James Knightley (ING): Spojené státy se v roce 2015 zařadí mezi vítěze. Eurozóna může padnout do recese, ale i příjemně překvapit
|

James Knightley (ING): Spojené státy se v roce 2015 zařadí mezi vítěze. Eurozóna může padnout do recese, ale i příjemně překvapit

Kvůli politickým turbulencím se možná v roce 2015 jako bumerang vrátí spekulace o rozpadu eurozóny. Neschopnost Řeků zvolit si prezidenta je v souvislosti s touto hrozbou možné brát jako vztyčený ukazovák, říká ekonom z londýnské ING James Knightley. Pokud by se trhy o budoucnost měnové unie začaly obávat, je podle něj možný i návrat recese.

Eurozóna ECB Řecko Výhled na rok 2015 Evropská ekonomika

Podle části ekonomů bude rok 2015 dalším stupínkem na cestě od krizového dna, část expertů s odkazem na geopolitiku a další nejistoty předpovídá problémy. Jaký bude další rok podle vás?

James Knightley

Záleží na tom, o které části světa mluvíme. V případě Spojených států to vypadá velice dobře, nastartované momentum může vydržet. Letos si Amerika užívala solidní růst, zaměstnanost rostla, a i proto právě tato ekonomika vypadá na prahu nového roku velmi nadějně. To samé platí o zemích, které jsou na Spojené státy těsně napojeny, jako jsou Kanada nebo Mexiko. Pokud se zaměříme na Evropu, Británie se zdá být v dobré kondici.

Eurozóna je podle části trhu díky Evropské centrální bance stabilní, mnozí ale čekají kvůli politickým turbulencím, které předznamenal parlamentní pat v Řecku, obrat k horšímu.

Eurozóna se dočkala mírného růstu, ale rizik přibývá. Většina opravdu souvisí s politikou. Řecko se snaží zvolit si prezidenta, což se před Vánocemi nepovedlo. Pokud se to nepovede ani napotřetí (29. prosince), dojde podle všeho na začátku roku 2015 na předčasné volby. V nich by mohla získat silný mandát SYRIZA, tedy Koalice radikální levice, která v průzkumech vede, což by mohlo vyvolat obavy z dalšího směřování celé eurozóny. Lidé by se mohli začít ptát, zda Řecko neukončí nastartované ozdravení, nebo zda se dokonce nerozloučí s eurem.

Týká se podobná nejistota i dalších ekonomik, v nichž alespoň na první pohled došlo ke zlepšení?

Určitě, například Španělsko čekají volby v prosinci 2015. I tam stojí v průzkumech vysoko strana, která brojí proti úsporným opatřením a která žádá agresivní reformy jak eurozóny, tak Evropské unie. I to může oživit spekulace o tom, jakým směrem se eurozóna nebo celá EU vydají. Na trhu se může začít spekulovat, zda někdo ze současných členů eurozóny měnovou unii nakonec neopustí, začne se spekulovat o jejím rozpadu. Podobné řeči by přitom nejspíše ovlivnily chuť spotřebitelů utrácet, a tím způsobily pomalejší růst, než který nyní očekáváme.

Pokud tedy vezmeme v potaz politiku a přičteme snahy ECB, letošní zpomalení Německa a další relevantní faktory, jaký je nejpravděpodobnější scénář vývoje v eurozóně?

Je to stále velice mlhavé. Určité signály bezpochyby přiživují optimismus, například nižší ceny ropy nebo slabší euro. Navíc se čeká, že ECB přijde s nějakou formou kvantitativního uvolňování, snaží se stlačit co nejníže cenu půjčovaných peněz, zjednodušit přístup ke kreditu, obecně řečeno tedy rozpohybovat ekonomiku. Stále ovšem panuje hodně nejistoty, proti těmto optimistickým faktorům totiž stojí politické vlivy.

Jinými slovy, na stole je široká škála cest, kterými se eurozóna v roce 2015 může vydat. S jakou nejlepší variantou pracujete? A s jakou nejhorší?

Nejhorší by bylo, kdyby se opět začalo spekulovat o rozpadu eurozóny. Pokud v Řecku dojde na předčasné volby, SYRIZA zvítězí a pokusí se, jak plánuje, změnit podmínky oddlužení a povolit utažené opasky, mohou vzniknout obavy z rozpadu měnové unie. Kdyby Řecko dalo euru vale, znamenalo by to výrazné zdražení půjček, navýšení spreadů, nervozitu spotřebitelů a firem a možná i návrat recese. Nejspíše by se totiž objevil strach z toho, že Řecko není poslední, kdo eurozónu opustí, že by se mohlo stát inspirací pro ostatní a že by nakonec například i Španělsko mohlo vystoupit z měnové unie. Něčeho podobného by se trh mohl začít opět obávat. O něčem podobném se během krize opakovaně diskutuje a stále platí, že by to bylo velké riziko pro růst.

To je tedy nejhorší možný scénář, který by mohl vést až k opětovnému propadu do recese. Ten nejlepší, předpokládám, počítá s nerušeným pokračováním nastoupené cesty.

Řekněme, že euro ještě oslabí a nižší ceny energií se pozitivně promítnou do tempa růstu. K tomu přičtěme úspěšné kvantitativní uvolňování ECB, tedy že se v důsledku něj sníží úroky z půjček a do ekonomiky se napumpují peníze. Pak by mohlo zatím tlumené zlepšení sentimentu domácností i firem nabrat na obrátkách, což by se projevilo na větší ochotě si půjčovat. V tu chvíli by asi bylo možné mluvit o robustních základech oživení.

Která z těchto extrémních variant je podle vás pravděpodobnější?

Nelze vyloučit ani jednu, nicméně ona pomyslná rovina je přece jen nakloněna spíše k popsanému optimistickému scénáři dalšího oživení než k návratu do recese.

Jak pravděpodobné je, že by nějaká černá labuť – ekonomika, o které se nyní tolik nemluví, ale mohla by způsobit eurozóně problémy, třeba Francie – změnila tento stav věcí?

Možné to je. Ve Francii by ale volby v roce 2015 být neměly, pokud se prezident François Hollande nerozhodne pro ty předčasné. Vzhledem k tomu, jak nízké jsou jeho preference, o tom ale silně pochybuji. Na druhou stranu, spíše bych čekal příjemné překvapení. Vezměte si, jak na tom byla Británie před osmnácti měsíci. Mluvilo se o ní jako o dýchavičné ekonomice s malým potenciálem, a jak rychle se to změnilo?! Přesně k tomu dojde, když fungují kreditní trhy a máte konkurenceschopnou měnu, což jsou cíle, na něž míří ECB. Chce, aby euro bylo konkurenceschopné, a chce oživit úvěrové trhy. Ve chvíli, kdy se vám něco podobného podaří, získáte poměrně rychle solidní momentum. Eurozóna by tedy mohla pozitivně překvapit tím, že se do jisté míry vydá v britských stopách.

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie