Býčí trh v USA bude v roce 2015 pokračovat, tvrdí stratég. Pozitivně vnímá i Evropu
|

Býčí trh v USA bude v roce 2015 pokračovat, tvrdí stratég. Pozitivně vnímá i Evropu

Finanční trhy se v posledním čtvrtletí 2014 projevovaly zvýšením volatility. Investoři by měli očekávat i v roce 2015 otřesy, a to kvůli růstu úrokových sazeb v USA. Americké trhy se s tímto zvýšením ale pohodlně vyrovnají. S utlumenou inflací a nízkými cenami komodit bude rychlost a rozsah růstu sazeb mnohem pomalejší, než mnozí komentátoři předpovídají, vyhlíží na prahu roku 2015 Dominic Rossi, investiční ředitel Fidelity Worldwide Investments.

Emerging Markets Býčí trh Světové akcie Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Americké akcie Investiční tipy Výhled na rok 2015

Zatímco volatilita pravděpodobně dosáhla v tomto cyklu svého dna, vývoj se bude dále ubírat stejným směrem a býčí trh v USA bude pokračovat až do prezidentských voleb v roce 2016. Vyhlídky na růst ekonomiky v USA jsou velice dobré a umožňují investorům soustředit se na pozitiva firemních zisků a na růst dividend. "Věřím, že býčí trh v USA zůstává nedotčený a že budeme v roce 2015 svědky nových maxim. Rozhodně to byla důvěra trhu v americké oživení, která způsobila býčí trh s akciemi, a není žádný důvod očekávat, že se tato dynamika nějak změní. Samozřejmě, úrokové sazby v USA porostou, protože nynější oživení je považováno za silné a trvalé. Skutečnost, že inflace je nízká a že zásluhou nízkých cen komodit zůstane oslabená, dává ale Fedu velký manévrovací prostor," míní Rossi.

Ceny komodit a hodnota dolaru

Hlavním vztahem, který bude určovat burzovní dění, je podle Rossiho kombinovaný vliv oslabených cen komodit a rostoucí hodnoty dolaru. Ceny ropy letos spadly o desítky procent a lze předpokládat, že budou nové úrovně trvalejšího charakteru, a to s ohledem na strukturální změny na straně nabídky ovlivněné rostoucí produkcí břidlicového plynu v USA.

Dolar v posledních měsících výrazně posílil vůči všem hlavním měnám. A vždy, když světová rezervní měna posiluje, hodnota ostatních aktiv klesá, zejména cena ropy účtované právě v dolarech. Je to přesný opak jevu, jehož jsme byli svědky v letech 2003-2008, kdy slabý dolar způsobil růst ceny komodit a podpořil rozvíjející se trhy.

Růst hodnoty dolaru je výsledkem probíhajících strukturálních zlepšení v USA. Zatímco ta už nějaký čas probíhají, nyní se změnila i monetární politika. Až donedávna uvolněná monetární politika efektivně udržovala nízkou hodnotu dolaru. S výhledem na růst úrokových sazeb v roce 2015, ke kterému by mělo docházet souběžně s dalším uvolňováním měnové politiky v Evropě a Japonsku, se tento ochranný poklop podařilo odstranit. Takže nyní vidíme posílení dolaru a pokles cen komodit. Tato kombinace má tradičně blahodárný vliv na ceny amerických akcií.

Silný dolar a levné komodity nahrávají americkým akciím

Pokračující dominance USA na světových trzích

Americká ekonomika pokračuje v růstu zdravým tempem. Strukturální zlepšení dvojího deficitu pokračují a budou podporovat další zvyšování hodnoty dolaru. **Pokles dovozu paliv v důsledku domácí těžby břidličných plynů značně snížil obchodní deficit, navíc exportní vyhlídky této komodity slibují převrat v obchodní bilanci.

Ještě důležitější je zlepšení v oblasti výdajů – fiskální deficit klesl z 10 % na počátku Obamovy vlády na nynější 3 %.** Současná administrativa značně snížila plýtvání z dob Bushovy éry a federální výdaje se snížily zejména v důsledku ukončení dvou nákladných válek v Iráku a Afghánistánu. "Jsem přesvědčen, že Obama skončí svůj prezidentský mandát dokonce s malým fiskálním přebytkem, což je ve všech ohledech pozoruhodný obrat," odhaduje Rossi.

Výhled ziskovosti amerických firem zůstává velice pozitivní. Budou to právě zisky a rostoucí dividendy, které poženou trhy vzhůru, protože budou investorům bohatě kompenzovat krátkodobé ztráty způsobené růstem úrokových sazeb. "Někteří skeptici předpovídají už nějakou dobu pokles zisků. Nesouhlasím s nimi. Myslím si, že zisky zůstanou vysoké a že budou podporovat další expanzi ocenění. V průběhu uplynulých dvanácti let jsme byli svědky výrazné změny v rozdělování bohatství ve prospěch společností a kapitálu na úkor práce. V současné době se zdá, že se tento vztah pomalu mění," doplňuje muž, který odpovídá za akciovou strategii Fidelity Worldwide Investments.

Býčí trh v letech 2003-2008 byl způsoben čínskou dominancí a tím, že rozvíjející se trhy překonávaly zásluhou vysokých cen komodit a slabého dolaru trhy rozvinutých zemí. Současný býčí trh je způsoben americkou hospodářskou dominancí a odvětvími intelektuálního vlastnictví, jako jsou farmacie, biotechnologie a další technologie, jejichž hodnota stoupá navzdory silnému dolaru.

Evropa, emerging markets: Hlad po výnosech pokračuje

Udržitelnost americké ekonomiky, zisků a růstu dividend zůstává velice silná. Co je však dobrou zprávou pro americkou ekonomiku, může se snadno stát překážkou pro jiné trhy.

Při posledním býčím trhu v letech 2003-2008 profitovaly rozvíjející se trhy ze dvou faktorů. Prvním byl rychlý nástup Číny a její dvouciferný ekonomický růst, druhým oslabování amerického dolaru a růst cen komodit. V posledním desetiletí fungoval v mnoha rozvíjejících se zemích ekonomický model založený na exportu, ale nyní tato éra skončila. Jednotlivé rozvíjející se trhy mohou uspět pouze tehdy, když se odhodlají k strukturálním reformám a budou úspěšně aplikovat nový ekonomický program orientovaný především na domácí potřeby.

Z tohoto pohledu se zdá být Evropa někde uprostřed – na jedné straně strukturální problémy přetrvávají, skutečný růst nepřichází a jsme svědky rostoucího zadlužování, na straně druhé však oslabené euro může znamenat významnou podporu, zejména v kombinaci s klesajícími cenami ropy a komodit všeobecně, což působí jako snižování daní z ekonomické aktivity. Všechny tyto faktory mohou mírně posílit hospodářskou aktivitu v roce 2015. "Vzhledem ke změnám v ocenění hodnotím Evropu už nějaký čas pozitivně," vysvětluje Rossi.

V globálním finančním systému je aktuálně nadbytek úspor. S politikou úroků blížících se nule a dluhopisovými výnosy na rekordních minimech nemá tato hromada peněz žádnou "cenovou sílu", takže nutí investory, aby své peníze nechávali pracovat, pokud z nich chtějí mít nějaký zisk.

V širším globálním kontextu vypadají akcie firem vyplácejících dividendy mnohem atraktivněji než ostatní aktiva, jako jsou dluhopisy, a měly by stále přitahovat investory. "Tím, že akcie z S&P 500 nabízejí vyšší výnosy než desetileté pokladniční poukázky a evropské trhy nabízejí výnos okolo 4 %, jsem přesvědčen, že kapitálový příjem bude jedním z hlavních katalyzátorů, které budou pohánět akciové trhy. Těm nadále pomáhá i hlad po výnosech," má jasno Dominic Rossi.

Závěr

Investoři by se v roce 2015 neměli nechávat znervózňovat občasnými vlnami volatility způsobenými růstem úrokových sazeb. Kladné vyhlídky hospodářství a růst zisků v Americe jsou zárukou toho, že nyní už téměř šestileté období amerického býčího trhu bude protaženo. I když i ostatní trhy si mohou nadále vést dobře, hlavním býčím tahákem zůstanou USA. Zejména pak s ohledem na perspektivu silnějšího dolaru, který je tradičně překážkou pro trhy rozvíjejících se zemí závislých na exportu surovin a pro země, které mají stále ještě velké dolarové závazky.

Zdroj: Fidelity
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
před 35 minutami

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
před hodinou

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
13:30

Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku

Americký výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku a zlepšil i výhled na celý rok. Čistý zisk ve...
Americké akcie Boeing Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
13:20

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
12:55

Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent

Americkému výrobci nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 60,2 procenta na 1,37 miliardy USD. Příčinou...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
12:28

Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma

Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou si budou moci uživatelé po...
Rusko Internet