Co musíte ráno vědět (16. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (16. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, jak se ve Spojených státech v březnu vyvíjela inflace a kde bude v následujícím roce trávit čas bývalá superstar italské politické scény? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu

Americké akcie v úvodu úterního obchodování slibně zdražovaly, když investory potěšily čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických podniků Coca-Cola a Johnson & Johnson a zpráva, podle které tempo růstu spotřebitelských cen v USA v březnu překonalo očekávání trhu. Zklamáním naopak byly údaje newyorského Fedu o podnikatelské náladě, po kterých všechny tři hlavní akciové indexy zamířily pod nulu. V polovině obchodování se nicméně trend znovu obrátil a trhy se i díky informacím o možném dalším uvolňování japonské měnové politiky vrátily k růstu. Dow nakonec posílil o 0,55 % na 16 262,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,68 % na 1 842,98 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,29 % na 4 034,16 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, titulům ze sektoru zdravotnictví a průmyslovému odvětví. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Jsou toto nejlepší dluhopisové fondy na světě? PIMCO stále na špici

6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během internetové bubliny

2. Evropské akcie v úterý zlevnily, trhům v růstu bránily Ukrajina a Čína

Evropské akciové trhy se v úterý během většiny dne pohybovaly v červených číslech. Investory nadále znepokojovaly události na východě Ukrajiny, kde probíhá "protiteroristická akce" ukrajinské armády, a nepotěšila je ani ranní data o měnové zásobě Číny, která v březnu rostla nejpomaleji za poslední dekádu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,64 %, německý DAX klesl o 1,77 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,89 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ztrátou 1,28 % na 3 091,52 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory indexu DJ EuroStoxx 600 s výjimkou odvětví ropy a zemního plynu. Nejvíce zlevnily bankovní tituly, akcie automobilek a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Argumenty pro investici do britských akcií

3. České akcie v úterý zdražily, pražskou burzu v plusu udržely akcie ČEZ

Index PX vzrostl o 0,21 % na 996,01 bodu. Nejvíce se dařilo akciím uhelné společnosti NWR, které zdražily o více než tři procenta na 12,65 Kč. O více než procento posílily také cenné papíry energetické firmy ČEZ (+1,40 %) a necelé procento přidaly akcie tabákové firmy Philip Morris, naposledy obchodované s nárokem na dividendu (+0,71 %). Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přidaly 0,51 % na 595 korun a akcie pojišťovny VIG zdražily o půl procenta na 1 000 Kč. Oslabily naopak akcie likérky Stock Spirits (-1,12 %) a Komerční banky (-0,61 %). Nedařilo se ani cenným papírům petrochemické společnosti Unipetrol (-0,58 %), telekomunikační firmy Telefónica C.R. (-0,53 %) a mediální společnosti CME (-0,27 %). Akcie bankovní skupiny Erste Group Bank odepsaly 0,14 % a uzavřely na ceně 663,20 Kč.

Tibor Bokor (Wood & Company): V Česku se nám líbí CME, v Polsku jsou zajímavé Orange a Netia, výbornou příležitostí je stále i Řecko

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Čína zveřejní v noci na středu údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku (odhad: +7,3 % meziročně a +1,4 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +7,7 % meziročně a +1,8 % mezičtvrtletně), březnových maloobchodních tržeb (odhad: +12,1 % meziročně, únor: +11,8 % meziročně) a průmyslové výroby (odhad: +9 % meziročně, únor: +8,6 % meziročně). Únorovou statistiku o průmyslové výrobě na trhy pošle také Japonsko (odhad: -2,3 % meziměsíčně, leden: +3,8 % meziměsíčně), kde navíc se svým projevem vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Dopoledne budou investoři v Evropě sledovat český index cen průmyslových výrobců (únor: -0,7 % meziročně), italskou obchodní bilanci za únor, britskou míru nezaměstnanosti od prosince do února (odhad: 7,1 %) a index spotřebitelských cen celé eurozóny (odhad: +0,5 % meziročně a +1 % meziměsíčně, únor: +0,7 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně). Ze Spojených států odpoledne přijdou čísla o počtu vydaných stavebních povolení za březen (odhad: 1,008 milionu, únor: 1,014 milionu), započaté výstavbě (odhad: 0,973 milionu, únor: 0,907 milionu) a průmyslové výrobě (odhad: +0,5 % meziměsíčně, únor: +0,6 % meziměsíčně). Jako každou středu budou investoři sledovat i pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Kanadská centrální banka později zveřejní rozhodnutí o výši úrokových sazeb (odhad: stagnace na 1 %), v podvečer se svými projevy vystoupí šéfka americké centrální banky Janet Yellenová a šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a večer Spojené státy zveřejní zprávu o stavu americké ekonomiky s názvem Béžová kniha. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v týdnu od 14. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu vzrostly rychleji, než se čekalo

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu vzrostly meziročně o 1,5 %, čekalo se zrychlení na 1,4 % z únorových 1,1 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % oproti očekávání 0,1 %. Jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a energií v březnu také zrychlila, a to na 1,7 % meziročně z únorových 1,6 %. Meziměsíční nárůst činil 0,2 %, tedy o 0,1 procentního bodu více než v únoru a nad očekáváním. Tempo růstu spotřebitelských cen v březnu překonalo očekávání trhu kvůli dražším potravinám a nájmům. Zpráva tak zmírnila obavy americké centrální banky ohledně toho, že je inflace příliš nízko.

6. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu dále zhoršila, ukázal index ZEW

Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu podle analýzy institutu ZEW dále zhoršila. Indikátor sledující očekávání klesl na 43,2 bodu z březnových 46,6 bodu. Čekal se mírnější pokles na 45 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 8,2 bodu na 59,5 bodu, což je nejvýše od července 2011. Pro celou eurozónu index klesl na 61,2 bodu z 61,5 bodu v březnu. Podle zprávy institutu ZEW se na výsledcích podepisuje pokračující napětí na Ukrajině.

7. Akcionáři CME, vlastníka Novy, prý odsouhlasili navýšení kapitálu

Akcionáři společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, na pondělní mimořádné valné hromadě schválili navýšení základního kapitálu firmy z 25,6 milionu dolarů na 36,8 milionu dolarů. Vyplývá to ze sdělení investorům, o kterém informoval server 4-traders.com. Navýšení kapitálu se má uskutečnit prostřednictvím zvýšením počtu akcií. Valná hromada kromě toho hlavnímu akcionáři firmy, kterým je americká mediální skupina Time Warner, schválila vydání speciálních cenných papírů zvaných warranty, které mohou být převoditelné až na 30 milionů akcií, a rovněž vydání warrantů převoditelných až na 84 milionů akcií.

CME jmenovala náhradu za odcházejícího Ronalda Laudera

8. Janet Yellenová (Fed): Od velkých bank bychom mohli požadovat větší kapitálové rezervy

Americká centrální banka by od velkých bank působících na americkém trhu mohla požadovat další navýšení kapitálových rezerv. V úterý to na konferenci atlantského Fedu uvedla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Opatření vyžadující navýšení kapitálových rezerv by se podle ní mělo týkat těch bank, u kterých by v případě příchodu další finanční krize existovalo vysoké riziko narušení jejich stability.

9. Ruský HDP v prvním čtvrtletí podle premiéra stoupl asi o procento

Ruský hrubý domácí produkt v letošním prvním čtvrtletí stoupl o zhruba procento. Uvedl to v úterý ruský premiér Dmitrij Medveděv. Tempo hospodářského růstu tak zpomalilo ze dvou procent v posledních třech měsících loňského roku. "Naše potíže jsou do určité míry spojeny se snahami jistých sil tlačit nás do umělé krize," řekl Medveděv na schůzce s představiteli ministerstva financí. Podle agentury Reuters tak poukázal na sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině.

10. Lesk (č)i bída mladých trhů: Největším rizikem je Fed

Rozvíjející se trhy za sebou jako celek nemají zrovna dobrý rok, protože jim ubližuje odliv kapitálu způsobený omezováním dodávek likvidity do systému ze strany amerického Fedu. K tomu je potřeba přičíst zpomalování růstu čínského hospodářství a geopolitická rizika, naposledy hmatatelná především v souvislosti s Ruskem a Ukrajinou. Má sázka na emerging markets stále smysl? Jak v regionu vybrat největší příležitosti? A kterým rozvíjejícím se zemím se při investování raději vyhnout? O tom všem se v úterý mluvilo na dalším z řady Investičních večerů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho trest za daňové podvody nemine

Milánský soud rozhodl, jakou formu bude mít trest pro bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, který byl loni pravomocně odsouzen za daňové podvody ve své mediální firmě Mediaset. Vzhledem ke svému věku nemusí Berlusconi nastoupit do vězení, trestu za své nezákonné chování ale neujde. Podle úterního rozsudku milánského soudu bude muset známý proutník nastoupit na veřejně prospěšné práce do domova důchodců na předměstí Milána. Pracovní nasazení Berlusconiho ale bude spíše symbolické - v domově důchodců musí pomáhat pouze čtyři hodiny týdně.

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika