Olympiáda nad zlato? Sponzoři her v Soči nechávají investory vesměs chladnými
|

Olympiáda nad zlato? Sponzoři her v Soči nechávají investory vesměs chladnými

Olympijské hry pomáhají vylepšit image. Proto do nich oficiální partneři her během olympijského cyklu napumpují dvacet milionů dolarů ročně. Jak říká analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Menčík, asi na tom mohou vydělat, jinak by to nedělali. Dostupná data nicméně podobné názory utápí v mlze, podobně jako všeobecně přijímaný předpoklad, že se vyplatí vsadit na burzovní index země, která hry hostí.

Marketing Olympijské hry Anketa

"Nevidím v tom žádný smysl," nechal se například v rozhovoru pro Bloomberg slyšet Oleg Popov, který pro Allianz Investments spravuje miliardu dolarů. "Každému musí být jasné, že z obchodního hlediska sponzorství nedává smysl." Výkonnost ruských titulů spjatých s olympiádou mu dává za pravdu. Index MICEX poztrácel během předolympijského roku 2,3 %, firemní pilíře Soči nahlásily výrazně horší výsledky – RUSAL odepsal 48 %, Mostotrest 30 %, Norilsk Nickel 8,7 % a Gazprom 6,2 %.

Lesk her na štítu firem

Potenciál vydělat na hrách přesto existuje, alespoň to tradiční partneři zarputile tvrdí. Procter & Gamble oznámila, že její prodeje během olympijského čtvrtletí překonávají o bezmála sto miliard dolarů neolympijský normál. Experti na marketing vysvětlují, že jsou partneři nejen více na očích, ale že lesk medailí dodává lesku i jim. Během her v Londýně tak spotřebitelé přisuzovali Coca-Cole a dalším o 50 % častěji přídomky jako "inspirující" nebo "důvěryhodný", vyplývá z analýzy Havas Sports & Entertainment.

I oslovení čeští analytici v naší anketě potvrdili, že se jim ve spojení s hrami vybaví jeden nebo více titulů. Někteří to nicméně brali s evidentní nadsázkou. "Lukoil. Přeji naší prezidentské delegaci příjemný sportovně-politicko-ekonomicko-diplomatický zážitek," odpověděl na otázku, která firma se mu v souvislosti se Soči vybaví, analytik z Partners Aleš Tůma. Podobně pokračoval i při identifikaci možných investičních příležitostí spojených s olympiádou. "Spousta peněz na infrastrukturu údajně skončila v kapsách místních potentátů. Možná bychom se jich měli zeptat, jestli se nechystají investovat na domácí burze, to by mohlo vyhnat do výšin ceny některých titulů."

I další experti narážejí na kontroverze, které hry provázejí. Některé firmy na tom svoji (ne)oficiální olympijskou strategii dokonce staví. AT&T například na svém blogu ostře odsoudila přístup Ruska k LGBT, tedy lesbám, gayům, bisexuálům a lidem se změnou pohlaví (transgender).

Ovšem nejen diskriminační zákony, korupce a nedodělaná sportoviště mohou firmám znepříjemnit partnerství s hrami v Soči. To je součástí celé hry, vysvětluje Jim Andrews, viceprezident konzultační společnosti IEG, kteří pracují i pro Procter & Gamble. Na každý Londýn a Řím je tu prostě jednou za čas nějaké to Soči. "Kdyby měli možnost, nejsem si jistý, že by sponzoři pro Soči hlasovali. Ale není to na nich, je to na Mezinárodním olympijském výboru," vysvětluje Andrews.

I kvůli riziku kontroverze část expertů na marketing očekává, že by někteří tradiční partneři her nemuseli být během Soči tolik vidět. To může být příležitost pro firmy číhající v záloze, tedy ty, kterým se nechce zavázat se k pravidelnému dotování svátku sportu, ale kteří s ním přesto chtějí být spojováni. Elegantně to v Londýně vyřešila společnost Nike, jejíž svítivě žluté boty si obulo na 400 sportovců. Obuv se neřídí regulemi MOV, ale přitom je hodně vidět. I díky podobným kouskům Nike američtí spotřebitelé v roce 2012 přiřadili ke hrám hned po oficiálních partnerech, kteří za tuto asociaci tvrdě platí (Coca-Cola, VISA a McDonald's).

Česká stopa

Také čeští analytici si vedle oficiálních partnerů vybaví další firmy, které jsou na olympiádě pravidelně vidět. Tomáš Menčík si coby fanoušek lyžování vzpomněl na sponzora časomíry Omega, který se ale veřejně neobchoduje, a svou viditelnost tedy z pohledu akciových investorů nezhodnotí. Podobně jako mnohé české firmy, které se oficiálně či jinak spojují s českými reprezentanty. A mimochodem, hokejový turnaj se hraje s puky od náchodské firmy Rubena.

Petr Hlinomaz z BH Securities zmiňuje v souvislosti s olympiádou dva tituly obchodované na burze v Praze. "Fortuna se mi vybaví díky sázkovému byznysu, CME díky prodeji práv na přenosy olympijského hokejového turnaje České televizi," říká. Potenciálně zajímavá je prý v souvislosti s hrami Fortuna. "Sportovní sázky by měly nabývat na síle právě v období událostí, jakými jsou olympijské hry. Projeví se to na objemu vybraných sázek, nárůst zisků nemusí být tak vysoký," předpovídá Hlinomaz.

Podobně jako on je ale většina oslovených českých expertů vůči akciovým sázkám na olympijské hry spíše skeptická. "V některých případech se akciím hostitelské země kolem olympiády skutečně dařilo," připomíná Aleš Tůma. Obecně ale platí, že odpověď na otázky, kdy, kde, jakým akciím a proč se v souvislosti s hrami daří, nikdo nezná. Potvrdil to ostatně i "analytik ve výslužbě" Jiří Staník, který se bavil trhy například v barvách Wood & Company. Jak s mírnou nadsázkou řekl, dvacet let se pokoušel najít nějakou kauzalitu, ale bez úspěchu.

I proto jsme se na závěr rozhodli alespoň otestovat věštecké schopnosti českých analytiků dotazem na počet medailí, které česká reprezentace v Soči získá. Výsledek byl podobně rozostřený jako předchozí seriózní pokus o analýzu smysluplnosti sázek na "olympijské" akcie. Několikrát jsme se dozvěděli, že je dotyčný "sportovní ignorant", případně že "nemá zanalyzováno". Pomyslnou zlatou za statečnost tak získal Tomáš Menčík, který Česku předpovídá šest medailí. Zlato prý získají snowboardistka Ledecká a biatlonistka Soukalová. Tak uvidíme.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika