Po čem před Vánocemi doopravdy touží čeští ekonomové: Méně geopolitických problémů a manipulací trhu, lepší vzdělávací systém i nějaký ten barel ropy
|

Po čem před Vánocemi doopravdy touží čeští ekonomové: Méně geopolitických problémů a manipulací trhu, lepší vzdělávací systém i nějaký ten barel ropy

Otřepaná fráze mluví o zdraví, štěstí a spokojenosti. I když ty asi nikoho – na rozdíl od obligátních ponožek – neurazí, fantazie většiny z nás jde daleko za tento tradiční rámec. Co se skrývá v představách předních českých tržních hráčů, makroekonomů, akademiků a ekonomických novinářů? Na to jsme se zaměřili ve vážně nevážné předvánoční anketě. Její výsledky zřejmě Ježíška (či Santu?!) nepřekvapí.

Názory analytiků Vánoce Anketa Výhled na rok 2015

Petr Zajíc (senior portfoliomanažer, Pioneer Investments Austria): Já už jsem trochu "starej, unavenej, skromnej chlápek", takže mi stačí "jen" zdraví mých blízkých, více času s dětmi a trhy tak o 25 % výše:-)

Tomáš Menčík (analytik, CYRRUS): Potěšilo by mě, kdyby ubylo geopolitického napětí. To totiž způsobuje naprosto nepredikovatelné pohyby na akciových trzích, které se mi velice obtížně vysvětlují dovnitř do firmy i klientům. Během eskalujícího geopolitického napětí se také obtížně nastavují investiční strategie.

Luděk Kouba (Ústav ekonomie, Mendelova univerzita): Přál bych si, aby Ježíšek nadělil Česku Pasiho Sahlberga, případně rovnou finský vzdělávací systém, jehož je Sahlberg významným popularizátorem i autoritou. Nebo alespoň ten polský. Podceňovaní Poláci, jejichž školství často vnímáme jako bigotní katolické retro z doby Kazimíra Velikého, zmodernizovali vzdělávací systém do takové podoby, že ho organizace typu OECD řadí do nejlepší světové desítky. V Česku naopak veřejná debata na téma školství zůstává popelkou. I čeští ekonomové obsáhle diskutují změny DPH, oslabení koruny, dnes už i transparentnost veřejných zakázek, o ekonomickém významu vzdělání ale mlčí. Přitom právě to, zda generace nynějších dětí a teenagerů vyroste v sebevědomé občany disponující kritickým myšlením a schopností řešit nové výzvy, rozhodne o prosperitě Česka v globalizovaném 21. století více než cokoli jiného.

Milan Tomášek (analytik, GE Money Bank): Každý z nás má spoustu přání – některá splnitelná, jiná z říše snů. Já si přeji, aby Ježíšek projevil lásku a přátelství všem, kteří tuto tradici budou oslavovat. Vše ostatní si budeme muset vybojovat sami. U investování to platí dvojnásob.

František Bostl (makroekonom, Colosseum): Abych se přiznal, pro mě jsou Vánoce kulturním přežitkem, kdy se těším tak maximálně na pohádky a chvilku volna, kterého přes rok moc není. Dárky proto spíše neřeším, ale lehce začínám pokukovat po ropě, tak uvidíme. Třeba si ke konci roku přece jen nějaký ten barel koupím.

Lubor Lacina (vedoucí think tanku Mendelovo evropské centrum): S prodlužujícím se obdobím ekonomické nejistoty a stagnace přibývá lidí, kteří si zahrávají s myšlenkou nové etapy ekonomických dějin založené na "nerůstu". Tato myšlenka, na první pohled lákavá, je velmi nebezpečná. Akceptování myšlenky "nerůstu" znamená "zafixování" rozdělení bohatství ve společnosti. Ti, co už nahromadili dostatečné bohatství a dosáhli žádané životní úrovně, zůstanou bohatí, ostatním tuto možnost již nedáme. "Nerůst" znamená potlačení přirozené motivace jednotlivců zlepšovat životní úroveň a zprostředkovaně i rozvoje celé společnosti. Pod stromeček bych si tedy přál, aby myšlenka "nerůstu" zůstala zapomenuta v roce 2014 a myšlení se vrátilo k dlouhodobému trendu, který posunul společnost z doby kamenné do dnešní podoby moderní společnosti s rostoucí životní úrovní velké části světové populace.

Petr Žabža (výkonný ředitel, Patria Online): Každý rok si přeji, aby ten následující byl o něco klidnější než rok právě končící. Ale nikdy se to nesplní. Takže i letos zůstanu u starého vojenského rčení, že "všechny plány jsou platné do prvního výstřelu".

Jiří Tyleček (analytik, X-Trade Brokers): Přál bych si, aby trhy spíše oceňovaly akcie firem na základě dobrých výsledků, než aby žily různými manipulacemi centrálních bank a státních regulací. Úspěšným společnostem se daří nejlépe plnit přání svých zákazníků, pokud ale kapitál plyne také k méně úspěšným, vývoj se zpomaluje a demotivuje ty, kteří vytvářejí reálnou hodnotu. Těm, co se snaží, by se neměly házet klacky pod nohy.

Pavel Hnát (proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE): Přál bych si, abychom se my, obyvatelé České republiky, dokázali na svět dívat s větší dávkou nadhledu a optimismu. Abychom dokázali ocenit vše dobré, co se kolem nás děje. Abychom si dokázali vážit všeho, čeho jsme poctivou prací dosáhli. A v neposlední řadě abychom si byli vědomi toho, že máme světu co nabídnout. Jedině tak můžeme obstát v turbulencích, které budoucnost jistě přinese.

Redakce Investičního webu: Půl milionu čtenářů měsíčně, sloupek Jima Rogerse psaný exkluzivně pro nás a Investiční fórum, na které přijede jedna z investičních legend. (Na jedno z výše uvedeného už je zaděláno, těšte se!)

Dalibor Chvátal (šéfredaktor, Měšec.cz): Máme to ŠTĚSTÍ. Žijeme ve státě, kde je relativně bezpečno, nemusíme spát bez střechy nad hlavou a přemýšlet, co zítra budeme jíst. ZDRAVÍ vždy neslouží, ale zdravotní péči nám závidějí i "zápaďáci". Koupit si můžeme takřka cokoli, jsme svobodní a můžeme být SPOKOJENÍ. Co si tedy přát? Aby každý dokázal v sobě najít dostatek důstojnosti a slušnosti ke druhému člověku, i když ho nezná – ve smluvních vztazích, v politice, v rodině, na pracovišti, na ulici a třeba i na silnici. Nejen o Vánocích.

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
včera v 16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
včera v 15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
včera v 15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
včera v 15:45

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu...
Wall Street Amazon Microsoft