Bojíte se vlivu tištění peněz? Fed sice tiskne jako o závod, ale na své účty
|

Bojíte se vlivu tištění peněz? Fed sice tiskne jako o závod, ale na své účty

Masivní expanze bilance Fedu po pádu Lehman Brothers celkem pochopitelně budí velkou pozornost a širokou škálu spekulací na téma jejích důsledků pro ekonomiku. Ty ale nemusejí být nijak drastické. Fed peníze prostě zase nechá zmizet.

Inflace Fed Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika Ľuboš Mokráš Analytici ČS

Graf vývoje měnové báze od konce 50. let ukazuje dlouhé období prakticky stabilního vývoje (peněžní zásoba rostla poměrně pravidelným tempem, které odpovídalo růstu ekonomiky, s tendencí k mírnému zpomalování tempa růstu).

Obrovský jednorázový nárůst báze po pádu Lehman Brothers je dobrou ilustrací toho, jak vážná byla krize. Po jednorázovém skoku zůstalo tempo růstu znatelně rychlejší ve srovnání s předchozím obdobím, za což může především kvantitativní uvolňování.

Měnová báze Fedu

Tempo růstu peněžní zásoby zůstalo stabilní

Měnová báze Fedu však není mírou množství peněz, které obíhají v ekonomice. Tou jsou různé měnové agregáty (M1, M2, M3 – liší se šíří instrumentů, které zahrnují do "peněz"). A když se podíváme na dlouhodobý vývoj jednoho z nich, konkrétně M2, žádné dramatické změny po pádu Lehman Brothers nevidíme.

Agregát peněžní zásoby M2

Jak je to možné? Klíčovým důvodem pro prakticky stabilní tempo růstu objemu peněz v ekonomice jsou rezervy amerického bankovního sektoru.

Rezervy bank rostly stejně rychle jako měnová báze Fedu

Z grafu je patrné, že spolu se skokem v růstu báze začaly prudce růst i bankovní rezervy. Graf je tentokrát s lineární osou, takže o to lépe vynikne mohutnost skoku v měnové bázi, ale zase není tak hezky vidět předchozí téměř stabilní tempo růstu.

Měnová báze a rezervy

Když očistíme měnovou bázi o růst rezerv a srovnáme ji s tempem růstu peněžního agregátu M2, zjistíme, že obě veličiny rostly docela podobně a že obrovský skok v měnové bázi prakticky zmizel. Rezervy jsou prostředky, které mají banky uloženy u Fedu. Vůbec se tedy nedostanou mimo bankovní systém.

Měnová báze očištěná o rezervy

Fed suploval mezibankovní trh paralyzovaný krizí

Proč banky drží tak velký objem rezerv a nepustí peníze do ekonomiky? Odpovědí je primární motivace Fedu pro tak drastické zvýšení objemu měnové báze. Po pádu Lehman Brothers dramaticky poklesla důvěra mezi finančními institucemi. Nikdo nevěděl, jaký bude rozsah pohromy, jak bude který subjekt zasažen, a především zda peníze, které půjčí, dostane zpátky.

Likvidita i v normálně nejlikvidnějších segmentech trhu drasticky poklesla a hrozilo, že dojde k dominovému efektu a sérii krachů. V této situaci Fed sehrál roli věřitele poslední instance a potřebnou likviditu dodal skokovým zvýšením měnové báze.

Následné kroky Fedu zvyšující objem měnové báze už měly jiný charakter. Nejprve šlo o snahu zamezit zadření úvěrového kanálu (credit crunch) a udržet stabilitu finančního systému v podstatně méně vyhrocené situaci, než byla bezprostředně po pádu Lehman Brothers. V druhé fázi šlo o kvantitativní uvolňování jako alternativní nástroj měnové politiky.

Kde je inflace?

Všechny mimořádné kroky Fedu byly pochopitelně velmi pozorně sledovány a bohužel často mylně interpretovány. Samotný nárůst měnové báze, přestože se nepromítl nijak výrazně do objemu peněz obíhajících v reálné ekonomice, byl často pokládán za potenciální příčinu budoucího dramatického zrychlení inflace a nafukování bublin na trzích aktiv.

Přímo neměl ani jeden z těchto účinků, nepřímo ovšem určitě výrazně pomohl k růstu cen aktiv (jak nemovitostí, tak akcií). Patrně také omezil zpomalení inflace, ke kterému ale došlo i přes masivní zásah Fedu.

Čeho Fed svými akcemi dosáhl?

Jak působily akce Fedu, když jím tvořená likvidita zůstala u něj? Mechanismů byla celá řada. Primárně a hlavně zpočátku to byla stabilizace finančního systému. Pokud by se ho stabilizovat nepodařilo, byly by dopady na reálnou ekonomiku dramatické a **dočkali bychom se velmi pravděpodobně deprese srovnatelné s 30. lety minulého století.

Druhým mechanismem bylo zamezení propadu úvěrování (credit crunch), ke kterému by došlo, pokud by banky neměly pohotově dostatek likvidity. Tu normálně získávají na mezibankovním trhu, v situaci po pádu Lehman Brothers však tento zdroj vyschl. Nahradily ho prostředky, které banky získaly prodejem v dané situaci zcela nelikvidních strukturovaných produktů Fedu.

Kvantitativní uvolňování především vedlo k poklesu výnosové křivky amerických státních dluhopisů, od které se odvozují další úrokové sazby v ekonomice, mimo jiné i velmi důležité sazby hypotečních úvěrů. Zlevnění hypoték pomohlo stabilizovat trh rezidenčních nemovitostí, které byly těžce postiženy hypoteční krizí.

A samozřejmě dále posílilo dostupnost likvidity ve finančním systému, působilo psychologicky zvýšením důvěry, což se následně mimo jiné projevilo i růstem cen akcií, které dále podpořily spotřebu přes efekt bohatství.

Co bude dál?

Otázkou na závěr je, co bude dál. Jak Fed znormalizuje svoji bilanci? Nepovede nakonec, až ekonomika dále zesílí, přece jen obrovské množství prostředků v bilanci Fedu k velkým problémům?

Tyto otázky se objevují velmi často. Fed se jimi důkladně zabývá a naznačil, co plánuje dělat. Jedním z často zmiňovaných konkrétních problémů je možnost, že by Fed ve snaze odčerpat nadměrné množství likvidity z bank začal prodávat předtím nakoupená aktiva (například státní dluhopisy), což by však vedlo k prudkému růstu jejich výnosů s negativními dopady na ekonomiku.

Fed však aktiva nakoupená v průběhu kvantitativního uvolňování prodávat neplánuje, ke stahování likvidity chce využit jiné standardní nástroje, například repo operace. Ty mimochodem řadu let k témuž účelu úspěšně a bez problémů používá ČNB.

Aktiva v bilanci Fedu budou postupně splácena a Fed potom může tyto prostředky nechat zmizet, stejně jako je předtím vytvořil. Celý proces normalizace velikosti bilance na úroveň odpovídající její předkrizové velikosti ale může trvat až nízké desítky let.

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu
před 4 minutami

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto se v letošním prvním pololetí zvýšil na 860 milionů eur ze 685 milionů eur...
Volkswagen Evropské akcie Česká republika
Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk
před 14 minutami

Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk

Německá automobilová skupina Volkswagen ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila provozní zisk díky snížení nákladů...
Volkswagen Evropské akcie
Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů
před 26 minutami

Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví v americkém státě Wisconsin...
Asijské akcie
Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled
před 34 minutami

Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled

Největší evropská pojišťovna Allianz ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 23 procent na 2,9 miliardy...
Allianz Evropské akcie Výsledková sezóna
ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky
před 38 minutami

ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil hrubý zisk EBITDA o 19 procent na...
Světové akcie Výsledková sezóna ArcelorMittal
Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk
před hodinou

Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 11,8 procenta na 5,35 miliardy dolarů...
Pivo Anheuser-Busch InBev Světové akcie
Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu
před hodinou

Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu

Spotřebitelská nálada v Německu dále vzrostla a udržuje se na nejvyšší úrovni za 16 let. Optimismus Němců nad...
Německo Spotřebitelská důvěra
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump