Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Poslední obchodní dny roku 2014 již nic nezmění na pozitivním vyznění celoročního obchodování na amerických trzích, evropské burzy se vrátí k životu po dlouhé vánoční přestávce. Na trh dorazí některá důležitá makrodata, především finální indexy nákupních manažerů za prosinec. Hned v pondělí budou trhy sledovat třetí pokus o zvolení řeckého prezidenta. Pražskou burzu čeká pravděpodobně velice klidné obchodování za nízkých objemů.

Investiční a ekonomický výhled

Ekonomický kalendář

29/12 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu (odhad prosinec: 9,5 bodu, listopad: 10,5 bodu)

29/12 Brazílie (inflace za prosinec), Argentina (HDP za 3Q2014), Hongkong (obchodní bilance za listopad), Izrael (rozhodnutí centrální banky o měnové politice)

30/12 Jižní Korea (běžný účet a průmyslová výroba za listopad), Hongkong (maloobchodní tržby za listopad), Portugalsko (maloobchodní tržby a průmyslová výroba za listopad), Izrael (HDP za 3Q2014), Turecko (obchodní bilance za listopad)

31/12 Jižní Korea (inflace za prosinec), JAR (peněžní zásoba a obchodní bilance za listopad)

1/1 Jižní Korea (obchodní bilance za prosinec)

2/1 Stavební výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +1,1 %)

Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015) Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Výhled

Světové trhy během vánočního týdne zažily převážně růsty. Situace v Rusku se alespoň zatím stabilizovala, pokud jde o kurz rublu, který zakončoval týden okolo 51 USD/RUB, v posledních týdnech přitom otestoval i hranici 80 USD/RUB. Ve Spojených státech pokračovala rally, která začala po prosincovém zasedání FOMC, Evropa se vezla na optimistické vlně, dlouhodobě investoři sázejí na pozdější zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Za nízkého objemu obchodů mírně posílila i pražská burza.

"Indikátory jsou v býčím nastavení. Rezistenci zatím nelze jednoznačně určit, mohla by ale být na psychologické hladině 2 100 bodů indexu S&P 500. Pokud použijme Fibonacciho retracement, nejbližší rezistence je na 50% Fibonacciho prodloužení (2 098,60 bodu), pak následuje 61,8% úroveň (2 129,40 bodu). Mezi svíčkovým grafem a RSI (indexem relativní síly) vzniká negativní divergence. Signalizuje snižující se hybnou momentovou sílu a potenciální riziko korekce," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Na opačné straně by prolomení zóny 2 080 bodů, kde bylo 5. prosince maximum, pravděpodobně potvrdilo pokračování sestupu směrem k úrovni podpory 2 067,90 bodu, což je 38,2% Fibonacciho prodloužení. Silný support v zóně 2 020 bodů je zesílený 50denním klouzavým průměrem."

Hádankou týdne na přelomu roku je to, zda index S&P 500 otestuje hladinu 2 100 bodů. Chybí mu jen 0,53 %. Poslední tři obchodní dny roku 2014 a první obchodní den roku 2015 by neměly přinést nepříjemné překvapení, ale ani žádnou výraznou rally. "Současnému stavu by nejlépe slušela konsolidace, ale později, v období takzvaného lednového defektu, hrozí rychlý pokles," uzavírá Košťál svůj výhled.

Napodruhé se nad jarní maxima dostal také index menších firem Russell 2000. "Cítíme, že Russell 2000 bude pokračovat v růstu. Může to být jedno z investičních témat pro rok 2015. Pro malé firmy vidíme několik pozitiv - silný dolar, slabé zámořské ekonomiky a orientaci na domácí poptávku," říká Jim Russell, portfoliomanažer z Bahl & Gaynor. "Celkový trend na trzích zůstává růstový, ale dostáváme se do bodu překoupenosti. Šest procent vzhůru od minulého úterý je silný pohyb za velmi krátkou dobu, ačkoli býci mohou mít v delším období navrch," řekl v pátek Adam Sarhan ze Sarhan Capital.

Pondělí 29. prosince 2014

V pondělí řecký parlament potřetí a naposledy hlasuje o novém prezidentovi. Ke schválení kandidáta Stavrose Dimase, kterého nominoval premiér Antonis Samaras, je potřeba 180 hlasů z 300. V případě nezvolení prezidenta budou vypsány předčasné parlamentní volby. Jejich favoritem by v současnosti podle preferencí byla Koalice radikální levice (SYRIZA), která se netají nechutí k úsporným opatřením a diktátu Bruselu. Vítězství protievropské strany by přitom bylo rizikem pro celou eurozónu.

"Nejhorší by bylo, kdyby se opět začalo spekulovat o rozpadu eurozóny. Pokud v Řecku dojde na předčasné volby, SYRIZA zvítězí a pokusí se, jak plánuje, změnit podmínky oddlužení a povolit utažené opasky, mohou vzniknout obavy z rozpadu měnové unie. Kdyby Řecko dalo euru vale, znamenalo by to výrazné zdražení půjček, navýšení spreadů, nervozitu spotřebitelů a firem a možná i návrat recese. Nejspíše by se totiž objevil strach z toho, že Řecko není poslední, kdo eurozónu opustí, že by se mohlo stát inspirací pro ostatní a že by nakonec například i Španělsko mohlo vystoupit z měnové unie," uvedl pro Investiční web ekonom z londýnské ING James Knightley.

Italský premiér Matteo Renzi bude v Římě odpovídat novinářům na výroční tiskové konferenci. Mluvit bude nepochybně také o ekonomických reformách a prezidentských volbách, které Italy čekají v roce 2015.

Akcionáři provozovatele sítě lékáren Wallgreen budou hlasovat o akvizici zbývajících 55 % společnosti Alliance Boots za 15,3 miliardy USD.

Úterý 30. prosince 2014

Spotřebitelská důvěra v USA by v prosinci po listopadovém poklesu měla opět vzrůst. Ceny domů ve 20 velkých amerických městech měly v říjnu meziročně narůst zhruba o 4,5 %, v září byl růst nejnižší za zhruba dva roky (+4,9 %).

Středa 31. prosince 2014

Newyorská burza je otevřena standardně, americký dluhopisový trh se zavírá ve 20.00 SEČ. Burzy skupiny Euronext v Evropě zakončují obchodování ve 14.05 SEČ, pražská burza je zavřená.

V Číně vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu agentury Markit a banky HSBC (v přehledu X-Trade Brokers uveden až pátek, na webu Markit je středa).

Čtvrtek 1. ledna 2015

Akciové trhy v Evropě a USA zůstanou na Nový rok zavřené, například v Asii se ale obchodovat bude. Zveřejnění se tak dočká prosincový vládní index nákupních manažerů v průmyslu v Číně. Ten v listopadu dosáhl nejnižší úrovně za 8 měsíců.

Do úřadu bude opětovně uvedena brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Stojí před ní řada výzev, především podpora ekonomiky a boj s vysokou inflací. Důležitým tématem je také udržení kreditního ratingu.

Začíná platit přísnější regulace likvidity velkých amerických bank. Nově musejí být schopny vydržet 30denní výpadek likvidity na trzích. a to díky lehce prodejným aktivům ve svých rozvahách. Banky mají na přizpůsobení se novým pravidlům dva roky.

Litva se stává 19. členem eurozóny. Přidává se tak k dalším pobaltským zemím, Lotyšsku a Estonsku.

Vyprší důležitá klauzule týkající se argentinských dluhopisů, konkrétně to, že země nesměla nabízet lepší podmínky novým věřitelům, než jaké měli ti stávající. Potenciálně se tak otevře cesta k obnovení vyjednávání mezi Argentinou a věřiteli, které by mohlo vést k dořešení problému se splácením dluhů po bankrotu země v roce 2001.

Pátek 2. ledna 2015

Budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí včetně ČR a také obdobný index ISM v USA. O víkendu pak bude v Číně zveřejněn také index nákupních manažerů ve službách.

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna