Co musíte ráno vědět (12. února)
|

Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě a Americe, co v Kongresu řekla Janet Yellenová a o co jiného než o medaile někteří sportovci bojují na ruské olympiádě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily

Americké akcie v úterý zahajovaly pouze mírně nad nulou, během dne ale v reakci na první veřejný projev nové šéfky Fedu Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu zisky výrazně navyšovaly. Z makrodat na trh dorazily údaje o vývoji velkoobchodních zásob, které v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %), a investoři hodnotili také mírný prosincový pokles otevřených pracovních pozic (JOLTS) na 3,990 milionu z 4,033 milionu v listopadu. Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, a v samotném závěru tak klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Zlato od zahájení taperingu strčí do kapsy většinu investic. Akcie naopak čeká další pokles, zní z Bank of America Merrill Lynch

2. Evropské akcie v úterý zdražily. Optimismus investorů po projevu Janet Yellenové v americkém Kongresu sílil

Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v úterý zahajoval v plusu a v zelených číslech setrval celý den. Investoři během dne stejně jako v zámoří čekali na projev nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové v Kongresu. Britský FTSE 100 nakonec přidal 1,23 %, německý DAX posílil o 2,03 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,09 %. Index DJ EuroStoxx 50 nakonec přidal 1,47 % na 3 077,08 bodu. Rostly všechny hlavní indexy panevropského akciového indexu DJ EuroStoxx 600, nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru základních materiálů a chemickému odvětví. Na opačném konci spektra se pohybovaly sektor zboží osobní spotřeby, telekomunikační tituly a potravinářské odvětví.

3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

3. Pražská burza v úterý mírně klesla

Pražskou burzu v úterý stáhly do červených čísel zejména banky. Nedařilo se Erste ani Komerční bance, ztrácela také energetická společnost ČEZ. Index PX oslabil o 0,38 % na 1 002,07 bodu. Akcie Erste Group Bank odepsaly 1,79 % na 761,70 Kč. Firma oznámila, že jí za loňský rok čistý zisk klesl na zhruba 60 milionů eur. Oslabily také cenné papíry Komerční banky, a to o 0,4 % na 4 460 korun. Těžařská NWR ztratila 1,45 % na 17,05 Kč, ČEZ oslabil o 0,22 % na 505,90 Kč a v červených číslech skončily i Fortuna (-0,04 %) a likérka Stock (-0,41 %). Nejvíce se na pražské burze naopak dařilo akciím mediální společnosti CME, které zdražily o 3,91 % na 63,85 Kč. Mírný zisk 0,13 % na 296,80 Kč zaznamenala Telefónica. Kolem půl procenta přidaly akcie společnosti Tatry Mountain Resorts (+0,68 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,51 %) a tabákového producenta Philip Morris ČR (+0,47 %).

ČEZ bude hvězdou pražské burzy, NWR bankrot zatím nehrozí. Jak se bude dařit energetickým akciím v Praze?

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu představí měsíční zprávu o vývoji federálního rozpočtu, se svým projevem před investory předstoupí člen Fedu James Bullard a Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní informace o vývoji zásob ropy na území Spojených států. V Evropě budou investoři zvažovat vývoj spotřebitelských cen v ČR, Švýcarsku nebo Portugalsku. Eurozóna doplní lednový vývoj průmyslové produkce a vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Co investory čeká ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky budou ve středu reportovat například společnosti Société Générale, Total, Heineken, Alpha Natural Resources, NVIDIA, Cisco Systems nebo Morningstar. Další firmy zveřejňující výsledky hospodaření najdete ZDE.

V ČR zveřejní výsledky za 4Q2013 Komerční banka. "Očekáváme mezičtvrtletní propad zisku o 9 %. Důvodem je jednorázová ztráta 260 milionů Kč kvůli přecenění derivátů a změně modelu retailových provizí," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

Komerční banka - odhad výsledků za 4Q2013

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho

Nová šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupila poprvé v nové funkci před členy amerického Kongresu. V dokumentu, jehož zveřejnění předcházelo vystoupení na půdě Kongresu, Yellenová poznamenala, že Fed pod jejím vedením bude s největší pravděpodobností pokračovat v monetární politice, kterou před jejím nástupem do čela banky prosazoval Ben Bernanke. Její vystoupení jsme sledovali živě. Yellenová mimo jiné zopakovala, že se Fed zavázal, že bude úrokové sazby držet nízko minimálně do doby, než nezaměstnanost klesne pod stanovený cíl 6,5 %, což stále platí.

Politika světových centrálních bank v jednom grafu

6. Erste varuje: Zisk za rok 2013 bude jen 60 milionů EUR

Rakouské finanční skupině Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, loni klesl čistý zisk na zhruba 60 milionů eur. Čekal se očištěný zisk kolem 500 milionů eur. Zisk podle banky poškodily odpisy goodwillu a daňové efekty. Banka zároveň oznámila, že vyplatí dividendu za rok 2013. Skupina Erste dále uvedla, že se úvěrové riziko a kapitálová pozice v průběhu roku 2013 zlepšily a podíl špatných úvěrů (NPL) zůstal mezikvartálně stabilní. Zhoršil se však meziročně. "Běžný Tier 1 ukazatel dle Basel III vzrostl na pozadí vyššího běžného Tier 1 ukazatele a nižších rizikově vážených aktiv," uvedla banka.

7. Vávra (Wood & Company): Bankrot NWR v řádu měsíců nehrozí

Vladimír Vávra z Wood & Company si nemyslí, že by NWR měla v řádech měsíců zbankrotovat. Firma se ale prý neobejde bez restrukturalizace. Řekl to na Investičním večeru.

8. Italský parlament zamítl návrh odvolání prezidenta Napolitana

Italský parlament v úterý zamítl žádost, kterou mu předložilo Hnutí pěti hvězd. Strana bývalého komika Beppeho Grilla požadovala prezidentovo odvolání a tvrdila, že osmaosmdesátiletý Giorgio Napolitano jedná proti ústavě a zneužívá svou pravomoc udělovat amnestie. Napolitano, který Itálii provedl obdobím krize eurozóny, čelí kritice jak ze strany Hnutí pěti hvězd, tak středopravicové strany Silvia Berlusconiho Forza Italia (Vzhůru, Itálie!). Obě strany ho obviňují z překročení ústavní pravomoci v případě jmenování Maria Montiho do čela úřednické vlády v roce 2011 s tím, že jednal s tichým souhlasem německé kancléřky Angely Merkelové.

9. Kapitálové kontroly na Kypru by se měly výrazně uvolnit

Kyperský ministr financí Haris Georgiadis v úterý oznámil, že kapitálové kontroly zavedené v loňském roce ve snaze zabránit runu na banky se počínaje příštím týdnem "výrazně" uvolní. Dodal, že se kyperský bankovní systém začíná stabilizovat. Georgiadis novinářům také sdělil, že Evropská unie a Mezinárodní měnový fond dokončily revizi situace na Kypru a všechny strany dosáhly "významného pokroku" v jednáních.

10. Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky

Virgin America, americká letecká společnost založená Richardem Bransonem, plánuje vstup na burzu poté, co poprvé po deseti letech od svého vzniku vykázala zisk. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést banky Barclays a Deutsche Bank a vstup na burzu by se mohl uskutečnit již ve druhé polovině roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Někteří sportovci v Soči evidentně nebojují jen o medaile

Ruský snowboardista Alexej Sobolev, který se už dříve proslavil tím, že závodil na snowboardu s vyobrazením dívčí punkové skupiny Pussy Riot, v Soči předvedl další zajímavý kousek. Na helmu si nechal napsat vlastní telefonní číslo a vyzval dívky, aby mu posílaly své fotky. Poté, co jich obdržel více než dva tisíce, se rozhodl, že se bude znovu raději věnovat pouze sportu, a svůj kontakt na helmě přelepil černou páskou.

Sobolevova helma
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie