Podnikatelské sedmero aneb Jak uspět v našem regionu a nezbláznit se
|

Podnikatelské sedmero aneb Jak uspět v našem regionu a nezbláznit se

Alfou a omegou podnikání jsou lidé. Zbytek pomyslné byznys abecedy musejí vyplnit odhodlání, dobrý nápad a trocha štěstí. To druhé máte plně ve svých rukou, ale lidi ne, a proto nejspíše zažijete hodně zklamání, říká František Piškanin. Majitel logistické společnosti Hopi, kterou od začátku 90. let vypiplal z nuly na firmu s obratem asi 13 miliard korun, nedávno v pořadu Alter Eko na Rádiu ZET/BBC popsal svůj recept na úspěch.

Střední a východní Evropa Byznys a podnikání

1. O svobodě, štěstí a lidech: Lidské zdroje ničím nenahradíš

Podnikání je něco neopakovatelně krásného. Obrovská svoboda. Člověk musí mít odvahu se rozhodnout, a následně své rozhodnutí unést; musí mít vizi a cíl a za nimi jít. Život přitom není jízda na bílém koni, který se nikdy nezašpiní. Proto dojde i na zklamání. Má zklamání vyplývala většinou z lidí. V případě všeho ostatního je to tak, že uspějete díky síle, díky tomu, že si jdete za svým a věříte si. Neméně důležité je, jak své vize umíte zrealizovat. Je totiž velký rozdíl mezi tím vědět, co chci, a umět to udělat. K tomu druhému je určitě potřeba i kus štěstí.

2. O blažené (ne)vědomosti: Jak důležité je zvolit si správný obor

Podnikatelské štěstí je například o tom, že ve správné době potkáte správné lidi, ve správné době oslovíte správnou společnost a tak dále. To jsou věci, které nelze naplánovat. Měl jsem odvahu dělat rozhodnutí a stál jsem si za nimi. Po roce 1989 k nám přišel nadnárodní kapitál, který si půjčoval za 1,5 nebo 2 %. Měl stejnou startovní čáru, ale čtyřicetiletý náskok v myšlení. My jsme měli peníze za 18 nebo 20 %. Když jsem si to srovnal a uvědomil si, co se na nás valí, rozhodl jsem se pro něco, co budou všichni potřebovat – servis. Tehdy jsem přitom nevěděl, co je logistika. Znělo to až jako provokace, jako že si hrajeme na to, že jsme chytřejší než ostatní.

3. O lesku a bídě národních mentalit: Proč Slováky neposílat na Slovensko

Věta "bez peněz do hospody nelez" platí po očištění i v případě expanze. Ta je především otázkou času, kapitálu – jak s ním umíš hospodařit –, ale hlavně lidí. Člověk si musí dobře rozmyslet, zda má lidi, se kterými může nastartovat program v jiné zemi. Bude to dělat s tamními, nebo se "svými"? Narazí na sebe jejich mentality? To jsem si naplno "vychutnal" jak v Maďarsku, tak v Polsku. Mnohem jednodušší to bylo v Rumunsku a naprosto bezproblémové na Slovensku. Ačkoli tedy musím říci, že jak jsou Slováci velice schopní a spousta z nich pracuje u nás, tak když toho schopného Slováka pošlete na Slovensko, během půl roku tam "zvadne".

4. O zemi, kde ani baťovské ceny příliš nefungují: Polsko jako oříšek regionu

V našem regionu je nejtěžší podnikat v Polsku. Je tam nejtvrdší konkurence a vývoj po roce 1989 tam byl jiný. Zvládli ve větší míře zachovat princip "něco musím odevzdat, abych dostal zaplaceno“. Je tam (již historicky) velké množství malých a středních podniků i nadnárodního kapitálu. Země je rozdělena jako koláč na bývalé Německo, střed kolem Varšavy a území podél ukrajinské hranice. Polsko považuji za výzvu. Baťa řekl, že se dá podnikat na celém světě, jen ne v Polsku. Nechci to rozebírat dopodrobna, ale obecně platí, že v Polsku je tvrdé konkurenční prostředí a člověk na to "musí mít".

5. O tajuplném hradu v Předkarpatí: Historická traumata maďarského mocnářství

Maďarsko podle mě trpí určitým historickým traumatem. Maďaři si říkají: "Kdysi jsme byli velcí, byli jsme významná monarchie; ještě před rokem 1989 jsme zvedli závory, jako první jsme pustili západní Němce na správnou stranu železné opony a Evropa na to reagovala a považovala nás za první tržní ekonomiku na východě." To druhé ale v praxi znamená, že v zemi neproběhla klasická privatizace. Dnes je Maďarsko v situaci, kdy si většina nadnárodního kapitálu, který tam po roce 1989 přišel, pomyslně rve vlasy a stěhuje se pryč. Pokud mám tedy na základě vlastních zkušeností říci, kde je to v regionu nejtěžší, volím Maďarsko.

6. O západní ekonomice ve "východní" Evropě: S čím lze uspět v Rakousku

V Rakousku, kam se nyní chystáme a kde jsme již letos udělali první krůčky, je člověk konfrontován s něčím úplně jiným než v postkomunistických zemích regionu. Rakušané říkají: "Tohle děláme, takto a takovým tempem to děláme, a to vše podle jasně daných pravidel." V porovnání s tím mají trhy na východě jednu výhodu – učí firmy i lidi se rychleji přizpůsobovat. Rakušané občas žijí s pocitem, že mají patent na rozum, že mají vše vymyšleno. A to by pro nás měla být při pronikání na jejich trh výhoda.

7. O smyslu(plnosti) vavřínových věnců: Image je k něčemu

Překvapilo mě, jaký měl titul "Podnikatel roku" pozitivní dopad na mé zaměstnance. Lidé najednou začali být hrdí na to, že jsou "hopíci", že u mě pracují. Uvědomili si, že práce, kterou dělají, má hlubší smysl. Tím jsem byl pozitivně zaskočen. Mezi mé partnery navíc patří řada nadnárodních společností a překvapilo mě, jaký respekt a uznání toto ocenění u jejich zástupců má. Řekl bych, že se díky němu vylepšila má vyjednávací pozice. A to se v podnikání hodí.

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
před hodinou

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu
14:51

Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk před zdaněním (EBIT) o 15...
Auta Evropské akcie Výsledková sezóna