Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?
|

Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?

Americké akciové indexy toho za první dva měsíce roku stihly poměrně dost. Nejdříve potvrdily maxima (v případě indexu S&P 500 dokonce historické) z konce loňského roku, poté prošly technickou korekcí okolo 5 %, ale nakonec se dokázaly vzpamatovat a maxima opět posunout výše. Korekci přiživily obavy z dopadu omezování kvantitativního uvolňování na ekonomiku USA, kterou negativně poznamenala tvrdá zima, a na rozvíjející se trhy. Dalším kurzotvorným faktorem byla v průběhu uplynulých týdnů probíhající výsledková sezóna za 4Q2013.

Výsledková sezóna Americké akcie Martin Krajhanzl Výhled na rok 2014

Bilance firemní výsledkové sezóny za 4Q2013

Téměř celá výsledková sezóna amerických firem za 4. čtvrtletí 2013 je minulostí. Firmám se podařilo udržet meziroční růst jak na úrovni tržeb, tak zisku. Tržby se meziročně zvýšily o necelé procento a nenaplnily očekávání nepatrného meziročního snížení. Zisky meziročně vzrostly o 8,9 %, což bylo výrazně více, než s čím počítal trh (+4,2 %). To se odráží i na skutečnosti, že se téměř třem čtvrtinám firem podařilo překonat odhady. Výsledková sezóna byla úspěšná i ve srovnání s předcházejícími čtvrtletími a potvrdila schopnost amerických firem pozitivně překvapit, především na úrovni zisků.

Bilance výsledkové sezóny v USA za 4Q2013

Nejvyšší meziroční nárůst zisků zaznamenal telekomunikační sektor (+27 %) spolu s finančním (+24,2 %) a sektorem základních materiálů (+17,8 %).

Telekomunikačnímu sektoru pomáhal zájem zákazníků o datové tarify, které prošly proměnou spolu s rozšiřováním pokrytí sítěmi 4G, i pokračující přechod k chytrým telefonům, z nichž operátorům plynou v průměru vyšší příjmy na uživatele. Zároveň větší pokrytí území 4G umožnuje snížení objemu kapitálových investic, což spolu s provozními úsporami mělo příznivý dopad na výši zisků. To ale zároveň vyvolalo tvrdší cenovou konkurenci mezi americkými operátory, kterou vede T-Mobile US, a která do konce roku negativně ovlivní jejich marže.

Příznivou bilanci finančního sektoru tentokrát táhly pojišťovny, které ve 4. kvartálu 2012 měly v důsledku bouře Sandy výrazně vyšší pojistná plnění, a tudíž meziročně nižší srovnávací základnu. U sektoru základních materiálů to bylo způsobeno především úspěšnou implementací úsporných opatření.

Při srovnání výsledků oproti očekáváním (graf níže vpravo) na tom jsou nejlépe výše zmíněné - finance a základní materiály (to zlepšuje výhled společností vyrábějících těžební techniku, například Caterpillaru a Joy Global). Vzhledem k tomu, že váha finančního sektoru je jedna z nejvyšších a základních materiálů jedna z nejnižších, lze říci, že meziroční tempo růstu zisků o 8,9 % v rámci indexu S&P 500 bylo primárně tažené finančním sektorem (v jeho rámci pak pojišťovnami díky výhodné srovnávací základně z předchozího roku, což má ale spíše jednorázový charakter). Celkově se až na mírné zaváhání u tržeb sektoru nezbytného spotřebitelského zboží opakovalo předchozí čtvrtletí, kdy všechny sektory na úrovni zisků i tržeb překonaly očekávání.

Výsledková sezóna v USA za 4Q2013

Odhady zisků

Pro forma zisky v rámci indexu S&P 500 ve 4. čtvrtletí 2013 meziročně vzrostly o 8,9 %, což pomohlo ke zvýšení meziročního tempa růstu zisku za celý loňský rok na 5,4 %. S&P 500 v loňském roce přidal bezmála 30 %, z čehož vyplývá, že růst byl tažen především zvyšujícím se oceněním, které se dle P/E založeného na očekávaných ziscích (forward P/E) dostalo na nadprůměrně vysokou úroveň. Podobnou expanzi lze v letošním roce očekávat jen těžko. Z tohoto pohledu bude důležitý vývoj cenových indexů (očekávaná míra inflace těsně nad nulou nahrává historicky nadprůměrné hodnotě P/E).

Forward P/E S&P 500

Pro letošek jsou očekávaní nastavena na akceleraci meziročního tempa růstu zisků okolo 9 %, přičemž růst by měl být relativně plošný napříč sektory (tabulka níže vlevo). Nejvyšší tempo růstu se očekává u telekomunikačního sektoru (ten má ale prostor pro snížení kvůli aktuální tvrdé cenové konkurenci v sektoru, která pravděpodobně jen tak neodezní; na to by šlo sázet až v delším horizontu), sektoru zbytného spotřebního zboží, finančního sektoru a sektoru základních materiálů.

Tabulka vpravo zobrazuje odhady dále v průběhu roku. Očekává se akcelerace temp růstu v 2. pololetí. To sedí i na očekávané zvýšení tempa růstu amerického HDP k 3 %. Na druhou stranu by tou dobou měl Fed ukončovat omezování programu kvantitativního uvolňování s očekávaným negativním dopadem na ekonomiku USA i rozvíjející se trhy. Spolu s omezováním pravděpodobně posílí i americký dolar, což dále sníží zisky globálně působících amerických firem. Dlouho plánovaná reforma firemních daní v USA kvůli vlekoucím se jednáním letošní zisky již nejspíše neovlivní.

Výhled růstu zisků amerických firem

Rizika pro růst cen akcií

Cenová inflace

I když vyspělé ekonomiky bojují spíše s nízkou mírou inflace, vrtkavé počasí by v průběhu roku mohlo představovat problém. To ostatně ukázala letošní zima, kdy v Evropě na mnoha místech bylo málo sněhu (potenciální riziko sucha během vegetačního období), ve Spojeném království byly rekordní srážky a v USA rekordní množství sněhu. Nepříznivé počasí by mělo za následek špatnou úrodu, a tudíž vysoké ceny potravin.

Problém by (díky aktuálně nízké inflaci) nenastal na úrovni souhrnných cenových indexů, ale vyšší ceny potravin by snížily spotřebitelské výdaje na ostatní zboží a služby. Nemluvě o tom, že by v chudších ekonomikách jen zhoršily aktuální špatnou sociální a často i politickou situaci (například v Argentině, Venezuele, Thajsku).

Vojenský konflikt, politická nestabilita

Ekonomický útlum a přesouvání těžišť moci v rámci světa historicky přispívají k většímu výskytu vojenských konfliktů (v tomto ohledu se nabízí například jihočínské moře a sféry vlivu jednotlivých zemí okolo) a politické nestability (riziková oblast Jižní Ameriky, ale i Ukrajina a jižní periferie Evropy, kde do budoucna závažný problém představuje extrémně vysoká nezaměstnanost mladých). To může vést k omezení mezinárodního obchodu i například odmítnutí nashromážděného externího dluhu lokálními politiky ve snaze získat podporu voličů.

Zátěžové testy ECB

Podle dosavadních indicií budou na letošní rok plánovaná revize aktiv a zátěžové testy ECB přísnější než ty předchozí. Je možné, že výsledky donutí některé banky k refinancování na trhu, v nejhorším scénáři i k bankrotu. Na druhou stranu, ECB by šla sama proti sobě, kdyby nebyla připravena ekonomiku i banky podpořit, a tudíž je riziko v souvislosti s testy relativně omezené a vztahuje se primárně na akcie slabších bank.

Závěr

Americké akciové indexy vstupují do šestého roku býčího trendu. Současně se index S&P 500 (nejčastěji považovaný za zástupce amerického akciového trhu) nachází na historickém maximu a po 30% zhodnocení z loňského roku má letos zatím jen mírně kladnou výkonnost, a to navzdory pozitivní bilanci výsledkové sezóny za 4. kvartál 2012. Jeho ocenění je při očekávání pokračujícího růstu zisků (2014/2013 trh dle Reuters počítá s ročním růstem o 9,1 %) sice jen mírně nadprůměrné, ale zároveň relativně optimistické s ohledem na aktuálně slabý dolar, meziročně vyšší úrokové výnosy, omezování QE a nejistou ziskovost aktivit firem na rozvíjejících se trzích.

Na druhou stranu by býci mohli argumentovat vysokou aktivitou firem na poli zpětných odkupů akcií, která vyplývá z nadprůměrné vysokých zásob hotovosti. Jak ale ukazuje graf, poslední roky logika "vyšší objemy vykoupených akcií = levné akcie" příliš neplatila.

Objemy zpětných odkupů akcií v USA

Náš model (Ibbotson-Chen) indikuje hodnotu indexu S&P 500 v půlročním horizontu okolo 1 770 bodů (při forward P/E 14,8). Jako vstupní data jsme použili konsenzuální odhady vývoje HDP, indexu spotřebitelských cen a výnosů 10letých vládních dluhopisů a odhad letošního pro forma zisku indexu S&P 500 lehce pod konsenzuálním odhadem, což odráží náš mírně pesimistický postoj k názoru celého trhu.

Navíc dubnem končí pro index příznivá sezónnost (historicky výrazně lepší výkonnost v období listopad až duben než ve zbytku roku) a konsenzem implikovaná čistá marže míří do historicky rekordního pásma nad 10 %. Tyto faktory spolu se zmíněnými riziky nás při aktuálních hodnotách nabádají k opatrnosti ohledně vývoje cen akcií.

Z pohledu sektorů v ročním horizontu preferujeme zdravotnický sektor (nízké konsenzuální odhady růstu zisků, stárnoucí populace ve vyspělých zemích, z pohledu dopadu na prodeje slábnoucí negativní efekt "patentového útesu"), průmyslový sektor v USA a Evropě (díky oživení objemů infrastrukturních investic, například ve strojírenství společnost ABB, pokračující boom očekáváme u výrobců civilních letadel), sektor zbytného spotřebního zboží (například automobilky BMW a Volkswagen), globálně působící firmy ze zábavního průmyslu (například Walt Disney) a technologické firmy (například Google). Myslíme si, že spolu s očekávaným růstem výnosů z dluhopisů v ročním horizontu opět poroste význam kapitálové síly firem, která do budoucna umožní financovat investice či případné akvizice a ochrání zisky před vyššími úrokovými náklady.

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby