Burzovní kalendář (22. 12. - 26. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (22. 12. - 26. 12. 2014)

I v týdnu, kdy si západní svět připomíná Kristovo narození, přijdou z USA zajímavé údaje o HDP, osobních příjmech a výdajích či objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Zpřesnění dat o HDP se dočkáme i od Velké Británie a Francie. Aktivita na trzích by však ve vánočním týdnu měla být podprůměrná.

Investiční a ekonomický výhled

USA

22/12 Index aktivity chicagského Fedu (odhad listopad: 0,25 bodu, říjen: 0,14 bodu)

22/12 Prodeje existujících domů (odhad listopad: 5,2 milionu jednotek anualizovaně, říjen: 5,26 milionu jednotek anualizovaně)

23/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad listopad meziměsíčně: +2,9 %, říjen: +0,4 %)

23/12 HDP za 3Q mezičtvrtletně anualizovaně (druhá revize, odhad: +4,3 %, předchozí odhad: +3,9 %)

23/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (finální údaj, odhad prosinec: 93,5 bodu, předchozí: 93,8 bodu)

23/12 Index aktivity richmondského Fedu (odhad prosinec: 7 bodů, předchozí: 4 body)

23/12 Prodeje nových domů (odhad listopad: 460 tisíc jednotek anualizovaně, říjen: 458 tisíc jednotek anualizovaně)

23/12 Osobní příjmy (odhad listopad meziměsíčně: +0,4 %, říjen: +0,2 %)

23/12 Osobní výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +0,2 %)

24/12 Zkrácené obchodování na NYSE (do 19.00 SEČ)

24/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc, předchozí týden: 289 tisíc)

25/12 Burzy jsou kvůli oslavám Vánoc zavřené

Za celý předchozí týden si index S&P 500 připsal 3,43 %, Dow vzrostl o 3,05 %, Nasdaq o 2,39 % a index volatility VIX klesl o 21,77 %. S&P 500 tak prožil druhý nejlepší týden za téměř dva roky.

"Obchodní aktivita během několika posledních dnů v roce bývá velice slabá. Nejzávažnější otázkou proto bude, zda index S&P 500 otestuje psychologickou hladinu 2 100 bodů, nebo si dá malou pauzu a do konce roku zůstane u současných hodnot. Samozřejmě nikdo netuší, jaká Jobova zpráva může změnit konec roku v divokou jízdu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

I trhy ve Spojených státech bude v týdnu ovládat vánoční nálada. Ve středu bude obchodování zkrácené a ve čtvrtek burzy zůstanou zavřené zcela. Přesto bude ohledně vývoje trhů co sledovat. Především to budou vývoj cen ropy a dozvuky prosincového zasedání Fedu, jež trhy v polovině uplynulého týdne pořádně nastartovalo, když centrální banka prohlásila, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá.

Akcie v prosinci většinou posilují a analytici čekají, že zakončí růstem i tento rok. Samozřejmě se však mohou objevit negativní externí faktory, jako je situace v Rusku a vše, co z ní může pro světovou ekonomiku a bezpečnost vzejít.

V posledních deseti letech byl v osmi případech prosinec pro americké akcie ziskový. Největší růst přitom přicházel právě v posledních dvou týdnech roku. Trhy by mělo podpořit přeskupování pozic velkých fondů před koncem roku. Odezněl prozatím také tlak vyplývající z klesajících cen ropy, když obchodníci předpokládají, že to nejhorší má již trh za sebou.

Začátkem týdne přijde z ekonomiky řada důležitých dat. Budou to především v pondělí prodeje existujících domů a v úterý druhá revize odhadu vývoje HDP ve 3Q2014, kde se čeká zlepšení z +3,9 % na +4,3 % mezikvartálně anualizovaně. V úterý také bude zveřejněna osobní spotřeba a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

"Ohledně HDP bude důležitější, jak bude vypadat 4. kvartál. Zdá se, že Fed chce vidět alespoň 3% růst, aby se přiblížilo zvýšení sazeb," říká Chris Rupkey z Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Akcie ignorují masivní změnu na finančních trzích. Je výrazná korekce…
Americké akcie po prosincovém zasedání FOMC prudce posílily, ale již brzy může…
David Bianco (Deutsche Bank): Akciový trh před dalším růstem čekají…
David Bianco z Deutsche Bank potvrdil svá očekávání ohledně růstu S&P 500 do…
Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost
Centrální banky stále našlapují kolem "svých" ekonomik po špičkách. Jsou…
Fascinující historie ropy
Objem, o který se zvýšila produkce ropy v USA od roku 2008, je větší než…
Propad cen ropy je cítit. V USA a Kanadě se zastavují těžební stroje
Počet těžebních souprav na ropných a plynových polích v USA v posledním týdnu…

Evropa

22/12 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (FLASH, odhad prosinec: -11 bodů, listopad: -11,6 bodu)

23/12 Francie - HDP za 3Q2014 (finální údaj, odhad: +0,3 % mezičtvrtletně a +0,4 % meziročně, předchozí odhad +0,3 % mezičtvrtletně a +0,4 % meziročně)

23/12 Itálie - maloobchodní tržby (září: -0,1 % meziměsíčně a -0,5 % meziročně)

23/12 Spojené království - HDP za 3Q2014 (finální údaj, odhad: +0,7 % mezičtvrtletně a +3 % meziročně, předchozí odhad: +0,7 % mezičtvrtletně a +3 % meziročně)

24/12 Všechny trhy skupiny NYSE Euronext zavírají ve 14.05 SEČ

25/12 a 26/12 Všechny trhy skupiny NYSE Euronext zůstávají zavřené

Za uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 přidal 4,02 % na 6 545,27 bodu, německý index DAX zpevnil o rovná dvě procenta na 9 786,96 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 3,23 % na 4 241,65 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v uplynulém týdnu za pět obchodních dní vzrostl o 2,41 % na 3 141,28 bodu.

V Evropě se příliš zásadních dat z ekonomiky ve vánočním týdnu nečeká. Za zmínku stojí spotřebitelská důvěra v eurozóně a zpřesněné odhady vývoje HDP za 3Q2014 ve Francii a Spojeném království.

Trhy by se tak spíše měly soustředit na externí vlivy, jako jsou vývoj cen ropy a situace v Rusku. Podle ruských médií se země kvůli slábnoucímu rublu dostala do horší situace než v krizových letech 1998 a 2008, kdy se Rusko potácelo v ekonomickém chaosu.

V pátek se situace na měnovém trhu zklidnila. Ruský rubl během celého dne posiloval k americkému dolaru i euru. Měnu podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil, že ministerstvo prodalo devizy, a očekávání, že ruští vývozci brzy zvýší prodej dolarů. Ruský parlament schválil zákon o podpoře ruských bank.

Přes problémy Rusové podle průzkumů pevně stojí za prezidentem Vladimirem Putinem. Ten si tento vliv potřebuje udržet a je otázkou, jaký postup zvolí. Rozhodně se však nedá čekat, že by to byla nějaká forma dohody se Západem a zmírnění postoje vůči Ukrajině. Ze strany Ruska tak teď kdykoli může přijít nějaký neočekávaný krok, který může vyvolat paniku.

Asie

25/12 Japonsko - zápis z jednání centrální banky

26/12 Japonsko - míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 3,5 %, říjen: 3,5 %)

26/12 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad listopad: +2,5 % meziročně, říjen: +2,9 % meziročně)

26/12 Japonsko - maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,3 % meziměsíčně, říjen: -1,4 % meziměsíčně)

26/12 Japonsko - průmyslová výroba (odhad listopad: +0,9 % meziměsíčně a -2,4 % meziročně, říjen: +0,4 % meziměsíčně a -0,8 % meziročně)

Jak Putin ukradl Rusku demokracii
Rusko si vždy žilo tak trochu vlastním životem. Sebevědomě ignorovalo vše, co…
FX výhled: Euro spadne až pod paritu s dolarem, rubl bude slabý po…
Aktualizovaný výhled analytiků ze Citigroup na další čtvrtletí ukazuje několik…
Útok na rubl: Rusko ve víru měnové krize
Dosud na rublovém trhu přituhovalo, teď už to ale vypadá jako klasická měnová…

Česká republika

24/12 až 26/12 Burza zavřená

Domácí index PX zakončil uplynulý týden na 944,56 bodu, což znamenalo týdenní pokles o 2,72 %.

Nejvíce ztrátovou akcií byla v uplynulém týdnu O2 C.R. (-9,4 % na 227 Kč). "Investoři negativně vnímají schválení finanční pomoci majoritnímu vlastníkovi, která podle nás může vést k výraznému omezení schopnosti společnosti vyplácet budoucí vysoké dividendy," říká Milan Vaníček z J&T Banky. "I informace o snížení vah titulu v indexech PX a CECE samozřejmě vede k odlivu některých investorů, kteří dané indexy pasivně sledují."

Ve středu dle očekávání valná hromada O2 Czech Republic mimo jiné schválila finanční pomoc majoritnímu vlastníku PPF Arena 2 B.V. Společnost tak PPF poskytne půjčku 24,8 miliardy Kč splatnou za sedm let s možností předčasného splacení, a to i částečně. Sama O2 Czech Republic se již dříve vyjádřila, že bude maximálně usilovat o co nejrychlejší splacení dluhu.

Největší růst naopak v týdnu zaznamenaly akcie mediální firmy CME (+10,4 % na 66 Kč). Titul se obešel bez výraznějších informací, a tak se jednalo spíše o technický pohyb.

Na pražské burze bylo v uplynulém týdnu zajímavé také dění kolem cenných papírů sázkové kanceláře Fortuna, respektive kolem zdanění hazardu. Ministr financí Andrej Babiš údajně plánuje zveřejnit návrh na vyšší zdanění hazardu. V současné době platí společnosti kromě korporátní daně ještě daň ve výši 20 % z hrubých výher. Podle nového návrhu by se údajně mělo jednat v případě sázkových kanceláří o zvýšení na 30 % od roku 2016. Návrh zákona by naopak neměl výrazněji řešit nelegální podnikání zahraničních společností bez české licence.

"I v případě, že bude představen tento návrh, k jeho finálnímu schválení je ještě dlouhá cesta a projde řadou změn. Nicméně by se jednalo o negativní posun vzhledem k tomu, že dosud se mluvilo spíše o zvýšení zdanění jen pro tvrdé formy hazardu a omezení nelegálních sázkových společností," říká Vaníček. Akcie Fortuny v pátek zakončily obchodování na 119,10 Kč (-2,9 % za celý týden).

Příští týden si i pražská burza prožije vánoční svátky. Naposledy se obchoduje v úterý, potom burza zůstane až do pondělí zavřená.

Konec mýtu: Deflace není škodná. Jihu eurozóny by prospěla a Česku…
Mírné deflace se není potřeba bát jako čert kříže. Naopak, je to právě…
Investice na českém trhu: Má to vůbec smysl?
Podle výhledu expertů by Česko mělo být mezi zeměmi, jejichž ekonomika v…
Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
před 29 minutami

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
před hodinou

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl