OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?
|

OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?

Rozhodnutí OPEC z konce listopadu o zachování současného objemu produkce mění scénář cenových válek na trhu s ropou a znamená velkou výzvu pro americké těžaře z břidlic.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent OPEC

OPEC, sdružující 12 členských zemí exportujících ropu, drží beze změny produkční cíl dokonce i po nejprudším propadu cen ropy od světové recese. Spustila se tak spekulace, že opouští roli klíčového hráče na trhu s ropou. "Vstupujeme do nové éry cen ropy, v níž bude řídit nabídku sám trh, a ne Saúdská Arábie a OPEC jako dříve," tvrdí Mike Wittner, šéf analýz trhu s ropou v newyorské pobočce Société Générale.

Vídeňské rozhodnutí poslalo futures na nejnižší hodnotu od roku 2010, což je úroveň, která může při dlouhodobějším setrvání vést ke ztrátovosti břidlicových projektů v Severní Americe i jinde.

Boom frakování vytáhl americkou produkci na nejvyšší úrovně za posledních 30 let, což přispělo ke světovému přebytku, který může podle odhadů Venezuely dosahovat až 2 milionů barelů denně a přesahuje objem produkce pěti členů OPEC. Vzhledem ke zvýšení americké nabídky klesne poptávka po ropě zemí OPEC podle jejich vlastních odhadů do roku 2017 na takovou úroveň, že by podíl produkce skupiny na světovém trhu mohl klesnout na minimum za poslední více než čtvrtstoletí.

Cena ropy Brent po rozhodnutí OPEC klesla nejvýznamněji za poslední více než 3 roky. Futures pro lednové vypořádání spadly na 70,09 USD, tedy nejnižší hodnotu od května 2010. V pondělí se cena propadla pod 70 USD za barel, brzy se ale vrátila až nad 72 USD.

Vzkaz pro trh

"V následujících 6 měsících budeme produkovat 30 milionů barelů denně a sledovat chování trhu," sdělil reportérům ve Vídni tajemník OPEC Abdalláh el-Badrí. "Neposíláme nikomu žádné signály, jen zkoušíme nechat ropu obchodovat za férovou cenu."

Podle dat Bloombergu lil OPEC v listopadu na trh 30,56 milionu barelů za den a přesáhl současný strop produkce kromě čtyřech případů ve všech posledních 34 měsících od doby, kdy byl limit zaveden. Vlastní analytici z OPEC v reportu z 12. listopadu odhadují produkci za poslední měsíc na 30,25 milionu. Členové kartelu budou podle el-Badrího udržovat limit 30 milionů barelů denně.

"OPEC zvolil variantu vzdát se role klíčového producenta a nechal trh, aby o ceně rozhodoval sám," uvedl minulý týden Harry Tchilinguirian, šéf komoditních trhů v londýnské BNP Paribas. "Nebylo by žádným překvapením, kdyby cena ropy Brent otestovala hladinu 70 USD." Stalo se.

Konvenční producenti

Konvenční producenti ropy ze sdružení OPEC nemohou déle diktovat ceny, tvrdí ministr energetiky Spojených arabských emirátů. Nováčci na trhu, kteří měli nejvyšší náklady a způsobili přesycení trhu, budou podle něho nyní těmi, kdo určují cenu.

"Děje se přesně to, v co OPEC doufá," tvrdí Carsten Fritsch, komoditní analytik z Commerzbank. "Je jen otázkou, kdo pošle signál jako první."

OPEC je nyní připraven nechat ceny spadnout, aby přinutil některé producenty s vysokými náklady zastavit produkci, tvrdí Julian Lee z oddělení komoditních strategií agentury Bloomberg. Tento scénář by mohl odstartovat čtvrtou éru trhu s ropou od konce 70. let.

Čtvrtá éra

Od začátku tisíciletí táhla rostoucí poptávka ceny černého zlata vzhůru, což umožňovalo aplikovat nové těžební techniky a rozvinout hlubinnou a další nákladnou těžbu. Ukončilo to éru převažující od poloviny 80. let charakterizovanou nízkými cenami a tím, že OPEC získával tržní podíl, který původně obětoval ve snaze udržet vysoké ceny, tvrdí Lee.

OPEC se také musí vypořádat s cenami, které jsou pod úrovní, kterou devět členských států potřebuje k vyrovnanému rozpočtu. "Neodhodlali se ke kolektivní akci," hodnotí rozhodnutí zemí OPEC Richard Mallinson, analytik trhu s ropou z Energy Aspects. "Neznamená to ale, že se tak nestane v následujících několika měsících, pokud zůstanou ceny takto nízké."

Venezuele klesl podle prezidenta Nicoláse Madura příjem z ropy o 35 %. Její zástupce odcházel z vídeňských jednání mimochodem velice rozladěn a odmítl rozhodnutí kartelu komentovat. Nigérie zvýšila poprvé za poslední tři roky úrokové sazby a znehodnotila měnu, vláda navíc plánuje v následujícím roce omezit výdaje o 6 %, prohlásil ministr financí Ngozi Okonjo-Iweala 16. listopadu.

Americká produkce

Ropná produkce USA stoupla na 9,077 milionu barelů denně (týdenní data od EIA - Energy Information Administration), tedy na maximum od roku 1983. V následujícím roce by měla stoupnout až na 9,4 milionu barelů, nejvýše od roku 1972.

Exportéři z Blízkého východu včetně Saúdské Arábie, Íránu a Iráku mají hraniční cenu pro pokrytí nákladů kolem 30 USD za barel, počítá Sanford C. Bernstein & Co. Naproti tomu někteří američtí producenti potřebují cenu ropy přes 80 USD, prozradila konzultanstká firma v nedávném reportu.

Politika OPEC způsobí krizi v odvětví těžby z břidlic, odhadl ještě před rozhodnutím OPEC Leonid Fedun, viceprezident a člen představenstva Lukoilu, druhého největšího ruského producenta ropy. "V roce 2016, kdy se sdružení OPEC podaří 'vyčistit' trh, bude cena ropy opět růst," prohlásil Fedun. "Břidlicový boom připomíná technologickou bublinu. Silní hráči zůstanou, slabší hráče krize 'vymete'."

Už žádné škrty

Igor Sečin, šéf Rosněfti, největšího ruského producenta ropy, po setkání se zástupci Venezuely, Saúdské Arábie a Mexika prohlásil, že Rusko nebude chtít omezovat těžbu, i kdyby ceny ropy klesly pod 60 USD. "Otázkou je, jaká cena by mohla stačit ke zpomalení růstu americké produkce na 500 tisíc barelů denně z letošních 1,4 milionu barelů," zamýšlí se Torbjørn Kjus, analytik z největší norské banky DNB ASA.

Jen asi 4 % amerických břidlicových producentů podle IEA potřebuje pro udržení ziskovosti cenu ropy minimálně 80 USD. Většina produkce Bakken, jednoho z největších nalezišť břidlicové ropy, zůstává v zisku i okolo 42 USD za barel, odhaduje IEA. Agentura odhaduje, že americká produkce v příštím roce vzroste o téměř 1 milion barelů za den s rostoucími dodávkami na mezinárodní trhy.

OPEC se rozhodl naordinovat producentům ropy odvykací kúru místo toho, aby na trhu obnovil rovnováhu, jak bylo jeho zvykem, napsala ve zprávě Goldman Sachs. Ceny mohou dále klesat, dokud nepřijdou důkazy o zpomalení produkce. V minulém měsíci banka prohlásila, že trh s ropou vstupuje do éry "nového pořádku" s ustupující pozicí OPEC.

"Rozhodnutí OPEC znamená, že je teď vše na USA," tvrdí komoditní analytik Miswin Mahesh z Barclays. "Otevírá se okénko pro to, aby se USA staly novým určujícím těžařem."

Zdroj: Bloomberg
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie