Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Poslední obchodní dny roku 2014 již nic nezmění na pozitivním vyznění celoročního obchodování na amerických trzích, evropské burzy se vrátí k životu po dlouhé vánoční přestávce. Na trh dorazí některá důležitá makrodata, především finální indexy nákupních manažerů za prosinec. Hned v pondělí budou trhy sledovat třetí pokus o zvolení řeckého prezidenta. Pražskou burzu čeká pravděpodobně velice klidné obchodování za nízkých objemů.

Investiční a ekonomický výhled

Ekonomický kalendář

29/12 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu (odhad prosinec: 9,5 bodu, listopad: 10,5 bodu)

29/12 Brazílie (inflace za prosinec), Argentina (HDP za 3Q2014), Hongkong (obchodní bilance za listopad), Izrael (rozhodnutí centrální banky o měnové politice)

30/12 Jižní Korea (běžný účet a průmyslová výroba za listopad), Hongkong (maloobchodní tržby za listopad), Portugalsko (maloobchodní tržby a průmyslová výroba za listopad), Izrael (HDP za 3Q2014), Turecko (obchodní bilance za listopad)

31/12 Jižní Korea (inflace za prosinec), JAR (peněžní zásoba a obchodní bilance za listopad)

1/1 Jižní Korea (obchodní bilance za prosinec)

2/1 Stavební výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +1,1 %)

Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015) Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Výhled

Světové trhy během vánočního týdne zažily převážně růsty. Situace v Rusku se alespoň zatím stabilizovala, pokud jde o kurz rublu, který zakončoval týden okolo 51 USD/RUB, v posledních týdnech přitom otestoval i hranici 80 USD/RUB. Ve Spojených státech pokračovala rally, která začala po prosincovém zasedání FOMC, Evropa se vezla na optimistické vlně, dlouhodobě investoři sázejí na pozdější zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Za nízkého objemu obchodů mírně posílila i pražská burza.

"Indikátory jsou v býčím nastavení. Rezistenci zatím nelze jednoznačně určit, mohla by ale být na psychologické hladině 2 100 bodů indexu S&P 500. Pokud použijme Fibonacciho retracement, nejbližší rezistence je na 50% Fibonacciho prodloužení (2 098,60 bodu), pak následuje 61,8% úroveň (2 129,40 bodu). Mezi svíčkovým grafem a RSI (indexem relativní síly) vzniká negativní divergence. Signalizuje snižující se hybnou momentovou sílu a potenciální riziko korekce," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Na opačné straně by prolomení zóny 2 080 bodů, kde bylo 5. prosince maximum, pravděpodobně potvrdilo pokračování sestupu směrem k úrovni podpory 2 067,90 bodu, což je 38,2% Fibonacciho prodloužení. Silný support v zóně 2 020 bodů je zesílený 50denním klouzavým průměrem."

Hádankou týdne na přelomu roku je to, zda index S&P 500 otestuje hladinu 2 100 bodů. Chybí mu jen 0,53 %. Poslední tři obchodní dny roku 2014 a první obchodní den roku 2015 by neměly přinést nepříjemné překvapení, ale ani žádnou výraznou rally. "Současnému stavu by nejlépe slušela konsolidace, ale později, v období takzvaného lednového defektu, hrozí rychlý pokles," uzavírá Košťál svůj výhled.

Napodruhé se nad jarní maxima dostal také index menších firem Russell 2000. "Cítíme, že Russell 2000 bude pokračovat v růstu. Může to být jedno z investičních témat pro rok 2015. Pro malé firmy vidíme několik pozitiv - silný dolar, slabé zámořské ekonomiky a orientaci na domácí poptávku," říká Jim Russell, portfoliomanažer z Bahl & Gaynor. "Celkový trend na trzích zůstává růstový, ale dostáváme se do bodu překoupenosti. Šest procent vzhůru od minulého úterý je silný pohyb za velmi krátkou dobu, ačkoli býci mohou mít v delším období navrch," řekl v pátek Adam Sarhan ze Sarhan Capital.

Pondělí 29. prosince 2014

V pondělí řecký parlament potřetí a naposledy hlasuje o novém prezidentovi. Ke schválení kandidáta Stavrose Dimase, kterého nominoval premiér Antonis Samaras, je potřeba 180 hlasů z 300. V případě nezvolení prezidenta budou vypsány předčasné parlamentní volby. Jejich favoritem by v současnosti podle preferencí byla Koalice radikální levice (SYRIZA), která se netají nechutí k úsporným opatřením a diktátu Bruselu. Vítězství protievropské strany by přitom bylo rizikem pro celou eurozónu.

"Nejhorší by bylo, kdyby se opět začalo spekulovat o rozpadu eurozóny. Pokud v Řecku dojde na předčasné volby, SYRIZA zvítězí a pokusí se, jak plánuje, změnit podmínky oddlužení a povolit utažené opasky, mohou vzniknout obavy z rozpadu měnové unie. Kdyby Řecko dalo euru vale, znamenalo by to výrazné zdražení půjček, navýšení spreadů, nervozitu spotřebitelů a firem a možná i návrat recese. Nejspíše by se totiž objevil strach z toho, že Řecko není poslední, kdo eurozónu opustí, že by se mohlo stát inspirací pro ostatní a že by nakonec například i Španělsko mohlo vystoupit z měnové unie," uvedl pro Investiční web ekonom z londýnské ING James Knightley.

Italský premiér Matteo Renzi bude v Římě odpovídat novinářům na výroční tiskové konferenci. Mluvit bude nepochybně také o ekonomických reformách a prezidentských volbách, které Italy čekají v roce 2015.

Akcionáři provozovatele sítě lékáren Wallgreen budou hlasovat o akvizici zbývajících 55 % společnosti Alliance Boots za 15,3 miliardy USD.

Úterý 30. prosince 2014

Spotřebitelská důvěra v USA by v prosinci po listopadovém poklesu měla opět vzrůst. Ceny domů ve 20 velkých amerických městech měly v říjnu meziročně narůst zhruba o 4,5 %, v září byl růst nejnižší za zhruba dva roky (+4,9 %).

Středa 31. prosince 2014

Newyorská burza je otevřena standardně, americký dluhopisový trh se zavírá ve 20.00 SEČ. Burzy skupiny Euronext v Evropě zakončují obchodování ve 14.05 SEČ, pražská burza je zavřená.

V Číně vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu agentury Markit a banky HSBC (v přehledu X-Trade Brokers uveden až pátek, na webu Markit je středa).

Čtvrtek 1. ledna 2015

Akciové trhy v Evropě a USA zůstanou na Nový rok zavřené, například v Asii se ale obchodovat bude. Zveřejnění se tak dočká prosincový vládní index nákupních manažerů v průmyslu v Číně. Ten v listopadu dosáhl nejnižší úrovně za 8 měsíců.

Do úřadu bude opětovně uvedena brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Stojí před ní řada výzev, především podpora ekonomiky a boj s vysokou inflací. Důležitým tématem je také udržení kreditního ratingu.

Začíná platit přísnější regulace likvidity velkých amerických bank. Nově musejí být schopny vydržet 30denní výpadek likvidity na trzích. a to díky lehce prodejným aktivům ve svých rozvahách. Banky mají na přizpůsobení se novým pravidlům dva roky.

Litva se stává 19. členem eurozóny. Přidává se tak k dalším pobaltským zemím, Lotyšsku a Estonsku.

Vyprší důležitá klauzule týkající se argentinských dluhopisů, konkrétně to, že země nesměla nabízet lepší podmínky novým věřitelům, než jaké měli ti stávající. Potenciálně se tak otevře cesta k obnovení vyjednávání mezi Argentinou a věřiteli, které by mohlo vést k dořešení problému se splácením dluhů po bankrotu země v roce 2001.

Pátek 2. ledna 2015

Budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí včetně ČR a také obdobný index ISM v USA. O víkendu pak bude v Číně zveřejněn také index nákupních manažerů ve službách.

před 6 minutami

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
před 20 minutami

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
před 34 minutami

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika