Co musíte ráno vědět (7. února)
|

Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak si vedly burzy v Evropě i zámoří den před zveřejněním zprávy o zaměstnanosti ve Spojených státech, k jakým krokům se neodhodlaly centrální banky v Evropě a jak vypadá kříženec dobrmana a čivavy - dobrvava? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po příznivých datech z trhu práce zažily silnou rally. Index Dow rostl nejvíce od začátku roku

Americké akcie ve čtvrtek výrazně posilovaly díky příznivým datům z trhu práce, která podpořila důvěru investorů v ekonomiku Spojených států - týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl o 20 tisíc na 331 tisíc. Mírným zklamáním byl naopak vývoj deficitu obchodní bilance, který se v prosinci prohloubil na 38,7 miliardy USD.

Dow posílil o 1,22 % na 15 628,53 bodu, širší S&P 500 přidal 1,24 % na 1 773,43 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,14 % na 4 057,12 bodu. Posilovalo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví cyklického spotřebního zboží, sektoru základních materiálů a energetickým titulům. Nejmenší zisky si naopak připsal sektor zdravotnictví. Po čtvrtletních finančních výsledcích zdražily akcie mediálního gigantu Walt Disney. Internetová společnost Twitter naopak v reakci na středeční výsledky oslabila téměř o čtvrtinu. Po závěru trhů se do výsledkové sezóny zapojily profesní sociální síť LinkedIn a mediální News Corp.

Příští dny jsou pro akciový trh kritické. Může se propadnout až o 40 %

Technicky dalšímu poklesu cen akcií nic nebrání. Medvědí trh ale nehrozí, věří experti

2. Evropské akcie v úterý po rozhodnutí ECB ponechat sazby na nízkých úrovních posílily

Evropské akcie ve čtvrtek zahajovaly v plusu a nad nulou se držely v průběhu celého dne. Náladu investorů sice v polovině obchodování nejdříve negativně ovlivnila slabší čísla z německého průmyslu, později ji ale přebilo rozhodnutí Evropské centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny na velmi nízkých úrovních. Investoři také zvažovali finanční výsledky firem Daimler, Sanofi nebo Alcatel-Lucent. Britský index FTSE 100 posílil o 1,55 %, německý DAX přidal 1,54 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,71 %. Posílily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo stavebnímu odvětví, automobilkám a telekomunikačním titulům. Nejslabší výkon předvedl sektor zdravotnictví.

Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela opět nad tisícem bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 2,04 % a vyšplhal se znovu nad tisíc bodů, když uzavřel na 1 005,34 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií dne byla skupina ČEZ, jejíž akcie pozitivně reagovaly na zvýšení doporučení od Komerční banky a zpevnily o 2,60 %. ČEZ zároveň požaduje od státu vrácení více než 5 miliard korun, které odvedl v letech 2011 a 2012 na darovací dani z emisních povolenek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek však tvrdí, že se stát v tomto případě dostává do "střetu zájmů". Burzu také táhly nahoru bankovní tituly - Erste Group Bank zpevnila o 2,06 % a Komerční banka o 2,76 %. Přes dvě procenta připsala i pojišťovna VIG a o více než tři procenta podražily cenné papíry mediální CETV. Necelé procento naopak ztratila těžařská NWR a lehce pod nulou zakončily akcie Fortuny, likérky Stock a znojemské společnosti Pegas Nonwovens.

Investice do českých akcií bývá o dividendě. Jaké výplaty čekat od firem z pražské burzy za rok 2013?

4. Očekávané události

Pátek bude dnem americké zaměstnanosti. Po nepříliš uspokojivé zprávě ADP o soukromém sektoru se dozvíme, kolik pracovních míst americká ekonomika v lednu vytvořila. Očekává se 185 tisíc po nečekaně špatných prosincových 74 tisících. Německo a Spojené království zveřejní obchodní bilanci a průmyslovou výrobu, Čína index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a Brazílie inflaci. Co na trzích čekat ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla za uplynulý kvartál oznámí například Moody's, Statoil nebo ArcelorMittal (odhady ZDE).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ chce od státu vrátit 5,3 miliardy korun odvedené darovací daně z povolenek. A asi nebude sám

Energetická společnost ČEZ požádala finanční úřad, aby jí vrátil 5,3 miliardy korun odvedených v letech 2011 a 2012 na darovací dani z emisních povolenek. Napsaly to ve čtvrtek Hospodářské noviny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž deníku řekl, že firma musí podle právních norem postupovat tak, aby nepoškodila své akcionáře. Většinu akcií v ČEZ přitom vlastní stát. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by se však jednalo o střet zájmů.

6. Centrální banky nezasáhly, ECB je však k tomu "ochotná a připravená"

Ve čtvrtek zasedaly Česká národní banka, britská centrální banka a Evropská centrální banka. Ani jedna z nich svou dosavadní měnovou politiku nezměnila, šéf ECB Mario Draghi však na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, prohlásil, že ECB situaci monitoruje a je ochotná a připravená zasáhnout, bude-li to potřeba.

ČNB může ukončit intervence na začátku roku 2015. Zlepšila výhled HDP

Bank of England ponechala sazby na 0,5 %. Program odkupu dluhopisů beze změny

7. Vlna horka v Brazílii požene cenu kávy nahoru

Brazílie, která je největším producentem kávy na světě, má za sebou nejteplejší leden v historii. To vyvolalo obavy ze špatné úrody kávy a odstartovalo hromadné nákupy této komodity. Za posledních pět dní zvýšená poptávka po zrnech kávy arabica, které se používají na přípravu espressa, vyhnala cenu o pětinu výše, což je největší cenový přírůstek od roku 2000. Ve středu cena kávy arabica vyskočila o více než 4 % na devítiměsíční maximum 1,44 dolaru za libru.

8. Investiční bankéři v Evropě prý měli nejhorší leden za deset let

Investiční bankéři v Evropě za sebou mají nejslabší začátek roku za posledních zhruba deset let, což finanční instituce nutí snižovat náklady. Analytická společnost Freeman & Co uvedla, že příjmy z přípravy fúzí, poskytování úvěrů a veřejných nabídek akcií a dluhopisů pro klienty v Evropě, na Blízkém východě a v Africe v lednu meziročně klesly o 22 % na 1,58 miliardy dolarů. To je podle agentury Bloomberg nejhorší výsledek od roku 2004.

9. Maďarský parlament schválil dostavbu jaderné elektrárny s Ruskem

Maďarský parlament ve čtvrtek schválil dohodu s Ruskem, podle níž ruská společnost Rosatom rozšíří jadernou elektrárnu Paks na více než dvojnásobek dosavadního výkonu. Informovala o tom agentura Reuters. Rozšíření elektrárny bude největším stavebním projektem v Maďarsku od pádu komunismu.

10. Průmyslová výroba v České republice v prosinci rostla nejrychleji za 31 měsíců

Průmyslová produkce v prosinci meziročně vzrostla reálně o 9,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 0,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 20,5 %. V roce 2013 průmyslová produkce vzrostla meziročně o 0,5 %. Hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 %. Informoval o tom Český statistický úřad.

11. Premiér Bohuslav Sobotka odmítá garantovat výkupní ceny elektřiny z nově postavených bloků Temelína

Vláda nebude chtít poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín. Při interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš před časem pro Hospodářské noviny uvedl, že společnost nepodepíše plně účinnou smlouvu o dostavbě Temelína dříve, než bude mít dohodnuté zaručené výkupní ceny elektřiny ze strany státu nebo jiné obchodní schéma. Ve čtvrtečních Lidových novinách však Beneš popírá, že by garance ceny byla podmínkou dostavby Temelína.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nedělejte kompromisy, vzkazuje Audi

Reklama automobilky Audi odvysílaná během amerického Super Bowlu je postavená na jednoduchém sdělení: "Kompromisy nás děsí." No, nás při pohledu na dobrvavu taky.

před hodinou

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsal také dolar
před hodinou

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsal také dolar

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti
18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla
17:07

Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti