Burzovní kalendář 17. 2. - 21. 2. 2014
|

Burzovní kalendář 17. 2. - 21. 2. 2014

Data z nemovitostního trhu a o inflaci v USA budou patřit v novém týdnu k nejsledovanějším. Vedle toho budou podstatné předběžné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery v USA, eurozóně i Číně, vyjde také německý index nálady ZEW. Pokračuje také výsledková sezóna ve světě, na pražské burze si vybírá oddechový čas. V Japonsku zasedá centrální banka, která může uvažovat o navýšení podpory ekonomiky, na kterou může zatlačit dubnové zvýšení daní.

Investiční a ekonomický výhled

USA

17/2 Trhy zavřené (Presidents' Day)

18/2 až 21/2 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Herbalife, Wal-Mart, Tesla Motors, Hewlett-Packard, Newmont Mining)

18/2 Index aktivity newyorského Fedu (Empire State)

18/2 Index cen domů NAHB

18/2 Tržby on-line obchodů

19/2 Zahájená výstavba

19/2 Index cen výrobců

19/2 Zápis z jednání FOMC

19/2 Projevy členů Fedu Jamese Bullarda a Johna Williamse

20/2 Index spotřebitelských cen

20/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

20/2 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

20/2 Index aktivity filadelfského Fedu

20/2 Předstihové ukazatele

21/2 Prodeje existujících domů

21/2 Projev Jamese Bullarda (Fed, St. Louis)

Americké akcie mají za sebou nejlepší týden od začátku roku. Dow zesílil o 2 %, S&P o 2,1 % a Nasdaq o 2,7 %. Pro všechny tři burzovní indexy jde o druhý ziskový týden v řadě a nejlepší týden roku 2014. Nasdaq jej zakončil na 13,5letém maximu.

Poslední tři týdny byly velice rušné. Nejprve si medvědi užili rychlý propad indexu S&P 500 o 100 bodů, býci ale odpověděli ještě rychlejším návratem. A přitom se vlastně nic nestalo ani nezměnilo, podmínky na trzích byly stále stejné, ať už byla cena na 1 850, nebo 1 740. Fundamentální data jsou stále smíšená, elita ve Washingtonu se nemění a geopolitická situace je relativně stabilní.

"Trh má za sebou druhý zelený týden v řadě. Zóna 1 800 až 1 810 se jako potenciální rezistence neosvědčila. Index S&P 500 bez problémů pokračoval nahoru a v týdnu přidal přes 2 %. Nyní se blíží k rezistenci na historických maximech okolo 1 850 bodů. Pokud ji překoná, bude to silný býčí signál. Nejbližší support je 1 800, ovšem klíčovým supportem je únorové minimum 1 740," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Úternímu růstu pomohl nový Bernanke Janet Yellenová, jejíž vyjádření ve Sněmovně reprezentantů bylo vyhodnoceno jako "holubičí" a index S&P 500 se po třech týdnech vrátil nad 50denní klouzavý průměr. Čtvrteční a páteční růst nebyl podpořen nadprůměrným objemem obchodů. Index se přiblížil k rezistenci, trhy jsou překoupené a pravidlo na sever a na jih ještě platí. Po každém růstu následuje alespoň mírný pokles," varoval před dalším krátkodobým optimismem.

V týdnu republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů. Dluhový strop by tak neměl být zásadním rizikem až do března 2015.

Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Investoři se v novém týdnu po volném pondělí, kdy je státní svátek, zaměří na další porci firemních výsledků. Ty oznamuje 41 firem z indexu S&P 500. Dosavadní výsledková sezóna je lepší, než se čekalo, na úrovni zisků i tržeb, výhledy firem jsou ale stále velice opatrné. Svá čísla za poslední kvartál loňského roku oznámí například Coca-Cola, Hewlett-Packard nebo Wal-Mart, jehož údaje ukáží, jak velkou náladu utrácet měli na konci roku běžní Američané. Přehled očekávaných výsledků firem nejen z USA najdete ZDE.

Z makrodat budou důležité údaje z realitního trhu, jehož oživení v druhé polovině loňského roku postupně ztrácelo energii. Z hlediska měnové politiky Fedu zásadní pak bude lednová statistika vývoje spotřebitelských cen. Čeká se mírný růst meziroční míry inflace na 1,6 %, meziměsíčně by ceny měly narůst pouze o 0,1 %. Data z USA ovlivňuje v posledních týdnech extrémní zimní počasí. Pod pokličku lednového zasedání FOMC investoři nahlédnou ve středu po zveřejnění zápisu z jednání.

Evropa

17/2 až 21/2 Výsledková sezóna (Carlsberg, Crédit Agricole, Peugeot, Danone, Air France-KLM)

18/2 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

18/2 Eurozóna, Německo - index ekonomické nálady ZEW

19/2 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

19/2 Spojené království - nezaměstnanost

20/2 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů (FLASH)

20/2 Francie, Itálie - index spotřebitelských cen

20/2 Německo - index cen výrobců

20/2 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

21/2 Spojené království - maloobchodní tržby

Evropské akcie v uplynulém týdnu posílily, index DJ EuroStoxx 50 přidal 2,65 %. Investory potěšil především nečekaně lepší předběžně oznámený vývoj ekonomiky v Evropě, kde se na konci roku 2013 v plusu udržel růst HDP Německa, Francie nebo Itálie. Poslední jmenovaná zažila pád dalšího premiéra, po 10 měsících se "poroučel" Enrico Letta.

Události uplynulého týdne v Evropě si připomeňte ZDE.

V novém týdnu vedle výsledkové sezóny budou investoři sledovat další data z ekonomiky, především úterní index ekonomické nálady v Německu ZEW (čeká se mírné posílení) a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů.

Jedním z hlavních pilířů další stability starého kontinentu má být společný dohled nad bankami a bankovní unie. Právě o té se v týdnu bude jednat. Rozšíření manévrovacího prostoru pro vyjednávání s europarlamentem o podobě klíčového prvku vznikající bankovní unie bude žádat na jednání unijních ministrů financí nynější řecké předsednictví EU. Zatím se totiž stále ještě výrazně liší názory členských zemí a europoslanců na podobu mechanismu a fondu, který by měl v budoucnu být schopen pomoci evropským bankám z potíží, aniž by k tomu byly použity peníze daňových poplatníků.

Kompromis je ale podle obou stran potřeba nalézt nejpozději v březnu, tedy ještě do dubnové poslední schůze nynější poslanecké sestavy před květnovými evropskými volbami. V dubnu by totiž měli europoslanci o věci hlasovat. Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier řeckou iniciativu uvítal a zdůraznil, že čas nyní hraje klíčovou roli.

V jádru vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism) má být jednotný fond, který v průběhu deseti let naplní samy evropské banky částkou kolem 55 miliard eur. Mechanismus je jedním ze tří pilířů bankovní unie. Jeho pravidla by měla platit od roku 2015, záchranné funkce nového fondu naběhnou o rok později.

Dalšími pilíři jsou dohled Evropské centrální banky nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují zhruba 85 % unijního bankovního sektoru, a společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů.

Asie, emerging markets

17/2 Japonsko - HDP za 4Q2013

17/2 Japonsko - průmyslová výroba

18/2 Japonsko - centrální banka rozhodne o měnové politice

20/2 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Česká republika

17/2 Indexy cen dovozu a vývozu

Za uplynulý týden posílily akcie na pražské burze o 2,59 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry ČEZ, nejvíce naopak oslabila těžební firma NWR.

"Na trzích vládla v posledních pěti dnech pozitivní nálada," uvedl hlavní analytik J&T banky Milan Vaníček. "Investoři sledovali například slyšení nové šéfky americké centrální banky Fed Janet Yellenové. Ta utvrdila trhy o stabilitě svého rozhodování a stále pozitivním výhledu na ekonomiku jako celek. Současně však naznačila, že aktuální data z amerického trhu práce neznamenají blízký opačný trend v měnové politice."

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opětovně NWR, která ztratila 11,9 %. Důvodem byly zveřejněné informace k výsledkům, tedy konkrétně odpis aktiv, který naznačuje omezenější životnost samotné společnosti. Podle Vaníčka je zřejmé, že tímto krokem dochází k dalšímu tlaku na restrukturalizaci kapitálu, ke které se NWR stále nevyjádřila.

V úterý Erste Group varovala, že zisk za rok 2013 dosáhne pouze zhruba 60 miliard eur. Důvodem jsou jednorázové položky jako odložený daňový kredit, odpis goodwillu za Rumunsko a další. Titul ale za týden i tak přidal 0,3 %.

Ve středu zveřejnila výsledky Komerční banka, která splnila očekávání, a to včetně dividendy 230 Kč na akcii. Akcie banky za týden posílily téměř o 6 %.

Největší růst zaznamenaly akcie ČEZ, které přidaly 6,6 %. U společnosti se neobjevila žádná relevantní kurzotvorná informace, z obchodního hlediska je ale vidět výraznější zájem ze zahraničí včetně polských fondů. "Nesmíme opomenout, že titul získal rovněž zvýšené doporučení od zahraničního investičního domu," připomněl analytik.

V novém týdnu je domácích událostí naplánováno minimum, pražská burza by se tak měla vyvíjet v souladu s okolními evropskými trhy. Po slušných výsledcích a rychlém posílení kurzu akcie může dojít ke krátkodobému tlaku na akcie Komerční banky.

Vláda by měla ve středu jednat o přistoupení České republiky k evropské fiskální unii. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekli státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Kdy premiér Bohuslav Sobotka dokument podepíše, zatím není jasné. "Je potřeba podotknout, že k tomu podpisu musí dát ještě zmocnění prezident republiky, protože z ústavy je to on, kdo sjednává mezinárodní smlouvy," uvedl Prouza s tím, že smlouvu by měly nadpoloviční většinou schválit obě komory parlamentu. Prezident Miloš Zeman se již vyjádřil, že pro něj připojit podpis pod tuto smlouvu nebude problém a že souhlasí s větší integrací, zaznělo v pořadu.

Připojení ČR k paktu by podle ekonomů posílilo rozpočtovou zodpovědnost a zamezilo vládám nadměrně zadlužovat zemi. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby