vydány předběžné indexy nákupních manažerů. V Německu vychází sledovaný index ekonomické nálady ZEW a Itálie odhalí svou obchodní bilanci. Česká republika se může těšit na index cen výrobců. O sazbách rozhodují národní banky například ve Švédsku a Maďarsku. Vychází také zápis z posledního jednání australské centrální banky. Hospodářské výsledky za třetí kvartál oznámí například Metro AG.

Středa 17. prosince 2014

Po skončení zasedání FOMC vyjde najevo, zda úrokové sazby v USA budou nízké po "značnou dobu". Společně s rozhodnutím o sazbách bude zveřejněna také nová ekonomická prognóza Fedu, Janet Yellenovou čeká poslední letošní tisková konference po zasedání FOMC. Vycházejí také inflační čísla, od kterých se čeká spíše pokles v důsledku levné ropy a paliv. Také statistiky zásob ropy a benzínu v USA budou v centru pozornosti investorů, a to kvůli aktuálnímu kolapsu cen ropy na světových trzích. Výsledky za uplynulý kvartál oznamují například Oracle, FedEx a General Mills. Ve světě vychází řada makrodat, především inflace v eurozóně, dále například index výrobních cen v Jižní Koreji, obchodní bilance v Japonsku, míra nezaměstnanosti v Británii za srpen až říjen, v Rusku pak nezaměstnanost a maloobchodní tržby za listopad. Česká národní banka rozhoduje o měnové politice, nečeká se ale žádná změna politiky. Bank of England zveřejní zápis z posledního zasedání. Řecký premiér Samaras má před sebou první ze tří pokusů prosadit v parlamentu svého prezidentského kandidáta Stavrose Dimase. K úspěchu potřebuje 200 z 300 možných hlasů. Případné druhé kolo volby by se konalo 23. prosince, poslední pak 29. prosince. Nezvolení prezidenta by vedlo k pádu vlády a předčasným volbám, v nichž by mohly uspět protievropské strany. To na trzích v posledních dnech vyvolalo znepokojení. Německý ministr financí Schäuble přednese v Bruselu projev o evropské dluhové krizi. Evropský parlament hlasuje o nezávazném uznání Palestiny jako státu a o unijním rozpočtu na rok 2015. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dovrší třetí rok v čele země. Akcionáři O2 C.R. budou hlasovat o půjčce 24,8 miliardy pro PPF.

Čtvrtek 18. prosince 2014

Tradičně vycházejí statistiky počtů žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, dále předstihové indikátory a index aktivity filadelfského Fedu. Čína zveřejní ceny domů, Německo podnikatelský index Ifo, Ukrajina průmyslovou výrobu, Spojené království maloobchodní tržby a Portugalsko index výrobních cen. Začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Výsledky za třetí čtvrtletí oznámí mimo jiné Nike nebo Accenture. Evropští lídři zahájí dvoudenní summit v Bruselu, jehož tématy budou podpora Ukrajiny, politika vůči Rusku, evropská ekonomika, rozpočty zemí a navrhovaný investiční program. Pojišťovna MetLife se v USA dozví, zda je tak velká a systematicky významná, že zaslouží dohled Fedu. Americká Energy Information Administration vydává týdenní zprávu o zemním plynu.

Pátek 19. prosince 2014

Bank of Japan oznámí rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Naposledy v listopadu politiku nezměnila, v říjnu ale šokovala trhy rozšířením programu odkupu aktiv. Brazílie zveřejní data o inflaci a nezaměstnanosti, v Německu vycházejí údaje o výrobních cenách a index spotřebitelské nálady GfK. V eurozóně bude odhalen stav běžného účtu. Budou aktualizována hodnocení schopnosti splácet dluhy, ratingová agentura Fitch si vezme na mušku Bahrajn, Bulharsko, evropský fond EFSF, Egypt a Kuvajt, S&P se vyjádří na adresu Ukrajiny, Slovinska, Švédska, Namibie a Senegalu.

Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014) Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod