Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)

Poslední letošní zasedání FOMC, indexy nákupních manažerů a řada dalších podstatných makrodat včetně inflace a údajů z amerického realitního trhu. Kromě toho indexy ekonomické nálady v Německu ZEW a podnikatelský indikátor Ifo, v Česku pak budou sledované především středeční zasedání ČNB a vývoj klíčových titulů zahrnutých v indexu PX pražské burzy v čele s bankami a ČEZ.

Investiční a ekonomický výhled

Uplynulý týden

Investory v týdnu znepokojovala klesající cena ropy. Barel WTI i Brentu aktuálně stojí okolo 60 USD. Nepotěšily ani údaje z čínského průmyslu (v listopadu meziročně jen +7,2 %).

Americké akcie v pátek krvácely, mají za sebou nejhorší týden za více než dva roky
Americké akcie v závěru týdne výrazně ztrácely. Index S&P 500 zažil největší týdenní pokles za posledních dva a půl roku kvůli pokračujícímu zlevňování ropy a datům z čínského průmyslu.
Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011
Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří zcela pohřbí všechny dosavadní snahy o rekonstrukci tamní ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy.
Asijské akcie v pátek po uspokojivých ekonomických datech uzavřely smíšeně
Obchodování na hlavních asijských akciových trzích v závěru týdne skončilo nejednotně. Většina trhů uzavřela v zelených číslech, burzy v Hong Kongu a Austrálii ale mírně klesly.

Výhled

"Všichni jsou stále nervózní kvůli klesajícím cenám ropy, situace v eurozóně je také znepokojivá," říká John Carey z Pioneer Investment Management. "Data o spotřebitelské důvěře a čtvrteční čísla o maloobchodních tržbách byla solidní, obrázek domácí ekonomiky je tedy povzbudivý, ale někteří se domnívají, že zbytek světa stáhne USA dolů," dodává.

"Ekonomická data byla vesměs příznivá, index S&P 500 však předvedl nejhlubší týdenní ztrátu od května 2012. Prosinec, historicky pro akcie nejpříznivější měsíc, zatím vyznívá negativně. Index testuje 50denní klouzavý průměr. Pokles by mohl pokračovat, investoři by ale hladinu podpory mohli pochopit jako vhodnou nákupní úroveň. Páteční propad indexu o 1,62 % byl sice s nadprůměrným objemem obchodů, ale VIX už narostl jen o 5 %. Korekce by mohla být opět pouze rychlá a krátká, ale i prosinec se může začervenat – výjimky potvrzují pravidla," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Slabá inflace v USA dává guvernérům Fedu, kteří se sejdou v úterý a ve středu, prostor pro zachování úrokových sazeb nízko delší dobu poté, co ukončili program odkupů dluhopisů. "Vysoká inflace skutečně nehrozí, Fed má spoustu prostoru," tvrdí Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James & Associates.

Inflace obecně bude brzděna nízkými cenami ropy, které by se měly promítnout i do nižších cen paliv. Podle některých analytiků mohou ceny suroviny dále klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že cena ropy by se mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Výhled na poslední předvánoční obchodní týden je smíšený. Klesající ceny ropy by měly spíše dále investory zneklidňovat, podpora spotřeby a případné dobré zprávy o předvánočních nákupech by ale mohly trh přece jen naladit na takzvanou Santa Claus rally.

Co od týdne očekává makléř Josef Novotný z brokerjetu České spořitelny?

"V USA bude zasedat FOMC. Čekat se bude hlavně na to, zda bude z prohlášení vypuštěno ujištění o tom, že bude Fed držet sazby na nule dlouho. Pokud bude toto ujištění vypuštěno, výrazně to přiblíží první zvýšení sazeb, jeho časování však bude stále závislé na čerstvých datech," píší analytici z České spořitelny.

Z údajů bude tento týden v Evropě pozornost soustředěna na konjunkturální indikátory. Budou zveřejněny německé indexy ZEW a Ifo i předběžné indexy nákupních manažerů pro eurozónu. "V Německu se bude čekat, zda nová data potvrdí náznak zlepšení situace z minulého měsíce. Vzhledem k tomu, že určité zlepšení vykázala i další data, je šance na pozitivní překvapení reálná. V Evropě jako celku se bude sledovat, zda pokračuje ztráta dynamiky. Obecně se dá říci, že čím budou data slabší, tím silnější bude očekávání razantní akce ECB na začátku roku 2015. Ovšem ani relativně dobrá data by neměla stačit na to, aby trh přestal na akci ECB spoléhat," pokračuje výhled České spořitelny.

V USA bude hodně sledovaný vývoj spotřebitelských cen. Z něj se bude usuzovat na tempo, jakým bude Fed utahovat měnovou politiku. "Pokud se nic nezmění a inflace zůstane mírná a zřetelně pod cílem Fedu, bude to znamenat, že banka nebude mít důvod s utahováním měnové politiky spěchat. Průmyslová produkce by měla potvrdit dobrý stav ekonomiky, stejně jako data z trhu s rezidenčními nemovitostmi (zahájené stavby domů a stavební povolení)," míní Česká spořitelna.

Na dluhopisovém trhu žádná podstatná změna - tématem číslo jedna je pravděpodobné zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB, což drží výnosy nízko. Dolar k euru je sice pod tlakem na posilování, ale pohybuje se stylem jeden krok vpřed, jeden krok vzad, přestože data i vyjádření centrální bankéřů dolar silně podporují. "Roli může hrát velký objem sázek na posílení dolaru a tendence při každém jeho posílení vybírat krátkodobé zisky," míní analytici z České spořitelny. Ropa stále zlevňuje, tempo propadu a úroveň její ceny však silně nasvědčují tomu, že propad už nebude trvat dlouho. "To však nic neříká o úrovni minima. Pod 40 USD za barel (minimum při propadu v roce 2008) by se však její cena dostat neměla," tvrdí analytici.

Pondělí 15. prosince 2014

V USA budou v pondělí oznámeny průmyslová výroba, index aktivity newyorského Fedu (Empire State) a index cen domů NAHB. V Japonsku bude zveřejněn index podnikatelské nálady Tankan za čtvrtý kvartál. Ministři zahraničí EU se sejdou v Bruselu nad tématy jako Sýrie, Irák a Libye. Šéfka diplomacie EU Federica Mogherini se setká s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Veřejně vystoupí například Ewald Nowotny, zástupce Rakouska v ECB, nebo šéf Alibaby Jack Ma. Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá zprávu o stavu trhu s uhlím. Portugalská centrální banka oznámí údaje o stavu bankovního sektoru v zemi. V České republice bude zveřejněna statistika běžného účtu za říjen.

Úterý 16. prosince 2014

V USA bude zveřejněna zahájená výstavba a vydaná stavební povolení. Začíná zasedání FOMC. Bank of England oznámí výsledky zátěžových testů bank, Spojené království přidá čísla o inflaci a v Číně, eurozóně, Německu, Francii a USA budou vydány předběžné indexy nákupních manažerů. V Německu vychází sledovaný index ekonomické nálady ZEW a Itálie odhalí svou obchodní bilanci. Česká republika se může těšit na index cen výrobců. O sazbách rozhodují národní banky například ve Švédsku a Maďarsku. Vychází také zápis z posledního jednání australské centrální banky. Hospodářské výsledky za třetí kvartál oznámí například Metro AG.

Středa 17. prosince 2014

Po skončení zasedání FOMC vyjde najevo, zda úrokové sazby v USA budou nízké po "značnou dobu". Společně s rozhodnutím o sazbách bude zveřejněna také nová ekonomická prognóza Fedu, Janet Yellenovou čeká poslední letošní tisková konference po zasedání FOMC. Vycházejí také inflační čísla, od kterých se čeká spíše pokles v důsledku levné ropy a paliv. Také statistiky zásob ropy a benzínu v USA budou v centru pozornosti investorů, a to kvůli aktuálnímu kolapsu cen ropy na světových trzích. Výsledky za uplynulý kvartál oznamují například Oracle, FedEx a General Mills. Ve světě vychází řada makrodat, především inflace v eurozóně, dále například index výrobních cen v Jižní Koreji, obchodní bilance v Japonsku, míra nezaměstnanosti v Británii za srpen až říjen, v Rusku pak nezaměstnanost a maloobchodní tržby za listopad. Česká národní banka rozhoduje o měnové politice, nečeká se ale žádná změna politiky. Bank of England zveřejní zápis z posledního zasedání. Řecký premiér Samaras má před sebou první ze tří pokusů prosadit v parlamentu svého prezidentského kandidáta Stavrose Dimase. K úspěchu potřebuje 200 z 300 možných hlasů. Případné druhé kolo volby by se konalo 23. prosince, poslední pak 29. prosince. Nezvolení prezidenta by vedlo k pádu vlády a předčasným volbám, v nichž by mohly uspět protievropské strany. To na trzích v posledních dnech vyvolalo znepokojení. Německý ministr financí Schäuble přednese v Bruselu projev o evropské dluhové krizi. Evropský parlament hlasuje o nezávazném uznání Palestiny jako státu a o unijním rozpočtu na rok 2015. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dovrší třetí rok v čele země. Akcionáři O2 C.R. budou hlasovat o půjčce 24,8 miliardy pro PPF.

Čtvrtek 18. prosince 2014

Tradičně vycházejí statistiky počtů žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, dále předstihové indikátory a index aktivity filadelfského Fedu. Čína zveřejní ceny domů, Německo podnikatelský index Ifo, Ukrajina průmyslovou výrobu, Spojené království maloobchodní tržby a Portugalsko index výrobních cen. Začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Výsledky za třetí čtvrtletí oznámí mimo jiné Nike nebo Accenture. Evropští lídři zahájí dvoudenní summit v Bruselu, jehož tématy budou podpora Ukrajiny, politika vůči Rusku, evropská ekonomika, rozpočty zemí a navrhovaný investiční program. Pojišťovna MetLife se v USA dozví, zda je tak velká a systematicky významná, že zaslouží dohled Fedu. Americká Energy Information Administration vydává týdenní zprávu o zemním plynu.

Pátek 19. prosince 2014

Bank of Japan oznámí rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Naposledy v listopadu politiku nezměnila, v říjnu ale šokovala trhy rozšířením programu odkupu aktiv. Brazílie zveřejní data o inflaci a nezaměstnanosti, v Německu vycházejí údaje o výrobních cenách a index spotřebitelské nálady GfK. V eurozóně bude odhalen stav běžného účtu. Budou aktualizována hodnocení schopnosti splácet dluhy, ratingová agentura Fitch si vezme na mušku Bahrajn, Bulharsko, evropský fond EFSF, Egypt a Kuvajt, S&P se vyjádří na adresu Ukrajiny, Slovinska, Švédska, Namibie a Senegalu.

Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014) Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014)
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
včera v 15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
včera v 14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
včera v 14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
včera v 14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
včera v 13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna