Co musíte ráno vědět (28. února)
|

Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na evropských i amerických burzách, jaké bylo v únoru tempo inflace v největší evropské ekonomice a co byste v žádném případě neměli dělat, když vaše auto nečekaně vypoví službu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přepisovaly historii, S&P 500 uzavřel nad 1 850 body

Americké akcie ve čtvrtek během první poloviny obchodování mírně posilovaly. Za jejich růstem stály především příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních společností, například řetězce Best Buy. Náladu investorů nedokázaly zkazit ani horší než očekávané údaje z amerického trhu práce - týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. února vzrostl o 14 tisíc na 348 tisíc, ačkoli se čekal mírný pokles na 335 tisíc z předchozích 336 tisíc. Trh naopak mírně povzbudil lednový vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které klesly méně, než se předpokládalo. Dow nakonec posílil o 0,46 % na 16 272,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,49 % a poprvé v historii uzavřel nad hladinou 1 850 bodů na 1 854,29 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,63 % na 4 318,93 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, sektoru základních materiálů a technologickému odvětví. Jako jediný naopak oslabil sektor služeb.

Index Dow se za 20 let může dostat na 60 tisíc bodů, tvrdí veterán trhu

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři nadále sledují vývoj situace na Ukrajině a v Rusku, které již ve středu zahájilo přesun části své vojenské síly na rusko-ukrajinskou hranici. Odpoledne investory na starém kontinentu mírně znepokojila americká makrodata, podle kterých týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl, ačkoli se čekal pokles. Britský FTSE 100 posílil o 0,16 %, německý DAX ale naopak klesl o 0,76 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,01 %. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, odvětví cestovního ruchu a titulům ze sektoru základních materiálů. Zaostaly naopak pojišťovny, mediální tituly a sektor telekomunikací. Cena akcií britské Royal Bank of Scotland klesla o téměř 8 % poté, co banka oznámila, že hodlá výrazně snížit náklady, odprodat značnou část svého majetku a přeorientovat se hlavně na domácí trh.

Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné. Měny na mladých trzích budou dále ztrácet

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila půl procenta. Dolů ji táhly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,52 % na 1 014,43 bodu. Více než polovinu obchodů představovaly cenné papíry společnosti ČEZ, která ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Její akcie na zprávu reagovaly oslabením o 0,69 %. Téměř pět procent odevzdala mediální CME, která ve čtvrtek čísla neodhalila, ale oznámila, že je zveřejní v pátek. O téměř osm procent zlevnily akcie těžařské NWR poté, co Komerční banka snížila cílovou cenu na 7 Kč a ponechala doporučení prodat. Přes dvě procenta odevzdala i Erste Group Bank, která bude reportovat hospodářské výsledky v pátek ráno. Posílily naopak akcie likérky Stock (+1,92 %) a o více než procento zpevnily i cenné papíry Unipetrolu.

Orco, Pegas, CME, Fortuna, TMR a Stock Spirits: Co firma, to jedinečný příběh. Podívejte se, co si o nich myslí analytici

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní aktuální čísla o vývoji hrubého domácího produktu a osobní spotřeby ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Investoři budou pozornost věnovat také indexu nákupních manažerů pro oblast Chicaga, indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a počtu pokračujících prodejů domů. V Evropě budou na pořadu dne německé maloobchodní tržby za leden a Itálie a eurozóna zveřejní index spotřebitelských cen a vývoj nezaměstnanosti. Národní index spotřebitelských cen zveřejní krátce po půlnoci středoevropského času také Japonsko, které stejně jako eurozóna a Itálie doplní i údaje o nezaměstnanosti, navíc také o vývoji průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Také bude pokračovat výsledková sezóna. Čísla za poslední tři měsíce minulého roku zveřejní například společnosti Berkshire Hathaway nebo Bayer. Na pražské burze zveřejní výsledky svého hospodaření v posledním čtvrtletí minulého roku společnosti Erste Group Bank a CME. Přehled očekávaných výsledků světových společností najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Na Kypru se protestuje, lidé nechtějí privatizaci

Před budovou kyperského parlamentu se ve čtvrtek sešly stovky lidí. Demonstrovaly kvůli zákonu o privatizaci, který měl parlament projednávat. Vláda chce zprivatizovat podíly v několika společnostech, včetně telekomunikační firmy CyTA nebo elektrárenské EAC. Vláda chce prodejem získat až 1,4 miliardy eur, odborářům se však tento plán nelíbí. Lídr odborových svazů v EAC prohlásil, že privatizace by pro firmu byla devastující a proměnila by ji v soukromý monopol. Kyperský parlament nakonec vládní plány na privatizaci státního majetku odmítl.

6. Správní rada společnosti eBay vrací úder Carlu Icahnovi

Debaty kolem obchodní strategie společnosti eBay se ve čtvrtek vyostřily. Investor Carl Icahn již poslal akcionářům dva otevřené dopisy. V prvním upozornil na to, že by mělo dojít k odštěpení PayPal od eBay a ve druhém dopise se dokonce opřel přímo do managementu, který obvinil z několika "závažných chyb" ve vedení firmy a ze střetu zájmů. Předseda správní rady Pierre Omidyar se rozhodl Icahnovi oplatit stejnou mincí.

7. Inflace v Německu v únoru podle předběžných dat zpomalila na 1,2 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zpomalilo v únoru na jedno procento z 1,2 % v předchozím měsíci. Inflace zpomalila mnohem více, než čekali analytici. Důvodem nízké inflace je pokles cen energií. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Podle neharmonizovaných údajů inflace zpomalila jen na 1,2 % z lednových 1,3 %.

8. Mezinárodní věřitelé schválili Řecku nižší kapitálovou přiměřenost pro banky v zátěžových testech

Čtyři velké řecké banky budou muset v zátěžových testech prokázat jen 8% kapitálovou přiměřenost. Mezinárodní věřitelé schválili požadavek Atén, aby se procento snížilo na osm z původních devíti.

9. Ukrajinská hřivna v reakci na čtvrteční události prudce oslabila

Rusko vyhlásilo bojovou pohotovost pro stíhačky na západě země, Ukrajina vydala prohlášení, v němž uvedla, že jakákoli vojenská akce Ruska na Krymu mimo oblast námořní základny v Sevastopolu bude vnímána jako projev agrese a znovu se objevil bývalý prezident Janukovyč, který před policií uprchl do Ruska a tvrdí, že se stále považuje za právoplatného vůdce země. Hřivna v reakci na to prudce oslabila o dalších téměř devět procent, za poslední čtyři dny oslabila o více než 20 %.

10. ČEZ ve čtvrtém kvartálu naplnil očekávání, na rok 2014 má ale horší výhled

Zisk za 4Q2013 vykázal ČEZ v souladu s očekáváním (3,5 miliardy Kč). Tržby ve stejném čtvrtletí vzrostly firmě o 5 % na 55,4 miliardy Kč. Pro rok 2014 odhaduje firma zisk EBITDA 70,5 miliardy Kč, čistý zisk odhaduje 27,5 miliardy Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Proč se při odtahu auta nespoléhat na vlastní vynalézavost?

Dva mladíci z ruského Petrohradu byli začátkem tohoto týdne velmi nemile překvapeni, když zjistili, že je jejich auto zřejmě nikam nedoveze. S nečekanou situací se však nehodlali smířit a rozhodli se, že svého miláčka na čtyřech kolech nechají odtáhnout nic netušícím řidičem trolejbusu. Bohužel však při své vynalézavosti zapomněli na to, že by si alespoň jeden z nich měl sednout za volant. A co čert nechtěl, zrovna kolem jela policejní hlídka.

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie