Kapitalistova jedenáctka
|

Kapitalistova jedenáctka

Minulý politický režim kapitalisty vykresloval jako krvelačné bestie, jejichž jediným cílem je ožebračit pracující lid. Dnes již se tomuto vyobrazení naštěstí můžeme jen pousmát. Kapitalisté nejsou ani zdaleka pouzí snobové v drahých oblecích a luxusních autech. Většinu z nich naopak tvoří obyčejní lidé, kteří pouze našli odvahu realizovat své sny. Máte-li na kariéru kapitalisty zálusk i vy, začněte následujícími jedenácti jednoduchými kroky.

Kapitalismus Bohatství Úspěch

1. Vybudujte si odrazový můstek

Kapitalistou se samozřejmě stanete pouze tehdy, když budete disponovat dostatečným množstvím investičních prostředků. Nejjednodušší situaci mají šťastlivci, kteří se narodili do bohatého rodinného klanu. Ostatním nezbývá nic jiného než si sestavit podrobný rodinný rozpočet a spočítat, kolik financí z něj lze každý měsíc odesílat na obchodní či jiný investiční účet.

2. Investujte do výrobních prostředků

Německý filozof Karl Marx kapitalistu definoval jako člověka, jenž vlastní výrobní prostředky a zaměstnává dělnickou pracovní sílu. Ačkoli od Marxovy smrti uplynulo již více než 130 let, na modelu kapitalisty se toho příliš nezměnilo. V současné době má navíc možnost získat výrobní prostředky prakticky každý - na burze nic jako minimální investovaná částka neexistuje, a tak záleží pouze na vás, která společnost vám bude říkat "pane".

3. Skupujte různá aktiva

Disponovat investičními prostředky ve formě podílu v několika společnostech je slušný základ, kapitalista však musí své peníze spravovat různoroději. Opomenuty by neměly zůstat cenné papíry s fixním výnosem (dluhopisy) nebo komodity. Část financí byste měli držet také v hotovosti, abyste kdykoli mohli využít aktuálních tržních příležitostí a za výhodných podmínek získat další výrobní prostředky.

4. Rozvíjejte si image

Jaké jméno vám vytane na mysli, když se řekne Microsoft nebo Virgin? Bill Gates a Richard Branson. Prakticky všichni veřejně známí kapitalisté již v rané fázi podnikatelské kariéry pochopili, že ve vodách velkého byznysu uspějí pouze tehdy, když se odliší od konkurence. A právě spojení vlastního příběhu s úspěchem celé firmy je nejobvyklejším způsobem, jak se majitelé firem snaží upoutat pozornost zákazníků a investorů. Například technologická firma Apple nikdy neprodávala jen hudební přehrávače a mobilní telefony, ale i obrovský životní příběh svého zakladatele Steva Jobse. A stejně byste se měli chovat i vy.

5. Zbohatněte na tom, čemu rozumíte

Nezáleží na tom, zda se pohádkové jmění pokusíte získat z pozice investora, nebo šéfa vlastní firmy. Za všech okolností se po vzoru Warrena Buffetta věnujte pouze tomu, čemu rozumíte. Jedině tak se vám totiž podaří v nelítostném konkurenčním boji uspět. V žádném případě se nespoléhejte výhradně na rady svého okolí. Pokud vám například všichni budou tvrdit, že běžné investice do akcií jsou jen pro vystrašené burzovní začátečníky a že skuteční obchodníci investují jedině na páku, nevěnujte jim velkou pozornost a zůstaňte u toho, co dobře znáte.

6. Nespoléhejte se na jediný příjem

Správný kapitalista se nikdy nespoléhá na jediný zdroj finančního příjmu. Hrajete ve volném čase na hudební nástroj, ovládáte dokonale anglický, německý nebo francouzský jazyk, nebo jste snad nadšení sportovci, kteří se o své zkušenosti nebojí podělit s ostatními? Pak neváhejte a pokuste se své přednosti a dovednosti zpeněžit. Můžete si přivydělávat jako učitelé hudby, lektoři cizích jazyků nebo sportovní trenéři. Diverzifikací svých příjmů zajistíte, že vás ani případné nečekané podnikatelské problémy finančně nesrazí na kolena.

7. Neusněte na vavřínech

Všichni kapitalisté 21. století si dobře uvědomují, že nejvýstižnější charakteristikou současnosti je neustálý vývoj. Nikdo z nich se proto v podnikání nespoléhá výhradně na jeden produkt nebo službu. Ovládáte-li vlastní společnost, uvědomte si, že si zákazníky udržíte pouze tehdy, pokud jim stále budete nabízet něco nového. Neustále své produktové portfolio rozšiřujte a obměňujte a nezdráhejte se poměrnou část svých příjmů investovat také do vývoje a inovací svých úspěšných a zavedených produktů a služeb.

8. Neuspěchejte svá rozhodnutí

Pokud se svou dráhu kapitalisty rozhodnete nastoupit na burze, měli byste vědět, že vás čeká strastiplná cesta. Dávno neplatí, že přístup k informacím má jen hrstka vyvolených a většina trhu netuší, co se za zdmi společností ve skutečnosti děje. Připravte se na to, že v okamžiku, kdy usednete za pracovní stůl a začnete hledat vhodné investiční příležitosti, se na vás vyvalí nepřeberné množství informací, čísel, analýz a doporučení. Nezalekněte se, věnujte výběru svých investic dostatek času a v žádném případě nedejte jen na doporučení jednoho nebo dvou analytiků.

9. Nebojte se riskovat

Otevřete se všem možnostem. Být kapitalistou znamená nebát se využít všech příležitostí, tedy i těch, o kterých většina lidí tvrdí, že jsou vhodné leda pro hazardéry bez pudu sebezáchovy. Ne náhodou tvoří většinu úspěšných podnikatelů lidé, jejichž nápadům se trh ze začátku zlomyslně vysmíval. Nebojte se riskovat a bojujte na všech frontách. A pamatujte si, že i když náhodou s některým nápadem neuspějete, zkušenosti, které během snahy o jeho realizaci získáte, vám nikdo nevezme.

10. Optimalizujte své daně

Platit daně je s výjimkou vybraných daňových rájů samozřejmostí a neexistuje možnost, jak se této povinnosti legálně vyhnout. Na druhou stranu ale existuje nepřeberné množství způsobů, jak v souladu se zákonem zajistit, abyste o budoucnosti co největšího množství svých těžce vydělaných peněz rozhodovali vy, nikoli nepříliš efektivně hospodařící stát. Pokud si občas připadáte jako "dojná kráva" finančního úřadu, neváhejte ani chvíli a najměte si zkušeného daňového poradce, který vám s daňovou optimalizací pomůže.

11. Podělte se o svůj úspěch

Ačkoli se zdá, že se kapitalisté o své zisky zásadně nedělí, nemusí tomu tak nutně být. I Bill Gates, světově nejúspěšnější podnikatel současnosti, dokáže být až nečekaně štědrý. Až na svém bankovním kontě budete mít sedmimístnou sumu, vzpomeňte si na Gatesovy příspěvky na různé charitativní projekty a nezapomeňte, že za své bohatství vděčíte pouze a jen společnosti, které jste součástí. Kromě placení daní, kterému se navzdory daňové optimalizaci nikdy zcela nevyhnete, se tak neostýchejte pravidelně přispívat například na vybrané neziskové organizace, které ve vašem nejbližším okolí odvádějí obrovský kus práce.

Zdroj: monevator.com
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie