OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?
|

OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?

Rozhodnutí OPEC z konce listopadu o zachování současného objemu produkce mění scénář cenových válek na trhu s ropou a znamená velkou výzvu pro americké těžaře z břidlic.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent OPEC

OPEC, sdružující 12 členských zemí exportujících ropu, drží beze změny produkční cíl dokonce i po nejprudším propadu cen ropy od světové recese. Spustila se tak spekulace, že opouští roli klíčového hráče na trhu s ropou. "Vstupujeme do nové éry cen ropy, v níž bude řídit nabídku sám trh, a ne Saúdská Arábie a OPEC jako dříve," tvrdí Mike Wittner, šéf analýz trhu s ropou v newyorské pobočce Société Générale.

Vídeňské rozhodnutí poslalo futures na nejnižší hodnotu od roku 2010, což je úroveň, která může při dlouhodobějším setrvání vést ke ztrátovosti břidlicových projektů v Severní Americe i jinde.

Boom frakování vytáhl americkou produkci na nejvyšší úrovně za posledních 30 let, což přispělo ke světovému přebytku, který může podle odhadů Venezuely dosahovat až 2 milionů barelů denně a přesahuje objem produkce pěti členů OPEC. Vzhledem ke zvýšení americké nabídky klesne poptávka po ropě zemí OPEC podle jejich vlastních odhadů do roku 2017 na takovou úroveň, že by podíl produkce skupiny na světovém trhu mohl klesnout na minimum za poslední více než čtvrtstoletí.

Cena ropy Brent po rozhodnutí OPEC klesla nejvýznamněji za poslední více než 3 roky. Futures pro lednové vypořádání spadly na 70,09 USD, tedy nejnižší hodnotu od května 2010. V pondělí se cena propadla pod 70 USD za barel, brzy se ale vrátila až nad 72 USD.

Vzkaz pro trh

"V následujících 6 měsících budeme produkovat 30 milionů barelů denně a sledovat chování trhu," sdělil reportérům ve Vídni tajemník OPEC Abdalláh el-Badrí. "Neposíláme nikomu žádné signály, jen zkoušíme nechat ropu obchodovat za férovou cenu."

Podle dat Bloombergu lil OPEC v listopadu na trh 30,56 milionu barelů za den a přesáhl současný strop produkce kromě čtyřech případů ve všech posledních 34 měsících od doby, kdy byl limit zaveden. Vlastní analytici z OPEC v reportu z 12. listopadu odhadují produkci za poslední měsíc na 30,25 milionu. Členové kartelu budou podle el-Badrího udržovat limit 30 milionů barelů denně.

"OPEC zvolil variantu vzdát se role klíčového producenta a nechal trh, aby o ceně rozhodoval sám," uvedl minulý týden Harry Tchilinguirian, šéf komoditních trhů v londýnské BNP Paribas. "Nebylo by žádným překvapením, kdyby cena ropy Brent otestovala hladinu 70 USD." Stalo se.

Konvenční producenti

Konvenční producenti ropy ze sdružení OPEC nemohou déle diktovat ceny, tvrdí ministr energetiky Spojených arabských emirátů. Nováčci na trhu, kteří měli nejvyšší náklady a způsobili přesycení trhu, budou podle něho nyní těmi, kdo určují cenu.

"Děje se přesně to, v co OPEC doufá," tvrdí Carsten Fritsch, komoditní analytik z Commerzbank. "Je jen otázkou, kdo pošle signál jako první."

OPEC je nyní připraven nechat ceny spadnout, aby přinutil některé producenty s vysokými náklady zastavit produkci, tvrdí Julian Lee z oddělení komoditních strategií agentury Bloomberg. Tento scénář by mohl odstartovat čtvrtou éru trhu s ropou od konce 70. let.

Čtvrtá éra

Od začátku tisíciletí táhla rostoucí poptávka ceny černého zlata vzhůru, což umožňovalo aplikovat nové těžební techniky a rozvinout hlubinnou a další nákladnou těžbu. Ukončilo to éru převažující od poloviny 80. let charakterizovanou nízkými cenami a tím, že OPEC získával tržní podíl, který původně obětoval ve snaze udržet vysoké ceny, tvrdí Lee.

OPEC se také musí vypořádat s cenami, které jsou pod úrovní, kterou devět členských států potřebuje k vyrovnanému rozpočtu. "Neodhodlali se ke kolektivní akci," hodnotí rozhodnutí zemí OPEC Richard Mallinson, analytik trhu s ropou z Energy Aspects. "Neznamená to ale, že se tak nestane v následujících několika měsících, pokud zůstanou ceny takto nízké."

Venezuele klesl podle prezidenta Nicoláse Madura příjem z ropy o 35 %. Její zástupce odcházel z vídeňských jednání mimochodem velice rozladěn a odmítl rozhodnutí kartelu komentovat. Nigérie zvýšila poprvé za poslední tři roky úrokové sazby a znehodnotila měnu, vláda navíc plánuje v následujícím roce omezit výdaje o 6 %, prohlásil ministr financí Ngozi Okonjo-Iweala 16. listopadu.

Americká produkce

Ropná produkce USA stoupla na 9,077 milionu barelů denně (týdenní data od EIA - Energy Information Administration), tedy na maximum od roku 1983. V následujícím roce by měla stoupnout až na 9,4 milionu barelů, nejvýše od roku 1972.

Exportéři z Blízkého východu včetně Saúdské Arábie, Íránu a Iráku mají hraniční cenu pro pokrytí nákladů kolem 30 USD za barel, počítá Sanford C. Bernstein & Co. Naproti tomu někteří američtí producenti potřebují cenu ropy přes 80 USD, prozradila konzultanstká firma v nedávném reportu.

Politika OPEC způsobí krizi v odvětví těžby z břidlic, odhadl ještě před rozhodnutím OPEC Leonid Fedun, viceprezident a člen představenstva Lukoilu, druhého největšího ruského producenta ropy. "V roce 2016, kdy se sdružení OPEC podaří 'vyčistit' trh, bude cena ropy opět růst," prohlásil Fedun. "Břidlicový boom připomíná technologickou bublinu. Silní hráči zůstanou, slabší hráče krize 'vymete'."

Už žádné škrty

Igor Sečin, šéf Rosněfti, největšího ruského producenta ropy, po setkání se zástupci Venezuely, Saúdské Arábie a Mexika prohlásil, že Rusko nebude chtít omezovat těžbu, i kdyby ceny ropy klesly pod 60 USD. "Otázkou je, jaká cena by mohla stačit ke zpomalení růstu americké produkce na 500 tisíc barelů denně z letošních 1,4 milionu barelů," zamýšlí se Torbjørn Kjus, analytik z největší norské banky DNB ASA.

Jen asi 4 % amerických břidlicových producentů podle IEA potřebuje pro udržení ziskovosti cenu ropy minimálně 80 USD. Většina produkce Bakken, jednoho z největších nalezišť břidlicové ropy, zůstává v zisku i okolo 42 USD za barel, odhaduje IEA. Agentura odhaduje, že americká produkce v příštím roce vzroste o téměř 1 milion barelů za den s rostoucími dodávkami na mezinárodní trhy.

OPEC se rozhodl naordinovat producentům ropy odvykací kúru místo toho, aby na trhu obnovil rovnováhu, jak bylo jeho zvykem, napsala ve zprávě Goldman Sachs. Ceny mohou dále klesat, dokud nepřijdou důkazy o zpomalení produkce. V minulém měsíci banka prohlásila, že trh s ropou vstupuje do éry "nového pořádku" s ustupující pozicí OPEC.

"Rozhodnutí OPEC znamená, že je teď vše na USA," tvrdí komoditní analytik Miswin Mahesh z Barclays. "Otevírá se okénko pro to, aby se USA staly novým určujícím těžařem."

Zdroj: Bloomberg
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
před 34 minutami

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie