Angela Merkelová: Z východoněmecké šedé myšky nejmocnější ženou světa
|

Angela Merkelová: Z východoněmecké šedé myšky nejmocnější ženou světa

Kancléřka Angela Merkelová je dokonalým symbolem německé jednoty. Silná žena hájící demokratické principy je protikladem machistických krutovládců, kteří v Evropě po celá desetiletí a staletí zasévali strach a utrpení. I proto je někdy nazývána německou maminkou. Kde se ale žena, o které nebylo až do roku 2000 příliš slyšet, vzala?

Eurozóna Německo Historie Politika Evropská unie

Angela Merkelová se narodila v roce 1954 v tehdy západoněmeckém Hamburku do rodiny luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny a angličtiny Herlind Kasnerové. Ve Spolkové republice Německo ale malá Angela dlouho nezůstala. Jen několik měsíců po jejím narození se celá rodina přestěhovala do NDR, kde Kasner nastoupil na místo pastora v kostele ve vesnici Quitzow nedaleko Perlebergu.

Dětství Angely Merkelové bylo výrazně ovlivněno náboženskou vírou, samozřejmě primárně ze strany otce. I díky tomu se z ní stala výrazná autorita, která je dnes pro mnoho Němců následováníhodným vzorem morálních hodnot. Na druhou stranu se ale víra nikdy nestala středobodem politických názorů budoucí německé kancléřky. Kromě náboženství Angela v dětství i během dospívání intenzivně vnímala také studenou válku, kterou proti sobě de facto od konce druhé světové války vedly Západ a Východ.

Ještě před svým vstupem do politiky budoucí kancléřka vystudovala Vyšší polytechnickou školu a poté fyziku na univerzitě v Lipsku. Kromě toho začátkem 70. let vstoupila jako většina tehdejší východoněmecké mládeže do spolku Freie Deutsche Jugend (FDJ), východoněmecké obdoby československého Socialistického svazu mládeže (SSM), a v roce 1978 již coby úspěšná absolventka lipské univerzity odmítla spolupráci s východoněmeckou tajnou policií (Stasi). Od konce 70. let do roku 1990 pracovala ve Východním Berlíně na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR.

Politický nováček z NDR

Politická kariéra Angely Merkelové se začala psát až na konci roku 1989. Tehdy ve svých 35 letech vstoupila do nově vzniklé východoněmecké strany Demokratischer Aufbruch a krátce nato se na jaře 1990 stala po prvních a zároveň i posledních svobodných volbách v NDR zástupkyní tiskového mluvčího poslední východoněmecké vlády Lothara de Maizièrea.

Angela Merkelová (1991)

"Angela se nikdy příliš nestarala o svůj zevnějšek. Vzhled byl něčím, o co jí vůbec nešlo," vzpomíná na začátky politické kariéry budoucí nejmocnější ženy světa Lothar de Maizière. "Co si ji pamatuji, vždy vypadala jako typická východoněmecká vědkyně. Nosila volné sukně, na nohou mívala často sandály a charakteristické pro ni byly krátce střižené vlasy."

Následovalo sjednocení Německa a první celoněmecké parlamentní volby, ve kterých byla Angela Merkelová na konci roku 1990 zvolena za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) poslankyní Německého spolkového sněmu za Meklenbursko-Přední Pomořansko.

První kancléř sjednoceného Německa Helmut Kohl při následném sestavování vlády údajně vyslovil přání, aby v jeho kabinetu jako symbol sjednocení západní a východní části země zasedla i tichá žena z bývalého východního Německa, na což mu Lothar de Maizière doporučil právě Angelu Merkelovou. A tak se Merkelová ve vládě Helmuta Kohla v roce 1991 stala ministryní pro ženy a mládež a v roce 1994 postoupila na post ministryně životního prostředí.

Mocná německá vůdkyně

Zásadním okamžikem, který Merkelové ukázal směr k nejvyšším politickým postům, byl rok 1999 a vypuknutí skandálu kolem nelegálního financování CDU. Nedotknutelná chráněnka Helmuta Kohla se od svého politického mentora radikálně odvrátila a pustila se do nevybíravé kritiky vedení CDU. Ve stranických novinách Kohla dokonce veřejně pranýřovala a vyzvala k rezignaci. "Jednou z věcí, kterou lidé často nemohou pochopit, je ta, že Angela Merkelová je nemilosrdnou političkou," říká britský diplomat Jonathan Powell. "Způsob, jakým se vyrovnala se svými rivaly v CDU, byl brilantní. Zbavila se jich bez mrknutí oka."

Angela Merkelová (1998)

Předsedkyní CDU se Merkelová stala v roce 2000, historicky první ženou ve funkci německého kancléře jen o pět let později a své politické předurčení definitivně stvrdila během evropské dluhové krize.

Když se na konci prvního desetiletí nového milénia ukázalo, že se Řecko nachází na pokraji státního bankrotu a další evropské země na tom nejsou o mnoho lépe, bylo Německo v čele s Merkelovou zprvu ostře kritizováno pro svůj váhavý postoj, zda Athénám finančně pomoci, nebo je od eurozóny rychle odříznout a nechat utopit v astronomických dluzích. Kdo ale kancléřku znal, dobře věděl, že vyčkávání je jen součástí její do detailů promyšlené strategie.

"Angela Merkelová vždy přesně ví, kam se chce dostat. Zároveň si ale vždy dává na čas s představením svých plánů. V každé situaci hledá řešení, které bude snesitelné pro všechny zúčastněné strany. Ani tentokrát tomu nebylo jinak," vzpomíná na několik let staré události německá politička Ursula von der Leyenová. Německo nakonec svolilo, a záchraně Řecka tak nic nestálo v cestě. K tomu navíc Merkelová pro Německo získala post nepsaného lídra evropské politické i ekonomické diplomacie.

Angela Merkelová (2006)

O neotřesitelné pozici německé kancléřky na současné německé politické scéně hovoří i výsledek prozatím posledních parlamentních voleb a také výsledek nedávné volby vedení CDU. Poslanci trojkoalice německé Křesťanskodemokratické unie Angely Merkelové, Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) Horsta Seehofera a Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Sigmara Gabriela obsadili po volbách v září 2013 v Bundestagu neboli Německém spolkovém sněmu 80 % z celkových 631 křesel.

Na začátku prosince 2014 pak byla Angela Merkelová již poosmé v řadě zvolena předsedkyní Křesťanskodemokratické unie, když pro ni hlasovalo 96,7 % delegátů stranického sjezdu. Nejmocnější žena světa, jak ji často titulují přední světová média, zkrátka nemá na domácí ani světové politické scéně konkurenci.

Zdroj: BBC, newyorker.com, herlindekoelbl.de, wikipedia.org

18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR