Burzovní kalendář 3. 2. - 7. 2. 2014
|

Burzovní kalendář 3. 2. - 7. 2. 2014

Lednová data z amerického trhu práce, zasedání ECB a pokračující výsledková sezóna budou dominantními faktory působícími na světové finanční trhy v prvním únorovém týdnu. Do pátku 7. února by politici v USA měli zvýšit dluhový strop.

Investiční a ekonomický výhled

USA

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Yum! Brands, CME Group, Time Warner, Merck, Walt Disney, Twitter, General Motors, Philip Morris International)

3/2 Prodeje aut

3/2 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/2 Stavební výdaje

4/2 Podnikové objednávky

4/2 CBO (rozpočtový výbor Kongresu) vydá výhled pro americkou ekonomiku na rok 2014

5/2 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

5/2 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (ISM)

6/2 Tržby obchodních řetězců

6/2 Obchodní bilance

7/2 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/2 Spotřebitelské úvěry

Za uplynulý týden Dow klesl o více než procento a za celý měsíc dokonce o 5,3 %. S&P 500 týdenní ztrátu prohloubil na 0,4 % a měsíční na 3,6 %. Nasdaq v uplynulém týdnu oslabil o 0,6 % a celý měsíc pro něj znamenal pokles o 1,7 %. Pro americké akcie je to první ztrátový měsíc od srpna loňského roku a nejhorší od května 2012.

"Ekonomická data jsou smíšená. Velice pozitivní byl čtvrteční údaj o růstu HDP, o to překvapivější byl propad futures před pátečním otevřením trhů. Důležitý je graf s aktuálním supportem v zóně 1 770. Další záchytný bod by mohl být na 1 750, pak následuje zóna 1 700 až 1 710. Klíčovou hladinou pro další růst je 1 800. Pokud index S&P 500 dokáže uzavřít výše, vrátí se do rozpětí 1 800 až 1 850," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Lednová ztráta 3,6 % jednoznačně ukázala, že je klidné obchodování roku 2013 minulostí. Trhy jdou dolů a je jedno, zda se píše o Turecku, Číně, nebo trpaslících. Cena se dostala příliš vysoko a bude klesat a stoupat v rychlém sledu."

Americké akcie v lednu negativně reagovaly především na výprodeje na rozvojových trzích a na známky toho, že čínská ekonomika zpomaluje. Příliš investory neuklidnilo ani rozhodnutí Fedu o dalším snížení tempa nákupů dluhopisů.

Od roku 1950 si index S&P 500 připsal 24 ztrátových lednů, pouze v jedenácti z těchto let však zároveň uzavřel rok níže, než byla jeho hodnota 31. ledna daného roku. Vyplývá to z dat sesbíraných MKM Partners. Podle stejného průzkumu byl celý rok pro index ztrátový v 58 % případů. Naposledy S&P 500 zaznamenal ztrátový leden v roce 2010, v následujících jedenácti měsících však posílil o 17 % a rok 2010 zakončil s 13% ziskem.

"Zdá se, že investoři letos mohou počítat se zvýšenou volatilitou a nižším ziskem," říká Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Potřebujeme, aby zisky firem táhly trhy smysluplně nahoru, ale k tomu je potřeba zlepšující se ekonomická situace."

Podle takzvaného lednového barometru, který hodnotí vývoj v celém roce na základě dění na trzích v lednu, by letošní rok měl být pro akcie špatný. Predikce založené na lednovém vývoji se vyplnily v 62 z posledních 85 let, tedy v 73 % případů. Analytici však ztrátový rok neočekávají, zato jsou si jistí, že volatilitě se letos nevyhneme.

Stratégové a analytici se neshodují v tom, zda je současný pokles cen amerických akcií začátkem dlouho vyhlížené alespoň 10% korekce. Ryan Detrick ze Schaeffer's Investment Research je pesimistou a čeká i hlubší než 10% propad, Tom Lee z JPMorgan nebo James Paulsen z Wells Capital Management čekají odraz akcií vzhůru a dosažení nových maxim. Korekci ale letos druhý jmenovaný z nich očekává.

Další události posledního lednového týdne, včetně přehledu zveřejněných makrodat a výsledků firem, najdete ZDE.

První únorový týden bude nabitý makrodaty. V pondělí budou investoři nejvíce sledovat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se u ISM čeká mírný pokles na 56 bodů po 57 bodech. V úterý budou zajímavé především podnikové objednávky (očekáván růst o 0,7 % po +1,8 %). Ve středu na trh dorazí předzvěst lednových dat z trhu práce v podobě reportu ADP o situaci ve firemním sektoru (odhad: 180 až 190 tisíc nových míst). Ve stejný den bude zveřejněn také index ISM za nevýrobní sektor (očekáváno 53,9 bodu).

Zásadní pro další nastavení politiky Fedu i pro názor trhu na americkou ekonomiku, která na konci loňského roku podle předběžných dat rostla o více než 3 %, bude zásadní páteční zpráva o vývoji na trhu práce během ledna. Po velkém zklamání v prosinci, kdy sice míra nezaměstnanosti klesla na 6,7 % (čeká se stagnace), ale nových míst nevzniklo ani sto tisíc, se čeká oživení na zhruba 175 tisíc nových pracovních míst. Průměrná mzda měla narůst asi o 0,2 %.

V čele Fedu je od prvního února Janet Yellenová, v týdnu ale veřejně nevystoupí. Slovo si však vezme řada jejích kolegů z oblastních poboček Fedu, například Jeffrey Lacker, Dennis Lockhart nebo Charles Plosser. Centrální banka v týdnu podle očekávání snížila objem odkupů aktiv na 65 miliard USD měsíčně.

Firemní sféře stále dominuje výsledková sezóna. Odhady na úrovni zisku zatím překonává přes 60 % firem z indexu S&P 500. V týdnu svá čísla odhalí 20 % firem z indexu S&P 500, například Anadarko Petroleum, Yum! Brands, CME Group, Time Warner a Merck, dále mimo jiné LinkedIn a Twitter. Přehled očekávaných výsledků najdete ZDE.

Vedle toho se v týdnu opět bude řešit dluhový strop. Na ten by americká ekonomika měla narazit v pátek 7. února. V pondělí na toto téma bude mluvit ministr financí Jack Lew. Ten apeluje na to, že i kdyby se nestihlo strop zvýšit do pátku, politici by to měli udělat alespoň do konce měsíce.

V pondělí a v úterý se v Kongresu budou řešit úniky osobních údajů z platebních karet.

Evropa

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Sanofi, UBS, Daimler, BP)

3/2 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/2 Itálie - index spotřebitelských cen a průmyslová výroba

5/2 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

5/2 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/2 Německo - průmyslové objednávky

6/2 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

7/2 Německo, Francie, Spojené království - obchodní bilance

7/2 Německo, Spojené království - průmyslová výroba

Index EuroStoxx 50 za celý týden odepsal 0,47 % a leden zakončil slabší o 2,88 %. Panevropský index Euro Stoxx 600 v lednu stejně jako Euro Stoxx 50 oslabil vůbec poprvé od srpna a za celý měsíc klesl o 1,75 %.

Tempo inflace v lednu v eurozóně podle předběžných dat zpomalilo na 0,7 % z listopadových 0,8 % meziročně. Očekávalo se přitom zrychlení na 0,9 %. Jádrová inflace naopak v souladu s odhady vzrostla na 0,8 % z 0,7 %. Ceny energií podle předběžných dat v lednu klesly meziročně o 1,2 %. Míra nezaměstnanosti v prosinci stagnovala na 12 % (listopad i říjen revidovány z 12,1 % na 12 %).

Letošní zátěžové testy evropských bank budou tvrdší než všechny předchozí. Uvedl to v pátek podle agentury Reuters Evropský bankovní úřad (EBA). Dodal, že letošní testy budou zahrnovat 124 předních bank z Evropské unie, zatímco předchozí se týkaly pouze 91 bank. K úspěšnému absolvování testů budou muset banky v rámci tříletého krizového scénáře udržet ukazatel kapitálové přiměřenosti nad 5,5 %.

Obnova důvěry veřejnosti v bankovní systém, snižování veřejných i soukromých dluhů a reforma pracovního trhu by měly být základními součástmi snah o podporu růstu a zaměstnanosti v Evropské unii. Uvedla to v úterý šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v Bruselu s tím, že unie je nyní na zásadní křižovatce.

Dánskou vládu postihla krize poté, co socialistická strana opustila vládnoucí koalici kvůli dohodě s Goldman Sachs. Dohoda umožňuje bance koupit 19% podíl ve státem vlastněné Dong Energy za 1,5 miliardy dolarů, čímž se sníží podíl státu na zhruba 60 %. Navzdory odchodu socialistů z vlády byla dohoda schválena a očekává se, že koalice krizi ustojí.

Nezaměstnanost v Německu v lednu klesla více, než se předpokládalo, a počet lidí bez práce sestoupil na minimum za bezmála rok, sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ale zůstala na prosincové revidované úrovni 6,8 %. Sdělil ve čtvrtek spolkový úřad práce. Spotřebitelské ceny v Německu v lednu vzrostly podle předběžných údajů meziročně o 1,3 %, tempo tak oproti +1,4 % v prosinci zvolnilo, čekalo se zrychlení na 1,5 %. Nálada podnikatelů se podle institutu Ifo v lednu mírně zlepšila.

Členské země eurozóny ohrožené státním bankrotem by měly v budoucnu místo žádosti o pomoc od ostatních členských států nejprve zavést jednorázovou daň z majetku. Ve své měsíční zprávě to v pondělí navrhla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka.

Španělská ekonomika v závěru loňského roku pokračovala v oživování z hluboké recese. HDP v mezičtvrtletním měření zrychlil růst na 0,3 % z tempa +0,1 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok se ale ekonomika propadla o 1,2 %. Ve čtvrtečním rychlém odhadu to sdělil španělský statistický ústav INE.

Prudké zvýšení úrokových sazeb v Turecku tamní ekonomiku výrazněji nepoškodí. Řekl to ve středu turecký ministr financí Mehmet Şimşek. Dodal, že je zatím brzy na úpravu vládní prognózy, podle které by měla turecká ekonomika v letošním roce vykázat růst v rozsahu čtyř procent. Po razantním zásahu centrální banky lira prudce posílila, v průběhu středy však všechny zisky ztratila a oslabila zpět na hodnotu, na níž se nacházela před zvýšením sazeb.

Inflace v Evropě neroste tak, aby to korespondovalo s relativně lepšími výhledy růstu ekonomiky. Od čtvrtečního zasedání ECB tak mnozí analytici očekávají reakci. Sazby by se měnit neměly (základní je nyní 0,25 %, depozitní 0 %), minimálně vyjádření na adresu nízké inflace a zopakování odhodlání bránit oživení v Evropě za každou cenu lze očekávat. Sazby by se neměly měnit ani ve středu v Polsku a ve čtvrtek v Británii. Snížení základního úroku naopak čekají analytici na úterním zasedání centrální banky v Rumunsku.

Z makrodat budou nejsledovanější data z německého průmyslu, indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby v eurozóně. I v Evropě pokračuje výsledková sezóna, svá čísla odhalí například BP, UBS nebo GlaxoSmithKline. Investoři budou nadále sledovat také situaci v Turecku (v úterý se německá kancléřka Merkelová má setkat s turcekým premiérem Erdoganem), na Ukrajině a na dalších mladých trzích, které během ledna zaznamenaly hluboké poklesy a vyvolaly nervozitu na globálních trzích. V pátek 7. ledna v Soči začínají zimní olympijské hry.

Co bude v prvním únorovém týdnu sledovat makléř Martin Loos z brokerjetu ČS? A jaké očekává obchodování na trzích?

Asie, Austrálie a mladé trhy

3/2 až 7/2 Výsledková sezóna (Panasonic, Hitachi, Sharp, Mazda, Mitsubishi)

3/2 Čína - index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl

3/2 Indie - aukce mobilních služeb

4/2 Austrálie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

6/2 FAO - index cen potravin OSN

6/2 Filipíny - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

7/2 Čína - index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (Markit/HSBC)

7/2 Brazílie - index spotřebitelských cen

Česká republika

3/2 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/2 Maloobchodní tržby

6/2 Obchodní bilance

6/2 Průmyslová a stavební výroba

6/2 ČNB rozhodne o měnové politice

Za uplynulý týden oslabil index PX o 2,44 %, v měsíčním horizontu naopak mírně posílil (+0,16 %). Největší zisky zaznamenaly cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna, nejvíce opět oslabila těžařská NWR. Předběžná data o hospodaření zveřejnila pojišťovna VIG.

NWR ztratila 10,4 % na 17,3 Kč. Důvodem je nervozita investorů ohledně budoucnosti firmy, které hrozí restrukturalizace kapitálu, což se pravděpodobně nevyhne ani držitelům dluhopisů. Na situaci reagovaly také ratingové agentury Moody's a S&P, které obě srazily rating a výhled snížily na negativní.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Fortuny, které přidaly 4,2 % na 132,9 Kč. Firma se dostala poblíž svých historických maxim beze zpráv. Na trhu je podle Vaníčka vidět kupce, kteří hledají dividendové tituly se stabilním hospodařením a rostoucími zisky.

Po očištění o jednorázové položky předepsané pojistné vzrostlo společnosti Vienna Insurance Group meziročně o 2,2 %. Předběžný odhad zisku před zdaněním je jen 350 milionů EUR (odhad 450 milionů EUR), bez jednorázových nepříznivých vlivů měl však provozní zisk v roce 2013 dosáhnout 580 milionů EUR. Pozitivním překvapením je zvýšení dividendy. "Chceme využít dobré provozní výkonnosti a silné kapitálové základny, abychom nabídli svým akcionářům atraktivní dividendu. Chceme tak navrhnout zvýšení vyplácené dividendy o 0,1 EUR na 1,3 EUR na akcii, což nám dovolí dosáhnout zajímavého dividendového výnosu 3,6 %," uvedl generální ředitel pojišťovny VIG Peter Hagen.

Finanční skupina PPF oznámila, že dokončila akvizici 65,9% podílu v české Telefónice. Aktuálně běží PPF 30denní lhůta na podání povinné nabídky odkupu minoritním akcionářům. PPF rovněž provedla změny v dozorčí radě. Nadále je pro minoritní akcionáře stěžejní, jaká bude nabídnuta výkupní cena. "Náš odhad je 305,6 Kč za akcii, i když upozorňujeme, že vzhledem k platbě v odložených splátkách za majoritní podíl může PPF nabídnout o něco nižší částku. Připomínáme, že 50 Kč na akcii je podíl odložených plateb, který může za určitých podmínek snížit nabízenou cenu pod 300 Kč za kus hranici. Nabídku musí schválit ČNB," upozorňuje hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

ČEZ oznámil emisi konvertibilních dluhopisů do akcií MOL, čímž vyřeší situaci se svou opcí na tyto akcie. Společnost by si měla zabezpečit relativně výhodné financování. Konečný výsledek bude záviset na úspěšnosti emise.

V novém týdnu budou investory zajímat vedle zahraničních událostí především data z české ekonomiky. Průmyslový index od agentury Markit by měl potvrdit relativní sílu tohoto odvětví. Zasedá také bankovní rada ČNB, nečeká se ale žádná změna monetární politiky. Česká koruna se drží okolo 27,5 EUR/CZK, tedy bezpečně v pásmu nad 27, což je hranice, kterou chce banka udržovat, aby podpořila český vývoz a celou ekonomiku.

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě ve středu jmenoval vládu vedenou Bohuslavem Sobotkou, která nahradila dosavadní kabinet Jiřího Rusnoka. Vláda musí podle ústavy předstoupit před Poslaneckou sněmovnu do 30 dní s žádosti o vyslovení důvěry. Podle předběžných vyjádření by hlasování o důvěře mělo proběhnout 18. února. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má ve sněmovně většinu 111 hlasů.

Věříte politice intervencí ČNB? Pokud ano, toto by vás mohlo zajímat
ČNB slibuje držetEUR/CZK nad 27 několik měsíců, nefandí však ani dalšímu oslabení. Posílení koruny může i tak ukrojit až 50 haléřů z každého prodaného eura, a to i s ČNB na stráži. Co s tím?
Okolo NWR je živo. Co si o tom myslí zkušený investiční bankéř?
Minulý týden představenstvo NWR oznámilo několik věcí, které zahýbaly s cenou akcií firmy. Nejprve to byla zpráva o cenách kontraktů na první kvartál, následně informace o podrobné prověrce kapitálové struktury, respektive možnosti navýšit kapitál v NWR úpisem nových akcií. Nad situací firmy se zamýšlí investiční bankéř Petr Kováč.
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna