Co musíte ráno vědět (16. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (16. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, jak se ve Spojených státech v březnu vyvíjela inflace a kde bude v následujícím roce trávit čas bývalá superstar italské politické scény? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu

Americké akcie v úvodu úterního obchodování slibně zdražovaly, když investory potěšily čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických podniků Coca-Cola a Johnson & Johnson a zpráva, podle které tempo růstu spotřebitelských cen v USA v březnu překonalo očekávání trhu. Zklamáním naopak byly údaje newyorského Fedu o podnikatelské náladě, po kterých všechny tři hlavní akciové indexy zamířily pod nulu. V polovině obchodování se nicméně trend znovu obrátil a trhy se i díky informacím o možném dalším uvolňování japonské měnové politiky vrátily k růstu. Dow nakonec posílil o 0,55 % na 16 262,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,68 % na 1 842,98 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,29 % na 4 034,16 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, titulům ze sektoru zdravotnictví a průmyslovému odvětví. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Jsou toto nejlepší dluhopisové fondy na světě? PIMCO stále na špici

6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během internetové bubliny

2. Evropské akcie v úterý zlevnily, trhům v růstu bránily Ukrajina a Čína

Evropské akciové trhy se v úterý během většiny dne pohybovaly v červených číslech. Investory nadále znepokojovaly události na východě Ukrajiny, kde probíhá "protiteroristická akce" ukrajinské armády, a nepotěšila je ani ranní data o měnové zásobě Číny, která v březnu rostla nejpomaleji za poslední dekádu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,64 %, německý DAX klesl o 1,77 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,89 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ztrátou 1,28 % na 3 091,52 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory indexu DJ EuroStoxx 600 s výjimkou odvětví ropy a zemního plynu. Nejvíce zlevnily bankovní tituly, akcie automobilek a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Argumenty pro investici do britských akcií

3. České akcie v úterý zdražily, pražskou burzu v plusu udržely akcie ČEZ

Index PX vzrostl o 0,21 % na 996,01 bodu. Nejvíce se dařilo akciím uhelné společnosti NWR, které zdražily o více než tři procenta na 12,65 Kč. O více než procento posílily také cenné papíry energetické firmy ČEZ (+1,40 %) a necelé procento přidaly akcie tabákové firmy Philip Morris, naposledy obchodované s nárokem na dividendu (+0,71 %). Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přidaly 0,51 % na 595 korun a akcie pojišťovny VIG zdražily o půl procenta na 1 000 Kč. Oslabily naopak akcie likérky Stock Spirits (-1,12 %) a Komerční banky (-0,61 %). Nedařilo se ani cenným papírům petrochemické společnosti Unipetrol (-0,58 %), telekomunikační firmy Telefónica C.R. (-0,53 %) a mediální společnosti CME (-0,27 %). Akcie bankovní skupiny Erste Group Bank odepsaly 0,14 % a uzavřely na ceně 663,20 Kč.

Tibor Bokor (Wood & Company): V Česku se nám líbí CME, v Polsku jsou zajímavé Orange a Netia, výbornou příležitostí je stále i Řecko

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Čína zveřejní v noci na středu údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku (odhad: +7,3 % meziročně a +1,4 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +7,7 % meziročně a +1,8 % mezičtvrtletně), březnových maloobchodních tržeb (odhad: +12,1 % meziročně, únor: +11,8 % meziročně) a průmyslové výroby (odhad: +9 % meziročně, únor: +8,6 % meziročně). Únorovou statistiku o průmyslové výrobě na trhy pošle také Japonsko (odhad: -2,3 % meziměsíčně, leden: +3,8 % meziměsíčně), kde navíc se svým projevem vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Dopoledne budou investoři v Evropě sledovat český index cen průmyslových výrobců (únor: -0,7 % meziročně), italskou obchodní bilanci za únor, britskou míru nezaměstnanosti od prosince do února (odhad: 7,1 %) a index spotřebitelských cen celé eurozóny (odhad: +0,5 % meziročně a +1 % meziměsíčně, únor: +0,7 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně). Ze Spojených států odpoledne přijdou čísla o počtu vydaných stavebních povolení za březen (odhad: 1,008 milionu, únor: 1,014 milionu), započaté výstavbě (odhad: 0,973 milionu, únor: 0,907 milionu) a průmyslové výrobě (odhad: +0,5 % meziměsíčně, únor: +0,6 % meziměsíčně). Jako každou středu budou investoři sledovat i pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Kanadská centrální banka později zveřejní rozhodnutí o výši úrokových sazeb (odhad: stagnace na 1 %), v podvečer se svými projevy vystoupí šéfka americké centrální banky Janet Yellenová a šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a večer Spojené státy zveřejní zprávu o stavu americké ekonomiky s názvem Béžová kniha. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v týdnu od 14. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu vzrostly rychleji, než se čekalo

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu vzrostly meziročně o 1,5 %, čekalo se zrychlení na 1,4 % z únorových 1,1 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % oproti očekávání 0,1 %. Jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a energií v březnu také zrychlila, a to na 1,7 % meziročně z únorových 1,6 %. Meziměsíční nárůst činil 0,2 %, tedy o 0,1 procentního bodu více než v únoru a nad očekáváním. Tempo růstu spotřebitelských cen v březnu překonalo očekávání trhu kvůli dražším potravinám a nájmům. Zpráva tak zmírnila obavy americké centrální banky ohledně toho, že je inflace příliš nízko.

6. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu dále zhoršila, ukázal index ZEW

Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu podle analýzy institutu ZEW dále zhoršila. Indikátor sledující očekávání klesl na 43,2 bodu z březnových 46,6 bodu. Čekal se mírnější pokles na 45 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 8,2 bodu na 59,5 bodu, což je nejvýše od července 2011. Pro celou eurozónu index klesl na 61,2 bodu z 61,5 bodu v březnu. Podle zprávy institutu ZEW se na výsledcích podepisuje pokračující napětí na Ukrajině.

7. Akcionáři CME, vlastníka Novy, prý odsouhlasili navýšení kapitálu

Akcionáři společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, na pondělní mimořádné valné hromadě schválili navýšení základního kapitálu firmy z 25,6 milionu dolarů na 36,8 milionu dolarů. Vyplývá to ze sdělení investorům, o kterém informoval server 4-traders.com. Navýšení kapitálu se má uskutečnit prostřednictvím zvýšením počtu akcií. Valná hromada kromě toho hlavnímu akcionáři firmy, kterým je americká mediální skupina Time Warner, schválila vydání speciálních cenných papírů zvaných warranty, které mohou být převoditelné až na 30 milionů akcií, a rovněž vydání warrantů převoditelných až na 84 milionů akcií.

CME jmenovala náhradu za odcházejícího Ronalda Laudera

8. Janet Yellenová (Fed): Od velkých bank bychom mohli požadovat větší kapitálové rezervy

Americká centrální banka by od velkých bank působících na americkém trhu mohla požadovat další navýšení kapitálových rezerv. V úterý to na konferenci atlantského Fedu uvedla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Opatření vyžadující navýšení kapitálových rezerv by se podle ní mělo týkat těch bank, u kterých by v případě příchodu další finanční krize existovalo vysoké riziko narušení jejich stability.

9. Ruský HDP v prvním čtvrtletí podle premiéra stoupl asi o procento

Ruský hrubý domácí produkt v letošním prvním čtvrtletí stoupl o zhruba procento. Uvedl to v úterý ruský premiér Dmitrij Medveděv. Tempo hospodářského růstu tak zpomalilo ze dvou procent v posledních třech měsících loňského roku. "Naše potíže jsou do určité míry spojeny se snahami jistých sil tlačit nás do umělé krize," řekl Medveděv na schůzce s představiteli ministerstva financí. Podle agentury Reuters tak poukázal na sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině.

10. Lesk (č)i bída mladých trhů: Největším rizikem je Fed

Rozvíjející se trhy za sebou jako celek nemají zrovna dobrý rok, protože jim ubližuje odliv kapitálu způsobený omezováním dodávek likvidity do systému ze strany amerického Fedu. K tomu je potřeba přičíst zpomalování růstu čínského hospodářství a geopolitická rizika, naposledy hmatatelná především v souvislosti s Ruskem a Ukrajinou. Má sázka na emerging markets stále smysl? Jak v regionu vybrat největší příležitosti? A kterým rozvíjejícím se zemím se při investování raději vyhnout? O tom všem se v úterý mluvilo na dalším z řady Investičních večerů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho trest za daňové podvody nemine

Milánský soud rozhodl, jakou formu bude mít trest pro bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, který byl loni pravomocně odsouzen za daňové podvody ve své mediální firmě Mediaset. Vzhledem ke svému věku nemusí Berlusconi nastoupit do vězení, trestu za své nezákonné chování ale neujde. Podle úterního rozsudku milánského soudu bude muset známý proutník nastoupit na veřejně prospěšné práce do domova důchodců na předměstí Milána. Pracovní nasazení Berlusconiho ale bude spíše symbolické - v domově důchodců musí pomáhat pouze čtyři hodiny týdně.

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie