Kapitalistova jedenáctka
|

Kapitalistova jedenáctka

Minulý politický režim kapitalisty vykresloval jako krvelačné bestie, jejichž jediným cílem je ožebračit pracující lid. Dnes již se tomuto vyobrazení naštěstí můžeme jen pousmát. Kapitalisté nejsou ani zdaleka pouzí snobové v drahých oblecích a luxusních autech. Většinu z nich naopak tvoří obyčejní lidé, kteří pouze našli odvahu realizovat své sny. Máte-li na kariéru kapitalisty zálusk i vy, začněte následujícími jedenácti jednoduchými kroky.

Kapitalismus Bohatství Úspěch

1. Vybudujte si odrazový můstek

Kapitalistou se samozřejmě stanete pouze tehdy, když budete disponovat dostatečným množstvím investičních prostředků. Nejjednodušší situaci mají šťastlivci, kteří se narodili do bohatého rodinného klanu. Ostatním nezbývá nic jiného než si sestavit podrobný rodinný rozpočet a spočítat, kolik financí z něj lze každý měsíc odesílat na obchodní či jiný investiční účet.

2. Investujte do výrobních prostředků

Německý filozof Karl Marx kapitalistu definoval jako člověka, jenž vlastní výrobní prostředky a zaměstnává dělnickou pracovní sílu. Ačkoli od Marxovy smrti uplynulo již více než 130 let, na modelu kapitalisty se toho příliš nezměnilo. V současné době má navíc možnost získat výrobní prostředky prakticky každý - na burze nic jako minimální investovaná částka neexistuje, a tak záleží pouze na vás, která společnost vám bude říkat "pane".

3. Skupujte různá aktiva

Disponovat investičními prostředky ve formě podílu v několika společnostech je slušný základ, kapitalista však musí své peníze spravovat různoroději. Opomenuty by neměly zůstat cenné papíry s fixním výnosem (dluhopisy) nebo komodity. Část financí byste měli držet také v hotovosti, abyste kdykoli mohli využít aktuálních tržních příležitostí a za výhodných podmínek získat další výrobní prostředky.

4. Rozvíjejte si image

Jaké jméno vám vytane na mysli, když se řekne Microsoft nebo Virgin? Bill Gates a Richard Branson. Prakticky všichni veřejně známí kapitalisté již v rané fázi podnikatelské kariéry pochopili, že ve vodách velkého byznysu uspějí pouze tehdy, když se odliší od konkurence. A právě spojení vlastního příběhu s úspěchem celé firmy je nejobvyklejším způsobem, jak se majitelé firem snaží upoutat pozornost zákazníků a investorů. Například technologická firma Apple nikdy neprodávala jen hudební přehrávače a mobilní telefony, ale i obrovský životní příběh svého zakladatele Steva Jobse. A stejně byste se měli chovat i vy.

5. Zbohatněte na tom, čemu rozumíte

Nezáleží na tom, zda se pohádkové jmění pokusíte získat z pozice investora, nebo šéfa vlastní firmy. Za všech okolností se po vzoru Warrena Buffetta věnujte pouze tomu, čemu rozumíte. Jedině tak se vám totiž podaří v nelítostném konkurenčním boji uspět. V žádném případě se nespoléhejte výhradně na rady svého okolí. Pokud vám například všichni budou tvrdit, že běžné investice do akcií jsou jen pro vystrašené burzovní začátečníky a že skuteční obchodníci investují jedině na páku, nevěnujte jim velkou pozornost a zůstaňte u toho, co dobře znáte.

6. Nespoléhejte se na jediný příjem

Správný kapitalista se nikdy nespoléhá na jediný zdroj finančního příjmu. Hrajete ve volném čase na hudební nástroj, ovládáte dokonale anglický, německý nebo francouzský jazyk, nebo jste snad nadšení sportovci, kteří se o své zkušenosti nebojí podělit s ostatními? Pak neváhejte a pokuste se své přednosti a dovednosti zpeněžit. Můžete si přivydělávat jako učitelé hudby, lektoři cizích jazyků nebo sportovní trenéři. Diverzifikací svých příjmů zajistíte, že vás ani případné nečekané podnikatelské problémy finančně nesrazí na kolena.

7. Neusněte na vavřínech

Všichni kapitalisté 21. století si dobře uvědomují, že nejvýstižnější charakteristikou současnosti je neustálý vývoj. Nikdo z nich se proto v podnikání nespoléhá výhradně na jeden produkt nebo službu. Ovládáte-li vlastní společnost, uvědomte si, že si zákazníky udržíte pouze tehdy, pokud jim stále budete nabízet něco nového. Neustále své produktové portfolio rozšiřujte a obměňujte a nezdráhejte se poměrnou část svých příjmů investovat také do vývoje a inovací svých úspěšných a zavedených produktů a služeb.

8. Neuspěchejte svá rozhodnutí

Pokud se svou dráhu kapitalisty rozhodnete nastoupit na burze, měli byste vědět, že vás čeká strastiplná cesta. Dávno neplatí, že přístup k informacím má jen hrstka vyvolených a většina trhu netuší, co se za zdmi společností ve skutečnosti děje. Připravte se na to, že v okamžiku, kdy usednete za pracovní stůl a začnete hledat vhodné investiční příležitosti, se na vás vyvalí nepřeberné množství informací, čísel, analýz a doporučení. Nezalekněte se, věnujte výběru svých investic dostatek času a v žádném případě nedejte jen na doporučení jednoho nebo dvou analytiků.

9. Nebojte se riskovat

Otevřete se všem možnostem. Být kapitalistou znamená nebát se využít všech příležitostí, tedy i těch, o kterých většina lidí tvrdí, že jsou vhodné leda pro hazardéry bez pudu sebezáchovy. Ne náhodou tvoří většinu úspěšných podnikatelů lidé, jejichž nápadům se trh ze začátku zlomyslně vysmíval. Nebojte se riskovat a bojujte na všech frontách. A pamatujte si, že i když náhodou s některým nápadem neuspějete, zkušenosti, které během snahy o jeho realizaci získáte, vám nikdo nevezme.

10. Optimalizujte své daně

Platit daně je s výjimkou vybraných daňových rájů samozřejmostí a neexistuje možnost, jak se této povinnosti legálně vyhnout. Na druhou stranu ale existuje nepřeberné množství způsobů, jak v souladu se zákonem zajistit, abyste o budoucnosti co největšího množství svých těžce vydělaných peněz rozhodovali vy, nikoli nepříliš efektivně hospodařící stát. Pokud si občas připadáte jako "dojná kráva" finančního úřadu, neváhejte ani chvíli a najměte si zkušeného daňového poradce, který vám s daňovou optimalizací pomůže.

11. Podělte se o svůj úspěch

Ačkoli se zdá, že se kapitalisté o své zisky zásadně nedělí, nemusí tomu tak nutně být. I Bill Gates, světově nejúspěšnější podnikatel současnosti, dokáže být až nečekaně štědrý. Až na svém bankovním kontě budete mít sedmimístnou sumu, vzpomeňte si na Gatesovy příspěvky na různé charitativní projekty a nezapomeňte, že za své bohatství vděčíte pouze a jen společnosti, které jste součástí. Kromě placení daní, kterému se navzdory daňové optimalizaci nikdy zcela nevyhnete, se tak neostýchejte pravidelně přispívat například na vybrané neziskové organizace, které ve vašem nejbližším okolí odvádějí obrovský kus práce.

Zdroj: monevator.com
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
před hodinou

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
před hodinou

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
před hodinou

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
13:30

Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku

Americký výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku a zlepšil i výhled na celý rok. Čistý zisk ve...
Americké akcie Boeing Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
13:20

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
12:55

Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent

Americkému výrobci nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 60,2 procenta na 1,37 miliardy USD. Příčinou...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna