Co musíte ráno vědět (25. března)
|

Co musíte ráno vědět (25. března)

Jak je na tom podle předběžných dat zpracovatelský sektor v Evropě i Spojených státech, kam chtějí expandovat společnosti Cisco Systems a Apple a kdo ve Vatikánu si objednal balíček plný kondomů a kokainu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily druhý den v řadě kvůli technologickým akciím i Ukrajině

Nejsilněji byl zasažen index Nasdaq kvůli ztrátám technologických společností. Index Dow oslabil o 0,16 % na 16 276,69 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,49 % na 1 857,44 bodu a Nasdaq přišel o 1,18 % na 4 226,38 bodu. Akcie Facebooku ztratily 4,67 %, Google oslabil o 2,12 %, Netflix přišel dokonce o 6,67 %. Investory také zklamal předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který klesl na 55,5 bodu z 57,1 bodu.

I pokračující ukrajinská krize podle agentury Reuters přiměla investory k vybírání zisků, které jim přinesl předchozí růst. Podle agentury Bloomberg, která citovala ruské banky, spadne Rusko kvůli sankcím za akci na Krymu alespoň na dvě čtvrtletí do recese. Země G7, jejichž představitelé se sešli v Haagu, pohrozily Rusku dalšími sankcemi, pokud vpadne na Ukrajinu. Odvolaly také svou účast na setkání G8 v Soči.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání na průlom

Růst amerických akcií ztrácí dech

2. Evropské akcie zahájily týden výprodejem, regionální Stoxx Europe 600 odevzdal přes procento

Evropské akcie v pondělí ztrácely poté, co si připsaly nejúspěšnější týden za více než měsíc. Britský FTSE 100 odepsal 0,56 %, francouzský CAC 40 1,36 % a německý DAX 1,65 %. Akcie společnosti KPN ztratily přes čtyři procenta v reakci na snížení doporučení ze strany Citigroup. Stada Arzneimittel odevzdala téměř 15 %, nejvíce od září 2011, když upustila od své predikce pro rok 2014. Firma oznámila, že očekávaných výsledků nedosáhne kvůli krizi na Krymu, která vedla k oslabení ukrajinské hřivny a ruského rublu. Rusko přitom v roce 2012 zajistilo 19 % celkových tržeb společnosti. Na nule zakončil v pondělí jen potravinářský sektor, ostatní odvětví zamířila do červených čísel vedena chemickým, automobilovým a technologickým sektorem.

Akcie pohledem technické analýzy: Medvědi mají mírně navrch

3. Pražská burza úvodní zisky neudržela, týden zahájila ztrátou

Index PX v pondělí odepsal 0,12 % na 990,37 bodu. Burzu v pondělí táhly dolů především bankovní tituly - Erste Group Bank odepsala 2,09 % a Komerční banka 1,16 %. Celkové ztráty nevyrovnala ani rally na akciích ČEZ, které podražily o 5,08 % a samy zaujímaly více než dvě třetiny obchodů. Titul podpořil návrh ministra financí Babiše, který požaduje, aby firma vyplatila na dividendách 100 % loňského zisku. Objem v pondělí přesáhl miliardu korun, což je výrazně nad průměrem. Vedle bankovních titulů ztrátu zaznamenaly například také společnosti CME (-6,77 %), VIG (-2,13 %) nebo Philip Morris ČR (-2,77 %), která v úterý odhalí hospodářské výsledky.

Pražská burza v pondělí začala počítat dividendový index PX-TR. Total Return Index zohledňuje vyplacené dividendy a odpovídá nynějšímu hlavnímu indexu PX. Historické hodnoty nového indexu jsou zpětně propočteny k 20. březnu 2006, kdy se sloučily indexy PX50 a PX-D a vznikl index PX.

Objemy, objemy, objemy: Jak (ne)vyřešit klatbu pražské burzy?

4. Očekávané události

Úterý bude ve Spojených státech dnem nemovitostí - bude zveřejněn index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad +0,8 %) i prodeje nových domů (-4,9 %). Kromě toho se dozvíme, jaká je spotřebitelská důvěra (78,6 bodu), a s projevy vystoupí členové Fedu Dennis Lockhart a Charles Plosser. Indikátory podnikatelské nálady zveřejní Francie i Německo (110,9 bodu) a Spojené království odhalí vývoj inflace (+0,5 % meziměsíčně, +1,7 % meziročně).

Pražská burza bude sledovat hospodářské výsledky společnosti Philip Morris ČR. "Philip Morris oznámí za 2H2013 lepší čísla proti prvnímu pololetí, které bylo zklamáním. Tržby by měly vzrůst na 6,67 miliardy, meziročně téměř beze změny. Trh čeká dividendu 880 Kč na akcii, což se nám však nejeví jako realistické. Umíme si představit dividendu 770 Kč na akcii," odhaduje analytik z České spořitelny Petr Bártek. Co se na trzích bude dít ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Rusko a Čína: Pomůže ukrajinská krize zformovat mocenský a ekonomický superblok?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v březnu v České republice rostla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v březnu zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) ve srovnání s únorem vzrostl o 1,4 bodu, a to vlivem zvýšení podnikatelského i spotřebitelského indikátoru důvěry.

6. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v březnu podle agentury Markit klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Mírný pokles se očekával. Ve službách index spadl na 52,4 bodu z 52,6 bodu v únoru, čekala se víceméně stagnace, a kompozitní index se snížil jen lehce na 53,2 z 53,3 bodu.

USA: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 55,5 bodu z 57,1 bodu

7. Cisco Systems chce nabízet cloudové služby. Plánuje investovat miliardu dolarů

Společnost Cisco Systems chce vstoupit do podnikání s cloudovými službami. Plánuje investovat miliardu dolarů v průběhu následujících dvou let a vstoupit na trh, který v současnosti ovládá Amazon.com. Zprávu přinesl deník Wall Street Journal. Podle něj Cisco chce peníze věnovat na stavbu datových center, která by měla podpořit fungování nové služby nazvané Cisco Cloud Services. Cisco chce oslovit především ty společnosti, které si nechtějí kupovat drahá zařízení, ale namísto toho jsou ochotné si tyto služby pronajmout.

8. Apple údajně jedná se společností Comcast o možnosti internetové televize

Společnost Apple údajně jedná s firmou Comcast o možnosti využití Apple TV ke streamování on-line obsahu. Podle Wall Street Journal jsou jednání předběžná a je značně nejisté, zda k dohodě dojde. Apple zkoumá možnosti vstupu na televizní trh již několik let. Společnost by chtěla obsah skladovat na cloudu a skrze Apple TV by si ho zákazníci stahovali.

9. Měnový kurz není cílem Evropské centrální banky, ale banka ho rozhodně sleduje

Evropská centrální banka sleduje kurz eura kvůli jeho možnému dopadu na inflaci a je připravená zasáhnout, kdyby se inflace měla vydat špatným směrem. V pondělí to řekl šéf finské centrální banky Erkki Liikanen. Měnový kurz není cílem ECB, tím je cenová stabilita, stává se však stále relevantnějším v jejím hodnocení ekonomiky. Silné euro by totiž mohlo ohrozit ekonomické oživení a vyvíjet tlak na už tak nízkou inflaci.

10. Obama vyzval čínského prezidenta k pružnému kurzu jüanu

Americký prezident Barack Obama vyzval svého čínského protějška, aby učinil kroky k zavedení pružnějšího směnného kurzu čínské měny. Novinářům to v pondělí podle agentury Reuters sdělil poradce Bílého domu Ben Rhodes. Spojené státy již několikrát vyjádřily znepokojení ohledně kurzu čínského jüanu, který je podle Washingtonu k dolaru silně podhodnocený.

Další uvolnění čínské měny na spadnutí?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ve Vatikánu čeká na vyzvednutí balíček se čtrnácti kondomy naplněnými kokainem

Němečtí celníci zadrželi v lednu balíček se čtrnácti kondomy naplněnými kokainem směřující do Vatikánu. Podle tiskové zprávy obsahoval 340 gramů kokainu v hodnotě kolem 40 tisíc eur a byl adresován na hlavní vatikánskou poštu. Droga pocházela z blíže neupřesněné jihoamerické země a byla v tekuté formě. Celníci předali balíček vatikánským úřadům a doufali, že si ho jeho adresát vyzvedne, od ledna se však nikdo neukázal, proto se domnívají, že dotyčného někdo varoval.

Evropské trhy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské trhy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
18:00

Evropské trhy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, když index PX přišel o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
12:49

Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let

Hrubý domácí produkt Severní Koreje se loni zvýšil o 3,9 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za 17 let, a...
KLDR HDP Hospodářský růst
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
12:30

Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly

Tržby a zisk největšího amerického průmyslového konglomerátu General Electric ve druhém čtvrtletí výrazně klesly....
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
12:06

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
11:46

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond