S jakými riziky počítat při investici do ETF
|

S jakými riziky počítat při investici do ETF

Každá investice je spojena s jistými riziky. Již při výběru burzovně obchodovaného fondu si položte otázku, jak velký pokles trhu unesete. V horizontu několika týdnů se může hodnota akciového ETF propadnout i o desítky procent. S investicemi do burzovně obchodovaných fondů ale souvisejí i další rizika.

Rizika ETF Ponaučení pro investory

Oproti uložení peněz na spořicích účtech a termínovaných vkladech existuje při každé investici tržní riziko. To je popisováno jako možnost, že se tržní cena cenných papírů vydá jiným směrem, než jste původně očekávali. U burzovně obchodovaných fondů lze zaznamenat ztráty v případě růstu i poklesu trhu, záleží na tom, jaký typ fondu jste si vybrali.

Pro dlouhodobé investory je nežádoucí pokles trhu. Pokud jste například očekávali růst evropských akcií (ETF Euro Stoxx 50), ale vlivem negativních zpráv dojde k poklesu, zaznamenáte na obchodním účtu ztrátu. Pro krátkodobé spekulanty, kteří využívají takzvané short ETF, je naopak nežádoucí růst trhu.

Pokles nemusí znamenat ztrátu

Ztráta na obchodním účtu ještě nemusí být reálnou ztrátou. Pokud jste s určitou "dočasnou ztrátou" předem počítali, v případě negativního vývoje postižené ETF neprodáte. Kdo však pokles trhu psychicky neunese, může vše prodat a vykázat skutečnou ztrátu.

Řada drobných investorů nedokáže správně odhadnout, jak velký pokles jsou schopni tolerovat. Především v období všeobecného optimismu na trzích může být ztráta vnímána jako něco možného, ale velmi vzdáleného. Opak často bývá pravdou. Představte si ten nejčernější scénář a vžijte se do situace, kdy přicházíte o dvacet i více procent svého majetku. Budete usínat klidně?

Důležitý je výběr správného fondu

Nikoho nepřekvapí, že mezi burzovně obchodovanými fondy existují rozdíly. Obecně platí, že hodnota dluhopisových ETF v čase kolísá méně než hodnota akciových či komoditních ETF. Rozdíly jsou i v rámci jedné kategorie fondů. Například ETF kopírující vývoj balíku státních dluhopisů jsou obecně méně rizikové než fondy zaměřené na podnikové dluhopisy. Stejně tak jsou rozdíly mezi akciovými fondy – široký fond kopírující vývoj světových akcií bude méně rizikový než akcie firem z rozvíjejících se trhů. Kolísavost (tedy i rizikovost) celého investičního portfolia určí navážení jednotlivých fondů.

Rizika spojená s cizími měnami

Žádný z burzovně obchodovaných fondů není obchodován v korunách. Český investor tedy podstupuje měnové riziko. Pokud po nákupu ETF dojde k posílení koruny například vůči dolaru, realizujete v případě zpětné směny dolaru do koruny ztrátu. Případnou ztrátu může snížit vyčkání na výhodnější směnný kurz.

Před investicí sledujte, v jaké měně je fond veden a obchodován. Řada ETF je například obchodována v eurech, ale vedena v dolarech. I v tomto případě podstupujete měnové riziko.

Rizika spojená se swapy

Cenné papíry držené v portfoliu burzovně obchodovaného fondu jsou spravovány investiční společností odděleně. Nejsou tedy v majetku této společnosti a investor nenese kreditní riziko emitenta.

V současné době je velmi široká i nabídka fondů, které využívají swapy. U těchto ETF existuje určité riziko, že protistrana nesplní své závazky.

Jak se neztratit v nabídce ETF? Čtěte dále na ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice