Co musíte ráno vědět (1. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak zakončily první kvartál světové burzy, co také zaznělo na investiční konferenci o výhledech a možnostech investování v letošním roce a jaké bájné zvíře může narušit televizní vysílání? To všechno musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v závěru měsíce posílily

Hlavní indexy amerických burz zahájily pondělní seanci zhruba 0,7 % v plusu, Nasdaq posiloval dokonce o více než procento. Po projevu šéfky Fedu Janet Yellenové, který jsme sledovali živě, indexy vystoupaly ještě o několik bazických bodů výše. Index Dow nakonec v pondělí přidal 0,82 % 16 457,66 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,79 % na 1 872,34 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 1,04 % na 4 198,99 bodu. Zdražily akcie ve všech sektorů s výjimkou energetického odvětví. Dařilo se všem sektorům s výjimkou energetiky. Poslední obchodní den prvního kvartálu na trh přilákal kupce z řad fondů, které nestihly do portfolií zahrnout "vítězné" akcie tohoto období. Po zhruba 6% poklesu v průběhu prvních tří měsíců tak americké indexy dosáhly kvartálního zisku (S&P 500 +1,30 %, Nasdaq +0,54 %, Dow ale klesl o 0,72 %). Jde o nejhubenější první kvartál za tři roky, v předchozích dvou letech akcie přidaly 12 %, respektive 10 %.

Další rok rekordních firemních zisků: Co znamenal pro akcionáře a zaměstnance?

Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá

2. Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v červených číslech, nepomohly ani sílící spekulace o evropském QE

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v mínusu. Do zelených čísel indexy nedokázaly dostat ani spekulace, že by Evropská centrální banka mohla již brzy ohlásit spuštění programu kvantitativního uvolňování, ani projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která potvrdila, že je Fed nadále odhodlán podporovat americkou ekonomiku. Spekulace o brzkém spuštění evropského kvantitativního uvolňování zesílily poté, co na trhy před polednem dorazila zpráva, že tempo inflace v eurozóně v březnu podle předběžných údajů kleslo více, než se čekalo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,26 %, německý DAX klesl o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,45 %. Nejvíce zlevnily realitní společnosti, potravinářské odvětví a sektor služeb. Dařilo se naopak bankám, sektoru finančních služeb a stavebnímu odvětví.

Za první kvartál byl DAX na zelené nule (+0,04 %), CAC 40 posílil o 2,22 %, ale FTSE 100 naopak 2,23 % ztratil. Přes dvě procenta si připsaly švédské akcie (+2,4 %), zhruba 14 % přidal index burzy v Miláně a akcie ve Španělsku posílily přibližně o 6 % .

Asijské akcie v pondělí převážně zpevňovaly. Nikkei za uplynulé čtvrtletí ztratil 9 %

Deset změn, které by ukrajinská krize mohla vyvolat na mezinárodní scéně

Nizozemská banka ING hodlá začít znovu vyplácet dividendu

3. Pražská burza v úvodu nového týdne oslabovala, nakonec ale uzavřela mírně nad nulou

Pražská burza v pondělí celý den oslabovala, na samotném konci obchodování se ale index PX vzpamatoval a uzavřel se ziskem 0,08 % na 1 006,45 bodu. Nejvíce zdražily akcie Erste Group Bank, které přidaly 2,55 % na 676,80 Kč. Dařilo se také cenným papírům mediální společnosti CME, které posílily o 1,81 % na 59,20 Kč, a petrochemické firmě Unipetrol, jejíž akcie zdražily o více než procento na 144,45 Kč. V záporném teritoriu naopak skončily akcie uhelné společnosti NWR, které se ztrátou 2,99 % uzavřely na 11,35 Kč, developera Orco (-2,86 %) a energetické společnosti ČEZ, jejíž akcie poté, co generální ředitel firmy Daniel Beneš řekl, že je ohledně dividendy zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory, oslabily o více než 2 % na 571 Kč. Beneš svým vyjádřením de facto odmítl návrh ministra financí Andreje Babiše, aby firma akcionářům vyplatila na dividendách celý loňský zisk. O více než procento oslabily cenné papíry Fortuny (-1,23 %) a necelé procento odepsaly akcie Komerční banky (-0,83 %) nebo tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,52 %).

Za celý první kvartál index PX přidal 1,76 %. Fortuna patřila se ziskem 11,5 % k tomu nejlepšímu na trhu, ČEZ za 3 měsíce posílil o 10,4 %, Komerční banka a Philip Morris ČR shodně o 7,7 %. Nejhůře na tom naopak byla uhelná NWR s propadem o více než 52 %, Orco ztratilo 38,8 %, akcie CME ztratily od začátku roku přes 19 %, Unipetrol 14 % a Erste Group Bank odepsala 3,04 %. Někde uprostřed zůstaly se ziskem 1,96 % akcie Pegasu Nonwovens a Stock Spirits (+3,21 %), TMR (-1,2 %) a VIG (-0,5 %). Telefónika C.R., jejíž prodej skupině PPF byl podle očekávání schválen, přidala na pražské burze 1,4 %.

Češi začínají více riskovat, investiční koláč se však měnit nebude

Čistý zisk bank loni klesl o 2,9 miliardy na 61,4 miliardy Kč

4. Očekávané události

Japonsko v úterý zaktualizuje index nálady velkých průmyslových společností (odhad: 19 bodů) i firem mimo zpracovatelský sektor (25 bodů) a doplní jejich výhled (odhad: 13 bodů, respektive 16 bodů). Čína zveřejní finální březnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti HSBC (konsenzus: 48,1 bodu) a australská centrální banka rozhodne o výši úrokových sazeb (odhad: 2,5 %). Indexy nákupních manažerů za březen posléze doplní také eurozóna (konsenzus: 53 bodů) a jednotlivé evropské země, například Německo (odhad: 53,8 bodu), Itálie (odhad: 51,9 bodu), Francie (odhad: 51,9 bodu) a Spojené království (odhad: 56,9 bodu). Investoři budou pozorně sledovat čerstvé údaje o nezaměstnanosti, které na trhy pošlou Německo (odhad: 6,8 % v březnu), Itálie (odhad: 12,9 % v únoru) i celá eurozóna (odhad: 12 % v únoru). Také na českém trhu se bude pozornost investorů soustředit na index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a důležité údaje představí i Český statistický úřad, konkrétně míru zaměstnanosti a nezaměstnanosti, ekonomickou aktivitu za únor a čísla o HDP za poslední čtvrtletí 2013. V USA odpoledne březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zveřejní společnosti Markit (odhad: 55,9 bodu) a ISM (odhad: 54 bodů). Ty doplní údaje o stavebních výdajích (odhad: +0,2 %) a prodejích automobilů na území USA (odhad: v celoročním přepočtu 15,8 milionu vozů).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Druhá polovina roku bude stále o Fedu a ECB, v Praze se vyhněte akciím NWR a CME, zaznělo na investiční konferenci Erste

"V druhé půlce roku budu sledovat Fed a ECB, protože jsou mnohem důležitější než hospodářské výsledky firem. Dlouhodobě platí, že když se utahuje měnová politika, investoři by měli utíkat pryč z akcií, ale nyní to neplatí, protože není alternativa. Není kam jinam investovat se stejným výnosem," uvedl na investiční konferenci "Rok 2014: Cesta vzhůru plná výmolů" hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban. V Praze by se vyhnul akciím CME a NWR. "Neříkám, že na nich nelze vydělat, ale je to kasino, ne investování. NWR má hotovost tak na tři čtvrtě roku, pak by za normální situace měla zkrachovat, ale samozřejmě existují možnosti financování, které její život mohou prodloužit."

Na konferenci ale byla řeč také o ekonomické situaci nebo investičních certifikátech. On-line přenos z celého pondělního odpoledne najdete ZDE, nejzajímavější výroky vystupujících expertů najdete na Twitteru Investičního webu.

6. Šéf ČEZ Beneš: Ohledně dividendy jsem zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš reagoval v rozhovoru pro týdeník Euro na plán ministra financí Babiše, aby ČEZ vyplatil na dividendách celý zisk. Beneš prohlásil, že bude tlačit na to, aby výplata dividendy nebyla nahodilá a řídila se jasnými zákonitostmi. "Ve vyspělých zemích není běžné, aby majitel prosazoval konkrétní výši dividendy (snad jen v případě aktivistických investorů, ale i ti spíše hovoří o zvýšení než o konkrétním výplatním poměru). Uvědomuje si totiž, že detailně nerozumí nebo se nechce zabývat řízením společnosti, a výkonné pravomoci proto deleguje na management. Neupírá mu je tedy ani v případě rozhodnutí, zda investovat, či vyplatit zisk. Ponechává si pouze kontrolní funkci. Andrej Babiš zastával donedávna v Agrofertu roli vlastníka i vrcholného manažera, teď je ovšem v jiné situaci. ČEZ slovy Daniela Beneše správně hájí nezávislost řízení," komentoval situaci Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS.

7. Inflace v eurozóně v březnu dále zpomalila

Podle předběžných dat inflace v eurozóně v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekávalo se mírnější zpomalení na 0,6 %. Jádrová inflace klesla na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %. Inflace se dostala na nejnižší úroveň od listopadu 2009, a zpráva tak posiluje očekávání, že Evropská centrální banka učiní radikální kroky k odvrácení hrozby deflace. Mluví se o dalším kole LTRO, kvantitativním uvolňování i dalším snížení sazeb. ECB zasedá již ve čtvrtek.

8. Janet Yellenová: Ekonomika Spojených států je stále křehká, Fed ji proto bude dále podporovat

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve svém pondělním projevu v Chicagu upozornila, že americká ekonomika stále nemá vyhráno. Podle první ženy v čele Fedu je nezbytné, aby banka ekonomiku nadále podporovala všemi opatřeními, která se v boji proti recesi do této chvíle osvědčila. Yellenová kromě jiného řekla, že je na tom americký trh práce v některých ohledech dokonce mnohem hůře než během recese, ze které se americké hospodářství dostává pouze velmi pomalu.

9. Švýcarsko vyšetřuje banky kvůli devizovým manipulacím

Švýcarský antimonopolní úřad WEKO zahájil vyšetřování několika švýcarských, britských a amerických bank kvůli údajným manipulacím na devizovém trhu. Úřad v pondělí uvedl, že vyšetřuje banky UBS, Credit Suisse, Zürcher Kantonal Bank, Julius Bär, JPMorgan, Citigroup, Barclays a Royal Bank of Scotland. "Existují důkazy, že tyto banky tajně spolupracovaly na manipulaci se směnnými kurzy při devizových obchodech," tvrdí WEKO. Úřad začal možné manipulace na devizových trzích předběžně zkoumat již v říjnu loňského roku, napsala agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Televizní reportér tvrdej chleba má

Je jedno, o čem přesně byl živý vstup. Jednorožec v baletní sukni na sebe strhl veškerou pozornost.

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
před 39 minutami

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
před hodinou

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika