Býčí trh v USA bude v roce 2015 pokračovat, tvrdí stratég. Pozitivně vnímá i Evropu
|

Býčí trh v USA bude v roce 2015 pokračovat, tvrdí stratég. Pozitivně vnímá i Evropu

Finanční trhy se v posledním čtvrtletí 2014 projevovaly zvýšením volatility. Investoři by měli očekávat i v roce 2015 otřesy, a to kvůli růstu úrokových sazeb v USA. Americké trhy se s tímto zvýšením ale pohodlně vyrovnají. S utlumenou inflací a nízkými cenami komodit bude rychlost a rozsah růstu sazeb mnohem pomalejší, než mnozí komentátoři předpovídají, vyhlíží na prahu roku 2015 Dominic Rossi, investiční ředitel Fidelity Worldwide Investments.

Emerging Markets Býčí trh Světové akcie Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie

Zatímco volatilita pravděpodobně dosáhla v tomto cyklu svého dna, vývoj se bude dále ubírat stejným směrem a býčí trh v USA bude pokračovat až do prezidentských voleb v roce 2016. Vyhlídky na růst ekonomiky v USA jsou velice dobré a umožňují investorům soustředit se na pozitiva firemních zisků a na růst dividend. "Věřím, že býčí trh v USA zůstává nedotčený a že budeme v roce 2015 svědky nových maxim. Rozhodně to byla důvěra trhu v americké oživení, která způsobila býčí trh s akciemi, a není žádný důvod očekávat, že se tato dynamika nějak změní. Samozřejmě, úrokové sazby v USA porostou, protože nynější oživení je považováno za silné a trvalé. Skutečnost, že inflace je nízká a že zásluhou nízkých cen komodit zůstane oslabená, dává ale Fedu velký manévrovací prostor," míní Rossi.

Ceny komodit a hodnota dolaru

Hlavním vztahem, který bude určovat burzovní dění, je podle Rossiho kombinovaný vliv oslabených cen komodit a rostoucí hodnoty dolaru. Ceny ropy letos spadly o desítky procent a lze předpokládat, že budou nové úrovně trvalejšího charakteru, a to s ohledem na strukturální změny na straně nabídky ovlivněné rostoucí produkcí břidlicového plynu v USA.

Dolar v posledních měsících výrazně posílil vůči všem hlavním měnám. A vždy, když světová rezervní měna posiluje, hodnota ostatních aktiv klesá, zejména cena ropy účtované právě v dolarech. Je to přesný opak jevu, jehož jsme byli svědky v letech 2003-2008, kdy slabý dolar způsobil růst ceny komodit a podpořil rozvíjející se trhy.

Růst hodnoty dolaru je výsledkem probíhajících strukturálních zlepšení v USA. Zatímco ta už nějaký čas probíhají, nyní se změnila i monetární politika. Až donedávna uvolněná monetární politika efektivně udržovala nízkou hodnotu dolaru. S výhledem na růst úrokových sazeb v roce 2015, ke kterému by mělo docházet souběžně s dalším uvolňováním měnové politiky v Evropě a Japonsku, se tento ochranný poklop podařilo odstranit. Takže nyní vidíme posílení dolaru a pokles cen komodit. Tato kombinace má tradičně blahodárný vliv na ceny amerických akcií.

Silný dolar a levné komodity nahrávají americkým akciím

Pokračující dominance USA na světových trzích

Americká ekonomika pokračuje v růstu zdravým tempem. Strukturální zlepšení dvojího deficitu pokračují a budou podporovat další zvyšování hodnoty dolaru. **Pokles dovozu paliv v důsledku domácí těžby břidličných plynů značně snížil obchodní deficit, navíc exportní vyhlídky této komodity slibují převrat v obchodní bilanci.

Ještě důležitější je zlepšení v oblasti výdajů – fiskální deficit klesl z 10 % na počátku Obamovy vlády na nynější 3 %.** Současná administrativa značně snížila plýtvání z dob Bushovy éry a federální výdaje se snížily zejména v důsledku ukončení dvou nákladných válek v Iráku a Afghánistánu. "Jsem přesvědčen, že Obama skončí svůj prezidentský mandát dokonce s malým fiskálním přebytkem, což je ve všech ohledech pozoruhodný obrat," odhaduje Rossi.

Výhled ziskovosti amerických firem zůstává velice pozitivní. Budou to právě zisky a rostoucí dividendy, které poženou trhy vzhůru, protože budou investorům bohatě kompenzovat krátkodobé ztráty způsobené růstem úrokových sazeb. "Někteří skeptici předpovídají už nějakou dobu pokles zisků. Nesouhlasím s nimi. Myslím si, že zisky zůstanou vysoké a že budou podporovat další expanzi ocenění. V průběhu uplynulých dvanácti let jsme byli svědky výrazné změny v rozdělování bohatství ve prospěch společností a kapitálu na úkor práce. V současné době se zdá, že se tento vztah pomalu mění," doplňuje muž, který odpovídá za akciovou strategii Fidelity Worldwide Investments.

Býčí trh v letech 2003-2008 byl způsoben čínskou dominancí a tím, že rozvíjející se trhy překonávaly zásluhou vysokých cen komodit a slabého dolaru trhy rozvinutých zemí. Současný býčí trh je způsoben americkou hospodářskou dominancí a odvětvími intelektuálního vlastnictví, jako jsou farmacie, biotechnologie a další technologie, jejichž hodnota stoupá navzdory silnému dolaru.

Evropa, emerging markets: Hlad po výnosech pokračuje

Udržitelnost americké ekonomiky, zisků a růstu dividend zůstává velice silná. Co je však dobrou zprávou pro americkou ekonomiku, může se snadno stát překážkou pro jiné trhy.

Při posledním býčím trhu v letech 2003-2008 profitovaly rozvíjející se trhy ze dvou faktorů. Prvním byl rychlý nástup Číny a její dvouciferný ekonomický růst, druhým oslabování amerického dolaru a růst cen komodit. V posledním desetiletí fungoval v mnoha rozvíjejících se zemích ekonomický model založený na exportu, ale nyní tato éra skončila. Jednotlivé rozvíjející se trhy mohou uspět pouze tehdy, když se odhodlají k strukturálním reformám a budou úspěšně aplikovat nový ekonomický program orientovaný především na domácí potřeby.

Z tohoto pohledu se zdá být Evropa někde uprostřed – na jedné straně strukturální problémy přetrvávají, skutečný růst nepřichází a jsme svědky rostoucího zadlužování, na straně druhé však oslabené euro může znamenat významnou podporu, zejména v kombinaci s klesajícími cenami ropy a komodit všeobecně, což působí jako snižování daní z ekonomické aktivity. Všechny tyto faktory mohou mírně posílit hospodářskou aktivitu v roce 2015. "Vzhledem ke změnám v ocenění hodnotím Evropu už nějaký čas pozitivně," vysvětluje Rossi.

V globálním finančním systému je aktuálně nadbytek úspor. S politikou úroků blížících se nule a dluhopisovými výnosy na rekordních minimech nemá tato hromada peněz žádnou "cenovou sílu", takže nutí investory, aby své peníze nechávali pracovat, pokud z nich chtějí mít nějaký zisk.

V širším globálním kontextu vypadají akcie firem vyplácejících dividendy mnohem atraktivněji než ostatní aktiva, jako jsou dluhopisy, a měly by stále přitahovat investory. "Tím, že akcie z S&P 500 nabízejí vyšší výnosy než desetileté pokladniční poukázky a evropské trhy nabízejí výnos okolo 4 %, jsem přesvědčen, že kapitálový příjem bude jedním z hlavních katalyzátorů, které budou pohánět akciové trhy. Těm nadále pomáhá i hlad po výnosech," má jasno Dominic Rossi.

Závěr

Investoři by se v roce 2015 neměli nechávat znervózňovat občasnými vlnami volatility způsobenými růstem úrokových sazeb. Kladné vyhlídky hospodářství a růst zisků v Americe jsou zárukou toho, že nyní už téměř šestileté období amerického býčího trhu bude protaženo. I když i ostatní trhy si mohou nadále vést dobře, hlavním býčím tahákem zůstanou USA. Zejména pak s ohledem na perspektivu silnějšího dolaru, který je tradičně překážkou pro trhy rozvíjejících se zemí závislých na exportu surovin a pro země, které mají stále ještě velké dolarové závazky.

Zdroj: Fidelity
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika