Krym na cestě do Ruské federace: Pro připojení poloostrova k Rusku hlasovalo přes 90 % voličů
|

Krym na cestě do Ruské federace: Pro připojení poloostrova k Rusku hlasovalo přes 90 % voličů

Postřehy, aktuality, zajímavosti, souvislosti. Krymské referendum na Investičním webu on-line.

Rusko Geopolitická rizika Ukrajina

Stěžejní událostí nejen tohoto víkendu je referendum o další příslušnosti Krymu. Obecně se předpokládá, že rusky mluvící většina prohlasuje připojení se poloostrova k Ruské federaci. Ta je v oblasti vojensky aktivní již několik týdnů a předem prohlásila, že výsledek referenda uzná. Vojenskou intervenci "na ochranu spoluobčanů" považuje za jeden z možných scénářů.

Na "proruský" výsledek plebiscitu může Západ (EU a USA) reagovat politickými a ekonomickými sankcemi. Referendum západní mocnosti neuznávají a jeho výsledek nebudou považovat za závazný. Sankce mohou vést až k obchodní válce, která ovšem není v zájmu nikoho ze zúčastněných. Rizikem je i vývoj v dalších částech Ukrajiny, kde například v Doněcku a dalších městech jsou masivní proruské demonstrace. Zároveň ale nejen na Ukrajině, ale i jinde ve světě probíhají protesty proti ruskému postoji ke Krymu.

Ekonomové se shodují, že obchodní zájmy jednotlivých zemí převáží, takže nedojde k otevřenému ozbrojenému konfliktu Západu s Ruskem. Věří přitom, že by referendum mělo uklidnit dosavadní vášně a že bude následovat série diplomatických vyjednávání. Ta ovšem dosud - naposledy v pátek mezi ministry zahraničí USA a Ruska - žádný významný výsledek nepřinesla.

V posledních týdnech na situaci reagovaly akciové, komoditní i měnové trhy. Ruská aktiva oslabovala (akcie, rubl), stejně tak ta ukrajinská, poklesy se ale nevyhnuly ani evropským a v menší míře americkým akciím. Geopolitické riziko dává naopak vyniknout bezpečným investičním přístavům, jako jsou japonský jen, švýcarský frank nebo zlato. Dopad má celá situace také na trh s ropou a zemním plynem, ale také s některými obilninami a dalšími komoditami.

O referendu

Hlasování ve více než 1 200 místnostech probíhá od 7 do 19 hodin našeho času. Průběh referenda sleduje 135 zahraničních pozorovatelů z 23 zemí, pozvánku ovšem nedostala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Akreditovalo se 623 novinářů ze 129 médií. První odhady na základě dotazování po odchodu z hlasovacích místností lze očekávat krátce po 19. hodině našeho času, definitivní výsledek by měl být znám nejpozději v pondělí ráno. Volit by měli i ukrajinští vojáci z obklíčených základen na Krymu.

Obyvatelé poloostrova odpovídají na dvě otázky: Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?

Ukrajinská ústava povoluje referenda na Krymu jen k politickým otázkám. O změnách ukrajinského území by muselo rozhodnout referendum celostátní, odtržení Krymu by tedy museli "požehnat" všichni Ukrajinci. Vedle vojenského tlaku, který vyvolává otázky ohledně svobodnosti celého procesu, je tedy referendum podle všeho nelegitimní, upozorňují odborníci na mezinárodní i ukrajinské ústavní právo.

Vše k tématu Ukrajiny na Investičním webu najdete ZDE.

Pondělí, 17. března 2014

10.00 Podle finálních výsledků se pro připojení k Rusku vyslovilo 96,77 % hlasujících. Krym také podle zpráv agentury Reuters už oficiálně zažádal o připojení k Rusku. Další aktuální informace najdete v našich tržních zprávách.

00.35: V referendu hlasovalo 1,524 milionu voličů, oznámil šéf volební komise Michail Malyšev. Účast dosáhla 82,17 %.

00.19: Cena zlata roste o zhruba 6 USD na unci na 1 387 USD za unci.

Cena zlata v úvodu obchodování 17. března rostla

00.05: Ne tak úplně nezávislá verze toho, o čem se v neděli bavili Putin s Obamou.

Neděle, 16. března 2014

23.48: Michail Gorbačov, poslední sovětský prezident, varoval ve svém otevřeném dopise před novou studenou válkou. Média by podle něj neměla přilévat oleje do ohně v době, kdy roste napětí mezi dvěma bratrskými národy.

23.37: Přes 95 % hlasujících bylo v referendu pro připojení se Krymu k Rusku. Vyplývá to z výsledků po sečtení více než tří čtvrtin odevzdaných hlasovacích lístků.

23.35: Američtí odborníci na zahraniční politiku varují před podle nich zdánlivou vůlí Ruska řešit situaci na Ukrajině ústavní reformou. "Museli by mimo jiné přímo jednat se současnou kyjevskou vládou," upozorňuje Tom Donilon, bývalý poradce Baracka Obamy pro národní bezpečnost.

22.38: Američtí zákonodárci, například John McCain, souhlasí s ekonomickými sankcemi jako nejúčinnější formou protestu proti rozpínavosti Ruska na ukrajinském území. "Jistá forma vojenské podpory, alespoň do míry, aby se Ukrajinci mohli bránit, by byla také vhodná," uvedl McCain. V této souvislosti zmínil i plány na protiraketový obranný systém v Polsku a ČR.

22.35: Ruský prezident Putin v rozhovoru s americkým prezidentem Obamou vyjádřil obavy o bezpečnost rusky mluvících lidí na Ukrajině. Navrhl, aby Evropa vyslala na Ukrajinu své pozorovatele, kteří by monitorovali situaci.

22.00: Ukrajinské vojenské jednotky se chystají na možné střety s ruskými vojáky. Až do pátku 21. března je ale vyhlášeno příměří. Ukrajinci hodlají hájit východní hranici země, za níž se podle informací ministerstva obrany nachází "na cvičeních" asi 60 tisíc ruských vojáků. "Morálka je vynikající. Když zaútočí, tvrdě odpovíme," řekl Financial Times mluvčí jedné z jednotek ukrajinské armády na východě země.

21.10: Pro informaci kurz ukrajinské hřivny v páru s rublem.

Kurz ukrajinské hřivny v páru s ruským rublem

20.15: Krymský vicepremiér Těmirgalijev: Krym je jen první krok. Ten další bude východní Ukrajina. Ukrajinské jednotky musejí opustit Krym. ten by měl podle Těmirgalijevových slov opustit placení ukrajinskou hřivnou a 1. dubna začít používat ruský rubl.

19.44: BBC s odvoláním na agenturu Interfax říká, že volební účast na celém Krymu přesáhla 80 % a v Sevastopolu dosáhla 85 %. Hlasování se údajně odmítla zúčastnit velká část krymských Tatarů.

19.27: Politici výsledky krymského referenda zásadním způsobem podcenili. John McCain odhadoval, že se pro připojení Krymu k Rusku vysloví 70 % voličů, americký velvyslanec na Ukrajině hovořil o 80 %.

19.20: Krymský premiér Sergej Aksjonov v reakci na odhady, že se pro připojení poloostrova k Rusku vyslovilo až 93 % voličů, podle ruské agentury Interfax prohlásil, že se Krym k Rusku připojí "v nejkratším možném čase".

Exit polls po referendu na Ukrajině

19.17: Bílý dům odmítá uznat legitimitu referenda. Ruské aktivity označuje za "nebezpečné a destabilizující". "Svět se již dávno nenachází v době, kdy se násilnému obsazení suverénního státu jen tiše přihlíželo," stojí v prohlášení Bílého domu.

19.07: Na Krymu se hovoří o drtivém vítězství prorusky orientovaného obyvatelstva. Pro připojení poloostrova k Ruské federaci údajně hlasovalo až 93 % lidí, kteří se zúčastnili nedělního referenda. Tvrdí to ruská zpravodajská agentura Ria Novosti. Volební účast se odhaduje na 80 %.

19.00: Volební místnosti na Krymu se úderem 19. hodiny středoevropského času uzavřely. Komise nyní čeká sčítání hlasů. První hrubé odhady výsledku referenda se očekávají již krátce po 19.30 SEČ.

18.31: Mezinárodní pozorovatelé se půl hodiny před koncem krymského referenda shodují, že zájem voličů byl nečekaně vysoký. Kolem poledne jich svůj hlas do urny podle odhadů v některých okrscích vhodilo až 80 %.

18.00: Obyvatelé Krymu, kteří dosud v referendu nehlasovali, mají na vhození svého hlasu do volební urny poslední hodinu. Evropští politici se vesměs shodují, že je výsledek předem jasný, legitimitu referenda přesto odmítají uznat.

17.49: Vladimir Putin hraje vabank. Ruský plyn je bez Ukrajiny prakticky bezcenný.

17.39: Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso ve společném prohlášení uvedli, že krymské referendum považují za nelegitimní. Jeho výsledky nehodlají uznat. "Hlavy všech 28 států EU se shodli, že vypsání referenda porušuje ukrajinskou ústavu i mezinárodní právo," stojí v dokumentu.

17.30: Do zavření volebních místností na Krymu zbývá 90 minut.

17.28: George Soros považuje krizi na Ukrajině za lekci pro Evropu.

17.27: Další hlas pro připojení Krymu k Ruské federaci.

17.15: Referenda o připojení Krymu k Rusku se zúčastnila i reportérka listu Ukrajinská pravda. K volební urně se dostala díky ruskému pasu, a to i přesto, že není občankou Krymu. Mezinárodní pozorovatelé přesto hovoří o bezproblémovém průběhu hlasování.

17.09: Vladimir Putin na schůzi bezpečnostní rady státu řekl, že Rusko bylo do současné ukrajinské krize vtaženo proti své vůli. "Současná situace je na prvním místě vnitřní krizí Ukrajiny," uvedl.

16.59: Kam až ve skutečnosti sahají zájmy Ruska? Spokojí se země s připojením Krymu, nebo bude pokračovat dál na sever? I takové otázky podle politologů současná ukrajinská krize vyvolává.

16.56: "Neexistuje žádný objektivní důvod, aby Rusko přehodnotilo svoji zahraniční politiku," uvedl mluvčí Kremlu. "Kritika země ze strany zemí G8 na postoji Ruska v otázce ukrajinského Krymu nic nezmění," dodal.

16.45: Ruský prezident Vladimir Putin souhlasí s navýšením počtu mezinárodních pozorovatelů OBSE na Ukrajině. Návrh představila německá kancléřka Angela Merkelová.

16.15: Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov se shodli, že k vyřešení krize na Ukrajině vede cesta ústavních reforem.

15.53: Odpůrci politiky Spojených států amerických mají jasno. "Samostatné Kosovo se vám hodilo, a neukrajinský Krym je podle vás porušením ústavy?" ptají se.

15.45: Krymský vicepremiér Rustam Těmirgalijev odhaduje, že se v dnešním referendu pro připojení poloostrova k Rusku vysloví až 82 % voličů. "Na Krymu žije přibližně 58 % etnických Rusů a podle průzkumů se na stranu Ruska přikloní také přibližně polovina ukrajinského obyvatelstva," řekl podle serveru kyivpost.com. Těmirgalijev dále řekl, že o legitimitě výsledků referenda nemůže být pochyb, protože hlasování probíhá klidně a zcela bezproblémově.

15.38: Situace ve východoukrajinském Doněcku se komplikuje. Proruští demonstranti obsadili sídlo ukrajinského státního zástupce a z oken vyvěsili ruské vlajky.

15.29: Krymský poloostrov je plný kontrastů. V Jaltě o tom vědí své, obyvatelé hovoří o bezprecedentním porušování jejich práv ze strany Ruska.

15.17: Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem důrazně varovala před ruskou invazí mimo území Krymu. Oznámil to její tiskový mluvčí. Putin prý reagoval konstatováním, že Rusko bude plně respektovat rozhodnutí obyvatel Krymu.

15.08: Fotografie, která snad ani nepotřebuje komentář. Vitalij Churkin (Ruská federace) a Samantha Power (USA) na setkání Rady bezpečnosti OSN.

15.01: V některých volebních místnostech v krymském Simferopolu se kolem 15.00 SEČ volební účast vyšplhala až k 70 %.

14.38: Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury Reuters řekl, že je znepokojen tím, jak eskaluje napětí kolem situace na Ukrajině. Hlavní vinu podle něj nesou "radikální skupiny" působící na jihovýchodu země.

14.33: Ukrajina sedí na sudu střelného prachu. Příznivci Julie Tymošenkové a Viktora Janukovyče to dosvědčují.

14.28: Oficiální web krymského referenda se stal cílem amerických hackerů. Několik hodin před zahájením referenda čelily webové stránky referendum2014.ru masivnímu útoku DDoS," stojí v prohlášení krymských úřadů. Útok na web údajně směřoval z počítačů University of Illinois at Urbana-Champaign.

14.16: Referenda se již zúčastnil i premiér krymského parlamentu Sergej Aksjonov. "Je to historický okamžik, všichni budeme žít šťastně," řekl podle BBC. "Večer budeme slavit," dodal.

14.05: Hrozba vojenského konfliktu prozatím pominula. Ministři obrany Ukrajiny a Ruska se dohodli na příměří, trvat by mělo do 21. března. Informovala o tom agentura Reuters. Dohoda zaručuje, že ruské vojenské síly vůči ukrajinským vojákům nepodniknou žádné akce.

13.44: Podle mluvčího krymského parlamentu Vladimira Konstantinova svůj hlas odevzdalo již 50 % oprávněných voličů. Odhady hovoří o rekordní volební účasti. Volební místnosti se uzavřou v 19.00 SEČ, referendum se tak nachází již ve druhé polovině.

13.23: Ve východoukrajinském Doněcku probíhá proruská demonstrace. Prozatím poklidně.

13.19: Jak se za posledních téměř tisíc let změnila mapa Evropy?

13.10: Podle odhadů BBC se po šesti hodinách od otevření volebních místností referenda zúčastnilo již 45 % oprávněných voličů.

13.03: Jenom za první dvě hodiny hlasování na Krymu k volebním urnám přišlo 30 % oprávněných voličů. Uvedl to web kyivpost.com. "Všichni jsme pro připojení Krymu k Rusku. Vojáci, které kolem vidíte, nás chrání," uvedla pro web 40letá zdravotní sestra, která se referenda zúčastnila. "Nejsem proti Ukrajině, moje matka je Ukrajinka, jsem proti nelegální kyjevské vládě," řekla a dodala, že Viktor Janukovyč byl pro obyvatele Krymu alespoň zárukou možnosti používat oficiálně ruský jazyk.

12.37: O co se také hraje na Krymu a východní Ukrajině? Ano, o ropu a zemní plyn.

12.14: Skupina amerických vojenských plavidel se blíží k Černému moři. V jejím středu se pohybuje letadlová loď USS George H.W. Bush.

11.53: Bude o rozhodování obyvatel Krymu rozhodovat také jazyk, který používají na internetu? Pokud ano, má Rusko vyhráno.

11.37: Enric Ravello, jeden z přibližně sedmdesáti mezinárodních pozorovatelů na Krymu, potvrdil, že referendum probíhá poklidně a bezproblémově. Překvapuje ho však velmi vysoký zájem voličů, který je podle něj bezprecedentní. "Na voliče není vyvíjen žádný nátlak," uvedl.

11.28: "Krym je naše území a my se ho nevzdáme," řekl ukrajinský ministr obrany Igor Teňuch v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Interfax. Potvrdil také, že Kyjev na východě a jihu země rozmisťuje ukrajinské ozbrojené síly.

11.02: Ruské vojenské síly zatím na Krymu zůstávají v klidu.

10.53: Jak by krymské referendum dopadlo, kdyby se všichni tamní obyvatelé rozhodovali podle své etnické příslušnosti?

10.26: Další důkaz zpochybňující legitimitu krymského referenda. Některé volební lístky mají předem zaškrtnutou volbu, která poloostrov "svěřuje" do ruských rukou.

10.17: Některé banky na Krymu mají o výsledku referenda jasno. Očekávají, že zítra zůstanou zavřené, aby mohlo dojít k převodu klientských účtů z ukrajinské hřivny na ruský rubl.

8.48: Lidé na Krymu si nepřejí válku.

7.52: "Věřím, že Rusko zajistí vyšší důchody," říká důchodkyně. Její volba je tedy podle všeho jasná.

7.47: První hlasy pro Rusko.

7.45: Rozložení sil na Krymu.

7.43: Web NATO nefunguje. Již několik hodin. Cyber-berkut.org se hlásí k útoku na stránky "potenciálních okupantů". John Bumgarner z americké neziskové instituce U.S. Cyber Consequences Unit uvedl, že vše naznačuje tomu, že za útokem stojí prorusky orientovaní hackeři.

7.35: V sobotu na Krymu začalo "protiteroristické cvičení", jak uvedl recepční jednoho z hotelů v Simferopolu. V něm bydlí i reportér Time Simon Shuster, který vyfotil maskované jednotky, které vystoupily z neoznačených mikrobusů a které mají "dělat pořádek".

7.26: Rusko v sobotu podle očekávání vetovalo americký návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který označuje krymské referendum za neplatné a vyzývá státy k neuznání jakékoli změny statusu Krymu na jeho základě. Kyjev dočasně zrušil krymský parlament a obvinil Rusko z invaze.

7.00: Hlasování začalo. Podle zpráv ze soboty ukrajinské vojenské jednotky a ruské síly (ne proruští vojáci "domobrany") na Ukrajině mají první otevřené spory o území. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nesouhlas s přistáním ruských jednotek nedaleko vesnice Strilkove v Chersonské oblasti. Označilo ho za vojenskou invazi.

Vše k tématu Ukrajiny na Investičním webu najdete ZDE.

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
07:10

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na 2,6 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
včera v 16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
včera v 15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
včera v 15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
včera v 15:45

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu...
Wall Street Amazon Microsoft