Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?
|

Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?

Americké akciové indexy toho za první dva měsíce roku stihly poměrně dost. Nejdříve potvrdily maxima (v případě indexu S&P 500 dokonce historické) z konce loňského roku, poté prošly technickou korekcí okolo 5 %, ale nakonec se dokázaly vzpamatovat a maxima opět posunout výše. Korekci přiživily obavy z dopadu omezování kvantitativního uvolňování na ekonomiku USA, kterou negativně poznamenala tvrdá zima, a na rozvíjející se trhy. Dalším kurzotvorným faktorem byla v průběhu uplynulých týdnů probíhající výsledková sezóna za 4Q2013.

Výsledková sezóna Americké akcie Martin Krajhanzl Výhled na rok 2014

Bilance firemní výsledkové sezóny za 4Q2013

Téměř celá výsledková sezóna amerických firem za 4. čtvrtletí 2013 je minulostí. Firmám se podařilo udržet meziroční růst jak na úrovni tržeb, tak zisku. Tržby se meziročně zvýšily o necelé procento a nenaplnily očekávání nepatrného meziročního snížení. Zisky meziročně vzrostly o 8,9 %, což bylo výrazně více, než s čím počítal trh (+4,2 %). To se odráží i na skutečnosti, že se téměř třem čtvrtinám firem podařilo překonat odhady. Výsledková sezóna byla úspěšná i ve srovnání s předcházejícími čtvrtletími a potvrdila schopnost amerických firem pozitivně překvapit, především na úrovni zisků.

Bilance výsledkové sezóny v USA za 4Q2013

Nejvyšší meziroční nárůst zisků zaznamenal telekomunikační sektor (+27 %) spolu s finančním (+24,2 %) a sektorem základních materiálů (+17,8 %).

Telekomunikačnímu sektoru pomáhal zájem zákazníků o datové tarify, které prošly proměnou spolu s rozšiřováním pokrytí sítěmi 4G, i pokračující přechod k chytrým telefonům, z nichž operátorům plynou v průměru vyšší příjmy na uživatele. Zároveň větší pokrytí území 4G umožnuje snížení objemu kapitálových investic, což spolu s provozními úsporami mělo příznivý dopad na výši zisků. To ale zároveň vyvolalo tvrdší cenovou konkurenci mezi americkými operátory, kterou vede T-Mobile US, a která do konce roku negativně ovlivní jejich marže.

Příznivou bilanci finančního sektoru tentokrát táhly pojišťovny, které ve 4. kvartálu 2012 měly v důsledku bouře Sandy výrazně vyšší pojistná plnění, a tudíž meziročně nižší srovnávací základnu. U sektoru základních materiálů to bylo způsobeno především úspěšnou implementací úsporných opatření.

Při srovnání výsledků oproti očekáváním (graf níže vpravo) na tom jsou nejlépe výše zmíněné - finance a základní materiály (to zlepšuje výhled společností vyrábějících těžební techniku, například Caterpillaru a Joy Global). Vzhledem k tomu, že váha finančního sektoru je jedna z nejvyšších a základních materiálů jedna z nejnižších, lze říci, že meziroční tempo růstu zisků o 8,9 % v rámci indexu S&P 500 bylo primárně tažené finančním sektorem (v jeho rámci pak pojišťovnami díky výhodné srovnávací základně z předchozího roku, což má ale spíše jednorázový charakter). Celkově se až na mírné zaváhání u tržeb sektoru nezbytného spotřebitelského zboží opakovalo předchozí čtvrtletí, kdy všechny sektory na úrovni zisků i tržeb překonaly očekávání.

Výsledková sezóna v USA za 4Q2013

Odhady zisků

Pro forma zisky v rámci indexu S&P 500 ve 4. čtvrtletí 2013 meziročně vzrostly o 8,9 %, což pomohlo ke zvýšení meziročního tempa růstu zisku za celý loňský rok na 5,4 %. S&P 500 v loňském roce přidal bezmála 30 %, z čehož vyplývá, že růst byl tažen především zvyšujícím se oceněním, které se dle P/E založeného na očekávaných ziscích (forward P/E) dostalo na nadprůměrně vysokou úroveň. Podobnou expanzi lze v letošním roce očekávat jen těžko. Z tohoto pohledu bude důležitý vývoj cenových indexů (očekávaná míra inflace těsně nad nulou nahrává historicky nadprůměrné hodnotě P/E).

Forward P/E S&P 500

Pro letošek jsou očekávaní nastavena na akceleraci meziročního tempa růstu zisků okolo 9 %, přičemž růst by měl být relativně plošný napříč sektory (tabulka níže vlevo). Nejvyšší tempo růstu se očekává u telekomunikačního sektoru (ten má ale prostor pro snížení kvůli aktuální tvrdé cenové konkurenci v sektoru, která pravděpodobně jen tak neodezní; na to by šlo sázet až v delším horizontu), sektoru zbytného spotřebního zboží, finančního sektoru a sektoru základních materiálů.

Tabulka vpravo zobrazuje odhady dále v průběhu roku. Očekává se akcelerace temp růstu v 2. pololetí. To sedí i na očekávané zvýšení tempa růstu amerického HDP k 3 %. Na druhou stranu by tou dobou měl Fed ukončovat omezování programu kvantitativního uvolňování s očekávaným negativním dopadem na ekonomiku USA i rozvíjející se trhy. Spolu s omezováním pravděpodobně posílí i americký dolar, což dále sníží zisky globálně působících amerických firem. Dlouho plánovaná reforma firemních daní v USA kvůli vlekoucím se jednáním letošní zisky již nejspíše neovlivní.

Výhled růstu zisků amerických firem

Rizika pro růst cen akcií

Cenová inflace

I když vyspělé ekonomiky bojují spíše s nízkou mírou inflace, vrtkavé počasí by v průběhu roku mohlo představovat problém. To ostatně ukázala letošní zima, kdy v Evropě na mnoha místech bylo málo sněhu (potenciální riziko sucha během vegetačního období), ve Spojeném království byly rekordní srážky a v USA rekordní množství sněhu. Nepříznivé počasí by mělo za následek špatnou úrodu, a tudíž vysoké ceny potravin.

Problém by (díky aktuálně nízké inflaci) nenastal na úrovni souhrnných cenových indexů, ale vyšší ceny potravin by snížily spotřebitelské výdaje na ostatní zboží a služby. Nemluvě o tom, že by v chudších ekonomikách jen zhoršily aktuální špatnou sociální a často i politickou situaci (například v Argentině, Venezuele, Thajsku).

Vojenský konflikt, politická nestabilita

Ekonomický útlum a přesouvání těžišť moci v rámci světa historicky přispívají k většímu výskytu vojenských konfliktů (v tomto ohledu se nabízí například jihočínské moře a sféry vlivu jednotlivých zemí okolo) a politické nestability (riziková oblast Jižní Ameriky, ale i Ukrajina a jižní periferie Evropy, kde do budoucna závažný problém představuje extrémně vysoká nezaměstnanost mladých). To může vést k omezení mezinárodního obchodu i například odmítnutí nashromážděného externího dluhu lokálními politiky ve snaze získat podporu voličů.

Zátěžové testy ECB

Podle dosavadních indicií budou na letošní rok plánovaná revize aktiv a zátěžové testy ECB přísnější než ty předchozí. Je možné, že výsledky donutí některé banky k refinancování na trhu, v nejhorším scénáři i k bankrotu. Na druhou stranu, ECB by šla sama proti sobě, kdyby nebyla připravena ekonomiku i banky podpořit, a tudíž je riziko v souvislosti s testy relativně omezené a vztahuje se primárně na akcie slabších bank.

Závěr

Americké akciové indexy vstupují do šestého roku býčího trendu. Současně se index S&P 500 (nejčastěji považovaný za zástupce amerického akciového trhu) nachází na historickém maximu a po 30% zhodnocení z loňského roku má letos zatím jen mírně kladnou výkonnost, a to navzdory pozitivní bilanci výsledkové sezóny za 4. kvartál 2012. Jeho ocenění je při očekávání pokračujícího růstu zisků (2014/2013 trh dle Reuters počítá s ročním růstem o 9,1 %) sice jen mírně nadprůměrné, ale zároveň relativně optimistické s ohledem na aktuálně slabý dolar, meziročně vyšší úrokové výnosy, omezování QE a nejistou ziskovost aktivit firem na rozvíjejících se trzích.

Na druhou stranu by býci mohli argumentovat vysokou aktivitou firem na poli zpětných odkupů akcií, která vyplývá z nadprůměrné vysokých zásob hotovosti. Jak ale ukazuje graf, poslední roky logika "vyšší objemy vykoupených akcií = levné akcie" příliš neplatila.

Objemy zpětných odkupů akcií v USA

Náš model (Ibbotson-Chen) indikuje hodnotu indexu S&P 500 v půlročním horizontu okolo 1 770 bodů (při forward P/E 14,8). Jako vstupní data jsme použili konsenzuální odhady vývoje HDP, indexu spotřebitelských cen a výnosů 10letých vládních dluhopisů a odhad letošního pro forma zisku indexu S&P 500 lehce pod konsenzuálním odhadem, což odráží náš mírně pesimistický postoj k názoru celého trhu.

Navíc dubnem končí pro index příznivá sezónnost (historicky výrazně lepší výkonnost v období listopad až duben než ve zbytku roku) a konsenzem implikovaná čistá marže míří do historicky rekordního pásma nad 10 %. Tyto faktory spolu se zmíněnými riziky nás při aktuálních hodnotách nabádají k opatrnosti ohledně vývoje cen akcií.

Z pohledu sektorů v ročním horizontu preferujeme zdravotnický sektor (nízké konsenzuální odhady růstu zisků, stárnoucí populace ve vyspělých zemích, z pohledu dopadu na prodeje slábnoucí negativní efekt "patentového útesu"), průmyslový sektor v USA a Evropě (díky oživení objemů infrastrukturních investic, například ve strojírenství společnost ABB, pokračující boom očekáváme u výrobců civilních letadel), sektor zbytného spotřebního zboží (například automobilky BMW a Volkswagen), globálně působící firmy ze zábavního průmyslu (například Walt Disney) a technologické firmy (například Google). Myslíme si, že spolu s očekávaným růstem výnosů z dluhopisů v ročním horizontu opět poroste význam kapitálové síly firem, která do budoucna umožní financovat investice či případné akvizice a ochrání zisky před vyššími úrokovými náklady.

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika