Burzovní kalendář 24. 2. - 28. 2. 2014
|

Burzovní kalendář 24. 2. - 28. 2. 2014

Poslední únorový týden nabídne především výživnou porci makrodat v čele se zpřesněnými údaji o vývoji americké ekonomiky na konci loňského roku, v Evropě vedle inflace a nezaměstnanosti investoři jistě budou reagovat na index nálady Ifo v Německu. Pražská burza zažije vrchol výsledkové sezóny v podobě oznamovaných hospodářských čísel ČEZ, Telefóniky C.R. a Erste Group Bank, své údaje připojí i mediální CME.

Investiční a ekonomický výhled

USA

24/2 až 28/2 Výsledková sezóna (Home Depot, Macy's, Lowe's, Target, J.C. Penney, Salesforce.com, Gap, Sears Holdings, Best Buy)

24/2 Index nákupních manažerů v oblasti služeb (FLASH)

24/2 Index aktivity chicagského Fedu

24/2 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

25/2 Index cen domů S&P/Case-Shiller

25/2 Index cen domů FHFA

25/2 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

25/2 Spotřebitelská důvěra

26/2 Prodeje nových domů

27/2 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/2 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

27/2 Projev Janet Yellenové v Senátu

28/2 HDP a osobní spotřeba za 4Q3013

28/2 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga

28/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

28/2 Pokračující prodeje domů

Americké akcie v uplynulém týdnu nepatrně ztratily. Posílil pouze index Nasdaq, který přidal 0,46 % a rostl třetí týden v řadě. Dow naopak 0,32 % ztratil a S&P 500 klesl o 0,13 %. Po lednovém poklesu trh v únoru ale těží ze zvýšeného přílivu peněz do akciových fondů. To naznačuje, že akciím investoři stále věří.

Index S&P 500 od propadu o 2,3 % z 3. února vytrvale posiluje a jen třikrát uzavřel s mírnou ztrátou (0,1 %, 0,63 % a 0,19 %). Uplynulý zkrácený obchodní týden index strávil pod silnou rezistencí 1 850 bodů a nakonec mírně ztratil. Rozdíl mezi pátečními cenami je ale pouze 2,5 bodu. "Index je v zóně, která funguje jako magnet. Cenu rychle přitáhne a nechce ji pustit. Na přelomu loňského a letošního roku se index v rozmezí "zdržel" celý měsíc. Pokud se v nejbližší době neobjeví negativní zprávy, je velká šance na překonání rezistence 1 850 s následným rychlým růstem. Klíčovou rezistencí je 1 850 bodů, na opačné straně je klíčovým supportem únorové minimum 1 740," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Události uplynulého týdne, ve kterém mimo jiné Facebook oznámil akvizici WhatsApp, a zveřejněné výsledky firem si připomeňte ZDE.

Centrální banka USA podcenila krizi v roce 2008. Příchod největší recese od Velké hospodářské krize z 30. letech minulého století zaznamenala až v době, kdy se země již plně ponořila do krize. Vyplývá to z přepisů zápisů jednání Fedu z roku 2008. Podobnou chybu od té doby Fed zkouší nezopakovat a podle některých ekonomů až přehnaně podporuje ekonomiku. V týdnu by měla na odložené slyšení do Senátu dorazit nová šéfka Fedu Janet Yellenová. Lze ovšem očekávat, že pouze zopakuje argumentaci z vystoupení ve Sněmovně reprezentantů, a tentokrát dokonce na přátelštější půdě. Senát totiž ovládají demokraté, kterým je uvolněná měnová politika bližší než republikánům.

Čtěte také: Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

Data z americké ekonomiky v posledních týdnech sráží nepříznivé zimní počasí. Od dat z realitního trhu (s výjimkou zpožděného S&P/Case-Shiller indexu) lze proto očekávat spíše zklamání, podobně jako jsme to viděli v uplynulých týdnech.

Hlavní údaje ale čekají trhy na konci týdne. Nejprve to budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které jsou klíčovým ukazatelem důvěry firem i lidí v ekonomický vývoj. Americká ekonomika rostla podle prvních odhadů ve čtvrtém kvartálu 2013 o 3,2 % po růstu o 4,1 % v předchozím čtvrtletí. Zpřesněné údaje se čekají v pátek a analytici předpokládají, že HDP USA narostl ke konci roku méně, konkrétně o 2,5 %.

Pokračuje také výsledková sezóna. V týdnu své údaje oznamuje řada maloobchodních řetězců, například Target, Gap, nebo J.C. Penney. Přehled firem a očekávaných výsledků nejen z USA najdete ZDE.

Další očekávané události v kostce:

Pondělí

 • Americká a jihokorejská armáda zahájí společná cvičení. Ta v minulosti vyvolávala negativní reakce KLDR.

Úterý

 • Šéfka MMF Christine Lagardeová promluví na Stanfordově univerzitě o globální ekonomice a inovacích.

Pátek

 • Prezident Barack Obama promluví na setkání vedení demokratické strany. Měl by mluvit o letošních volbách do Kongresu, o imigračních zákonech i zdravotnické reformě.

Evropa

24/2 až 28/2 Výsledková sezóna (HSBC, Vivendi, BASF, Fresenius, Repsol, Airbus Group, Anheuser-Busch InBev, Allianz, Royal Bank of Scotland, Telefónica, GDF Suez, British American Tobacco, Bayer)

24/2 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

24/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen

25/2 Německo - HDP za 4Q2013

25/2 Itálie - maloobchodní tržby

26/2 Spojené království - HDP za 4Q2013

27/2 Německo - nezaměstnanost

27/2 Eurozóna - ekonomická a spotřebitelská důvěra

27/2 Německo - index spotřebitelských cen

27/2 Španělsko - HDP za 4Q2013

28/2 Německo - maloobchodní tržby

28/2 Itálie - index spotřebitelských cen a nezaměstnanost

28/2 Eurozóna - nezaměstnanost

28/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Index DJ EuroStoxx 50 za uplynulý týden přidal 0,4 %. Asi nejsledovanější byl - navzdory malému dopadu na finanční trhy - vývoj na Ukrajině. Ten nabral o víkendu velice rychlý spád - prezident Janukovyč souhlasí s novými prezidentskými volbami, část opozice chce ale zůstat v ulicích, navzdory příměří a dohodám panuje nedůvěra v jejich dodržení, parlament ovládaný opozicí (stejně jako celý Kyjev) schvaluje rychle zákony. Janukovyč mluví o státním převratu a zdržuje se ve východní části země. Hlavní události a hospodářské výsledky firem uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Z evropské ekonomiky dorazí řada důležitých údajů. Investoři budou sledovat data z Německa (Ifo, maloobchodní tržby, nezaměstnanost i inflaci) i z celé unie (čeká se mimo jiné stále vysoká úroveň nezaměstnanosti, v eurozóně přes 12 %), dílčí makrodata zveřejňují i státy jižního křídla euroklubu.

Z nich nejsledovanější je v posledních dnech Itálie. Novou vládu by tam měl hned v úvodu týdne představit parlamentu nový premiér Matteo Renzi. Trh jeho uvedení do pozice premiéra, respektive možnost, že by se premiérem měl stát, přivítal. Sledovaný bude vzhledem k vývoji v uplynulých letech především post ministra financí. Ten bude zastávat uznávaný ekonom OECD Pier Carlo Padoan.

Co bude v týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Další očekávané události v kostce:

Pondělí

 • V Barceloně začíná Mobile World Congress. Trvá do čtvrtka a zúčastní se ho i Ginni Romettyová z IBM a Mark Zuckerberg, šéf Facebooku.
 • Britská vláda zasedá ve Skotsku, čímž zahajuje kampaň proti odtržení Skotska od Spojeného království. Referendum na toto téma se koná v září.
 • Německá kancléřka Angela Merkelová letí do Jeruzaléma na dvoudenní návštěvu Izraele.
 • Evropská komise vydá zemědělský výhled na únor.

Úterý

 • Evropská komise vydá svůj ekonomický výhled.
 • Španělský premiér Mariano Rajoy v parlamentu vystoupí v diskuzi o stavu země.

Středa

 • HDP Spojeného království vzrostl ve 4Q2013 podle předběžných dat o 0,7 %. Vyjdou zpřesněné údaje.
 • Ministři obrany zemí NATO v Bruselu diskutují o stažení jednotek z Afghánistánu.

Čtvrtek

 • Člen rady ECB Jens Weidmann pronese zahajovací řeč na sympoziu Bundesbank o finanční stabilitě a roli centrálních bank. Na akci vystoupí i Mario Draghi.
 • Angela Merkelová navštíví Británii, setká se s premiérem Davidem Cameronem a promluví k zákonodárcům. Očekává se apel na setrvání Spojeného království v EU.

Pátek

 • Německý ministr financí Wolfgang Schäuble a guvernér Bank of England Mark Carney promluví na sympoziu Bundesbank o finanční stabilitě a roli centrálních bank.
 • Norský státní fond vydá výroční zprávu. Bude možné nahlédnout pod pokličku jeho 840 miliardového dolarového portfolia.

Asie, emerging markets

25/2 Jihoafrická republika - HDP za 4Q2013

26/2 Brazílie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

27/2 Brazílie - HDP za 4Q2013

28/2 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

28/2 Japonsko - spotřeba domácností

28/2 Japonsko - nezaměstnanost

28/2 Japonsko - index spotřebitelských cen

28/2 Japonsko - průmyslová výroba

28/2 Japonsko - maloobchodní tržby

28/2 Indie - HDP za 4Q2013

28/2 Turecko, Jihoafrická republika - obchodní bilance

Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Střed a východ Evropy se musí…
Během pěti, sedmi let střední Evropa dokáže, že umí dělat byznys. Výrazně tu…
Rob Carnell (ING): Na trhu se to mele, králem je opět hotovost. Díky…
Na trhu dochází k velkému přeceňování, a proto jsou některé rozvíjející se trhy…

Česká republika

24/2 Důvěra v ekonomice, v průmyslu a spotřebitelská důvěra

24/2 Index cen výrobců

26/2 Telefónica C.R. - hospodářské výsledky za 4Q2013

27/2 ČEZ - hospodářské výsledky za 4Q2013

27/2 CME - hospodářské výsledky za 4Q2013

28/2 Erste Group Bank - výsledky za 4Q2013

Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o 1,84 % na 1 046,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly opět cenné papíry ČEZ, nejvíce oslabila i tentokrát těžební firma NWR. V předchozím týdnu akcie posílily o 2,6 %.

Největší ztrátu předvedly akcie NWR, které přišly o 31 % na 10,8 Kč. Firma zažívá volný pád kvůli obavám investorů z očekávané restrukturalizace kapitálu. Negativně se projevila také snížená doporučení ze strany některých analytiků.

Akcie NWR nemají podle analytiků v současné době prakticky žádnou podporu. Mohly by ji najít, pokud se firma s věřiteli dohodne na restrukturalizaci svého velkého dluhu a na posílení kapitálu. Důvodem propadu akcií NWR je podle Marka Hatlapatky ze společnosti CYRRUS velmi špatná hospodářská situace firmy. Majitelka černouhelné OKD oznámila, že se loni kvůli odpisům majetku propadla do čisté ztráty zhruba 26,7 miliardy korun.

Naopak největší růst v týdnu zaznamenaly akcie ČEZ, které posílily o 4,2 % na 564 Kč. Za tímto růstem nebyla podle Pavla Rysky z J&T Banky žádná zásadní zpráva. Je tak spíše jen důsledkem absence výraznějšího prodejce, který na trhu operoval v předchozích týdnech.

Investoři v Praze mají před sebou podle všeho velice živý týden. Výsledky hospodaření totiž oznámí Telefónica C.R., ČEZ, Erste Group Bank a CME.

V případě ČEZ se očekává spíše slabší výkon na konci loňského roku. "Poslední kvartál bude slabý, nicméně očekáváme, že firma dosáhne stanoveného cíle EBITDA za rok 2013 ve výši 81 miliard Kč. Důvodem je dobrá produkce jaderných i uhelných elektráren. Nejdůležitější bude sledovat výhled na rok 2014. Očekáváme nižší EBITDA o 15 % mezi 69 a 70 miliardami Kč a čistý zisk mezi 29 a 30 miliardami Kč," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.

"Během 4Q2013 dokončila CME program snižování nákladů (propouštělo se hlavně v Rumunsku), což bude mít negativní dopad na provozní výkonnost. Na druhou stranu čekáme zlepšení v ČR a předpokládáme, že CME překoná výhled tržeb přibližně o 30 milionů USD. Dovedeme si také představit, že CME odepíše část goodwillu v ČR," upozorňuje na důležité momenty výsledkové zprávy jedné z menších emisí na pražském parketu jeho kolega Václav Kmínek.

Poslední kvartál plně pod křídly mateřské Telefóniky má za sebou její česká dcera. "Pokles tržeb Telefóniky C.R. ve 4Q2013 bude tažen domácím mobilním segmentem i segmentem pevných linek. Tržby z ICT měly být vysoké, ale kvůli předčasným volbám, které odložily řadu veřejných projektů, klesnou o 23 % meziročně. Pochybnosti máme o dividendě. Nemyslíme si, že nový vlastník PPF bude chtít rozdělit zisk minoritním akcionářům," říká Veronika Sutedja, analytička z Erste Group.

Samotná Erste reportuje výsledky hospodaření v pátek. Banka sama varovala, že za loňský rok dosáhne zisku pouze okolo 60 milionů EUR (více zde: ). Cokoli nad tuto úroveň by bylo velkým překvapením. Nízký zisk má být způsoben odpisy, o to sledovanější proto bude úroveň poskytování úvěrů, výnosy z úroků a další ukazatele.

Jak v Praze investovat?

Anketa: Jaká je nejlepší investice ve střední Evropě?
Středoevropské trhy loni nic oslnivého nepředvedly. PX ztratil 5,5 %, koruna…
Petr Koblic: Bouře na mladých trzích Česko nezasáhnou, i když nás…
Mnohé globální banky stále Česko řadí za železnou oponu. Zatímco rakouské akcie…
Jak dlouho ještě se bude česká ekonomika hrabat z popela?
Poměrně nenápadně, ale statisticky docela přesvědčivě prochází česká ekonomika…
Co letos předvedou menší emise jako Pegas Nonwovens, TMR, Orco, CME…
Budoucnost mediální CME, "Vítkova" Orka, TMR nebo Fortuny v supersportovním…
před 3 minutami

Dyson zvýšila tržby díky vysavačům na baterie o téměř polovinu

Bezkabelové vysavače na baterie britské společnosti Dyson jsou nejrychleji prodávaným produktem ve čtvrtstoleté...
Evropské akcie Spojené království Výsledková sezóna
Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225
před 22 minutami

Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225

Asijské akciové trhy v pondělí zakončily obchodování v negativním pásmu. Investoři se vraceli k pátečnímu neúspěchu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)
před 37 minutami

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v březnu překonala očekávání analytiků. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na...
Německo Index Ifo
před hodinou

China Southern jedná o propojení s American Airlines

Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern,...
Čína Doprava Asijské akcie
před hodinou

Rozšíření Dukovan jako téma předvolební kampaně? ČEZ by mohl dostat měkké garance

Podle Hospodářských novin by nový ministr průmyslu měl udělat z tématu výstavby reaktoru v Dukovanech jeden z bodů...
ČEZ Akcie ČR Politika
09:03

MONETA Money Bank: Dividenda bude vyplacena 26. června

MONETA Money Bank v pátek zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 24. dubna. Z informací, které...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Dividendy
09:00

ČEZ: Neplánovaně odstavený blok Dukovan bude restartován ve čtvrtek

Neplánovaně odstavený druhý blok v jaderné elektrárně Dukovany bude restartován 30. března.
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
08:57

Philip Morris ČR se k IQOS vyjádří na valné hromadě 28. dubna

Mluvčí společnosti uvedla, že Philip Morris ČR se k výrobku IQOS vyjádří v den konání řádné valné hromady akcionářů...
Philip Morris ČR Akcie ČR Tabák
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity