Burzovní kalendář 3. 2. - 7. 2. 2014
|

Burzovní kalendář 3. 2. - 7. 2. 2014

Lednová data z amerického trhu práce, zasedání ECB a pokračující výsledková sezóna budou dominantními faktory působícími na světové finanční trhy v prvním únorovém týdnu. Do pátku 7. února by politici v USA měli zvýšit dluhový strop.

Investiční a ekonomický výhled

USA

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Yum! Brands, CME Group, Time Warner, Merck, Walt Disney, Twitter, General Motors, Philip Morris International)

3/2 Prodeje aut

3/2 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/2 Stavební výdaje

4/2 Podnikové objednávky

4/2 CBO (rozpočtový výbor Kongresu) vydá výhled pro americkou ekonomiku na rok 2014

5/2 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

5/2 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (ISM)

6/2 Tržby obchodních řetězců

6/2 Obchodní bilance

7/2 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/2 Spotřebitelské úvěry

Za uplynulý týden Dow klesl o více než procento a za celý měsíc dokonce o 5,3 %. S&P 500 týdenní ztrátu prohloubil na 0,4 % a měsíční na 3,6 %. Nasdaq v uplynulém týdnu oslabil o 0,6 % a celý měsíc pro něj znamenal pokles o 1,7 %. Pro americké akcie je to první ztrátový měsíc od srpna loňského roku a nejhorší od května 2012.

"Ekonomická data jsou smíšená. Velice pozitivní byl čtvrteční údaj o růstu HDP, o to překvapivější byl propad futures před pátečním otevřením trhů. Důležitý je graf s aktuálním supportem v zóně 1 770. Další záchytný bod by mohl být na 1 750, pak následuje zóna 1 700 až 1 710. Klíčovou hladinou pro další růst je 1 800. Pokud index S&P 500 dokáže uzavřít výše, vrátí se do rozpětí 1 800 až 1 850," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Lednová ztráta 3,6 % jednoznačně ukázala, že je klidné obchodování roku 2013 minulostí. Trhy jdou dolů a je jedno, zda se píše o Turecku, Číně, nebo trpaslících. Cena se dostala příliš vysoko a bude klesat a stoupat v rychlém sledu."

Americké akcie v lednu negativně reagovaly především na výprodeje na rozvojových trzích a na známky toho, že čínská ekonomika zpomaluje. Příliš investory neuklidnilo ani rozhodnutí Fedu o dalším snížení tempa nákupů dluhopisů.

Od roku 1950 si index S&P 500 připsal 24 ztrátových lednů, pouze v jedenácti z těchto let však zároveň uzavřel rok níže, než byla jeho hodnota 31. ledna daného roku. Vyplývá to z dat sesbíraných MKM Partners. Podle stejného průzkumu byl celý rok pro index ztrátový v 58 % případů. Naposledy S&P 500 zaznamenal ztrátový leden v roce 2010, v následujících jedenácti měsících však posílil o 17 % a rok 2010 zakončil s 13% ziskem.

"Zdá se, že investoři letos mohou počítat se zvýšenou volatilitou a nižším ziskem," říká Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Potřebujeme, aby zisky firem táhly trhy smysluplně nahoru, ale k tomu je potřeba zlepšující se ekonomická situace."

Podle takzvaného lednového barometru, který hodnotí vývoj v celém roce na základě dění na trzích v lednu, by letošní rok měl být pro akcie špatný. Predikce založené na lednovém vývoji se vyplnily v 62 z posledních 85 let, tedy v 73 % případů. Analytici však ztrátový rok neočekávají, zato jsou si jistí, že volatilitě se letos nevyhneme.

Stratégové a analytici se neshodují v tom, zda je současný pokles cen amerických akcií začátkem dlouho vyhlížené alespoň 10% korekce. Ryan Detrick ze Schaeffer's Investment Research je pesimistou a čeká i hlubší než 10% propad, Tom Lee z JPMorgan nebo James Paulsen z Wells Capital Management čekají odraz akcií vzhůru a dosažení nových maxim. Korekci ale letos druhý jmenovaný z nich očekává.

Další události posledního lednového týdne, včetně přehledu zveřejněných makrodat a výsledků firem, najdete ZDE.

První únorový týden bude nabitý makrodaty. V pondělí budou investoři nejvíce sledovat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se u ISM čeká mírný pokles na 56 bodů po 57 bodech. V úterý budou zajímavé především podnikové objednávky (očekáván růst o 0,7 % po +1,8 %). Ve středu na trh dorazí předzvěst lednových dat z trhu práce v podobě reportu ADP o situaci ve firemním sektoru (odhad: 180 až 190 tisíc nových míst). Ve stejný den bude zveřejněn také index ISM za nevýrobní sektor (očekáváno 53,9 bodu).

Zásadní pro další nastavení politiky Fedu i pro názor trhu na americkou ekonomiku, která na konci loňského roku podle předběžných dat rostla o více než 3 %, bude zásadní páteční zpráva o vývoji na trhu práce během ledna. Po velkém zklamání v prosinci, kdy sice míra nezaměstnanosti klesla na 6,7 % (čeká se stagnace), ale nových míst nevzniklo ani sto tisíc, se čeká oživení na zhruba 175 tisíc nových pracovních míst. Průměrná mzda měla narůst asi o 0,2 %.

V čele Fedu je od prvního února Janet Yellenová, v týdnu ale veřejně nevystoupí. Slovo si však vezme řada jejích kolegů z oblastních poboček Fedu, například Jeffrey Lacker, Dennis Lockhart nebo Charles Plosser. Centrální banka v týdnu podle očekávání snížila objem odkupů aktiv na 65 miliard USD měsíčně.

Firemní sféře stále dominuje výsledková sezóna. Odhady na úrovni zisku zatím překonává přes 60 % firem z indexu S&P 500. V týdnu svá čísla odhalí 20 % firem z indexu S&P 500, například Anadarko Petroleum, Yum! Brands, CME Group, Time Warner a Merck, dále mimo jiné LinkedIn a Twitter. Přehled očekávaných výsledků najdete ZDE.

Vedle toho se v týdnu opět bude řešit dluhový strop. Na ten by americká ekonomika měla narazit v pátek 7. února. V pondělí na toto téma bude mluvit ministr financí Jack Lew. Ten apeluje na to, že i kdyby se nestihlo strop zvýšit do pátku, politici by to měli udělat alespoň do konce měsíce.

V pondělí a v úterý se v Kongresu budou řešit úniky osobních údajů z platebních karet.

Evropa

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Sanofi, UBS, Daimler, BP)

3/2 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/2 Itálie - index spotřebitelských cen a průmyslová výroba

5/2 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

5/2 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/2 Německo - průmyslové objednávky

6/2 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

7/2 Německo, Francie, Spojené království - obchodní bilance

7/2 Německo, Spojené království - průmyslová výroba

Index EuroStoxx 50 za celý týden odepsal 0,47 % a leden zakončil slabší o 2,88 %. Panevropský index Euro Stoxx 600 v lednu stejně jako Euro Stoxx 50 oslabil vůbec poprvé od srpna a za celý měsíc klesl o 1,75 %.

Tempo inflace v lednu v eurozóně podle předběžných dat zpomalilo na 0,7 % z listopadových 0,8 % meziročně. Očekávalo se přitom zrychlení na 0,9 %. Jádrová inflace naopak v souladu s odhady vzrostla na 0,8 % z 0,7 %. Ceny energií podle předběžných dat v lednu klesly meziročně o 1,2 %. Míra nezaměstnanosti v prosinci stagnovala na 12 % (listopad i říjen revidovány z 12,1 % na 12 %).

Letošní zátěžové testy evropských bank budou tvrdší než všechny předchozí. Uvedl to v pátek podle agentury Reuters Evropský bankovní úřad (EBA). Dodal, že letošní testy budou zahrnovat 124 předních bank z Evropské unie, zatímco předchozí se týkaly pouze 91 bank. K úspěšnému absolvování testů budou muset banky v rámci tříletého krizového scénáře udržet ukazatel kapitálové přiměřenosti nad 5,5 %.

Obnova důvěry veřejnosti v bankovní systém, snižování veřejných i soukromých dluhů a reforma pracovního trhu by měly být základními součástmi snah o podporu růstu a zaměstnanosti v Evropské unii. Uvedla to v úterý šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v Bruselu s tím, že unie je nyní na zásadní křižovatce.

Dánskou vládu postihla krize poté, co socialistická strana opustila vládnoucí koalici kvůli dohodě s Goldman Sachs. Dohoda umožňuje bance koupit 19% podíl ve státem vlastněné Dong Energy za 1,5 miliardy dolarů, čímž se sníží podíl státu na zhruba 60 %. Navzdory odchodu socialistů z vlády byla dohoda schválena a očekává se, že koalice krizi ustojí.

Nezaměstnanost v Německu v lednu klesla více, než se předpokládalo, a počet lidí bez práce sestoupil na minimum za bezmála rok, sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ale zůstala na prosincové revidované úrovni 6,8 %. Sdělil ve čtvrtek spolkový úřad práce. Spotřebitelské ceny v Německu v lednu vzrostly podle předběžných údajů meziročně o 1,3 %, tempo tak oproti +1,4 % v prosinci zvolnilo, čekalo se zrychlení na 1,5 %. Nálada podnikatelů se podle institutu Ifo v lednu mírně zlepšila.

Členské země eurozóny ohrožené státním bankrotem by měly v budoucnu místo žádosti o pomoc od ostatních členských států nejprve zavést jednorázovou daň z majetku. Ve své měsíční zprávě to v pondělí navrhla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka.

Španělská ekonomika v závěru loňského roku pokračovala v oživování z hluboké recese. HDP v mezičtvrtletním měření zrychlil růst na 0,3 % z tempa +0,1 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok se ale ekonomika propadla o 1,2 %. Ve čtvrtečním rychlém odhadu to sdělil španělský statistický ústav INE.

Prudké zvýšení úrokových sazeb v Turecku tamní ekonomiku výrazněji nepoškodí. Řekl to ve středu turecký ministr financí Mehmet Şimşek. Dodal, že je zatím brzy na úpravu vládní prognózy, podle které by měla turecká ekonomika v letošním roce vykázat růst v rozsahu čtyř procent. Po razantním zásahu centrální banky lira prudce posílila, v průběhu středy však všechny zisky ztratila a oslabila zpět na hodnotu, na níž se nacházela před zvýšením sazeb.

Inflace v Evropě neroste tak, aby to korespondovalo s relativně lepšími výhledy růstu ekonomiky. Od čtvrtečního zasedání ECB tak mnozí analytici očekávají reakci. Sazby by se měnit neměly (základní je nyní 0,25 %, depozitní 0 %), minimálně vyjádření na adresu nízké inflace a zopakování odhodlání bránit oživení v Evropě za každou cenu lze očekávat. Sazby by se neměly měnit ani ve středu v Polsku a ve čtvrtek v Británii. Snížení základního úroku naopak čekají analytici na úterním zasedání centrální banky v Rumunsku.

Z makrodat budou nejsledovanější data z německého průmyslu, indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby v eurozóně. I v Evropě pokračuje výsledková sezóna, svá čísla odhalí například BP, UBS nebo GlaxoSmithKline. Investoři budou nadále sledovat také situaci v Turecku (v úterý se německá kancléřka Merkelová má setkat s turcekým premiérem Erdoganem), na Ukrajině a na dalších mladých trzích, které během ledna zaznamenaly hluboké poklesy a vyvolaly nervozitu na globálních trzích. V pátek 7. ledna v Soči začínají zimní olympijské hry.

Co bude v prvním únorovém týdnu sledovat makléř Martin Loos z brokerjetu ČS? A jaké očekává obchodování na trzích?

Asie, Austrálie a mladé trhy

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Panasonic, Hitachi, Sharp, Mazda, Mitsubishi)

3/2 Čína - index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl

3/2 Indie - aukce mobilních služeb

4/2 Austrálie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

6/2 FAO - index cen potravin OSN

6/2 Filipíny - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

7/2 Čína - index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (Markit/HSBC)

7/2 Brazílie - index spotřebitelských cen

Česká republika

3/2 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/2 Maloobchodní tržby

6/2 Obchodní bilance

6/2 Průmyslová a stavební výroba

6/2 ČNB rozhodne o měnové politice

Za uplynulý týden oslabil index PX o 2,44 %, v měsíčním horizontu naopak mírně posílil (+0,16 %). Největší zisky zaznamenaly cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna, nejvíce opět oslabila těžařská NWR. Předběžná data o hospodaření zveřejnila pojišťovna VIG.

NWR ztratila 10,4 % na 17,3 Kč. Důvodem je nervozita investorů ohledně budoucnosti firmy, které hrozí restrukturalizace kapitálu, což se pravděpodobně nevyhne ani držitelům dluhopisů. Na situaci reagovaly také ratingové agentury Moody's a S&P, které obě srazily rating a výhled snížily na negativní.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Fortuny, které přidaly 4,2 % na 132,9 Kč. Firma se dostala poblíž svých historických maxim beze zpráv. Na trhu je podle Vaníčka vidět kupce, kteří hledají dividendové tituly se stabilním hospodařením a rostoucími zisky.

Po očištění o jednorázové položky předepsané pojistné vzrostlo společnosti Vienna Insurance Group meziročně o 2,2 %. Předběžný odhad zisku před zdaněním je jen 350 milionů EUR (odhad 450 milionů EUR), bez jednorázových nepříznivých vlivů měl však provozní zisk v roce 2013 dosáhnout 580 milionů EUR. Pozitivním překvapením je zvýšení dividendy. "Chceme využít dobré provozní výkonnosti a silné kapitálové základny, abychom nabídli svým akcionářům atraktivní dividendu. Chceme tak navrhnout zvýšení vyplácené dividendy o 0,1 EUR na 1,3 EUR na akcii, což nám dovolí dosáhnout zajímavého dividendového výnosu 3,6 %," uvedl generální ředitel pojišťovny VIG Peter Hagen.

Finanční skupina PPF oznámila, že dokončila akvizici 65,9% podílu v české Telefónice. Aktuálně běží PPF 30denní lhůta na podání povinné nabídky odkupu minoritním akcionářům. PPF rovněž provedla změny v dozorčí radě. Nadále je pro minoritní akcionáře stěžejní, jaká bude nabídnuta výkupní cena. "Náš odhad je 305,6 Kč za akcii, i když upozorňujeme, že vzhledem k platbě v odložených splátkách za majoritní podíl může PPF nabídnout o něco nižší částku. Připomínáme, že 50 Kč na akcii je podíl odložených plateb, který může za určitých podmínek snížit nabízenou cenu pod 300 Kč za kus hranici. Nabídku musí schválit ČNB," upozorňuje hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

ČEZ oznámil emisi konvertibilních dluhopisů do akcií MOL, čímž vyřeší situaci se svou opcí na tyto akcie. Společnost by si měla zabezpečit relativně výhodné financování. Konečný výsledek bude záviset na úspěšnosti emise.

V novém týdnu budou investory zajímat vedle zahraničních událostí především data z české ekonomiky. Průmyslový index od agentury Markit by měl potvrdit relativní sílu tohoto odvětví. Zasedá také bankovní rada ČNB, nečeká se ale žádná změna monetární politiky. Česká koruna se drží okolo 27,5 EUR/CZK, tedy bezpečně v pásmu nad 27, což je hranice, kterou chce banka udržovat, aby podpořila český vývoz a celou ekonomiku.

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě ve středu jmenoval vládu vedenou Bohuslavem Sobotkou, která nahradila dosavadní kabinet Jiřího Rusnoka. Vláda musí podle ústavy předstoupit před Poslaneckou sněmovnu do 30 dní s žádosti o vyslovení důvěry. Podle předběžných vyjádření by hlasování o důvěře mělo proběhnout 18. února. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má ve sněmovně většinu 111 hlasů.

Věříte politice intervencí ČNB? Pokud ano, toto by vás mohlo zajímat
ČNB slibuje držetEUR/CZK nad 27 několik měsíců, nefandí však ani dalšímu…
Okolo NWR je živo. Co si o tom myslí zkušený investiční bankéř?
Minulý týden představenstvo NWR oznámilo několik věcí, které zahýbaly s cenou…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod