Co musíte ráno vědět (19. března)
|

Co musíte ráno vědět (19. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě i Spojených státech, jaká je důvěra analytiků a investorů v největší evropské hospodářství a čím se pohledná Američanka rozhodla demonstrovat svůj ideový odklon od Baracka Obamy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou a během první poloviny obchodování svižně posilovaly. Investory uklidnilo vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Rusko po připojení Krymu neobsadí další ukrajinské regiony. Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. To skončí ve středu a mimo jiné se na něm rozhodne, zda Fed bude pokračovat v postupném utahování měnové politiky. Z makrodat na trh v úterý dorazily index spotřebitelských cen, podle kterého tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 %, a také údaje o únorové zahájené výstavbě, která ve Spojených státech v únoru klesla o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 907 tisíc (odhad: 910 tisíc), počet vydaných stavebních povolení ale vzrostl o 7,7 % na 1,02 milionu. Dow nakonec posílil o 0,55 % na 16 336,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,72 % na 1 872,25 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,25 % na 4 333,31 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostly ceny technologických titulů a akcií ze sektorů zdravotnictví a telekomunikací.

Martin Burda (Capitalinked): K žádnému dramatickému překvapení po zasedání FOMC nedojde

Firmy jsou před výsledkovou sezónou za první kvartál velice pesimistické

2. Evropské akcie v úterý po zklidnění rusko-ukrajinského napětí posílily

Evropské akcie v úterý zdražily, a pozitivně tak reagovaly na postupné zmírňování napětí na Krymu. Investory nakonec nevykolejila ani zpráva, podle které se v březnu výrazně zhoršila důvěra analytiků a investorů v největší evropské hospodářství. Dařilo se všem sektorům, nejvíce vzrostly banky, automobilky a sektor stavebnictví. Nejmenší zisky si připsaly mediální společnosti, maloobchodní odvětví a sektor dopravy a cestování. Britský FTSE 100 přidal 0,56 %, německý DAX posílil o 0,67 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,97 %. Akcie švédského výrobce nákladních automobilů Scania (-2,09 %) na stockholmské burze oslabily o více než dvě procenta poté, co výbor nezávislých členů správní rady společnosti akcionářům doporučil, aby odmítli nabídku německé automobilky Volkswagen na převzetí zbývajících akcií podniku.

Dočkáme se v eurozóně deflace? Cesta k evropskému kvantitativnímu uvolňování se otevírá

3. Pražská burza v úterý posílila téměř o procento, v zelených číslech uzavřela většina akcií

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst a index PX přidal 0,84 % na 986,39 bodu. V zelených číslech skončilo deset z třinácti hlavních emisí. Vítězem dne se staly akcie Komerční banky, které zdražily o 2,11 % na 4 700 korun. Dařilo se také rakouské Erste Group Bank, která přidala 0,76 %, a pojišťovně VIG (+0,71 %). Energetickou společnost ČEZ (+0,56 %) v růstu nezastavil ani další pokles cen elektřiny, ani obavy z možného odejmutí licence v Bulharsku. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce v úterý na německé burze klesala již posedmé v řadě, když oslabovala o 0,3 % na 35,2 EUR/MWh, což je nejnižší úroveň od března 2005." V záporném teritoriu na pražské burze v úterý uzavřely pouze cenné papíry mediální firmy CME (-1,11 %), developera Orco (-0,81 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,38 %). Bez jediného obchodu zůstaly akcie slovenského provozovatele lyžařských středisek Tatry Mountain Resorts.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Jaké ingredience nyní přimíchat do portfolia? Americké akcie i evropská energetika včetně ČEZ mohou potěšit, mladé trhy jsou příliš rizikové

V dividendách předčí pražská burza většinu světa. Jak se naplňují letošní očekávání?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní výsledek obchodní bilance za únor (odhad: schodek 600,9 miliardy jenů) a index aktivity tamního průmyslu (odhad: meziměsíčně +1,1 %). Velká Británie dopoledne přidá údaje o lednové nezaměstnanosti (odhad: 7,2 %), Bank of England zveřejní zápis ze svého únorového zasedání, na kterém ponechala monetární politiku beze změny, a eurozóna doplní údaje o lednové stavební výrobě (v prosinci meziměsíčně +0,9 %, meziročně -0,2 %). Ve Spojených státech amerických skončí zasedání měnového výboru americké centrální banky (FOMC), a investoři se tak dozví, zda Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky a jaké jsou vyhlídky budoucího ekonomického vývoje. Spojené státy dále na trh pošlou čísla o vývoji počtu žádostí o hypotéky (v únoru -2,1 %), doplní také výsledek běžného účtu za poslední tři měsíce minulého roku (odhad: schodek 88 miliard USD) a Úřad pro energetické informace (EIA) vydá zprávu o vývoji zásob ropy na území USA. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření budou reportovat například společnosti HeidelbergCement, Inditex, General Mills a FedEx. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 % meziročně

Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v únoru meziměsíčně zvýšily jen mírně, v souladu s predikcemi. Index vzrostl o 0,1 %, stejně jako v lednu, a jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a pohonných hmot vzrostla také o 0,1 %. Meziročně tempo inflace zpomalilo na 1,1 % z lednových 1,6 %, jádrová inflace stagnovala na lednových 1,6 %. Firmy se snaží držet ceny nízko, aby podpořily tržby, které zasáhla nezvykle tvrdá zima. Omezené cenové tlaky však také poskytují prostor Fedu, aby mohl držet úrokové sazby na nízké úrovni i ve chvíli, kdy dosáhne cílové míry nezaměstnanosti.

6. OECD nadále letos očekává růst české ekonomiky o 1,1 %

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává stejně jako loni listopadu v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 1,1 % a v příštím roce o 2,3 %. Vyplývá to z březnového hospodářského výhledu OECD, který v úterý na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou prezentoval generální tajemník OECD Ángel Gurría. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku. OECD doporučuje ČR ve výhledu zajistit udržitelnost veřejných rozpočtů, a to zvyšováním skutečného věku odchodu do důchodu. Zároveň by vláda měla zajišťovat valorizaci důchodů a zvážit možnost diverzifikovat zdroje příjmů důchodců. Organizace rovněž doporučuje ustavit nezávislou rozpočtovou radu s velkými pravomocemi.

Singer: Intervenční režim ponechá ČNB minimálně po celý letošek

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila

Důvěra investorů v německou ekonomiku v březnu klesla třetí měsíc v řadě kvůli napětí na Ukrajině. Indikátor očekávání analytiků a investorů ohledně následujících šesti měsíců podle institutu ZEW klesl na 46,6 bodu z 55,7 bodu v únoru. Očekával se mírnější pokles na 52 bodů. V prosinci byl přitom na sedmiletém maximu 62 bodů. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 51,3 bodu, čekal se růst na 52 bodů z únorových 50 bodů. Pro celou eurozónu index klesl na 61,5 bodu z 68,5 bodu v únoru.

8. Putin: Krym musí být pod ruskou správou. Pokud budou západní státy pokračovat v agresivní politice sankcí, budeme se bránit

Ruský prezident Putin vystoupil před parlamentem. Prohlásil, že Krym musí být pod ruskou správou a varoval západní státy, že se bude Rusko proti sankcím bránit. Zároveň prohlásil, že Kyjev je matkou všech ruských měst. Krym a město Sevastopol by podle něj měly být odděleny. Putin už zároveň podepsal dekret o připojení Krymu k Rusku a je přesvědčený, že parlament ho podpoří. "Americká politika je vedená spíše právem ozbrojeného než mezinárodním právem," řekl ruský prezident. "Chceme, aby byla Ukrajina silný stát. Koneckonců je to náš hlavní partner. Více si však přejeme, aby na Ukrajině zavládl mír a usmíření," dodal.

Analytik: Ceny plynu zvýší jen hlubší konflikt na Ukrajině. Evropa na sankce uvalené na Rusko nemá ekonomickou sílu

9. Microsoft by mohl představit Office pro tablety iPad

Americká softwarová společnost Microsoft by koncem tohoto měsíce mohla představit verzi svého kancelářského balíku Office pro populární počítačové tablety iPad od společnosti Apple. Řekl to zdroj agentury Reuters. Investoři se už delší dobu snaží Microsoft přesvědčit, aby upravil Office pro použití v mobilních zařízeních. Analytici přitom odhadují, že verze Office pro tablety iPad by firmě přinesla na tržbách zhruba 2,5 miliardy dolarů ročně.

10. Zkrachovalá bitcoinová burza umožnila klientům kontrolu účtů

Zkrachovalá burza pro obchodování s virtuální měnou bitcoin MtGox aktualizovala své internetové stránky, aby klientům umožnila se přihlásit a zkontrolovat si stav účtu. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Webové stránky burzy před třemi týdny přestaly fungovat a firma uvedla, že kvůli útoku hackerů zřejmě přišla o 850 000 bitcoinů, jejichž hodnota se při současném kurzu pohybuje kolem 520 milionů dolarů. Firma sídlící v Tokiu také požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli, a to v Japonsku a ve Spojených státech.

Burza Mt. Gox požádala o bankrotovou ochranu také v USA

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama přišel o další ze svých sympatizantek. Škoda.

V roce 2008 patřila Carey Wedlerová podle svých slov k "nejtvrdšímu" jádru Obamových sympatizantů. Po šesti letech ale přišel zásadní zvrat. Carey ve svém videu, které zveřejnila na serveru YouTube, vyjmenovala, čím vším se Barack Obama od svého nástupu do Bílého domu provinil, a nakonec svůj definitivní odklon od politiky nejmocnějšího muže planety stvrdila nečekaným gestem.

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie