Co musíte ráno vědět (25. března)
|

Co musíte ráno vědět (25. března)

Jak je na tom podle předběžných dat zpracovatelský sektor v Evropě i Spojených státech, kam chtějí expandovat společnosti Cisco Systems a Apple a kdo ve Vatikánu si objednal balíček plný kondomů a kokainu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily druhý den v řadě kvůli technologickým akciím i Ukrajině

Nejsilněji byl zasažen index Nasdaq kvůli ztrátám technologických společností. Index Dow oslabil o 0,16 % na 16 276,69 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,49 % na 1 857,44 bodu a Nasdaq přišel o 1,18 % na 4 226,38 bodu. Akcie Facebooku ztratily 4,67 %, Google oslabil o 2,12 %, Netflix přišel dokonce o 6,67 %. Investory také zklamal předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který klesl na 55,5 bodu z 57,1 bodu.

I pokračující ukrajinská krize podle agentury Reuters přiměla investory k vybírání zisků, které jim přinesl předchozí růst. Podle agentury Bloomberg, která citovala ruské banky, spadne Rusko kvůli sankcím za akci na Krymu alespoň na dvě čtvrtletí do recese. Země G7, jejichž představitelé se sešli v Haagu, pohrozily Rusku dalšími sankcemi, pokud vpadne na Ukrajinu. Odvolaly také svou účast na setkání G8 v Soči.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání na průlom

Růst amerických akcií ztrácí dech

2. Evropské akcie zahájily týden výprodejem, regionální Stoxx Europe 600 odevzdal přes procento

Evropské akcie v pondělí ztrácely poté, co si připsaly nejúspěšnější týden za více než měsíc. Britský FTSE 100 odepsal 0,56 %, francouzský CAC 40 1,36 % a německý DAX 1,65 %. Akcie společnosti KPN ztratily přes čtyři procenta v reakci na snížení doporučení ze strany Citigroup. Stada Arzneimittel odevzdala téměř 15 %, nejvíce od září 2011, když upustila od své predikce pro rok 2014. Firma oznámila, že očekávaných výsledků nedosáhne kvůli krizi na Krymu, která vedla k oslabení ukrajinské hřivny a ruského rublu. Rusko přitom v roce 2012 zajistilo 19 % celkových tržeb společnosti. Na nule zakončil v pondělí jen potravinářský sektor, ostatní odvětví zamířila do červených čísel vedena chemickým, automobilovým a technologickým sektorem.

Akcie pohledem technické analýzy: Medvědi mají mírně navrch

3. Pražská burza úvodní zisky neudržela, týden zahájila ztrátou

Index PX v pondělí odepsal 0,12 % na 990,37 bodu. Burzu v pondělí táhly dolů především bankovní tituly - Erste Group Bank odepsala 2,09 % a Komerční banka 1,16 %. Celkové ztráty nevyrovnala ani rally na akciích ČEZ, které podražily o 5,08 % a samy zaujímaly více než dvě třetiny obchodů. Titul podpořil návrh ministra financí Babiše, který požaduje, aby firma vyplatila na dividendách 100 % loňského zisku. Objem v pondělí přesáhl miliardu korun, což je výrazně nad průměrem. Vedle bankovních titulů ztrátu zaznamenaly například také společnosti CME (-6,77 %), VIG (-2,13 %) nebo Philip Morris ČR (-2,77 %), která v úterý odhalí hospodářské výsledky.

Pražská burza v pondělí začala počítat dividendový index PX-TR. Total Return Index zohledňuje vyplacené dividendy a odpovídá nynějšímu hlavnímu indexu PX. Historické hodnoty nového indexu jsou zpětně propočteny k 20. březnu 2006, kdy se sloučily indexy PX50 a PX-D a vznikl index PX.

Objemy, objemy, objemy: Jak (ne)vyřešit klatbu pražské burzy?

4. Očekávané události

Úterý bude ve Spojených státech dnem nemovitostí - bude zveřejněn index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad +0,8 %) i prodeje nových domů (-4,9 %). Kromě toho se dozvíme, jaká je spotřebitelská důvěra (78,6 bodu), a s projevy vystoupí členové Fedu Dennis Lockhart a Charles Plosser. Indikátory podnikatelské nálady zveřejní Francie i Německo (110,9 bodu) a Spojené království odhalí vývoj inflace (+0,5 % meziměsíčně, +1,7 % meziročně).

Pražská burza bude sledovat hospodářské výsledky společnosti Philip Morris ČR. "Philip Morris oznámí za 2H2013 lepší čísla proti prvnímu pololetí, které bylo zklamáním. Tržby by měly vzrůst na 6,67 miliardy, meziročně téměř beze změny. Trh čeká dividendu 880 Kč na akcii, což se nám však nejeví jako realistické. Umíme si představit dividendu 770 Kč na akcii," odhaduje analytik z České spořitelny Petr Bártek. Co se na trzích bude dít ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Rusko a Čína: Pomůže ukrajinská krize zformovat mocenský a ekonomický superblok?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v březnu v České republice rostla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v březnu zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) ve srovnání s únorem vzrostl o 1,4 bodu, a to vlivem zvýšení podnikatelského i spotřebitelského indikátoru důvěry.

6. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v březnu podle agentury Markit klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Mírný pokles se očekával. Ve službách index spadl na 52,4 bodu z 52,6 bodu v únoru, čekala se víceméně stagnace, a kompozitní index se snížil jen lehce na 53,2 z 53,3 bodu.

USA: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 55,5 bodu z 57,1 bodu

7. Cisco Systems chce nabízet cloudové služby. Plánuje investovat miliardu dolarů

Společnost Cisco Systems chce vstoupit do podnikání s cloudovými službami. Plánuje investovat miliardu dolarů v průběhu následujících dvou let a vstoupit na trh, který v současnosti ovládá Amazon.com. Zprávu přinesl deník Wall Street Journal. Podle něj Cisco chce peníze věnovat na stavbu datových center, která by měla podpořit fungování nové služby nazvané Cisco Cloud Services. Cisco chce oslovit především ty společnosti, které si nechtějí kupovat drahá zařízení, ale namísto toho jsou ochotné si tyto služby pronajmout.

8. Apple údajně jedná se společností Comcast o možnosti internetové televize

Společnost Apple údajně jedná s firmou Comcast o možnosti využití Apple TV ke streamování on-line obsahu. Podle Wall Street Journal jsou jednání předběžná a je značně nejisté, zda k dohodě dojde. Apple zkoumá možnosti vstupu na televizní trh již několik let. Společnost by chtěla obsah skladovat na cloudu a skrze Apple TV by si ho zákazníci stahovali.

9. Měnový kurz není cílem Evropské centrální banky, ale banka ho rozhodně sleduje

Evropská centrální banka sleduje kurz eura kvůli jeho možnému dopadu na inflaci a je připravená zasáhnout, kdyby se inflace měla vydat špatným směrem. V pondělí to řekl šéf finské centrální banky Erkki Liikanen. Měnový kurz není cílem ECB, tím je cenová stabilita, stává se však stále relevantnějším v jejím hodnocení ekonomiky. Silné euro by totiž mohlo ohrozit ekonomické oživení a vyvíjet tlak na už tak nízkou inflaci.

10. Obama vyzval čínského prezidenta k pružnému kurzu jüanu

Americký prezident Barack Obama vyzval svého čínského protějška, aby učinil kroky k zavedení pružnějšího směnného kurzu čínské měny. Novinářům to v pondělí podle agentury Reuters sdělil poradce Bílého domu Ben Rhodes. Spojené státy již několikrát vyjádřily znepokojení ohledně kurzu čínského jüanu, který je podle Washingtonu k dolaru silně podhodnocený.

Další uvolnění čínské měny na spadnutí?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ve Vatikánu čeká na vyzvednutí balíček se čtrnácti kondomy naplněnými kokainem

Němečtí celníci zadrželi v lednu balíček se čtrnácti kondomy naplněnými kokainem směřující do Vatikánu. Podle tiskové zprávy obsahoval 340 gramů kokainu v hodnotě kolem 40 tisíc eur a byl adresován na hlavní vatikánskou poštu. Droga pocházela z blíže neupřesněné jihoamerické země a byla v tekuté formě. Celníci předali balíček vatikánským úřadům a doufali, že si ho jeho adresát vyzvedne, od ledna se však nikdo neukázal, proto se domnívají, že dotyčného někdo varoval.

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
před 29 minutami

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
před hodinou

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl