Burzovní kalendář 3. 3. - 7. 3. 2014
|

Burzovní kalendář 3. 3. - 7. 3. 2014

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a páteční data z amerického trhu práce budou nejsledovanějšími ekonomickými událostmi prvního březnového týdne. Trhy budou bedlivě sledovat situaci na Ukrajině, v Česku zveřejní ve čtvrtek výsledky hospodaření Fortuna.

Investiční a ekonomický výhled

USA

3/3 Prodeje aut

3/3 Osobní příjmy a výdaje

3/3 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/3 Stavební výdaje

4/3 Projev člena Fedu Jeffreyho Lackera

5/3 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

5/3 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

5/3 Béžová kniha Fedu

5/3 Projevy členů Fedu Richarda Fishera a Johna Williamse

6/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/3 Průmyslové objednávky

6/3 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

7/3 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/3 Obchodní bilance

Přes všechny negativní události uplynulých týdnů zažily americké akcie v únoru nejlepší měsíc od loňského července. Index S&P 500 za týden vzrostl o 1,26 % a zakončil únor na rekordu 1 859,45 bodu.

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu několikrát posunul své historické maximum. Páteční potvrzení zavírací ceny nad 1 850 je pro další vývoj určitě pozitivní, i když je pravděpodobné testování této hranice a zřejmě i nižších hodnot. Nejbližším supportem se může stát pásmo 1 850 až 1 840, poté následuje 50denní klouzavý průměr (zóna 1 820). Předpokládaná rezistence je na 1 900," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Obrovským rizikem pro vývoj trhů v novém týdnu je krize na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin získal svolení parlamentu vojensky zasáhnout na Ukrajině v zájmu "obrany ruských krajanů". V rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou prohlásil, že si Rusko vyhrazuje právo bránit zájmy své a rusky mluvících obyvatel na východě Ukrajiny či na Krymu. Prezident USA kontroval varováním před politickou a ekonomickou izolací Ruska. Ukrajinská armáda je v pohotovosti.

Trhy zatím na situaci na Ukrajině významněji nereagovaly. Podle Bank of New York Mellon však hrozí, že se v případě vyhrocení situace projeví u investorů velká averze k riziku.

"Bude důležité sledovat, co se na základě událostí na Ukrajině děje s futures na S&P 500. Existují vážné obavy ohledně dalšího vývoje, zvlášť když je index na rekordu. Je vhodná doba nakoupit nějakou ochranu, například index VIX," říká Joe Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.

V posledních týdnech se čísla z americké ekonomiky interpretují mnohem hůře kvůli vlivu mrazivého počasí. Otázka je, zda zpomalení poptávky nastalo skutečně v důsledku extrémně studené zimy. Počasí ovlivňuje dle ekonomů vše od slabých dat z trhu práce až po maloobchodní tržby.

V pátek vyjdou únorová data z trhu práce. Čeká se růst počtu pracovních míst o 148 000. To by dodalo trhům optimismus, že se vše vrací do normálu a vliv špatného počasí odeznívá. V případě, že by údaj očekávání nenaplnil, vyvolá to diskuze o skutečném zpomalení hospodářského oživení.

Ve středu předznamená celková čísla o zaměstnanosti tvorba nových míst v soukromém sektoru. Již v pondělí vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který doplní ve středu index aktivity v sektoru služeb. Fed vydá ve středu Béžovou knihu o stavu ekonomiky. Názor banky v uplynulém týdnu poměrně jasně sdělila její šéfka Yellenová, podle které je potřeba počkat s interpretací horších čísel z posledních týdnů. Fed v současnosti počítá s ukončením odkupů dluhopisů ještě letos na podzim.

"Čísla v prvním čtvrtletí budou stále ovlivněna počasím a následným poklesem poptávky. Myslím si ale, že nás čeká pozitivní série dat," říká Natalie Trunow, investiční šéfka společnosti Calvert Investment Management.

Akcie smazaly prakticky všechny letošní ztráty, zástup medvědů ale…
Podle tradičních medvědů je jen otázkou času, kdy se americké akcie zřítí z…
Silná výsledková sezóna ospravedlňuje vysoké ceny amerických akcií
Většina firem z indexu S&P 500 už reportovala výsledky za 4Q2013. Podle Dana…
5 investičních pravidel Warrena Buffetta
Nejcennější postřehy z velmi očekávaného každoročního dopisu Warrena Buffetta…
Největší nebezpečí, které nyní číhá na trzích
Monetární experiment světových centrálních bank povede v blízké době k velké…

Evropa

3/3 až 7/3 Výsledková sezóna (RWE, Adidas, Deutsche Telekom)

3/3 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/3 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

5/3 Eurozóna - HDP za 4Q2013

5/3 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/3 Francie - nezaměstnanost

6/3 Německo - průmyslové objednávky

6/3 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

7/3 Francie - obchodní bilance

7/3 Německo - průmyslová výroba

Evropským akciím se v uplynulém týdnu - s výjimkou Londýna - spíše dařilo. Za celý týden klesl britský FTSE 100 o 0,41 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,62 % a německý DAX vzrostl o 0,36 %. Celý měsíc byl pro akcie velice úspěšný - FTSE 100 vyskočil o 4,6 %, CAC 40 o 5,82 % a DAX o 4,41 %.

Nejdůležitější ekonomickou události z evropského pohledu bude čtvrteční zasedání ECB, kde trh doufá v mimořádné expanzivní monetární kroky. "Nicméně naše očekávání je konzervativní a domníváme se, že ECB bude nadále laxní, což může podpořit euro vůči dolaru," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Index spotřebitelských cen v únoru v eurozóně meziročně vzrostl o 0,8 %, a beze změny tak pokračoval v lednovém trendu. Čekal se mírně slabší růst o 0,7 %. Jádrový index v únoru meziročně vzrostl o procento po 0,8% růstu v lednu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Tato data mluví proti intervenci centrální banky.

Podle finálních dat vzrostla ekonomická důvěra v eurozóně v únoru na 101,2 bodu, čekalo se 100,7 bodu po lednových 101 bodech. Spotřebitelská důvěra byla potvrzena na -12,7 bodu oproti lednovým -11,7 bodu. Nálada v sektoru služeb se zvýšila na 3,2 bodu z 2,4 bodu v předchozím měsíci. Podnikatelská nálada se zlepšila na -3,4 bodu z -3,8 bodu v lednu, čekalo se zhoršení na -4 body.

Spotřebitelská nálada v Německu se dostala na nejlepší úroveň za sedm let, protože spotřebitelé jsou optimističtější ohledně svých budoucích příjmů. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti GfK. Příznivý vývoj spotřebitelské důvěry podporuje očekávání, že domácí poptávka letos bude motorem růstu německé ekonomiky, napsala agentura Reuters. Index důvěry pro březen stoupl o 0,2 bodu na 8,5 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od ledna 2007 a překonal očekávání analytiků.

Investoři budou s napětím sledovat vyhrocenou situaci na Ukrajině, která se Evropy přímo dotýká. Ruský parlament schválil vyslání vojsk na Ukrajinu, její armáda je v pohotovosti a žádá NATO o pomoc.

Co považuje na začátku března za nejdůležitější makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?

V týdnu bude o sazbách jednat také Bank of England. Z dalších dat budou důležité indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i ve službách. Eurozóna zveřejní maloobchodní tržby a HDP za 4Q2013, v Německu vyjdou čísla o průmyslové výrobě.

Na rozdíl od USA, kde už většina firem oznámila výsledky, pokračuje v Evropě výsledková sezóna. Čísla o hospodaření za 4Q2013 zveřejní RWE, Adidas, Merck nebo Deutsche Telekom.

Asie

3/3 Čína - HSBC index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/3 Japonsko, Čína - indexy nákupních manažerů celkové

9/3 Čína - index spotřebitelských cen a výrobních cen

Mladé trhy: Hrozí eurozóně epidemie, nebo jen nepříjemná rýmička?
Pozvolný ústup americké centrální banky od politiky tištění peněz pocítí…
Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné.…
Únorový výhled Citi na měnový trh a světovou ekonomiku je plný zajímavých…

Česká republika

3/3 Rozpočet za únor

3/3 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

6/3 Fortuna - hospodářské výsledky za 4Q2013

6/3 HDP za 4Q2013

7/3 Devizové rezervy

Domácí index PX oslabil v uplynulém týdnu o 3 % a zakončil ho na 1 015 bodech. Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Erste Group Bank (-11,8 % na 706 Kč). Důvodem pro pokles bylo zveřejnění výhledu, který zaostal za očekáváním. "Investoři negativně hodnotí především stagnaci provozních čísel a dle managementu jen limitovanou možnost snižování rizikových nákladů," říká Milan Vaníček. Erste očekává provozní zisk okolo 3,1 miliardy EUR, což by bylo o 6 % méně než loni. Výsledky hospodaření a výhled zveřejnila banka ve čtvrtek.

Naopak největší růst zaznamenaly v týdnu akcie CME, které přidaly 49,1 % na 85 Kč. Do výšin dostalo akcie páteční obchodování, kdy cenné papíry poskočily více než o 60 %. Společnost představila horší výsledky než očekávání své i trhu, investoři však vnímají pozitivně ochotu majoritního vlastníka Time Warner dále podpořit společnost participací na navyšování dluhu a vlastního kapitálu. Time Warner poskytne CME až 545 milionů USD. Rizikem prozatím pro trh není ani vysoká míra naředění minoritních akcionářů. "Na trhu je vidět masivní uzavíraní krátkých pozic investorů, kteří počítali s veřejným úpisem nových akcií, a tedy nepočítali se současnou strukturou (nutnost upsat i dluh)," říká Vaníček.

Ve čtvrtek reportoval výsledky za 4Q2013 také energetický ČEZ. Ten provozním výsledkem 17,8 miliardy Kč naplnil očekávání 17 miliard Kč. Co investory zaujalo, byl slabší výhled na rok 2014, než se čekalo. "Výhled čistého zisku je 7 % pod trhem odhadovanou úrovní 29,7 miliardy Kč i pod naším odhadem," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek. Kromě vyšších odpisů byly podle něj výsledky za 4Q2013 lehce lepší než očekávání. "Negativně však vidíme nižší než očekávaný výhled, protože by to mohlo znamenat ohrožení výše dividendy v příštím roce. Šlo by o 31 Kč na akcii při maximální hranici výplatního poměru, naše očekávání je 30 Kč," dodal Bártek. Akcie ČEZ v týdnu ztratily o 5,3 %.

Ve středu zveřejnila výsledky také Telefónica C.R. a svými čísly pozitivně překvapila díky mimořádné položce za sdílení sítí s T-Mobile ve výši 640 milionů Kč. Po očištění o tuto položku byly výsledky v souladu s odhady. Management se chystá navrhnout dividendu 18 až 30 Kč na akcii. Titul v týdnu přidal 1,1 % na 301 Kč.

Ve čtvrtek bude pokračovat domácí výsledková sezóna. "Fortuna by mohla překonat odhad celoročního zisku EBITDA, což bude pro trh pozitivní překvapení. Nejsledovanější bude komentář ohledně výhledu EBITDA na rok 2014," říká analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

Jaké byly výsledky firem z pražské burzy a co investory ještě čeká?

Hned v pondělí potom bude zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a ve čtvrtek zpřesněný odhad HDP za 4Q2013 (minulý odhad mluvil o mezikvartálním růstu o 1,6 %).

Petr Koblic: Regulace brzdí integraci středoevropského akciového trhu…
Pokles objemu obchodů na pražské burze by mimo jiné mělo vyléčit spojení s…
Orco, Pegas, CME, Fortuna, TMR a Stock Spirits: Co firma, to…
Jak investovat do "small caps" na pražské burze? To bylo hlavní téma…
Výhody a rizika investování do finančních titulů na pražské burze v…
Hlavním tématem Investičního večera 18. února byly finanční tituly na pražské…
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika