Burzovní kalendář 3. 3. - 7. 3. 2014
|

Burzovní kalendář 3. 3. - 7. 3. 2014

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a páteční data z amerického trhu práce budou nejsledovanějšími ekonomickými událostmi prvního březnového týdne. Trhy budou bedlivě sledovat situaci na Ukrajině, v Česku zveřejní ve čtvrtek výsledky hospodaření Fortuna.

Investiční a ekonomický výhled

USA

3/3 Prodeje aut

3/3 Osobní příjmy a výdaje

3/3 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/3 Stavební výdaje

4/3 Projev člena Fedu Jeffreyho Lackera

5/3 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

5/3 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

5/3 Béžová kniha Fedu

5/3 Projevy členů Fedu Richarda Fishera a Johna Williamse

6/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/3 Průmyslové objednávky

6/3 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

7/3 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/3 Obchodní bilance

Přes všechny negativní události uplynulých týdnů zažily americké akcie v únoru nejlepší měsíc od loňského července. Index S&P 500 za týden vzrostl o 1,26 % a zakončil únor na rekordu 1 859,45 bodu.

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu několikrát posunul své historické maximum. Páteční potvrzení zavírací ceny nad 1 850 je pro další vývoj určitě pozitivní, i když je pravděpodobné testování této hranice a zřejmě i nižších hodnot. Nejbližším supportem se může stát pásmo 1 850 až 1 840, poté následuje 50denní klouzavý průměr (zóna 1 820). Předpokládaná rezistence je na 1 900," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Obrovským rizikem pro vývoj trhů v novém týdnu je krize na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin získal svolení parlamentu vojensky zasáhnout na Ukrajině v zájmu "obrany ruských krajanů". V rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou prohlásil, že si Rusko vyhrazuje právo bránit zájmy své a rusky mluvících obyvatel na východě Ukrajiny či na Krymu. Prezident USA kontroval varováním před politickou a ekonomickou izolací Ruska. Ukrajinská armáda je v pohotovosti.

Trhy zatím na situaci na Ukrajině významněji nereagovaly. Podle Bank of New York Mellon však hrozí, že se v případě vyhrocení situace projeví u investorů velká averze k riziku.

"Bude důležité sledovat, co se na základě událostí na Ukrajině děje s futures na S&P 500. Existují vážné obavy ohledně dalšího vývoje, zvlášť když je index na rekordu. Je vhodná doba nakoupit nějakou ochranu, například index VIX," říká Joe Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.

V posledních týdnech se čísla z americké ekonomiky interpretují mnohem hůře kvůli vlivu mrazivého počasí. Otázka je, zda zpomalení poptávky nastalo skutečně v důsledku extrémně studené zimy. Počasí ovlivňuje dle ekonomů vše od slabých dat z trhu práce až po maloobchodní tržby.

V pátek vyjdou únorová data z trhu práce. Čeká se růst počtu pracovních míst o 148 000. To by dodalo trhům optimismus, že se vše vrací do normálu a vliv špatného počasí odeznívá. V případě, že by údaj očekávání nenaplnil, vyvolá to diskuze o skutečném zpomalení hospodářského oživení.

Ve středu předznamená celková čísla o zaměstnanosti tvorba nových míst v soukromém sektoru. Již v pondělí vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který doplní ve středu index aktivity v sektoru služeb. Fed vydá ve středu Béžovou knihu o stavu ekonomiky. Názor banky v uplynulém týdnu poměrně jasně sdělila její šéfka Yellenová, podle které je potřeba počkat s interpretací horších čísel z posledních týdnů. Fed v současnosti počítá s ukončením odkupů dluhopisů ještě letos na podzim.

"Čísla v prvním čtvrtletí budou stále ovlivněna počasím a následným poklesem poptávky. Myslím si ale, že nás čeká pozitivní série dat," říká Natalie Trunow, investiční šéfka společnosti Calvert Investment Management.

Akcie smazaly prakticky všechny letošní ztráty, zástup medvědů ale varuje: Trh letos může odepsat desítky procent
Podle tradičních medvědů je jen otázkou času, kdy se americké akcie zřítí z výšin, na které je vyhnala uvolněná měnová politika.
Silná výsledková sezóna ospravedlňuje vysoké ceny amerických akcií
Většina firem z indexu S&P 500 už reportovala výsledky za 4Q2013. Podle Dana Greenhause z BTIG Research přitom 66 % firem překonalo odhady zisků na akcii a růst zisků na akcii byl meziročně přes 9 %. To je mnohem lepší než historický průměr.
5 investičních pravidel Warrena Buffetta
Nejcennější postřehy z velmi očekávaného každoročního dopisu Warrena Buffetta akcionářům Berkshire Hathaway.
Největší nebezpečí, které nyní číhá na trzích
Monetární experiment světových centrálních bank povede v blízké době k velké krizi, která svými rozměry zastíní finanční krizi roku 2008. Příčinou bude nedostatek kvalitního kolaterálu, který by zajistil biliony derivátových obchodů systémově důležitých bank.

Evropa

3/3 až 7/3 Výsledková sezóna (RWE, Adidas, Deutsche Telekom)

3/3 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/3 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

5/3 Eurozóna - HDP za 4Q2013

5/3 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/3 Francie - nezaměstnanost

6/3 Německo - průmyslové objednávky

6/3 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

7/3 Francie - obchodní bilance

7/3 Německo - průmyslová výroba

Evropským akciím se v uplynulém týdnu - s výjimkou Londýna - spíše dařilo. Za celý týden klesl britský FTSE 100 o 0,41 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,62 % a německý DAX vzrostl o 0,36 %. Celý měsíc byl pro akcie velice úspěšný - FTSE 100 vyskočil o 4,6 %, CAC 40 o 5,82 % a DAX o 4,41 %.

Nejdůležitější ekonomickou události z evropského pohledu bude čtvrteční zasedání ECB, kde trh doufá v mimořádné expanzivní monetární kroky. "Nicméně naše očekávání je konzervativní a domníváme se, že ECB bude nadále laxní, což může podpořit euro vůči dolaru," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Index spotřebitelských cen v únoru v eurozóně meziročně vzrostl o 0,8 %, a beze změny tak pokračoval v lednovém trendu. Čekal se mírně slabší růst o 0,7 %. Jádrový index v únoru meziročně vzrostl o procento po 0,8% růstu v lednu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Tato data mluví proti intervenci centrální banky.

Podle finálních dat vzrostla ekonomická důvěra v eurozóně v únoru na 101,2 bodu, čekalo se 100,7 bodu po lednových 101 bodech. Spotřebitelská důvěra byla potvrzena na -12,7 bodu oproti lednovým -11,7 bodu. Nálada v sektoru služeb se zvýšila na 3,2 bodu z 2,4 bodu v předchozím měsíci. Podnikatelská nálada se zlepšila na -3,4 bodu z -3,8 bodu v lednu, čekalo se zhoršení na -4 body.

Spotřebitelská nálada v Německu se dostala na nejlepší úroveň za sedm let, protože spotřebitelé jsou optimističtější ohledně svých budoucích příjmů. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti GfK. Příznivý vývoj spotřebitelské důvěry podporuje očekávání, že domácí poptávka letos bude motorem růstu německé ekonomiky, napsala agentura Reuters. Index důvěry pro březen stoupl o 0,2 bodu na 8,5 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od ledna 2007 a překonal očekávání analytiků.

Investoři budou s napětím sledovat vyhrocenou situaci na Ukrajině, která se Evropy přímo dotýká. Ruský parlament schválil vyslání vojsk na Ukrajinu, její armáda je v pohotovosti a žádá NATO o pomoc.

Co považuje na začátku března za nejdůležitější makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?

V týdnu bude o sazbách jednat také Bank of England. Z dalších dat budou důležité indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i ve službách. Eurozóna zveřejní maloobchodní tržby a HDP za 4Q2013, v Německu vyjdou čísla o průmyslové výrobě.

Na rozdíl od USA, kde už většina firem oznámila výsledky, pokračuje v Evropě výsledková sezóna. Čísla o hospodaření za 4Q2013 zveřejní RWE, Adidas, Merck nebo Deutsche Telekom.

Asie

3/3 Čína - HSBC index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/3 Japonsko, Čína - indexy nákupních manažerů celkové

9/3 Čína - index spotřebitelských cen a výrobních cen

Mladé trhy: Hrozí eurozóně epidemie, nebo jen nepříjemná rýmička?
Pozvolný ústup americké centrální banky od politiky tištění peněz pocítí rozvíjející se ekonomiky rozdílně, a to v závislosti na své úrovni deficitu běžného účtu, míry zahraničního zadlužení a časové struktury dluhu. Výše pohledávek eurozóny vůči rozvíjejícím se ekonomikám ani podíl těchto trhů na celkových vývozech z eurozóny však není tak významný, aby případné zhoršení jejich platební schopnosti či ekonomické ochlazení představovaly zásadní riziko pro finanční sektor či ekonomické oživení eurozóny.
Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné. Měny na mladých trzích budou dále ztrácet
Únorový výhled Citi na měnový trh a světovou ekonomiku je plný zajímavých predikcí. Japonský dluhový rating by se například měl v příštích 2 až 4 letech zhoršit, dolar by měl letos překvapivě ztrácet vůči euru a ECB by již v březnu měla snížit sazby.

Česká republika

3/3 Rozpočet za únor

3/3 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

6/3 Fortuna - hospodářské výsledky za 4Q2013

6/3 HDP za 4Q2013

7/3 Devizové rezervy

Domácí index PX oslabil v uplynulém týdnu o 3 % a zakončil ho na 1 015 bodech. Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Erste Group Bank (-11,8 % na 706 Kč). Důvodem pro pokles bylo zveřejnění výhledu, který zaostal za očekáváním. "Investoři negativně hodnotí především stagnaci provozních čísel a dle managementu jen limitovanou možnost snižování rizikových nákladů," říká Milan Vaníček. Erste očekává provozní zisk okolo 3,1 miliardy EUR, což by bylo o 6 % méně než loni. Výsledky hospodaření a výhled zveřejnila banka ve čtvrtek.

Naopak největší růst zaznamenaly v týdnu akcie CME, které přidaly 49,1 % na 85 Kč. Do výšin dostalo akcie páteční obchodování, kdy cenné papíry poskočily více než o 60 %. Společnost představila horší výsledky než očekávání své i trhu, investoři však vnímají pozitivně ochotu majoritního vlastníka Time Warner dále podpořit společnost participací na navyšování dluhu a vlastního kapitálu. Time Warner poskytne CME až 545 milionů USD. Rizikem prozatím pro trh není ani vysoká míra naředění minoritních akcionářů. "Na trhu je vidět masivní uzavíraní krátkých pozic investorů, kteří počítali s veřejným úpisem nových akcií, a tedy nepočítali se současnou strukturou (nutnost upsat i dluh)," říká Vaníček.

Ve čtvrtek reportoval výsledky za 4Q2013 také energetický ČEZ. Ten provozním výsledkem 17,8 miliardy Kč naplnil očekávání 17 miliard Kč. Co investory zaujalo, byl slabší výhled na rok 2014, než se čekalo. "Výhled čistého zisku je 7 % pod trhem odhadovanou úrovní 29,7 miliardy Kč i pod naším odhadem," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek. Kromě vyšších odpisů byly podle něj výsledky za 4Q2013 lehce lepší než očekávání. "Negativně však vidíme nižší než očekávaný výhled, protože by to mohlo znamenat ohrožení výše dividendy v příštím roce. Šlo by o 31 Kč na akcii při maximální hranici výplatního poměru, naše očekávání je 30 Kč," dodal Bártek. Akcie ČEZ v týdnu ztratily o 5,3 %.

Ve středu zveřejnila výsledky také Telefónica C.R. a svými čísly pozitivně překvapila díky mimořádné položce za sdílení sítí s T-Mobile ve výši 640 milionů Kč. Po očištění o tuto položku byly výsledky v souladu s odhady. Management se chystá navrhnout dividendu 18 až 30 Kč na akcii. Titul v týdnu přidal 1,1 % na 301 Kč.

Ve čtvrtek bude pokračovat domácí výsledková sezóna. "Fortuna by mohla překonat odhad celoročního zisku EBITDA, což bude pro trh pozitivní překvapení. Nejsledovanější bude komentář ohledně výhledu EBITDA na rok 2014," říká analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

Jaké byly výsledky firem z pražské burzy a co investory ještě čeká?

Hned v pondělí potom bude zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a ve čtvrtek zpřesněný odhad HDP za 4Q2013 (minulý odhad mluvil o mezikvartálním růstu o 1,6 %).

Petr Koblic: Regulace brzdí integraci středoevropského akciového trhu. Jednání s Polskem pokračují
Pokles objemu obchodů na pražské burze by mimo jiné mělo vyléčit spojení s dalšími regionálními trhy. Výsledkem bude jedna velká středoevropská platforma, jejíž součástí může, ale nemusí být i Varšava, říká generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Vzhledem k legislativním překážkám se ovšem investoři silného, sjednoceného středoevropského hráče podle Koblice zřejmě jen tak nedočkají.
Orco, Pegas, CME, Fortuna, TMR a Stock Spirits: Co firma, to jedinečný příběh. Podívejte se, co si o nich myslí analytici
Jak investovat do "small caps" na pražské burze? To bylo hlavní téma Investičního večera 25. února. Svá doporučení na akcie firem Orco, CME, Pegas, Fortuna, TMR a Stock Spirits nabídli František Bostl, vedoucí front office ve společnosti CYRRUS, a Josef Novotný, makléř z brokerjetu ČS.
Výhody a rizika investování do finančních titulů na pražské burze v letošním roce
Hlavním tématem Investičního večera 18. února byly finanční tituly na pražské burze. Jaký by měl být letošní rok pro Komerční banku, Erste a VIG? Co vše může ohrozit hodnotu jejich akcií? Nejen o tom hovořili analytik z J&T Banky Milan Lávička a portfoliomanažer z ING Investment Management Igor Müller.
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
před 7 minutami

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
před 36 minutami

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
před hodinou

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
před hodinou

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
před hodinou

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
12:55

Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent

Americkému výrobci nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 60,2 procenta na 1,37 miliardy USD. Příčinou...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
12:28

Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma

Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou si budou moci uživatelé po...
Rusko Internet
Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 15 %
12:00

Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 15 %

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 15 procent na 75 791 korun...
Česká republika Nemovitosti Realitní trh
Zisk PSA Group se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %
Zisk PSA Group se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %
11:41

Zisk PSA Group se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %

Francouzská automobilová skupina PSA Group ve středu oznámila, že v prvním pololetí letošního roku zaznamenala o 4,1 ...
Francie Auta Evropské akcie
Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem
Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem
11:20

Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem

Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s dalším německým výrobcem aut Daimler. Důvodem je to, že...
BMW Daimler Německo
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil
11:01

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil

Německý automobilový koncern Daimler ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o dvě procenta na 2,51 miliardy eur....
Daimler Německo Auta
Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu
Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu
10:43

Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o polovinu na 816,9 miliardy wonů (16,3...
Jižní Korea Asijské akcie Výsledková sezóna