Jak Putin ukradl Rusku demokracii
|

Jak Putin ukradl Rusku demokracii

Rusko si vždy žilo tak trochu vlastním životem. Sebevědomě ignorovalo vše, co se kolem něj dělo, a pohlíželo na sebe jako na světovou mocnost, která určuje pravidla hry. To v jeho historii nejednou vyústilo v překotné reformy, které se stejně rychle objevovaly, jako mizely. Poslední čtvrtstoletí nebylo výjimkou.

Rusko Politika Geopolitická rizika

Západní politici, novináři, byznysmeni i akademici, kteří pozorně sledují novodobé dějiny Ruska, se takřka do detailů shodují v popisování toho, co se v Rusku v postsovětské éře stalo. Sovětský svaz se rozpadl v roce 1991, když jeho poslední prezident Michail Gorbačov odstoupil z funkce a otěže vedení státu předal Borisi Jelcinovi. Tehdy se také z přidružených sovětských republik jako Ukrajiny či Běloruska staly nezávislé státy.

První polovina 90. let 20. století byla pro Rusko i všechny bývalé sovětské republiky obdobím zásadní politické i ekonomické transformace. V Rusku se k moci dostali lidé, kteří se v zemi pokoušeli nastolit demokratické principy a vytvořit liberální tržní hospodářství. Po nějakém čase nicméně reformní snahy začaly slábnout, až nakonec úplně utichly a Rusko se v kruhu vrátilo na začátek.

V odpovědích na otázku, proč Rusko z cesty politických a ekonomických reforem sešlo, již odborníci tak jednotní nejsou. Někteří tvrdí, že se tak stalo proto, že se východ Evropy nezapojil do poválečného Marshallova plánu, jiní navrhují, že se Západ po rozpadu SSSR málo angažoval v integraci Ruska do mezinárodního společenství, a další zase říkají, že se jednalo o čistě ruský problém spojený s letargií tamní společnosti a nedostatečným tempem reforem brzděných mimo jiné i nerozhodným, poté neustále opilým a nakonec nemocným Borisem Jelcinem.

Co když ale všechno bylo trochu jinak?

Demokratické záchvěvy 90. let

Profesorka politologie a uznávaná odbornice na problematiku sovětské a ruské politiky Karen Dawishaová působící na Miami University ve své knize Putinova kleptokracie tvrdí, že již během reformních snah v průběhu 90. let za nitky tahal Vladimir Putin a kruh jeho nejbližších. "Konec reformních snah nemá na svědomí ani málo aktivní Západ, ani ruská neschopnost vymanit se z desetiletí trvající byrokracie, ani přetrvávání sovětské myšlenky v hlavách některých Rusů. Vladimir Putin a jeho spolupracovníci se ještě před rozpadem SSSR začali připravovat na převzetí moci a vytvoření silně autoritativního režimu, přičemž snahy o demokratizaci země ze začátku 90. let vnímali jako pouhou dobovou dekoraci, nikoli nový směr," píše Dawishaová.

Jinými slovy, problémem postsovětského Ruska nebyl neúspěch demokratických reforem, nýbrž konstituování nové formy autoritářského vedení země, pro které se reformní kroky ze začátku 90. let staly vítanými novodobými Potěmkinovými vesnicemi.

Podle Karen Dawishaové jsou klíčem k rozšifrování složitého postsovětského vývoje Ruska tři písmena - KGB. Agenti KGB ještě před rozpadem SSSR pochopili, že pokud budou vývoji jen nečinně přihlížet, bude pro ně neodvratný pád sovětského impéria znamenat ztrátu politického vlivu, moci a všech privilegií, kterých se jim dosud dostávalo. Proto se neváhali spojit s organizovaným zločinem, vyvést ze SSSR nemalé peníze a ty zpětně zainvestovat do "nového" Ruska, díky čemuž o pár let později kousek po kousku získávali zpět kontrolu nad celou zemí. Nástup Putina k moci v roce 2000 pak byl už jen formálním zpečetěním jejich znovuzískaného vlivu.

Kanadská novinářka Chrystia Freelandová upozorňuje na překotné změny zákonů, které se v 90. letech často dostávaly do vzájemných střetů, takže prakticky všichni podnikatelé tím, že jeden zákon dodržovali, na druhé straně jiný porušovali. "S ohledem na další vývoj je evidentní, že se nejednalo pouze o porodní bolesti nového politického a ekonomického systému. Vše bylo záměrně vymyšlené tak, aby mohl být v kterémkoli okamžiku jakýkoli významný byznysmen obviněn z nezákonného chování a jednoduše odstřižen od svého majetku a vlivu," uvádí Freelandová ve své knize Obchod století.

Karen Dawishaová i Chrystia Freelandová přitom nejsou jen tuctovými konspirátorkami, které by své teorie zakládaly na domněnkách a spekulacích. Obě vycházejí z množství dokumentů použitých v různých soudních procesech, materiálů sesbíraných investigativními novináři, rozhovorů se světovými podnikateli a bankéři či zjištění ruských médií, z nichž některá již na přímý rozkaz Kremlu ukončila svoji činnost.

Z Drážďan do Kremlu

Příběh nenaplněné demokratické transformace Ruska se začal psát na konci 80. let, kdy Vladimir Putin působil jako agent KGB ve východoněmeckých Drážďanech. Právě tehdy začali někteří agenti KGB ztrácet důvěru ve vládu Michaila Gorbačova, a tak se rozhodli zajistit tím, že z Ruska na zahraniční účty spravované britskými a švýcarskými bankéři tajně vyváděli peníze, které patřily Komunistické straně Sovětského svazu. Podle některých zdrojů přitom o těchto aktivitách Komunistická strana Sovětského svazu minimálně v začátcích věděla, ale nic proti nim nenamítala.

KGB se s oficiálním sovětským vedením definitivně rozešla v srpnu 1991, kdy se v Rusku odehrál neúspěšný pokus o státní převrat. Tajná služba, která se pokusila svrhnout prezidenta Gorbačova, již do té doby nicméně z Komunistické strany Sovětského svazu stihla vyvést v přepočtu přes čtyři miliardy dolarů, což byla vzhledem k prakticky nulovým devizovým rezervám a slabému hospodářství SSSR obrovská suma. Samotný Putin se během puče přiklonil na stranu budoucího prvního ruského prezidenta Jelcina, čímž si dokořán otevřel dveře do vysoké postsovětské politiky.

Putin se po svém návratu z Německa v roce 1991 v Rusku angažoval v celé řadě institucí a organizací. V Petrohradě, kde se stal prvním demokraticky zvoleným starostou, měl kromě jiného pod palcem oblast mezinárodních vztahů, později stál u vzniku banky Rossiya či petrohradského družstva Ozero a angažoval se i v petrohradském realitním holdingu, který byl v roce 1999 německou zpravodajskou službou obviněn z praní špinavých peněz ruské a kolumbijské mafie, či stavební firmě Twentieth Trust, která zase byla obviněna z toho, že peníze z petrohradského rozpočtu vyváděla za hranice Ruska.

Další stupínek na cestě do Kremlu Putin překonal v červenci 1998, kdy byl jmenován šéfem ruské bezpečnostní služby FSB, jež byla zřízena jako nástupkyně KGB. Spolu s tím Putin přesídlil z Petrohradu do Moskvy, kam si s sebou vzal i většinu svých věrných napojených nejen na velký byznys, ale i protizákonné aktivity vynášející značné jmění. Odsud již do prezidentského křesla nebylo daleko. V srpnu 1999 se Putin stal premiérem a po abdikaci prezidenta Jelcina na Silvestra 1999 nakonec usedl i do čela země.

Po svém nástupu do prezidentského úřadu dal Putin okamžitě najevo, že Kreml patří jemu a partě jeho nejvěrnějších. Na klíčové posty výkonného ředitele a předsedy představenstva plynárenského gigantu Gazprom dosadil Dmitrije Medveděva, právníka a svého kolegu z dob petrohradského starostování, a Alekseje Millera, bývalého náměstka petrohradské komise pro mezinárodní spolupráci. Z Gazpromu se rázem stal hlavní zdroj financí pro nákladné Putinovy projekty a z Putina samotného otec a "opatrovník" všech ruských oligarchů.

Návrat k sovětským praktikám

Navenek se Putin ve vedení země tvářil jako velký podporovatel demokratických principů, za zdmi Kremlu však se svými blízkými bez ustání šlapal po nezávislých médiích a zahájil tažení proti oligarchům, kteří mu vypověděli poslušnost. Po událostech z 11. září 2001 se sice ještě Rusko postavilo na stranu západních mocností, když odsoudilo teroristické útoky spáchané Al-Káidou proti Spojeným státům, to však bylo zřejmě naposledy. Vstřícnou tvář Rusko ukázalo ještě v roce 2004, když Putin prohlásil, že pokud se Ukrajina rozhodne vstoupit do Evropské unie a ta se ji rozhodne přijmout, Moskva to s ohledem na své přátelské vztahy s Kyjevem uvítá.

V roce 2008 Putina, který za sebou měl již dvě prezidentská funkční období, v čele země vystřídal premiér Dmitrij Medveděv. Jakkoli se však na první pohled zdálo, že se tato změna projeví i na dlouhodobém směřování Ruska, nic takového se nestalo. Výměna v čele země se ukázala být pouhou formalitou, v roce 2012 do čela Ruské federace znovu usedl Putin a vše se vrátilo do zajetých kolejí. Na konci roku 2013 ještě Rusko stihlo před začátkem zimní olympiády propustit z vězení bývalého většinového majitele společnosti Jukos Michaila Chodorkovského, který byl o deset let dříve zatčen a v roce 2005 odsouzen za údajné daňové úniky, praní špinavých peněz a krádeže ropy, a Marii Aljochinovou a Naděždu Tolokonnikovovou, členky kapely Pussy Riot, jež byly v roce 2012 zatčeny a odsouzeny za výtržnictví v moskevské Katedrále Krista Spasitele, poté se z něj však i poslední zbytky demokracie zcela vytratily.

Další události není potřeba připomínat. Po skončení zimní olympiády v Soči Rusko využilo ukrajinskou krizi, v březnu 2014 anektovalo Krym a začalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, kterým přes společnou hranici začalo posílat techniku i vojenské jednotky s cílem destabilizovat svého západního souseda, který po útěku Viktora Janukovyče nabral směr EU. Sbližování Ruska a Západu definitivně skončilo, zatímco utahování šroubů v Rusku pod dohledem Vladimira Putina pokračuje a každým dnem zesiluje.

Zdroj: nybooks.com
Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací
Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací
12:00

Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací

Na první sedan elektromobilu Model 3 má už americká automobilka Tesla přes půl milionu předběžných rezervací. V pátek...
Tesla Auta Americké akcie
ČEZ: Požár v Elektrárně Dětmarovice budou hasiči likvidovat do pondělí
09:26

ČEZ: Požár v Elektrárně Dětmarovice budou hasiči likvidovat do pondělí

Hasiči pokračují v likvidaci požáru absorbéru v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Jsou v něm stále lokální ohniska...
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku
ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku
08:39

ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku

V jaderné elektrárně Temelín nastartovali v noci na sobotu reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený
MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený
06:20

MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený

Americký dolar je z hlediska krátkodobých vyhlídek ekonomiky Spojených států o zhruba 10-20 % nadhodnocený. Uvedl to...
Americký dolar Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond
S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky
S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky
včera v 23:58

S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky

Ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+. Výhled ratingu...
Slovensko Rating Střední a východní Evropa
Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické…
Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické…
včera v 22:00

Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické maximum, S&P 500 i Nasdaq ale stejně jako za celý týden mírně ztratily

Akcie v USA se v závěru týdne oklepaly z poklesů způsobených horšími hospodářskými čísly společnosti Amazon a index...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v cigaretách
včera v 21:12

Američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v cigaretách

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) hodlá omezit obsah nikotinu v tabákových výrobcích, aby snížil...
Tabák a cigarety Regulace Americké akcie
V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva
V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva
včera v 20:41

V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva

Německou automobilku Audi čekají rozsáhlé změny ve vedení, ze sedmičlenného představenstva by měli odejít čtyři lidé....
Evropské akcie Auta
American Airlines mají nižší zisk, i kvůli zvýšení platů pilotů
včera v 19:41

American Airlines mají nižší zisk, i kvůli zvýšení platů pilotů

Společnost American Airlines, která je největším leteckým přepravcem na světě, ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby...
Doprava Americké akcie Výsledková sezóna
Směnárny by musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět, navrhla ČNB
včera v 18:37

Směnárny by musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět, navrhla ČNB

Česká národní banka navrhla změny ve směnárenském zákoně, které by měly ochránit zejména zahraniční turisty. Nově by...
Měny Turismus Česká republika
Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci
včera v 18:18

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci

Bývalý řecký ministr dopravy Tasos Mantelis byl v pátek odsouzen za praní špinavých peněz. Justice jej shledala...
Řecko Politika Doprava
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
včera v 17:43

Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny

Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014, v pátek zůstal více než hodinu bez elektřiny. Poruchu...
Rusko Ukrajina Energetika
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
včera v 17:28

EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice

Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur na posílení schopností země chránit si hranice. V pátek to...
Libye Evropská unie Afrika
Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu
včera v 17:05

Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu

Starostka Říma Virginia Raggiová v pátek vyzvala italskou vládu, aby zabránila zavedení přídělového systému na vodu v...
Itálie Voda
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár…
V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár…
včera v 16:20

V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár likvidovat zřejmě ještě desítky hodin

Ve čtvrtek po 10.30 byl nahlášen požár v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Hořet začala vnitřní vestavba...
Energetika ČEZ Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,4 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %

Index Dow Jones Industrial Average po otevření vytvořil nové historické maximum 21 798,77 bodu, následně však klesl...
Americké akcie
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc
včera v 15:33

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc

Český pojistný trh v prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,9 miliardy Kč, což je o 3,6...
Česká republika Pojišťovny Pojištění