Burzovní kalendář 21. 4. - 25. 4. 2014
|

Burzovní kalendář 21. 4. - 25. 4. 2014

Nový týden se kromě dění na Ukrajině ponese především ve znamení výsledkové sezóny v USA. Čísla o hospodaření zveřejní takové firmy jako Apple, Microsoft, McDonald's nebo Facebook. V USA, Evropě i Číně budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V ČR začíná Unipetrolem výsledková sezóna za 1Q2014.

Investiční a ekonomický výhled

USA

21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Boeing, Ford, Amazon.com, Apple, McDonald's, Facebook, Microsoft)

21/4 Index aktivity Fedu v Chicagu (odhad březen: 0,2 bodu, únor: 0,14 bodu)

22/4 Prodeje existujících domů (odhad březen: 4,56 milionu, únor: 4,6 milionu)

23/4 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu)

23/4 Prodeje nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc)

24/4 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad březen: +2 % meziměsíčně, únor: +2,2 % meziměsíčně)

24/4 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 313 tisíc, předchozí: 304 tisíc)

25/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad duben: 82,5 bodu, březen: 82,6 bodu)

Americkým akciím se ve zkráceném týdnu i přes nervozitu kolem vývoje na Ukrajině a nepřesvědčivé výsledky některých firem dařilo. Za celý týden index Dow přidal 2,38 %, širší S&P 500 posílil o 2,71 %, což znamená nejlepší výsledek od července minulého roku, a technologický Nasdaq vzrostl o 2,39 %.

I další týden by měla ovládnout výsledková sezóna. "Letošní scénář střídání růstů a poklesů se opět potvrdil. Index S&P 500 se vrátil do poloviny dlouhodobějšího rozpětí. V novém týdnu bude pravděpodobně atakovat rezistenci okolo 1 880, případně historická maxima. Investoři vyhlížejí údaje například od Applu nebo McDonald's. Dobré výsledky by mohly pomoci k dalšímu růstu a k překonání rezistence 1 880. Býci mají mírně navrch," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výsledková sezóna nabírá na obrátkách. Údaje o hospodaření za 1Q2014 zveřejní téměř třetina firem z indexu S&P 500. Na řadu přijdou zvučná jména, jako jsou Apple, Microsoft, McDonald's, Boeing, ale i dravé firmy jako Facebook nebo Netflix. Investoři doufají, že zveřejněné výsledky poskytnou trhu nový impulz k růstu.

Zveřejněná čísla by měla ukázat stav amerického firemního sektoru poprvé od konce tuhé zimy, zároveň se čeká, co předvedou rychle rostoucí firmy jako Netflix, jejichž akcie si na začátku dubna prošly výraznou korekcí. Dobré výsledky by měly snížit volatilitu těchto akcií.

Náladu investorů před prodlouženým víkendem podpořila americká makrodata, podle kterých počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 12. dubna vzrostl pouze o 2 tisíce na 304 tisíc, ačkoli se čekal výraznější růst na 315 tisíc.

"Výsledky příštího týdne budou důležité. Jsme stále blízko maxim a v rostoucím trendu. Úplně by mě ale nepřekvapilo, kdyby šel trh příští týden do strany. Pokud budou zveřejněné firemní výsledky na dolní hranici odhadů, budou investoři váhat, co dál," říká Andre Bakhos z investiční společnosti Janlyn Capital.

Jak vidí další týden na trzích makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?

Očekává se, že zisky firem z S&P 500 se v prvním kvartálu letošního roku zvýšily meziročně o 1,7 %. Tato předpověď je mnohem horší, než co se čekalo na začátku roku. Tehdy byl předpoklad 6,5% růstu.

Investoři také budou pozorně sledovat firmy, které mají významnou část svého byznysu v Číně. Půjde třeba o Apple, Qualcomm nebo Yum! Brands. Minulý týden se totiž objevily první varovné signály, že se zpomalení čínského růstu začíná promítat do firemních čísel. Neuspokojivé výsledky zveřejnila minulý týden IBM, která zaostala s tržbami za odhady právě kvůli zhoršujícím se tržbám z Číny.

Největší světová firma podle tržní kapitalizace - Apple - přitom v Číně generuje 13 % tržeb. U společnosti Qualcomm je to skoro 50 % tržeb.

Týden není příliš bohatý na makrodata, přesto budou zveřejněny některé důležité údaje. Především to jsou předběžný údaj o aktivitě ve zpracovatelském sektoru a údaje z nemovitostního trhu. V úterý budou zveřejněny prodeje existujících domů, ve středu prodeje nových domů.

Současně se bude podrobně sledovat dění na Ukrajině, kde vedle nepokojů na východě země probíhají diplomatická jednání mezi EU, USA, Ruskem a Ukrajinou. Do Velikonoc by měli podle ve čtvrtek uzavřené dohody složit ruští separatisté na východě země zbraně. Zatím se k tomu však příliš nemají.

Jestli prozíraví investoři (smart money) prodávají akcie, kdo…
Pohyb peněz alokovaných do akcií ukazuje, že argument o houfech drobných…
Akciový kolaps by vás neměl překvapit
Americké akcie spadly z rekordů a čeká se, co bude dále. Poklesy, které zažily,…
6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během…
David Kostin, hlavní akciový stratég Goldman Sachs, ve své aktuální poznámce…
Na co se zaměřit při investování do zlata v dalších týdnech?
Cena zlata od začátku roku převážně stoupala až na současných více než 1 320…
Pro a proti současného světa očima hlavního ekonoma ČS Davida…
Navzdory oživení existuje ve světové ekonomice řada rizik - hrozba deflace,…

Evropa

21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Volvo, Heineken, AstraZeneca)

23/4 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: eurozóna 53 bodů, Německo 53,8 bodu, Francie 51,9 bodu; březen: eurozóna 53 bodů, Německo 53,7 bodu, Francie 52,1 bodu)

23/4 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH, odhad duben: eurozóna 52,5 bodu, Německo 53,3 bodu, Francie 51,3 bodu; březen: eurozóna 52,2 bodu, Německo 53 bodů, Francie 51,5 bodu)

23/4 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

24/4 Francie - indikátor podnikatelského klimatu (březen: 100 bodů)

24/4 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad duben: 110,5 bodu, březen: 110,7 bodu)

25/4 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad březen: +3,8 % meziročně a -0,4 % meziměsíčně, únor: +3,6 % meziročně a +1,7 % meziměsíčně)

Evropské trhy mají za sebou zkrácený týden a druhý zkrácený týden je čeká, protože o Velikonočním pondělí je většina trhů zavřená. V minulém týdnu se evropským akciím dařilo. Celoevropský index EuroStoxx 50 posílil o 1,26 %, britský FTSE 100 vzrostl o 0,90 % a podobně zpevnil i německý DAX (+1,01 %).

I evropské trhy čekají na další vývoj situace na Ukrajině, na který reagují více než burzy americké. Sledovat se budou také údaje o stavu evropské ekonomiky. Ve hře je totiž stále začátek kvantitativního uvolňování ze strany ECB, a tak budou investoři hltat jakékoli náznaky z centrální banky.

Pro toto rozhodnutí jsou klíčová především čísla o inflaci, která opravdu neoslňují. Podle finálních dat zveřejněných statistickým úřadem Eurostat inflace v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 %, čekal se procentní nárůst. Jádrová inflace zpomalila více, než se čekalo, a to na 0,7 % z únorového procenta, předběžný odhad počítal se zvolněním na 0,8 %.

Dobrou zprávou minulý týden bylo, že průmyslová výroba v eurozóně po lednové stagnaci v únoru meziměsíčně stoupla o 0,2 %. V celé EU růst výroby zrychlil na 0,4 % z lednových 0,2 %. V meziročním srovnání se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,7 % a v celé EU o 2,1 %.

Naopak důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu podle analýzy institutu ZEW zhoršila. Indikátor sledující očekávání klesl na 43,2 bodu z březnových 46,6 bodu. Čekal se mírnější pokles na 45 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 8,2 bodu na 59,5 bodu, což je nejvýše od července 2011. Pro celou eurozónu index klesl na 61,2 bodu z 61,5 bodu v březnu. Podle zprávy institutu ZEW se na výsledcích podepisuje pokračující napětí na Ukrajině.

Příští týden bude ve čtvrtek v Německu zveřejněn index podnikatelské nálady Ifo. O stavu nejen německé ekonomiky napoví více předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Jinak je týden na makrodata celkem slabý. Zaujme ještě zápis ze zasedání Bank of England či britské maloobchodní tržby.

Asie

23/4 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 48,3 bodu, březen: 48 bodů)

25/4 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad březen: +1,4 % meziročně, únor: +1,3 % meziročně)

Úžasné oživení na evropské periferii: Fakt, nebo zbožné přání?
Výnosy italských a španělských dluhopisů se pohybují poblíž rekordních minim,…
Co byste měli vědět o letošní evropské prověrce kvality aktiv bank
Jednou z nejdůležitějších událostí letošního roku je prověrka kvality aktiv …
Ukrajina jako zastírací manévr před definitivním útokem na Asada?…
Každé dlouhodobé zvýšení nebo snížení ceny ropy Brent o pět dolarů odpovídá…
Evropa zažila největší objem IPO. Přesvědčí to Babiše k úpisu akcií…
V prvním čtvrtletí si evropské společnosti přišly na burzu pro 11,4 miliardy…

Česká republika

24/4 Unipetrol - údaje o hospodaření za první čtvrtletí 2014

24/4 Orco - řádná valná hromada

25/4 Philip Morris ČR - řádná valná hromada

Domácí burzovní index PX zakončil zkrácený týden na 1 006,38 bodu, což znamenalo 1,4% mezitýdenní posílení.

Největší růst zaznamenaly akcie ČEZ, které přidaly 5,8 % na 585 Kč. Cenné papíry firmy pokračovaly ve zdražování po informaci z předminulého týdne o ukončení tendru na dostavbu Temelína a z toho pramenících spekulací na vyšší dividendu, o které se již zmiňoval v médiích i ministr financí Andrej Babiš. "Na trhu je vidět větší zájem zahraničních účtů při současné realizaci zisků z účtů domácích," uvedl analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Naopak nejvíce zlevňující emisí byla v uplynulém týdnu společnost Orco, jejíž akcie se propadly o 9,1 % na 16 Kč. "Na akcii opětovně probíhal výprodej a nelze vyloučit, že dále vyprodával fond Kingstown, který již dříve oznámil, že svůj podíl ve společnosti snížil pod 5% hranici," řekl Vaníček.

V úterý se naposledy s nárokem na dividendu 880 Kč na akcii obchodovaly cenné papíry Philip Morris ČR a ve čtvrtek se obchodovaly naposledy s nárokem na hrubou dividendu 230 Kč akcie Komerční banky. Akcie tabákové firmy zakončily týden na 10 570 Kč (-5,6 %) a akcie KB na 4 748 Kč (-0,5 %).

V pondělí proběhla valná hromada CME, která dle očekávání schválila nové financování, tedy emisi práv s warranty na nové akcie a zvýšení maximálního počtu kmenových akcií ze 300 na 440 milionů kusů.

V příštím týdnu, opět zkráceném (v pondělí zůstane burza zavřená), začíná v Praze výsledková sezóna. Jako první zveřejní údaje o hospodaření za 1Q2014 tradičně petrochemický Unipetrol. "Očekáváme drobný kladný (očištěný) výsledek na provozní úrovni. Celkově budou výsledky výrazně kladně ovlivněny zhruba jednou miliardou kladného goodwillu za koupi podílu v České rafinérské. Neočekáváme, že by výsledky měly výraznější vliv na tržní cenu akcie," řekl Vaníček.

Pokračuje také série valných hromad. Ve čtvrtek ji chystá Orco a v pátek Philip Morris. V pátek je také poslední den pro nárok na dluhopisy a warranty spojené s navýšením kapitálu v CME.

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se…
Analytik Michal Šnobr z J&T má vlastní teorii o tom, co stojí za vývojem ceny…
Tibor Bokor (Wood & Company): V Česku se nám líbí CME, v Polsku jsou…
Pokud ukrajinská krize nezadusí oživení západoevropské ekonomiky, čeká východní…
Šéf Pegasu Nonwovens Řezáč: Dividendu navýšíme, uvažujeme o další…
Generální ředitel společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč mluví v rozhovoru…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod