Co musíte ráno vědět (19. března)
|

Co musíte ráno vědět (19. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě i Spojených státech, jaká je důvěra analytiků a investorů v největší evropské hospodářství a čím se pohledná Američanka rozhodla demonstrovat svůj ideový odklon od Baracka Obamy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou a během první poloviny obchodování svižně posilovaly. Investory uklidnilo vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Rusko po připojení Krymu neobsadí další ukrajinské regiony. Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. To skončí ve středu a mimo jiné se na něm rozhodne, zda Fed bude pokračovat v postupném utahování měnové politiky. Z makrodat na trh v úterý dorazily index spotřebitelských cen, podle kterého tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 %, a také údaje o únorové zahájené výstavbě, která ve Spojených státech v únoru klesla o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 907 tisíc (odhad: 910 tisíc), počet vydaných stavebních povolení ale vzrostl o 7,7 % na 1,02 milionu. Dow nakonec posílil o 0,55 % na 16 336,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,72 % na 1 872,25 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,25 % na 4 333,31 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostly ceny technologických titulů a akcií ze sektorů zdravotnictví a telekomunikací.

Martin Burda (Capitalinked): K žádnému dramatickému překvapení po zasedání FOMC nedojde

Firmy jsou před výsledkovou sezónou za první kvartál velice pesimistické

2. Evropské akcie v úterý po zklidnění rusko-ukrajinského napětí posílily

Evropské akcie v úterý zdražily, a pozitivně tak reagovaly na postupné zmírňování napětí na Krymu. Investory nakonec nevykolejila ani zpráva, podle které se v březnu výrazně zhoršila důvěra analytiků a investorů v největší evropské hospodářství. Dařilo se všem sektorům, nejvíce vzrostly banky, automobilky a sektor stavebnictví. Nejmenší zisky si připsaly mediální společnosti, maloobchodní odvětví a sektor dopravy a cestování. Britský FTSE 100 přidal 0,56 %, německý DAX posílil o 0,67 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,97 %. Akcie švédského výrobce nákladních automobilů Scania (-2,09 %) na stockholmské burze oslabily o více než dvě procenta poté, co výbor nezávislých členů správní rady společnosti akcionářům doporučil, aby odmítli nabídku německé automobilky Volkswagen na převzetí zbývajících akcií podniku.

Dočkáme se v eurozóně deflace? Cesta k evropskému kvantitativnímu uvolňování se otevírá

3. Pražská burza v úterý posílila téměř o procento, v zelených číslech uzavřela většina akcií

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst a index PX přidal 0,84 % na 986,39 bodu. V zelených číslech skončilo deset z třinácti hlavních emisí. Vítězem dne se staly akcie Komerční banky, které zdražily o 2,11 % na 4 700 korun. Dařilo se také rakouské Erste Group Bank, která přidala 0,76 %, a pojišťovně VIG (+0,71 %). Energetickou společnost ČEZ (+0,56 %) v růstu nezastavil ani další pokles cen elektřiny, ani obavy z možného odejmutí licence v Bulharsku. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce v úterý na německé burze klesala již posedmé v řadě, když oslabovala o 0,3 % na 35,2 EUR/MWh, což je nejnižší úroveň od března 2005." V záporném teritoriu na pražské burze v úterý uzavřely pouze cenné papíry mediální firmy CME (-1,11 %), developera Orco (-0,81 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,38 %). Bez jediného obchodu zůstaly akcie slovenského provozovatele lyžařských středisek Tatry Mountain Resorts.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Jaké ingredience nyní přimíchat do portfolia? Americké akcie i evropská energetika včetně ČEZ mohou potěšit, mladé trhy jsou příliš rizikové

V dividendách předčí pražská burza většinu světa. Jak se naplňují letošní očekávání?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní výsledek obchodní bilance za únor (odhad: schodek 600,9 miliardy jenů) a index aktivity tamního průmyslu (odhad: meziměsíčně +1,1 %). Velká Británie dopoledne přidá údaje o lednové nezaměstnanosti (odhad: 7,2 %), Bank of England zveřejní zápis ze svého únorového zasedání, na kterém ponechala monetární politiku beze změny, a eurozóna doplní údaje o lednové stavební výrobě (v prosinci meziměsíčně +0,9 %, meziročně -0,2 %). Ve Spojených státech amerických skončí zasedání měnového výboru americké centrální banky (FOMC), a investoři se tak dozví, zda Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky a jaké jsou vyhlídky budoucího ekonomického vývoje. Spojené státy dále na trh pošlou čísla o vývoji počtu žádostí o hypotéky (v únoru -2,1 %), doplní také výsledek běžného účtu za poslední tři měsíce minulého roku (odhad: schodek 88 miliard USD) a Úřad pro energetické informace (EIA) vydá zprávu o vývoji zásob ropy na území USA. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření budou reportovat například společnosti HeidelbergCement, Inditex, General Mills a FedEx. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 % meziročně

Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v únoru meziměsíčně zvýšily jen mírně, v souladu s predikcemi. Index vzrostl o 0,1 %, stejně jako v lednu, a jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a pohonných hmot vzrostla také o 0,1 %. Meziročně tempo inflace zpomalilo na 1,1 % z lednových 1,6 %, jádrová inflace stagnovala na lednových 1,6 %. Firmy se snaží držet ceny nízko, aby podpořily tržby, které zasáhla nezvykle tvrdá zima. Omezené cenové tlaky však také poskytují prostor Fedu, aby mohl držet úrokové sazby na nízké úrovni i ve chvíli, kdy dosáhne cílové míry nezaměstnanosti.

6. OECD nadále letos očekává růst české ekonomiky o 1,1 %

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává stejně jako loni listopadu v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 1,1 % a v příštím roce o 2,3 %. Vyplývá to z březnového hospodářského výhledu OECD, který v úterý na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou prezentoval generální tajemník OECD Ángel Gurría. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku. OECD doporučuje ČR ve výhledu zajistit udržitelnost veřejných rozpočtů, a to zvyšováním skutečného věku odchodu do důchodu. Zároveň by vláda měla zajišťovat valorizaci důchodů a zvážit možnost diverzifikovat zdroje příjmů důchodců. Organizace rovněž doporučuje ustavit nezávislou rozpočtovou radu s velkými pravomocemi.

Singer: Intervenční režim ponechá ČNB minimálně po celý letošek

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila

Důvěra investorů v německou ekonomiku v březnu klesla třetí měsíc v řadě kvůli napětí na Ukrajině. Indikátor očekávání analytiků a investorů ohledně následujících šesti měsíců podle institutu ZEW klesl na 46,6 bodu z 55,7 bodu v únoru. Očekával se mírnější pokles na 52 bodů. V prosinci byl přitom na sedmiletém maximu 62 bodů. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 51,3 bodu, čekal se růst na 52 bodů z únorových 50 bodů. Pro celou eurozónu index klesl na 61,5 bodu z 68,5 bodu v únoru.

8. Putin: Krym musí být pod ruskou správou. Pokud budou západní státy pokračovat v agresivní politice sankcí, budeme se bránit

Ruský prezident Putin vystoupil před parlamentem. Prohlásil, že Krym musí být pod ruskou správou a varoval západní státy, že se bude Rusko proti sankcím bránit. Zároveň prohlásil, že Kyjev je matkou všech ruských měst. Krym a město Sevastopol by podle něj měly být odděleny. Putin už zároveň podepsal dekret o připojení Krymu k Rusku a je přesvědčený, že parlament ho podpoří. "Americká politika je vedená spíše právem ozbrojeného než mezinárodním právem," řekl ruský prezident. "Chceme, aby byla Ukrajina silný stát. Koneckonců je to náš hlavní partner. Více si však přejeme, aby na Ukrajině zavládl mír a usmíření," dodal.

Analytik: Ceny plynu zvýší jen hlubší konflikt na Ukrajině. Evropa na sankce uvalené na Rusko nemá ekonomickou sílu

9. Microsoft by mohl představit Office pro tablety iPad

Americká softwarová společnost Microsoft by koncem tohoto měsíce mohla představit verzi svého kancelářského balíku Office pro populární počítačové tablety iPad od společnosti Apple. Řekl to zdroj agentury Reuters. Investoři se už delší dobu snaží Microsoft přesvědčit, aby upravil Office pro použití v mobilních zařízeních. Analytici přitom odhadují, že verze Office pro tablety iPad by firmě přinesla na tržbách zhruba 2,5 miliardy dolarů ročně.

10. Zkrachovalá bitcoinová burza umožnila klientům kontrolu účtů

Zkrachovalá burza pro obchodování s virtuální měnou bitcoin MtGox aktualizovala své internetové stránky, aby klientům umožnila se přihlásit a zkontrolovat si stav účtu. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Webové stránky burzy před třemi týdny přestaly fungovat a firma uvedla, že kvůli útoku hackerů zřejmě přišla o 850 000 bitcoinů, jejichž hodnota se při současném kurzu pohybuje kolem 520 milionů dolarů. Firma sídlící v Tokiu také požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli, a to v Japonsku a ve Spojených státech.

Burza Mt. Gox požádala o bankrotovou ochranu také v USA

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama přišel o další ze svých sympatizantek. Škoda.

V roce 2008 patřila Carey Wedlerová podle svých slov k "nejtvrdšímu" jádru Obamových sympatizantů. Po šesti letech ale přišel zásadní zvrat. Carey ve svém videu, které zveřejnila na serveru YouTube, vyjmenovala, čím vším se Barack Obama od svého nástupu do Bílého domu provinil, a nakonec svůj definitivní odklon od politiky nejmocnějšího muže planety stvrdila nečekaným gestem.

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice